Jump to content

Ποσο εξοπλισμο εχετε χωρεσει στο αυτοκινητο σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον Πάρνωνα φέτος ήρθαμε με όλα τα πράγματα των καλοκαιρινών διαακοπών και το τηλεσκόπιο μου. Μιλάμε για ρούχα τριών ατόμων για τρεις μήνες, όχι αστεία, μαζί με σκήνη (για το τηλεσκόπιο) καισκεπάσματα για το καταφυγιο, όλα σε μια Felicia... \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EDIT: Άκυρο. Τώρα κατάλαβα, είναι από 8" και 9.25" οι εικόνες.

 

Ένας φίλος με Citroen Picasso να μας μιλήσει. Έχει χώρο και για εσωτερική πισίνα.

 

 

Κώστα μέσα σε ένα Citroen Picasso κουβαλησα στον Παρνωνα τον τριποδα , ένα σακιδιο της Meade με όλα τα παρελκομενα , την πηρουνα με το 12αρι ως υποβραχιονιο για τους πίσω δυο μικρούς επιβαίνοντες , τη μπαταρια , τη γυναίκα , τα ρούχα , την καρέκλα , και αργότερα προέκυψε και ένα μικρό τραπεζάκι . Ααααα μην ξεχάσω και 700 μικρούς χυμούς Λακωνια (αυτούς που μοιρασαμε). Αν έβγαζα την πίσω εταζιερα πιθανώς να χώραγε και το Vannete .

 

... Πάντως έχω κοιμηθεί άνετα στο πορπαγκαζ (σε άλλη περίπτωση)

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια φωτογραφία με σχεδόν όλα τα παραπάνω που ανέφερα,

 

31072011054.thumb.jpg.e0bd6c159d39ef7cb80f5c5560c9da75.jpg

Γρεβενά 2011

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EDIT: Άκυρο. Τώρα κατάλαβα, είναι από 8" και 9.25" οι εικόνες.

 

Ένας φίλος με Citroen Picasso να μας μιλήσει. Έχει χώρο και για εσωτερική πισίνα.

 

To στοίχημα είναι να χωρέσει δύο 12'' με όλα τα συμπράγκαλα τους + την προίκα του Τάσου. Στο μέλλον ίσως θα δούμε.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο και αν έψαξα, δε βρήκα φωτογραφία του αυτοκινήτου μου από... ένδοξες στιγμές φορτώματος. Ίσως γιατί πάντα όταν τελείωνα το φόρτωμα ήμουν ήδη πτώμα. Την επόμενη φορά θα το θυμηθώ οπωσδήποτε!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αμάξι φορτωμένο με προορισμό τον Πάρνωνα για την 6η πανελλήνια, με πεσμένα τα πίσω καθίσματα και γεμάτη σχάρα οροφής. Μην με ρωτήσετε τι έχω μέσα, τον πατέρα μου και την μάνα μου ... :)

IMAG0061.jpg.0328b68d2917f600b77593736bff148b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδηγούμαστε, λοιπόν, στο εμπειρικό συμπέρασμα πως όσο μεγάλο αυτοκίνητο και να έχει ένας ερασιτέχνης αστρονόμος, πάντα θα πάει στην εξόρμηση ασφυκτικά γεμάτο!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παράλληλα, όσο μεγάλο πορτοφόλι και αν διαθέτει, θα καταφέρει να είναι διαρκώς άδειο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Από τη χτεσινή εκδρομή για αστροβραδιά στην Αρχαία Ολυμπία. Σε ένα Ford Mondeo χώρεσαν:

 

-4 ενήλικες επιβάτες (ο οδηγός ήταν πίσω από το φακό).

-3 τηλεσκόπια από τα οποία το ένα ήταν 12" dob! Τα άλλα ένα Nexstar 6 και ένα Vixen R130Sf.

-Τα γνωστά αστρονομικά αξεσουάρ, φωτογραφικά και προσωπικά είδη για μια εκδρομή.

olympia-mondeo-packing.thumb.jpg.667f7848f19487f8ca2d86f16bff52f3.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης