Jump to content

Explore Scientific 20mm 100° Series Eyepiece - 2"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος θα μου κάνει ένα review αλά Ελληνικά; :cheesy:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενώ έχω και τον Nagler 22, στο 12" κάνω το 90% των παρατηρήσεων με τους ES100 20 & 9mm.

Τι άλλο θέλεις να σου πω;

Ο Nagler 26 σου πιθανώς θα αχρηστευθεί αν τον πάρεις. Με τον ES100 20 και τον Ethos 10 μπορείς να κάνεις την περισσότερη δουλειά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κώστα,

 

Σκέφτομαι να κάνω μια ανακατανομή στα προσοφθάλμια που χρησιμοποιώ πιο πολύ.

 

Για το οπτικό μέρος μπορείς να μου πεις κάτι;

 

Eye relief; (Δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά με τον Ethos 15mm με 14,5mm)

 

Κόμη στα άκρα; (χρειάζεται διορθωτής; ) Δεν είμαι υπέρ!!!

 

Δεν έχω δει ποτέ μέσα από κάποιο ES φακό...

 

Επίσης, μετά από την μετατροπή του τηλεσκοπίου μου στο 2" clicklock οι περισσότεροι φακοί μου 2" χρειάζονται μισό με ένα εκατοστό out-focus με αποτέλεσμα να χρειάζεται να τους τραβάω λίγο προς τα έξω. (πρέπει να βρω μια λύση... :?: )

 

Είχες προβλήματα focus ;

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το οπτικό μέρος μπορείς να πού πεις κάτι;

 

Είναι εντυπωσιακότατο. Σφαιρική εκτροπή έχω μόνο στο διοπτρικό 66ED και όχι στο 12" (λογικό καθώς έχουν αντίθετες καμπυλώσεις τα κάτοπτρα από τους φακούς). Μου δίνει καλύτερη εικόνα από τον Nagler 22 στο 12" αν λέει αυτό κάτι. Δεν αντιλαμβάνομαι αστιγματισμό.

 

Eye relief; (Δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά με τον Ethos 15mm με 14,5mm)

 

Είναι ανετότατο, σημαντικά καλύτερο από του ES100 9 και των ES82, αλλά λιγότερο από του Nagler 22 και των Vixen LVW. Εγώ μπορώ να δω τα άκρα και με γυαλιά πάντως.

 

Κόμη στα άκρα; (χρειάζεται διορθωτής; ) Δεν είμαι υπέρ!!!

 

Η κόμη οφείλεται στο τηλεσκόπιο και όχι στο φακό. Εγώ δεν χρειάζομαι διορθωτή κόμης. Αν και έχω έναν δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ουσιαστικά. Λάβε υπ' όψη πως το μάτι σου πιάνει τις κεντρικές 70 περίπου μοίρες και το περιθώριο (όπου εμφανίζεται η όποια κόμη) το κοιτάζεις μόνο όταν θέλεις να δεις τι υπάρχει εκεί. Όπως και στον Ethos 10 βεβαίως.

 

Δεν έχω δει ποτέ μέσα από κάποιο ES φακό...

 

Κάτι λείπει από την ζωή σου. Ο Τάσσος έχει δει, ρώτα τον αν θυμάται πως ήταν.

 

Επίσης, μετά από την μετατροπή του τηλεσκοπίου μου στο 2" clicklock οι περισσότεροι φακοί μου 2" χρειάζονται μισό με ένα εκατοστό out-focus με αποτέλεσμα να χρειάζεται να τους τραβάω λίγο προς τα έξω. (πρέπει να βρω μια λύση... :?: )

 

Είχες προβλήματα focus ;

 

Καθόλου. Αλλά έχω άλλη διαμόρφωση εγώ. Ο δικός μου εστιαστής έχει βγει 1cm προς τα έξω και δεν έχω το δικό σας πρόβλημα που τον έχετε βάλει προς τα μέσα (με τον τόρνο). Μόνο που δεν εστιάζει με τον τροχό φίλτρων ο οποίος βγαίνει άλλο 1cm προς τα έξω. Άρα με το δικό σου θα εστιάζει άνετα υποθέτω, αν δεν μου διαφεύγει κάτι στην αριθμητική.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή ιδέα ο τροχός φίλτρων 2" χμμμ.... :idea:

 

Για να φανταστείς τον Ethos 10mm (υβριδικός 1.25 - 2 " ) τον έχω μόνιμα πάνω σε ένα αντάπτορα προσαρμογής 2' σε 1 1/4'.

 

1702_D5S5Y3RKEQ.jpg

 

Ευχαριστώ και πάλι Κώστα, όπως πάντα κατατοπιστικότατος!!!!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, μετά από την μετατροπή του τηλεσκοπίου μου στο 2" clicklock οι περισσότεροι φακοί μου 2" χρειάζονται μισό με ένα εκατοστό out-focus με αποτέλεσμα να χρειάζεται να τους τραβάω λίγο προς τα έξω. (πρέπει να βρω μια λύση... )

 

Είχες προβλήματα focus ;

 

Και εμένα παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα. Το περίργο είναι ότι με τους ίδιους ακριβώς φακούς ο Τάσος δεν έχει πρόβλημα (αν και είναι οριακά και αυτός). Δεν νομίζω ότι λύνεται το πρόβλημα......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ Παναγιώτη είχα σκεφτεί να βάλω μια ροδέλα 1cm (νομίζω πως είναι αρκετό) μεταξύ του σωλήνα του εστιαστή και και του Clicklock 2" αφού ο Nagler 26 και ο Panoptic 35 εστιάζουν μεν αλλά οριακά χωρίς τράβηγμα προς τα έξω αλλά δεν έχω την δυνατότητα για ακριβή micro-focusing.

 

ΥΓ. Μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα από την εμπειρία σου με τον ES 30mm; Είσαι ευχαριστημένος;

 

 

Ευχαριστώ

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη φοβάμαι μήπως η ροδέλα δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

 

Για τον ES δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχω συγκρίσεις. Μια φορά στο βουνό, τον έδωσα στο Κώστα και έβγαζε κάτι άναρθρες κραυγές ενθουσιασμού. Όμως ο Κώστας είναι γνωστός ESπληκτος. :mrgreen:

 

Κάποια στιγμή έχουμε αποφασίσει να τον συγκρίνουμε με το Nagler 31mm μαζί με τον Ηλία. Νομίζω ότι αυτό θα είναι καλή σύγκριση. Δεν ξέρω όμως πότε θα γίνει. Χειμώνας γαρ.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, μετά από την μετατροπή του τηλεσκοπίου μου στο 2" clicklock οι περισσότεροι φακοί μου 2" χρειάζονται μισό με ένα εκατοστό out-focus με αποτέλεσμα να χρειάζεται να τους τραβάω λίγο προς τα έξω. (πρέπει να βρω μια λύση... )

 

Είχες προβλήματα focus ;

 

Και εμένα παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα. Το περίργο είναι ότι με τους ίδιους ακριβώς φακούς ο Τάσος δεν έχει πρόβλημα (αν και είναι οριακά και αυτός). Δεν νομίζω ότι λύνεται το πρόβλημα......

 

Γιάννη αυτό που συμβαίνει είναι πράγματι απίστευτο! Το έχεις ήδη εσύ και ο Πάνος το θέμα. Πως γίνεται σε εσάς να συμβαίνει αυτή η ιστορία και σε μένα να εστιάζουν μια χαρά με το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ SETUP και τηλεσκόπιο;;;

 

Με τον Πάνο έχουμε τον 17mm T4 και σε μένα εστιάζει, σε εκείνον πρέπει να τον τραβήξει αν θυμάμαι καλά. Οι εστιαστές είναι ίδιοι, τα clicklock 2" ίδια, τα τηλεσκόπια ίδια! Δεν το πιστεύω πραγματικά...μήπως επειδή το δικό μου είναι το πιο παλιό, αγορασμένο Γενάρη 2009, έχει κάτι διαφορετικό που δεν έχουμε πάρει χαμπάρι; Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Ούτε έχουμε ανεβάσει/κατεβάσει το πρωτεύον τόσο πολύ που να πεις ότι επηρεάζει την εστία σε τέτοιο βαθμό.

 

Ο 26mm T5 εστιάζει όντως οριακά. Είναι λίγο πριν το τέλος διαδρομής του.

Το έχουμε ξανασυζητήσει στο μεγάλο νήμα για τις προσαρμογές και ρυθμίσεις στο 12", χωρίς να βγάλουμε άκρη.

 

Ο Κώστας είχε βάλει στο δικό μου τον ES100 9mm στις 2 Ιουλίου 2011, σε σκοτεινό ουρανό. Εντάξει, φοβερή και διάπλατη αίσθηση με τις 100 μοίρες, ίδια με τον Ethos θα έλεγα. Άνετο eye-relief θυμάμαι και επίσης ότι μου άρεσε πολύ ο φακός αλλά είχα ήδη τον 10mm XW...

Τελικά ένας 100 μοιρών είναι ωραίο να περιλαμβάνεται στην συλλογή μας, έστω και για την εμπειρία.

Θυμάμαι όμως ότι και ο ES100 9mm ήθελε τράβηγμα προς τα έξω για να εστιάσει και σε μένα. Έχε το και αυτό υπόψη σου.

 

Πάντως το να θέλουν μισό με ένα πόντο τράβηγμα έξω κάποιοι φακοί, δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα. Αν το συνάνταγα δηλαδή σε έναν, δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ τόσο με το θέμα τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι θα έπαιζαν κανονικά. Το ίδιο κάνει στο 12" μας και ο 12mm T4!

 

Γιάννη την μήτρα για το 2" Clicklock την έχω εγώ, μου την έδωσε ο Πάνος. Θα στην δώσω αφού την πάω μια φορά στον μηχανουργό εδώ στο Περιστέρι με ένα νέο 2" clicklock, έχουμε έναν ακόμη που θα μπει στο club τον clicklockάδων, τον Μάνο! Οπότε θα μιλήσουμε για να στην δώσω μετά και από αυτήν την μετατροπή.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1381

 

1381_F0V6U7Q9GY.jpg

 

Το τοποθετείτε στους φακούς στο κατάλληλο σημείο και δεν ασχολείστε άλλο. Είναι ακριβούτσικο φυσικά (θα έπρεπε να κοστίζει γύρω στα 5 ευρώ κατά τη γνώμη μου) αλλά σας γλυτώνει από μεγάλη φασαρία. Το χρησιμοποιώ με τον Nagler 12 κυρίως, αλλά έχει φανεί χρήσιμο και σε άλλες περιπτώσεις. Αν το ρυθμίσετε σωστά μπορείτε να κάνετε όλους τους 2" φακούς σας ομοεστιακούς, άλλο ένα πλεονέκτημα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ωραία λύση αλλά και εγώ...υπερπανάκριβο το θεωρώ!! Ένα δαχτυλίδι είναι!!

 

Είμαι σίγουρος ωστόσο πως δίνει οριστική λύση στο πρόβλημα. Πρέπει όμως να έχεις ένα τέτοιο για κάθε φακό που έχει τέτοιο θέμα; Αν ναι, ανεβαίνει κι άλλο το κόστος! Εκτός αν το πάρει κάποιος μια φορά και εξασκεί βάζε-βγάζε το ένα δαχτυλίδι από τον κάθε φακό στα σκοτάδια! ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης