Jump to content

Τοξότης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την χθεσινή παρατήρηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία η παρατήρηση ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του

αστερισμού του Τοξότη.

 

Λίγα λόγια για τον Τοξότη.

Ο αστερισμός του Τοξότη είναι από τους αναγνωρισιμότερους αστερισμούς του ουρανού

καθώς και ο "άρχοντας του καλοκαιριού".Το σχήμα του είναι εύκολα αναγνωρίσιμο καθώς

ένα από τα πρωσονύμια που του αποδώθηκαν είναι αυτό της "τσαγιέρας" επειδή οι αστέρες τ,ζ,σ,φ,λ,ε,δ,η και γ2 Τοξότου σχηματίζουν ένα εύκολα αναγνωρίσιμο σχήμα μιας μεγάλης

τσαγιέρας.Συνορεύει με τους αστερισμούς Ασπίδα,Όφι(το τμήμα της Ουράς),Οφιούχο,Σκορπιό,Νότιο Στέφανο,Τηλεσκόπιον,Μικροσκόπιον,Αιγόκερω και Αετό.Παρατηρείται καλύτερα από

το μέσο έως το τέλος του καλοκαιριού.

 

 

Τηλεσκόπια που χρησιμοποιήθηκαν.

NextStar 102 SLT.

 

Χάρτες που χρησιμοποιήθηκαν.

Cambridge Star Atlas(Wil Tirion)

Sky Atlas 2000(Wil Tirion)

Night Sky Atlas(ιστοσελίδα)

 

 

 

ΣΗΜ1:Τα αντικείμενα της Deek Sky List βρέθηκαν ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ.

 

ΣΗΜ2:Τα αντικείμενα της λίστας NGC και IC του Τοξότη εντοπίστηκαν με το go-to.

 

ΣΗΜ3:Τα έξτρα αντικείμενα του Τοξότη ΔΕΝ παρατηρήθηκαν.

 

ΣΗΜ4:Όσα αντικείμενα έχουν mag μεγαλύτερο από 12 ΔΕΝ παρατηρήθηκαν.

Extra αντικείμενα στον Τοξότη.xls

IC στον Τοξότη.xls

NGC στον Τοξότη.xls

Deep Sky List.xls

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tυχερος εισαι. Ανεβηκα στο χωριο μου που δεν εχει φωτορυπανση 500 μετρα υψομετρο και απο παιδι θυμομουν οτι εβλεπα ενα πεντακαθαρο ουρανο και προχτες ο ουρανος για καποιο περιεργο λογο ηταν υπερβολικα φωτεινος και θολος χωρις να υπαρχει χωριο και φως σε αποσταση 10 χιλιομετρων και χτες ειχε συννεφα και ετοιμος να βρεξει. Φετος οσες φορες πηγα εξορμιση πεφτω σε υγρασια και κακο seeing. pitch black ουρανο δεν εχω δει ακομη με το τηλεσκοπιο και μαλλον θα φυγει το καλοκαιρι χωρις να εχω δει τιποτα στον τοξοτη και το σκορπιο...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tυχερος εισαι. Ανεβηκα στο χωριο μου που δεν εχει φωτορυπανση 500 μετρα υψομετρο και απο παιδι θυμομουν οτι εβλεπα ενα πεντακαθαρο ουρανο και προχτες ο ουρανος για καποιο περιεργο λογο ηταν υπερβολικα φωτεινος και θολος χωρις να υπαρχει χωριο και φως σε αποσταση 10 χιλιομετρων και χτες ειχε συννεφα και ετοιμος να βρεξει. Φετος οσες φορες πηγα εξορμιση πεφτω σε υγρασια και κακο seeing. pitch black ουρανο δεν εχω δει ακομη με το τηλεσκοπιο και μαλλον θα φυγει το καλοκαιρι χωρις να εχω δει τιποτα στον τοξοτη και το σκορπιο...
Μια από τα ίδια.Είμαι στο χωριό μου 2 εβδομάδες τωρα και παρατήρηση δεν εχω κανει.Μια συννεφιες μια κατι φωτα που ενοχλουν,που να παρατηρησεις?!Μακη,μπράβο!
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tυχερος εισαι. Ανεβηκα στο χωριο μου που δεν εχει φωτορυπανση 500 μετρα υψομετρο και απο παιδι θυμομουν οτι εβλεπα ενα πεντακαθαρο ουρανο και προχτες ο ουρανος για καποιο περιεργο λογο ηταν υπερβολικα φωτεινος και θολος χωρις να υπαρχει χωριο και φως σε αποσταση 10 χιλιομετρων και χτες ειχε συννεφα και ετοιμος να βρεξει. Φετος οσες φορες πηγα εξορμιση πεφτω σε υγρασια και κακο seeing. pitch black ουρανο δεν εχω δει ακομη με το τηλεσκοπιο και μαλλον θα φυγει το καλοκαιρι χωρις να εχω δει τιποτα στον τοξοτη και το σκορπιο...
Μια από τα ίδια.Είμαι στο χωριό μου 2 εβδομάδες τωρα και παρατήρηση δεν εχω κανει.Μια συννεφιες μια κατι φωτα που ενοχλουν,που να παρατηρησεις?!Μακη,μπράβο!

 

Δηλαδή πάλι καλά που δεν έφυγα από την Αθήνα ε? ΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

PS.... Ωραίος Μάκη!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας!!!!

:D :D :D

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tυχερος εισαι. Ανεβηκα στο χωριο μου που δεν εχει φωτορυπανση 500 μετρα υψομετρο και απο παιδι θυμομουν οτι εβλεπα ενα πεντακαθαρο ουρανο και προχτες ο ουρανος για καποιο περιεργο λογο ηταν υπερβολικα φωτεινος και θολος χωρις να υπαρχει χωριο και φως σε αποσταση 10 χιλιομετρων και χτες ειχε συννεφα και ετοιμος να βρεξει. Φετος οσες φορες πηγα εξορμιση πεφτω σε υγρασια και κακο seeing. pitch black ουρανο δεν εχω δει ακομη με το τηλεσκοπιο και μαλλον θα φυγει το καλοκαιρι χωρις να εχω δει τιποτα στον τοξοτη και το σκορπιο...
Μια από τα ίδια.Είμαι στο χωριό μου 2 εβδομάδες τωρα και παρατήρηση δεν εχω κανει.Μια συννεφιες μια κατι φωτα που ενοχλουν,που να παρατηρησεις?!Μακη,μπράβο!

 

Δηλαδή πάλι καλά που δεν έφυγα από την Αθήνα ε? ΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

PS.... Ωραίος Μάκη!!!

αστα να πανε.Τραγικα τα πραγματα.Να φανταστεις το veil δεν παρατηρειται ευκολα.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αστα να πανε.Τραγικα τα πραγματα.Να φανταστεις το veil δεν παρατηρειται ευκολα.

 

αυτό είναι κατάρα... να πηγαίνεις κάπου έξω μετά από πολύ καιρό και να είναι το ίδιο χάλια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο φιλε Μακη :) .Εγω παντως ειμαι τυχερος :P ,θα προσπαθησω να δω αυτα τα αντικειμα στον τοξοτη στην παρατηρηση μου σημερα.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αστα να πανε.Τραγικα τα πραγματα.Να φανταστεις το veil δεν παρατηρειται ευκολα.

 

αυτό είναι κατάρα... να πηγαίνεις κάπου έξω μετά από πολύ καιρό και να είναι το ίδιο χάλια!

το θεμα ειναι και αλλου.Επειδη η εμπειρια 'Παρνωνας' ειναι ακομα ζεστη,και οπως και να το κανουμε το χωριο Παρνωνας-σε καμια περιπτωση-δεν ειναι,ε δεν εχεις και μεγαλη ορεξη για παρατηρηση.Εαν ειναι καλος ο καιρος σημερα θα παρατηρησω.Βεβαια για γαλαξιες δεν με βλεπω αφου ο 6503 φαινοταν οριακα.Τι να πω.Σε λιγο καιρο ουτε στα χωρια δεν θα παρατηρεις
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο φιλε Μακη :) .Εγω παντως ειμαι τυχερος :P ,θα προσπαθησω να δω αυτα τα αντικειμα στον τοξοτη στην παρατηρηση μου σημερα.

 

Σε ευχαριστώ!!!

Βέβαια θα χρειαστείς 2 πράγματα:φίλτρα για να δεις τα νεφελώματα και τα πλανητικά καθώς

και μεγέθυνση για να τα δεις καλύτερα.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειαζεται οπωσδηποτε φιλτρο για τα δεις ή απλα τα βλεπεις καλυτερα με φιλτρο? Και η μεγενθυνση που εχει 10 mm δεν φτανει τουλαχιστον για να τα εντοπισω?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 10mm που έχεις είναι αρκετά ικανοποιητικός στο να τα δεις.

Χωρίς φίλτρο θα τα δεις οριακά αλλά με την προσθήκη του τα βλέπεις καλύτερα!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλόγως την έκταση του νεφελώματος πάει και η μεγέθυνση... σε μεγάλα νεφελώματα όπως το Lagoon Nebula καλύτερα είναι μικρή μεγέθυνση με μεγάλο εύρος πεδίου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α οκκ,καταλαβα :) Ευχαριστω πολυ. :D

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάκη ποια είναι τα έξτρα αντικείμενα του Τοξότη; Αυτά που δεν περιέχονται στους χάρτες; Παιδιά η αλήθεια είναι ότι η κατάσταση είναι τραγική στα χωριά. Τα φώτα είναι τόσο πολλά, επειδή όλοι θέλουν 1 ή 2 έξω από το σπίτι τους, που πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις άνετη παρατήρηση από την αυλή σου γιατί τουλάχιστον ένα φως θα σε τυφλώνει. Ευτυχώς φέτος τις μέρες κοντά στη νέα σελήνη πήγαινα μαζί με τον πατέρα μου και το τηλεσκόπιο σε ένα μέρος γύρω στα 12 χιλιόμετρα έξω από το χωριό στην Κατάρα(τον παλιό δρόμο Τρικάλων-Ιωαννίνων πριν γίνει η εγνατία αν γνωρίζετε). Μιλάμε για θεοσκότεινο ουρανό γύρω στο 2 με 3, πραγματικά καθόμουνα 4 ώρες περίπου κάθε φορά αλλά κουραζόμουνα μετά και έφευγα.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια είναι τα έξτρα αντικείμενα του Τοξότη; Αυτά που δεν περιέχονται στους χάρτες;.

 

Τα έξτρα αντικείμενα στον Τοξότη είναι μια ειδική κατηγορία αντικειμένων για παρατηρητές

που έχουν τηλεσκόπια άνω των 8 ιντσών.Περιλαμβάνονται σε χάρτες 9ου μεγέθους όπως ο SkyAtlas που έχω.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης