Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και μια ιστορία που έχουμε συνηθίσει να ακούμε σε τρίτο πρόσωπο και ποτέ σε πρώτο

 

Το Σάββατο το βράδυ στην Δίρφη έγινα μάρτυρας μαζί με έναν φίλο που αστροφωτογράφιζε επίσης, σε ένα περίεργο γεγονός. Καθώς καθόμασταν στις πολυθρόνες μας κοντά στο netbook μου και μιλούσαμε, έριχνα κλεφτές ματιές στην οθόνη του Phd ελέγχοντας πότε το γράφημα και πότε την οθόνη της ccd κάμερας, που είχε lock ένα άστρο, για την οδήγηση του τηλεσκοπίου.

 

Πάνω σε μια συζήτηση για κάποιο άσχετο θέμα, με την άκρη του ματιού μου έπιασα μια αναλαμπή σαν άστρο στην οθόνη από την ccd κάμερα. Κοιτάζω και βλέπω ένα άστρο φωτεινότητας γύρω στο 2. Από μέσα μου λέω πάει τα έπαιξε η οδήγηση. Κοιτώ καλύτερα αλλά το γράφημα ήταν εξαιρετικό, ξανακοιτώ στην οθόνη και το άστρο αυτό χάνετε από τα μάτια μου. Μπερδεμένος κουνάω το κεφάλι μου και μέχρι να συνειδητοποιήσω τι γίνετε, να το ξανά εκεί!

 

Κοιτώντας με, ο φίλος μου, μου λέει τι έγινε ρε. Του λέω δες εδώ.

 

Το όλο φαινόμενο κράτησε γύρω στα 2-3 λεπτά με το «αστέρι» να εμφανίζετε και να εξαφανίζετε από την οθόνη της ccd μπροστά στα μάτια μας χωρίς κάποια περιοδικότητα και μένοντας φωτεινό για 2 έως 5 δευτερόλεπτα περίπου.

 

Κοιταχτήκαμε, απορήσαμε και συνεχίσαμε την κουβέντα μας. Φυσικά στο αρχείο raw δεν είχε καταγραφή τίποτα.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε ναι, δεν ήξερα αν θέλεις να αναφέρω το όνομά σου.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιδέα δεν έχω.

Απλά μπορεί να ακούσω καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι ή αν έχει συμβεί σε άλλον.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα κι εγω προσφάτως μια αντίστοιχη εμπειρία.

 

Καθοόμουν στη βεράντα στην ταράτσα μου με κάτι φίλους πριν 2 βδομάδες και χαζέυαν το νέο μου απόκτημα. Ήταν γύρω στις 3 το βράδυ όταν είδαμε κάτι πολύ φωτεινό να μας πλησιάζει σε σχετικά χαμηλό ύψος (δε μπορώ να το προσδιορίσω αλλά πολύ χαμηλότερο απο αεροπλάνου σίγουρα). Αρχικά είχε τη φωτεινότητα που έχει ένας δορυφόρος. Όσο πλησίαζε γινόταν πιο έντονη η λάμψη του. Φαινόταν σχεδόν σα φλεγόμενο. Η λάμψη του αυξομειωνόταν, αλλά πάντα ήταν έντονη. Το παρατηρούσαμε γύρω στο 1 λεπτό. Ξαφνικά αλλάζει πορεία και στρίβει προς τα δεξιά όπου σιγά σιγά έχανε την λάμψη του μέχρι που έσβησε τελείως. Το είδαμε 3 άτομα οπότε δεν ήταν ιδέα μου. Τραβήξαμε και video με κινητό αλλά χάνει πάρα πολύ εκει.

Το ψάξαμε μετά, διαβάζοντας και ρωτώντας και καταλήξαμε πως μάλλον το ΑΤΙΑ που είδαμε, ήταν διαστημικό σκουπίδι.

Το κοινό χαρακτηριστικό με τη δική σας εμπειρία είναι ο σχετικά μεγάλος χρόνος διάρκειας του φαινομένου και βέβαια η έντονη λάμψη. Γνώμη μου είναι πως ίσως ήταν κάτι τέτοιο και ίσως εσείς να το είδατε σε πολύ μεγαλύτερο ύψος απ'ότι εγώ :-k

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα διαστημικά σκουπίδια δεν αλλάζουν πορεία. Το μόνο που ταιριάζει στην περιγραφή είναι ο ISS αλλά ούτε και αυτός αλλάζει πορεία.

 

Για το phd, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Το άστρο αυτό ήτανε στο ίδιο σημείο ή μετακινούταν πρός κάποια κατεύθυνση όσο το βλέπατε να αναβοσβήνει?

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, την προηγούμενη εβδομάδα και συγκεκριμένα Τετάρτη 11/7 στις 21.46΄και Πέμπτη 12/7 τις 21.51΄ μου περιέγραψε ο άντρας μου περίεργο, φλεγόμενο, αυξομειούμενης έντασης, στο χρώμα της φωτιάς, πορτοκαλί αντικείμενο, με χαμηλή πτήση από δυτικά προς ανατολικά, που χάθηκε στον ορίζοντα. Βρισκόταν σε σκάφος στο λιμάνι με παρέα, το είδαν πολλά άτομα και σίγουρα δεν ήταν ο ISS, γιατί τον έχουμε δει πολλές φορές να περνάει και ξέρουμε πώς είναι. Ακόμα αναρωτιούνται, τι ήταν αυτό που είδαν :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολύ πιθανόν να είδαν την εκτόξευση μίς απόστολής της NASA

http://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/news/HI-C_prt.htm

 

η οποία έγινε εκείνο το βράδυ ή κάποιο αντικείμενο (διαστημικό σκουπίδι) που μπήκε στην ατμόσφαιρα. Επίσης εκείνη η ώρα είναι υποψήφια για Iridium flare δηλαδή λάμψη από δορυφόρο Ιριδίου (δορυφορικά τηλέφωνα)

 

12 Jul 21:07:40 -8 66° 88° (E ) 1.1 km (W) -8 Iridium 82

 

η ώρα είναι ενδεικτική, το heavens-above πέφτει πολλές φορές έξω στην ώρα αλλά και στην τοποθεσία των ιridium

 

Επίσης ο ISS δεν έκανε περάσματα πάνω από την σητεία εκείνες τις μέρες.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το άστρο αυτό ήτανε στο ίδιο σημείο ή μετακινούταν πρός κάποια κατεύθυνση όσο το βλέπατε να αναβοσβήνει?

 

Ήταν σταθερό. Για αυτό το λόγο το περιέγραψα και σαν άστρο.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βέβαιο είναι πως όταν κοιτάζεις συνέχεια ψηλά, κάποια στιγμή:

1. Θα πάθεις αυχενικό σύνδρομο

2. Θα σκοντάψεις και

3. Όλο και κάτι δυσεξήγητο θα παρατηρήσεις.

 

Πολλά συμβαίνουν πάνω από τα κεφάλια μας. Μέχρι να αρχίσω να βλέπω ψηλά δεν είχα φανταστεί πόσα αεροπλάνα περνούν συνεχώς, το οτι οι δορυφόροι γίνονται ορατοί αλλά και πως γενικά το ρετιρέ της γης κατοικείται σχεδόν ασφυκτικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συμβαίνουν πάνω από τα κεφάλια μας. Μέχρι να αρχίσω να βλέπω ψηλά δεν είχα φανταστεί πόσα αεροπλάνα περνούν συνεχώς, το οτι οι δορυφόροι γίνονται ορατοί αλλά και πως γενικά το ρετιρέ της γης κατοικείται σχεδόν ασφυκτικά.

 

Και που να δεις τι γίνεται στην παραλία κάτω από το σπίτι μου. :)

 

Πέρα από κάθε αστείο. Δεν είμαι τύπος που βγάζω εύκολα συμπεράσματα. Για αυτό το λόγο έθεσα και αυτή μου την εμπειρία εδώ, μήπως σε κάποιον έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Το περίεργο είναι πως δεν είχε καμιά κίνηση. Μόνο αναλαμπές χωρίς κάποια συγκεκριμένη συχνότητα απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω.

Το κακό είναι πως κόλλησα με αυτό και δεν κοίταξα στον ουρανό στην περιοχή που φωτογράφιζα.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ νομίζω ότι ήταν θόρυβος της κάμερας. Αυτό που περιέγραψες γίνετε και με την φωτογραφική μου

μηχανή όταν την βάζω στην ζωντανή λήψη και κάνω ηλεκτρονικό ζουμ για να εστιάσω μέσα από το τηλεσκόπιο. Με ή χωρίς μάσκα εστίασης. Μέσα στην οθόνη από το πουθενά ανάβουν και σβήνουν

πολύχρωμα αστεράκια και μάλιστα πολλά από αυτά στο ίδιο ακριβώς σημείο. Αν ήταν μονόχρωμη δεν

θα τα έβλεπα πολύχρωμα άλλα λευκά. Αλώστε αν αντιλήφθηκα καλά, στην κανονική φωτογραφία αυτό

δεν βγήκε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δουλεύω μόνο με phd σε κάθε φωτογραφικό session δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, δεν είναι το ίδιο με το live view μίας dslr, εκεί όντως βγάζει παράσιτα στο ψηφιακό ζούμ. Ποια οδηγητική κάμερα είναι άν επιτρέπεται?

 

Αυτό που εθεάθη wereniki απο το σκάφος ήτανε μάλλον iridium, ή κάτι άλλο παρόμοιο. Μπορεί όμως και να ήταν κάτι στρατιωτικό μιάς και η περιοχή εκεί έχει γεμίσει απο σκάφη και αεροπλάνα παντός είδος και τύπου, ρώσσικα, νατοικά, ισραηλινά και πάει λέγοντας και σκάφη τα οποία ίσως για πρώτη φορά βλέπουμε.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια οδηγητική κάμερα είναι άν επιτρέπεται?

 

 

Την QHY5 χρησιμοποιώ.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης