Jump to content

Χρήση χάρτη ή λογισμικού;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα προτείνατε σε έναν νέο στην αστρονομία για τον προσανατολισμό στον ουρανό με ένα ζευγάρι κιάλια (7Χ50), έναν χάρτη ή ένα λογισμικό όπως το Stelarium;

 

ευχαριστώ! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δεύτερο είναι δωρεάν οπότε μπορείς να το δοκιμάσεις και να κρίνεις αν σου κάνει!

 

Γνώμη μου, πάντως, πως ένας καλός "μικρός" χάρτης όπως ο Pocket Sky Atlas είναι αναντικατάστατος! Και με 16 περίπου ευρώ στην πόρτα σου είναι και οικονομικότατος!

 

http://www.bookdepository.co.uk/Sky-Telescopes-Pocket-Sky-Atlas-Roger-Sinnott/9781931559317

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απλά δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορώ να προσανατολιστώ με τον χάρτη, αμα δεν έχεις κάποιον να σου δείξει μου φαίνετε λίγο δύσκολο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους βασικούς αστερισμούς με γυμνό μάτι αν ασχοληθείς να μάθεις λίγο, μετά όλα θα σου φανούν εύκολα !
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και τρίτη επιλογή που πλεονεκτεί από άποψη φορητότητας: αστρονομικό λογισμικό ενός Smartphone ή PDA. Εγώ χρησιμοποιώ τα Planetarium και Astromist. Αναλόγως αν έχεις Android, iPhone ή PPC υπάρχουν αρκετά προγράμματα. Σε απλά κινητά Java το Sideralis είναι εύχρηστο, τηρουμένων των αναλογιών.

Μόνο μία φορά χρησιμοποίησα το Stellarium κατά την παρατήρηση και χαλούσε η προσαρμογή των οφθαλμών πάρα πολύ.

Ο χάρτης είναι πιο χρήσιμος αν δεν έχει αέρα (ή έχεις αναλόγιο). Αλλά μπορεί να απασχολεί περισσότερο τα χέρια σου, εκτός αν δεν σε ενοχλεί να φοράς φακό στο μέτωπο (και με τα κιάλια συνήθως ενοχλεί). Θέλεις όμως 2 χάρτες, έναν με μεγάλες περιοχές του ουρανού για βασικό προσανατολισμό σαν πρωτάρης και έναν με λεπτομέρειες. Οι έμπειροι δεν χρειάζονται τον πρώτο.

Ίσως καλό είναι να εξασκηθείς με χάρτη και σαν προγύμναση για τις μελλοντικές εξορμήσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σκευτομαι να βγάλω ενα τραπεζάκι με μια μικρή κοκκινη λαμπα και να εχω χαρτες και τα λοιπα, ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα με τον χαρτη.. Ξερετε αν υπαρχει καποιος αλλος χαρτης που να μπορω να βρω σε καποιο βιβλιοπωλιο, γιατι τον θελω συντομα (λιγοτερο απο 2 μερες που λεει στο site του Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πλανήτες πλανώνται. Μόνο σε μηνιαίους χάρτες περιοδικών αστρονομίας ή σε λογισμικό θα τους δεις. Αλλά ξεχωρίζουν εύκολα στον ουρανό, δεν χρειάζεται ο χάρτης γιαυτούς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι το stellarium θα σε βοηθήσει στην αρχή να μάθεις τους αστερισμούς. Με τους χάρτες είναι πιο δύσκολο γιατί δεν έχεις εύκολα την αλληλουχία τους. Όταν τους μάθεις μετά θα χρησιμοποιείς μόνο χάρτες.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε άφησε στην άκρη τα laptop κ πάρε χάρτες.Αν δεν έχεις καμία εμπειρία τότε πάρε αυτό το βιβλίο.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Εχει μέσα απλούς χάρτες κ οδηγίες για το πως θα τους διαβάσεις.Επίσης έχει πολλές πληροφορίες για τα τηλεσκόπια τα ήδη τους κ ότι πρέπει να ξέρεις ένας αρχάριος για να κάνει μία σωστή αγορά όταν με το καλό έρθει η ώρα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε,δικια μου γνωμη ειναι τα κυαλια και οι χαρτες.Ασε το λαπτοπ σπιτι δεν θα σου χρειαστει πολυ.Αγορασε η εκτυπωσε καποιον χαρτη που λενε παραπανω,παρε ενα καλο ζευγαρι κυαλια και θα εισαι μια χαρα.Τωρα αν σου αρεσει το stellarium,το καταλαβαινεις ευκολα και δεν καταλαβαινεις τοσο καλα τους χαρτες,ριξε μια ματια στους αστερισμους που ειναι απο πανω σου πρωτου βγεις για παρατηρηση για να ξερεις περιπου τι παιζει. :D :D

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε απλά κινητά Java το Sideralis είναι εύχρηστο,

 

K.kkokkolis Σας Ευχαριστω.Πολυ Καλο,Αν Υπηρχε & Κατι Για Psp...

΄΄...Η Ευκρίνεια Μιας Μοντέρνας Τηλεόρασης Δεν Αλλάζει Τη Ζωή_Δημιουργεί Πρόβλημα Όρασης...΄΄

΄΄...Τράβα & Εσύ Μια Μαχαιριά,Μάθημα Στα Παιδιά Μας_& Όταν Θα Κάνει Ξαστεριά,Θα Πίνουν Στην Υγειά Μας...΄΄

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιταξε τις μερες που εισαι σπιτι μπορεις απο το stellarium μαθεις αρκετα πραγματα και μιας και εισαι ακομα με κιαλια δεν νομιζω πως οι χαρτες ειναι απαραιτητοι. (τουλαχιστον μεχρι να παρεις τηλεσκοπιο)

 

μπορεις επισης ευκολα να φτιαξεις τους δικους σου χαρτες απο το stellarium με τους στοχους που σε ενδιαφερουν, με το print screen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδες.

 

Για προσανατατολισμο και ευρεση πλανητων κτλ.

 

Αυτο το GPS celestron Skyscout κανει τιποτα ή ειναι μουφα?

SKYWATCHER 102/500 AZ3, 45° Amici-Prisma , SUPER 20mm,SUPER 10mm, Seben zoom Possl(8-24mm), Digital camera Adaptor, Digital Camera Canon IXUS 75.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλεύουν και είναι πολύ διασκεδαστικά, ιδίως για έναν αρχάριο. Όμως

 

1.Επηρεάζονται από μεταλλικά αντικείμενα. Το δικό μου (που είναι το Meade MySky) δουλεύει άψογα στην εξοχή αλλά καθόλου από το μπαλκόνι του σπιτιού, καθώς το παραπλανεί ο οπλισμός του σκυροδέματος

2. Δεν θα δεις τα αντικείμενα σε μεγέθυνση. Κυρίως θα πάρεις πληροφορίες. Αυτό όμως το κάνουν και πολλά προγράμματα για netbook, pda, smartphones, χώρια η Wikipedia με την οποία πλέον μπορείς να συνδεθείς με τόσους τρόπους

3. Ορισμένα προγράμματα για smartphones Android & iOS κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς ή με ελάχιστα έξοδα και πιο αξιόπιστα (καθώς δεν χρησιμοποιούν μαγνητική πυξίδα αλλά γυροσκόπιο και κάμερα)

 

Νομίζω πως πέρασε η εποχή τους πια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου πολυ ενδιαφερον.

 

Εχω ενα, δεν ξερω τι ειναι ακριβως(PDA ?), που εχει windows CE επανω στο οποιο ειναι εγακαταστημενο ενα GPS προγραμμα για το αυτοκινητου μου.

 

Θα μπορουσα λογικα να εγκαταστησω ενα τετοιο προγραμμα.

 

Μπορεις να μου πεις πιο και που θα το βρω ?

SKYWATCHER 102/500 AZ3, 45° Amici-Prisma , SUPER 20mm,SUPER 10mm, Seben zoom Possl(8-24mm), Digital camera Adaptor, Digital Camera Canon IXUS 75.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω για τα WinCE πρόγραμμα που να βρίσκει τα αστέρια, δυστυχώς. Και εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα κατηραμένα Win και σύντομα θα αλλάξω σε Android ή iOS.

 

Υπάρχουν πολλά προγράμματα με χάρτες ή/και πληροφορίες. Δεν μπορώ τώρα να σου δώσω link για όλα, χρησιμοποίησε το Google ("download Planetarium"). H κατηγορία PPC του ipmart forum (το Astrovox του λογισμικού) μπορεί να σε κατευθύνει :mrgreen: .

Ασχολήσου μόνο με ότι έχει αστεράκια, τα άλλα τα βάζω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους (τα έχω δοκιμάσει όλα).

 

Andromeda Sky View

Astronavigator II ***

Astromist *****

Globe

Leo's Void

Lunar

NightSky

Orrery

Planetarium *****

Planisphere

PNSC

Pocket Earth ***

Pocket Stars Pro ****

Stella Theater

TachyoNET ******

 

Καθώς και πολλά εργαλεία, ιαπωνικά αλλά shareware με περιορισμένες δυνατότητες

Boenkyo

Chikyu

Chosa

kasei

Keigai

Kinuchu

Kogaku

Mokusei

Seiza

Suisei

Taiyo

Uchuhiko

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης