Jump to content

Για την συλλογη σας....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος ενδιαφερεται να εχει μιαν ακομη προσβαση σε περιγραφες παρατηρησης χιλιαδων NGCs με τηλεσκοπια απο 8-18 ιντσες μπορει να φορτωσει την βαση δεδομενων μου που απο το 1990 ανανεωνω μεχρι σημερα, στο http://www.theodorsamoladas.com/uploads/2/7/3/3/2733704/my_astronomical_objects_databases.xlsm . (περιπου 7 Mb, κειμενα στα αγγλικα). Αν δεν φορτωνει απευθειας, πειτε μου να στειλω εδω το αρχειο αυτουσιο οπως ειναι. Περιλαμβανει περιπου 5000 στοχους χωρισμενους σε επιμερους πινακες γαλαξιων, νεφελωματων, σμηνων αστερων κλπ, με ολα τα στοιχεια και περιγραφες. Περιλαμβανει και καποια visual basic macros για επιλεκτικες προβολες ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν οργανογραμμα μιας αστρονομικης παρατηρησης, και σας δινει την δυνατοτητα να σβηνετε και να γραφετε αν θελετε τις δικες σας παρατηρησεις.

Πριν το φορτωσετε, τσεκαρετε αν θελετε την συνοπτικη του παρουσιαση στο doc που επισυναπτω.

 

my full NGC observation tables.docx

Περιγραφη και προβολη του my_astronomical_objects_databases.xlsm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D>

Αλλά η σελίδα που παρέθεσες δεν διαβάζεται για κάποιον λόγο από τον browser....

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υποτιθεται οτι εκει ειναι το αρχειο που θα πρεπει αυτοματα να σας ρωτησει αν θελετε να γινει download. Anyway, το στελνω εδω οπως ειναι για να μην μπερδευομαστε...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεξι κλικ και αποθηκευση και κατεβαινει...

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Theo :)

 

Με την άδεια σου ανεβάζω το αρχείο μιας και αρκετοί έχουν πρόβλημα να το κατεβάσουν.

my_astronomical_objects_databases.zip

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Theo

 

Κατέβασα το αρχείο και ενεργοποίησα τις μακροεντολές στο excel αλλά δεν μου δίνει τη δυνατότητα να τρέξω τις φόρμες

 

1) NGC finder

2) Querry composer

3) Text exporter

 

Παρακαλώ για τη βοήθεια σου.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Θεόδωρε :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι παιδια, εχετε δικιο, ο δαιμων του απειρου προγραμματιστη, ενω σε μενα τρεχουν τελεια, σε εσας δεν πρεπει να τρεχουν επειδη στις visual basic εντολες αναφερεται το δικο μου path οπου βρισκεται το αρχειο (C:\my works\astronomy\my astronomical objects databases.xlsm), οποτε πρεπει να σας βγαζει 'file not found' η 'path not found'. Sorry, επρεπε να το ειχα δει αυτο απο πριν. Οποιος ξερει να μπει στον visual basic editor του excel, μπορει να βρει τις εντολες που αναφερονται σε paths και να βαλει τα δικα του. Κιεγω εντωμεταξυ θα ψαξω να βρω πως παρακαμπτεται αυτο το προβλημα. Προς το παρων χαρειτε το σαν πινακα οπου μπορειτε να βρειτε καθε NGC μαζι με ολες τις περιγραφικες πληροφοριες που μου πηρε τοσα χρονια να γραψω λεξη λεξη.... :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Το libreoffice calc το διαβάζει;
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια μεταροπή σε ods format για libreoffice και openoffice, για να μηντρώτε χρόνο μετατρέποντας. :cheesy:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια μεταροπή σε ods format για libreoffice και openoffice, για να μηντρώτε χρόνο μετατρέποντας. :cheesy:

 

Το ODF είναι OASIS και ISO standard. Το υποστηρίζει πλέον και το Microsoft Office, και θα πρότεινα όσοι το χρησιμοποιείτε να το ρυθμίσετε ώστε από προεπιλογή να σώζει σε ODF.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ερωτηση το αρχειο χρειαζεται Unzip? :cheesy:

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εννοείς το δικό μου, όχι.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, το αρχειο 'my astronomical objects databases' φορτωνει σε συμπιεσμενη μορφη και θελει unzip για να καταληξει στο τελικο excel αρχειο 'my astronomical objects databases.xlsm'. Χωριζεται στους πινακες 'galaxies, open clusters, globular clusters, nebulae, planetaries, dark nebulae, double stars' και σε εναν ακομη που λεγεται 'to see' και γεμιζει απο την συμπληρωση της φορμας 'query composer'.

Σε ολους τους πινακες, στην πρωτη στηλη υπαρχει παντα σαν σχολιο (ALT+F2) για να το δουμε, ολες οι πληροφοριες που εχω συλεξει για το συγκεκριμενο αντικειμενο μαζι με την πηγη των πληροφοριων αυτων (οι πληροφοριες ειναι και θεωρητικου και πρακτικου-παρατηρησιακου περιεχομενου παρμενες απο διαφορα βιβλια πρακτικης παρατηρησης, αρθρα και βασεις δεδομενων στο διαδυκτιο). Σε ολους τους πινακες υπαρχει η στηλη με τιτλο 'seen' με ολες τις αναφορες και περιγραφες παρατηρησης του αντικειμενου αυτου, επισης με την μορφη σχολιου. Καθε αναφορα περιγραφης εδω ξεκιναει με μια επικεφαλιδα κεφαλαιων γραμματων που με τη σειρα δηλωνει: Ημερομηνια παρατηρησης, aperture σε ιντσες, συνθηκες ουρανου και φωτορυπανσης (1=χειροτερες - 5=αριστες), υψομετρο σε μετρα και θερμοκρασια σε βαθμους κελσιου. Δεν αναφερω προσοφθαλμια και φιλτρα, αλλα στα κειμενα περιγραφης αυτα αναφερονται οπου εχει κριθει απαραιτητο.

Τωρα για τις φορμες αυτοματοποιησης (NGC finder, dataexport και query composer), για να δουλεψουν, πρεπει να ειναι ενεργοποιημενες οι μακροεντολες και η visual basic στην quick access toolbar. Το τελευταιο το πετυχαινουμε απο τα excel options -->quick excel toolbar --> choose commands - all, σκρολαρουμε και αλφαβητικα προς το τελος της λιστας βρισκουμε την visual basic. Την επιλεγουμε και πατουμε 'add', οποτε επανω αριστερα στο excel εμφανιζεται διπλα στα undo/redo icons ενα ακομη icon, αυτο της visual basic. Πατουμε εκει και περνουμε τον visual basic editor. Στο project window επιλεγουμε την φορμα NGC finder. Διπλοπατωντας βλεπουμε τις εντολες του προγραμματος. Πηγαινουμε στην ρουτινα 'private sub _ user form_initialise'. Σβηνουμε τις πρωτες 3 γραμμες :

Open "c:\paths\maod" For Random As 1

Get 1, 1, path

Close 1

και στη θεση τους γραφουμε : path= ....... το path οπου εχουμε τοποθετησει το αρχειο στον υπολογιστη μας.

 

Γενικα ομως μην κολατε σε αυτο. Χρησιμοποιειστε το σαν αρχειο excel με ολες της δυνατοτητες αναζητησης, ταξινομησης και αποθηκευσης που to ecxel παρεχει, ειτε για να βρειτε οτιδηποτε για πληροφοριες και συγκρισεις, ειτε για να προσθεσετε τα δικα σας δεδομενα.

 

Sorry αλλα δεν γνωριζω τι παιζει απο πλευρας συμβατοητας με αλλες πλατφορμες. Οποτε θελω να μεταφερω στο κινητο ολα τα στοιχεια η μια επιλεγμενη περιοχη τους, κανω απλα exporting σε κοινο txt...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοω το πρωο αρχειο,σας ευχαριστω το εκανα unzip. :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή, πολύ ενδιαφέρουσα λίστα. Δυστυχώς στο "seen" δεν μπορώ να δω ολόκληρο το σχόλιο σε office 2010, δεν βρήκα πώς μπορώ να μεγαλώσω ή να κάνω scroll.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή, πολύ ενδιαφέρουσα λίστα. Δυστυχώς στο "seen" δεν μπορώ να δω ολόκληρο το σχόλιο σε office 2010, δεν βρήκα πώς μπορώ να μεγαλώσω ή να κάνω scroll.

 

 

Με τον κερσορα πανω στο κελι, δηλαδη με το κελι επιλεγμενο, πατουμε SHIFT και F2,και εμφανιζεται το κειμενο σε νεο παραθυρο που μπορουμε ειτε να του αλαξουμε μεγεθος, ειτε να σκρολαρουμε για να εμφανιζεται ολοκληρο το κειμενο οποτε μπορουμε να προσθεσουμε και τα δικα μας σχολια. Η εναλακτικα, με το κελι επιλεγμενο, κανουμε δεξι κλικ και απο το αναδυομενο μενου επιλεγουμε 'edit comment' η 'επεξαργασια σχολιου' στην ελληνικη εκδοση.... Σχολια υπαρχουν οπουδηποτε ενα κελι εχει μια μικρη κοκινη γωνια επανω του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία δούλεψε! (Είχες γράψει Alt-F2 στην προηγούμενη σελίδα, γι'αυτό δε μου έπαιζε).

 

Ομολογουμένως εντυπωσιακότατη η συλλογή των παρατηρήσεών σου. Βλέπω πως έχεις δει πάνω από 1500 αντικείμενα σε 20 χρόνια και έχεις κρατήσει παρατηρήσεις για όλα, από διάφορες βραδιές και διαφορετικό εξοπλισμό. Τι να πω, πραγματικά εντυπωσιακό!

 

Εγώ παρατηρούσα για αρκετά χρόνια χωρίς καμιάς μορφής τήρηση ημερολογίου. Από πέρυσι την Άνοιξη άρχισα να κρατάω ημερολόγιο τι βλέπω, πότε, από που και με τι τηλεσκόπιο (265 αντικείμενα έχω καταχωρήσει από τότε). Δυστυχώς είτε από τεμπελιά, είτε γιατί δεν ξέρω αν το θέλω πραγματικά, δεν κρατάω περιγραφές των αντικειμένων. Επίσης επειδή χρησιμοποιώ dobsonian και δεν έχω παρατηρητήριο αλλά πάω στην ύπαιθρο, η όλη διαδικασία τήρησης σημειώσεων ίσως θέλει λίγο παραπάνω κόπο.

 

Σε γενικές γραμμές προτιμώ να μη διαβάζω αναλυτικές περιγραφές για ένα αντικείμενο πριν το δω (πέρα από τις βασικές πληροφορίες) αλλά μου αρέσει πάρα πολύ να τις διαβάζω ύστερα ή μετά την πρώτη εντύπωση που παίρνω από το αντικείμενο για να δω αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν πρόσεξα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ωραια η καθε ειδους καταγραφη οπτικης παρατηρησης, γιατι αντιθετα με την φωτογραφια που μενει, αν δεν το καταγραψεις καπως, περναει και ξεχνιεται σαν να μην ειχε γινει τιποτε τελικα. Χρησιμοποιω ενα απλο voice recorder και την επομενη μερα τα περναω στο excel, οποτε δεν μου τρωει χρονο κατα τη διαρκεια της παρατηρησης. Κιεγω προτιμω τις περισσοτερες φορες να μην βλεπω τι εχω γραψει προγενεστερα για το ιδιο αντικειμενο, οποτε οταν θα γραψω μια δευτερη αναφορα, αποκταει πολυ ενδιαφερον η συγκριση. Αν και μερικες φορες θετω σαν στοχο απο πριν να προσπαθησω να καταφερω να δω το ...κατι παραπανω που μου διεφυγε την πρωτη φορα...

Θα διαπιστωσεις επισης οτι ορισμενες φορες, σε αναφορες απο το 10αρι εχω καταφερει να δω κατι που δεν μπορεσα να δω με το 18αρι, οποτε το μεγαλο aperture δεν δειχνει να ειναι παντα 'πανακεια' (παρηγορια σε οσους ονειρευονται μεγαλυτερο εξοπλισμο αλλα δεν τους παιρνει... :)

Κατι που οριμασε μεσα μου σαν ιδεα αυτα τα 20 χρονια, ειναι το να μην κυνηγαω πια τοσο πολυ να 'πιασω' εναν γαλαξια 14ου μεγεθους στα ορια της ορατοτητας για να τον προσθετω απλα για να μεγαλωσω την συλογη του 'ποσους εχω δει', αλλα να επιμενω στο να δω περισσοτερες λεπτομερειες σε εναν 10ου, και ας τον εχω ξαναδει αλλες 5 φορες.

Και εχω διαπιστωσει οτι πολλες φορες ξεχνουμε λεπτομερειες που εχουμε καταφερει να δουμε στο παρελθον. Αλλο το να λες 'θυμαμαι που καταφερα να δω δυο σπειρες στον Μ51', και αλλο το να διαβαζεις το μεχρι πια γωνια αυτες φαινονταν να καλυπτουν τον πυρηνα και μεχρι που εφταναν. Γενικα ειναι ενας δρομος που οσο οι συνθηκες μας το επιτρεπουν, θα θελουμε να νοιωθουμε οτι καθε φορα βαδιζουμε και ενα σκαλοπατακι παραπερα επανω του... =P~

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης