Jump to content

ΣΤΕΓΑΣΗ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους..!! θελω μεχρι το επομενο καλοκαιρι να στεγασω ενα τηλεσκοπιο..στο βουνο σε σκοτινο ουρανο....! δυσκολαιβομε να παρω μια αποφαση.., μιας και θα ξοδεφτουν καποια χρηματα..και δυσκολα θα αντικατασταθει..μετα αυτο το τηλεσκοπιο. Γι'αυτο το λογο σκεφτομαι να εχει και τις περισσοτερες δυνατοτιτες, και εφαρμογες! ΚΑΙ ΛΕΩ...., ενα dob 16 ΧΩΡΙΣ go to.. η λιγοτερε...ιντσες με go to...η μηπως καλυτερα..εναCelestron C9 1/4 CPC-XLT (CE11074-XLT ) αν εχεται κατι αλλο να προτεινεται ...?? δυσκολη αποφαση... ευχαριστω πολυ..! καθαρους ουρανους σε ολους..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι το go to ειναι must αν θελεις να απολαυσεις τον ουρανο λογο του tracking που κανει, οχι τοσο στο οτι βρισκει τα αντικειμενα, σιχαινομαι το οτι πρεπει να σπρωχνω το τηλεσκοπιο καθε 10sec ειδικα οταν μιλαμε για πλανητες. Και με dob βαση ειναι ακομα χειροτερα. Ειναι σχεδον αποτρεπτικο να κανω πλανητικη παρατηρηση.. Μια heq5 με μοτερ ο.α ειναι οτι πρεπει ειδικα αν εχεις και οπτικη επαφη με τον πολικο για γρηγορη ευθυγραμμιση..

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι το go to ειναι must αν θελεις να απολαυσεις τον ουρανο λογο του tracking που κανει, οχι τοσο στο οτι βρισκει τα αντικειμενα

 

ΛΑΘΟΣ. Κλασσικη παρεξηγηση αρχαριου. Το Go-To κανει αυτο που λεει, GO TO, τιποτε παραπερα. Πηγαινε ...... Οπως πχ το Push-To (πχ argonavis) κανει επισης αυτο που λεει, σπρωξε μεχρι..... Kανενα τους δεν κανει tracking. Το tracking κανει αυτο που λεει, track το στοχο στο ταξιδι του στον ουρανο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οποσδηποτε ισημερινη βαση, γιατι αν τελικα στησεις το συστημα, θα ειναι κριμα να συνειδητοποιησεις οτι δεν μπορεις να εκμεταλευτεις τον σκοτεινο ουρανο και φωτογραφικα.(σου μιλω εκ πειρας, πως αν στησεις ενα καλο συστημα, μετα και με μια απλη DSLR, στον σκοτεινο ουρανο θα απολαυσεις και αστροφωτογραφηση αξιωσεων).

Το θεμα ειναι που μπορεις να φθασεις απο πλευρας δαπανης.... :-k

(δεν σου προτεινω σε καμια περιπτωση δε, συστημα χωρις εντοπισμο/παρακολουθηση).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε γιατι τα goto λενε: Ταχύτητες παρακολούθησης: Αστρική, Σεληνιακή, Ηλιακή????

Tracking παρακολουθηση δεν ειναι?

 

When the user selects an object to view, the mount's software looks up the object's right ascension and declination and slews (moves) to those coordinates. To track the object so that it stays in the eyepiece despite Earth's rotation, only the right ascension axis is moved.

 

 

GOTO Telescopes do something maybe more important than locating objects - they also track the object.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχεδόν όλα τα GOTO έχουν και autotraking, εξ ου και η σύγχυση. Η όπως λέει σωστά ο Κωστάκης, ελληνιστί εντοπισμός και/ ή παρακολούθηση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε γιατι τα goto λενε: Ταχύτητες παρακολούθησης: Αστρική, Σεληνιακή, Ηλιακή????

Tracking παρακολουθηση δεν ειναι?

 

When the user selects an object to view, the mount's software looks up the object's right ascension and declination and slews (moves) to those coordinates. To track the object so that it stays in the eyepiece despite Earth's rotation, only the right ascension axis is moved.

 

 

GOTO Telescopes do something maybe more important than locating objects - they also track the object.

 

Και εσυ τους πιστευεις ; πωλητες τα γραψανε αυτα, και απο γνωσεις.......αστα ](*,) [-X

 

" Ταχύτητες παρακολούθησης: Αστρική, Σεληνιακή, Ηλιακή" θα βρεις σε οποιοδηποτε συστημα tracking εχει κατι παραπανω απο ενα μοτερ και ενα κρυσταλο οδηγησης. Απλα εκει μεταβαλεται η συνχοτητα με την οποιο κουνιεται ο αστροστατης.

Το GOTO ειναι εξτρα λειτουργια, που παρουσιαστηκε στα τηλεσκοπια πολυ μετα τους αστροστατες, και η οποια λεει "ειμαι στις συντεταγμενες Χ,Υ, αν θες να πας εκει, και βαση της τοποθεσιας σου και της ωρας σου, και του χαρτη μου, πρεπει να κανω τοσα βηματα στο Χ και τοσα στο Υ και να σε παω εκει που μου ειπες." Και οταν σε παει αναλαβανει ο αστροστατης (που μπορει να ειναι το ιδιο μοτερ μεν αλλα ΔΕΝ εξαρταται απο το GOTO).

Αν ειχες Push to, απλα θα σε καθοδηγουσε να το σπρωξεις αναλογα, και μετα αν εχεις αστροστατη θα αναλαβει αυτος το tracking.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δικο μου το λαθος...ενοω ενα πληρες αυτοματοποιημενο..τηλ..και για να ειμαι πιο σαφεις ..για να αποφυγω ενα μεγαλο dob.. και με την προιποθεση της μελοντικης φοτογραφησης...ειμαι αναμεσα..σε ενα...SCT..11 ιντσο πανω σε γερμανικη ισημερινη στηριξη CGE η σε διχαλοτη...τι ειναι καλυτερα για παρατηριτηριο.?? και πιες η διαφορες αν υπαρχουν..??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα μεγαλα καταδιοπτρικα σε βασεις "πηρουνια", σχεδον μονοπωλουσαν προ ολιγων ετων.Ο λογος απλος....αν καποιος ηθελε ισημερινη για να υποστηριξει εναν μεγαλο σωληνα, επρεπε να δωσει πολλααααα χρηματα.

Μετα την παρουσια των Κινεζων στον αστρονομικο εξοπλισμο, ολοι πλεον ανακαλυψαμε τις ισημερινες βασεις (οπως και τα αποχρωματικα τηλεσκοπια, τα μεγαλα ντομπ κλπ).

Τα τηλεσκοπια σε "πηρουνι" (ειδικα τα >8") ειναι πολυ βαρια, με μεγαλη ακριβεια οσο αφορα εντοπισμο και παρακολουθηση (ειδικα τα Meade), και προσφερουν απιστευτη ανεση κατα την παρατηρηση.Φωτογραφικα δε, θελουν πολυ κοπο να στηθουν σωστα, δεδομενου οτι θα μπουν πανω σε ισημερινη σφηνα.Η μονη περιπτωση "ευτυχους" χρησης ενος τετοιου οργανου, ειναι η μονιμη εγκατασταση (τουλαχιστον φωτογραφικα).Απαιτειται μεγαλη προσοχη κατα την επιλογη τους, διοτι συνηθως τα "παντρευεσαι" ή τα "χαριζεις" (εχω προσωπικη πειρα απο ενα κατα τα αλλα αψογο LX200 10''GPS).

Για τελος, σε ενημερωνω για την απουσια τεχνικης υποστηριξης σε περιπτωση βλαβης.

Εκει εισαι κυριολεκτικα μονος σου, και το μονο που θα απολαυσεις ειναι φιλικα χτυπηματα παρηγοριας στην πλατη απο τους επισημους αντιπροσωπους (μεταπωλητες στην ουσια), οταν σου ανακοινωνουν τα εξοδα συσκευασιας/αποστολης και επισκευης στο εξωτερικο.

Απο την αλλη πλευρα, ενας μεγαλος σωληνας σε ισημερινη, εχει το πλεονεκτημα της σχετικης φορητοτητας του συστηματος,(χωριζεται σε κοματια) , της πιθανης εναλλαγης σωληνων πανω στην ιδια βαση, και της σχετικα ευκολης επιτευξης αξιοπρεπους φωτογραφικου αποτελεσματος.

Απο πλευρας ανεσης κατα την παρατηρηση , τα πραγματα ειναι μαλλον κακα, μια που οι ιδανικες γωνιες/κλισεις του σωληνα σπανιζουν.

Σε περιπτωση βλαβης, παλι υπαρχουν πλεονεκτηματα, δεδομενου (μιλω για τις Κινεζικες βασεις) οτι εχουν απλουστατα ηλεκτρονικα, χωρις αισθητηρακια, πλακετιτσες, πολυπλοκες καλωδιωσεις κλπ.(μια κεντρικη πλακετα, 2 μοτερ, ενα χειριστηριο, και καλωδια μεταξυ τους)

Εχουν δε αποδειξει οτι ειναι "σκυλια μαυρα" στην σκληρη χρηση, αν και παρ ολα αυτα, νομιζω οτι πωλειται και κιτ επισκευης (μοτερ,πλακετα).

Αυτα τα γρηγορα σχολια εχω να θεσω....και κλεινω αναφεροντας οτι προσωπικα θα επελεγα βαση "αλταζιμουθιακη" αν ειχα σωληνα σχετικα μικρο, ενω σε βαρυτερο εξοπλισμο, θα επελεγα ισημερινη .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα ολα αυτα που αναφερες μου ελησαν διαφορες αποριες που τις ειχα σαν σκεψεις.., και αναρωτιομουν΄΄Τελικα...τα πιο ακριβα τηλ...δε φτανει μονο να μπορεις να τα αγορασεις αλλα να μπορεις και να τα υποστηριξεις , μετα.!! εχω χρονο να σκεφτω αυτη την αγορα...και σιγουρα θελει προσοχη στην επιλογη.!! αυτο που μετραει απο τη λιγη εμπειρια που εχω ειναι το τηλ..να ειναι ανετο στην παρατηρηση..και να παρακολουθει...το στοχο.., γιατι...με το dob 8' που εχω ολα καλα...αλλα...σε αυτο το κομματι ειναι..λιγο εως πολυ κουραστικο.! θα μπορουσα να ανεβασω και τον υπαρχοντα σωληνα..σε μια ισημερινη.., η να το αναβαθμισω..., αα.. αυτο το LX 200 MEADE...το εχω βαλει στο ματι..χαχα....κατι μου λεει οτι ειναι πολυ καλο...ακριβο ομως , αν τα καταφερω θα το παρω..!!!!!!!!!! Προς το παρόν έχω πολλά να μάθω!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης