Jump to content

Ποιες ήταν οι καλύτερες Αστροαναμνήσεις του 2012;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιες ήταν οι καλύτερες Αστροαναμνήσεις του 2012;

 

Το 2012 μας αφήνει γεμάτο αναμνήσεις, γεμάτο υπέροχες στιγμές κάτω απ'τον Έναστρο Ουρανό όπου οι περισσότεροι απο εμάς ζήσαμε, ταξιδέψαμε, ονειρευτήκαμε, απολαύσαμε, φωτογραφίοσαμε.

Ποιες ήταν οι καλύτερες στιγμές Αστροστιγμές και αναμνήσεις που είχατε για το 2012;;

 

Γράψτε-αναλύστε όσες περισσότερες όμορφες στιγμές μπορείτε :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μιας και εγώ είμαι αυτός που ανοίγει το Θέμα ας κάνω την αρχή,

 

 

Αξέχαστες θα μου μείνουν οι Παρατηρήσεις με τον Αστροφίλο Θανάση στην Πηλίδα και στον Παντοκράτορα εως το πρωί.

 

Τα δύο Fireball που είδα και κατέγραψε με την φωτογραφική μου μηχανή, ένα τον Γενάρη και ένα τώρα τον Δεκέμβρη.

 

Φυσικά η Αξέχαστη Απόκρυψη του Δία και η μαγική επανεμφάνιση του στην πάνω πλευρά απ'το Φεγγάρι ίσως ήταν το κορυφαίο γεγονός για εμένα για το έτος που μας πέρασε.

 

Μοναδική στιγμή και ανεπανάληπτη η Διάβαση της Αφροδίτης, αφού τέτοιο φαινόμενο δεν πρόκειτε να ξαναδώ ποτέ ξανά. αν και η επανεμφάνιση του Δία ήταν κορυφαίο γεγονός επειδή μας ξάφνιασε, η Διάβαση της Αφροδίτης ήταν μοναδική εξαιτίας της σπανιότητας της, το μαναδικό αυτό θέαμα να βλέπεις ένας πλανήτης στο μέγεθος του πλανήτη μας να περνά μπροστά και φαινομενικά μέσα απ'τον Δίσκο του Ηλιου!

 

Εννοείτε ότι δεν θα ξεχάσω τις όμορφες στιγμές της 6ης ΠΕΕΑ στον Πάρνωνα όπου μαζί ζήσαμε πολύ όμορφες στιγμές.

 

-Όμορφη στιγμή και η παρατήρηση Διαττόντων στην Πηλίδα παρέα με αρκετό κόσμο.

-Η Ανατολή της Υπερσελήνης την ημέρα των Εκλογών στις 6 Μαΐου όπου παρέα με την ομόδα παρατήρησης και 4-5 φίλους απολαύσαμε το τεράστιο φεγγάρι να ανατέλλει πίσω απ'την Κορυφώ.

-Παρατήρηση Λεοντίδων με τον Dark Vαder και τον Πόλεμο των Αστρων

-Φωτογράφιση της Μπλε Σελήνης πάνω απ'το Φρούριο του Αγίου Μάρκου με θέα την πόλη της Κέρκυρας και το Παλιό Φρούριο.

-Σύνοδος Αφροδίτη-Δία απ'την κορυφή του Φρουρίου

-Φωτογραφιση και παρατήρηση πάνω στο Αγγελόκαστρο

-Φωτογραφιση και παρατήρηση στον Παντοκράτορα-Μεγα Γκρεμό με -10°C

-"Σε αναζήτηση της Ανατολής"

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξέχαστη αστροανάμνηση θα μου μείνει το 3ήμερο της 6ης ΠΕΕΑ!Απίστευτος ουρανός,απίστευτη οργάνωση,και γενικά μια απίστευτη εμπειρία!Να'μαστε καλά να πάμε και στην 7η! :mrgreen: :mrgreen:
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα ΤΟ γεγονός του 2012 ήταν η διοργάνωση της 6ης ΠΕΕΑ. Η κούραση, το άγχος, η αγωνία που περάσαμε ήταν απίστευτα, αλλά η ανταμοιβή μας ήταν λόγια σαν του Γρηγόρη παραπάνω, που μας αποζημίωσαν και με το παραπάνω. Με το καλό να πάμε και στην 7η \:D/

 

Καταπληκτικές αναμνήσεις έχω απο τη συμμετοχή μας σαν ΑΕΣ στο φεστιβάλ Μελιτζάζ στο Λεωνίδιο, που συνδυάστηκε ιδανικά με την παρατήρηση της απόκρυψης του Δία απο τη Σελήνη. Απίστευτη εμπειρία πραγματικά. Μετά τη διοργάνωση της αστροβραδυάς, συνέχεια με ξέφρενο χορό στους δρόμους της πόλης, παγωτό χωνάκι με γεύση, τι άλλο, μελιτζάνας!!! επιστροφή στο ξενοδοχείο και μετά απο μισή ώρα χαλάρωση (γιατί ύπνο δεν το έλεγες) έξω πάλι να στήσουμε δίπλα στην παραλία για να παρατηρήσουμε την απόκρυψη, μαζί με τους ξενύχτηδες!!! Και το πρωί πάλι έξω για ηλιακή παρατήρηση!!!

 

Φυσικά η διάβαση της Αφροδίτης κατέχει ξεχωριστή θέση. Αν κι είχα την εμπειρία αυτής του 2004 το ευχαριστήθηκα τρομερά.

 

Τα χαρούμενα πρόσωπα των ανθρώπων που συμμετείχαν στις αστροβραδυές μας.

 

Για το τέλος θα αφήσω ένα καταπληκτικό fireball που είδα μέρα μεσημέρι!!! στον Πάρνωνα κι έμεινα με το στόμα ανοιχτό :shock: :shock:

 

Άντε με το καλό να έρθει και το 2013.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα,η καλύτερη ανάμνηση για το 2012 ήταν η διάβαση της Αφροδίτης.Επειδή ήταν η πρώτη φορά που παρατήρησα το φαινόμενο και σαφώς η μοναδική για όλους τους εν ζωή ανθρώπους σήμερα,απλά είναι εύκολο να καταλάβετε τη σπουδαιότητα και τη σημασία του φαινομένου!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και για μενα η καλυτερη εμπειρια φετος ηταν η διαβαση της Αφροδιτης.

ελπιζω για του χρονου να εχω περισσοτερες εξορμησεις και να καταφερω να παω στην 7η Πεεα οπου και να ειναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμενα το 2012 ηταν ενας πολυ ωραιος αστρο-χρονος.Η χρονια που μπηκα για τα καλα στην ερασιτεχνικη αστρονομια,η ερευνα για την αγορα τηλεσκοπιου και η πρωτη εξτερικη θεα στο dob μου,ηταν απο τις καλυτερες και πρωτες στιγμες για το χομπυ.Στη συνεχεια,ο νυχτερινος ουρανος στο χωριο που εκανα τις παρατηρησεις μου και τα αντικειμενα που καταφερα να δω αλλα και καποιες αποτυχειμενες προσπαθειες.Για τελος,θα αφησω και εγω τις εντπωσεις μου για τα <<κινουμενα>> πραγματακια στην ατμοσφαιρα μας: 1)η πρωτη βολιδα που ειδα στο χωριο,πολυ φωτεινη και φαντασμαγορικη και 2) κατι σαν βολιδα που ειδα στο σπιτι μου μετα τα φωτα του δρομου μπροστα,πανω απο τον δια,ενα ομορφο θεαμα με χρωματα μπλε κ πρασινο.

 

Το 2012 περασε με ομορφες αλλα και ασχημες στιγμες.Καλες γιορτες να εχουμε και καλη τυχη για το 2013 σε ολους τους τομεις. :P :) [-o<

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τις φετινές παρατηρήσεις ξεχωρίζω:

1)Τον ΙΟΥΝΙΟ την βραδιά της Νέας Σελήνης σε εξόρμηση της ΕΑΕ παρατηρούσα Interactive

Galaxies με το φοβερό 20ιντσο του κ.Νικολιδάκη.

2)Τον ΙΟΥΛΙΟ στον Αστρονομικό Σταθμό του Κρυονερίου κατ'αρχήν ξενάγηση κοινού.Στην

συνέχεια παρατήρηση από το τηλεσκόπιο(1,2 μέτρα)και το ξημέρωμα να χαζεύουμε με

τον κ.Μπαλάση και τον Βράτολη την απόκρυψη του Δία από την Σελήνη.

3)Επίσης τον ΙΟΥΛΙΟ την συμμετοχή στην Πανελλήνια Εξόρμηση.

4)Τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ στο χωριό ολονύχτιες παρατηρήσεις όλο τον μήνα.

5)Τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ στην Πανευρωπαική Νύχτα Ερευνητών όπου έκανα την μεγαλύτερη

ξενάγηση κοινού ως τώρα.Επί 5 ώρες είχα στο τηλεσκόπιο μου ουρά 40 έως 50 άτομα.

 

Βέβαια έχασα και άλλα πράγματα όπως η παρατήρηση της διάβασης της Αφροδίτης αλλά

όπως και να΄χει ήταν μια πλούσια χρονιά στο θέμα των παρατηρήσεων.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά φτωχό το 2012 για μένα σε σχέση με άλλες χρονιές αλλά και πάλι ξεχωρίζω:

 

1) Πάρνωνας και ΠΕΕΑ, καταπληκτικό τριήμερο! Περισσότερα λόγια είναι περιττά! :wink:

2) Φοβερό ξημέρωμα με εκλεκτή παρέα και διάβαση Αφροδίτης στα Βαλιμίτικα Αιγίου!

3) Μελιτζάzz Λεωνιδίου παρέα με τους "Διόσκουρους", τα είπε όλα ο Τάκης πριν! Ελπίζω να ξαναπάω και τη νέα χρόνια!

4) Αστροπάρτυ αυγουστιάτικης πανσελήνου στο Αίγιο για πρώτη φορά και η εντυπωσιακή ανταπόκριση του κόσμου!

 

Εύχομαι το 2013 να είναι ακόμη πιο πλούσιο από αστρο-εμπειρίες σε όλους σας! :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 2012 ειχε τοσα πολλα για μενα,που δυσκολα θα τα ξαναζησω σε 1 μολις ετος.

Η τελευταια μας διαβαση Αφροδιτης τον Ιουνιο

Η πανελληνια στον Παρνωνα τον Ιουλιο

Το σελας(εστω μεσα απο συννεφα με πανσελληνο)στην Ισλανδια τον Οκτωβριο

Ο νοτιος ουρανος (6mag) στο αστεροσκοπιο Mt John στη Ν.Ζηλανδια,Νοεμβριος

Η ολικη εκλειψη ηλιου στην Αυστραλια,Νοεμβριος

 

Η βοηθεια που προσεφερα στο μαθημα αστρονομιας σε ταξη της Β Λυκειου τον Δεκεμβριο

 

Και το οτι δεν καταστραφηκε ο κοσμος πριν 1 εβδομαδα!

 

:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 2012 ειχε τοσα πολλα για μενα,που δυσκολα θα τα ξαναζησω σε 1 μολις ετος.

Η τελευταια μας διαβαση Αφροδιτης τον Ιουνιο

Η πανελληνια στον Παρνωνα τον Ιουλιο

Το σελας(εστω μεσα απο συννεφα με πανσελληνο)στην Ισλανδια τον Οκτωβριο

Ο νοτιος ουρανος (6mag) στο αστεροσκοπιο Mt John στη Ν.Ζηλανδια,Νοεμβριος

Η ολικη εκλειψη ηλιου στην Αυστραλια,Νοεμβριος

 

Η βοηθεια που προσεφερα στο μαθημα αστρονομιας σε ταξη της Β Λυκειου τον Δεκεμβριο

 

Και το οτι δεν καταστραφηκε ο κοσμος πριν 1 εβδομαδα!

 

:D

 

Ξέχασες τον γάμο του καπετανάκη και το πόσο ωραία περάσαμε και στο πήγαινε αλλά και στο έλα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αδιαμφησβήτητα η διάβαση της Αφροδίτης κατεχει την πρωτιά

ακολουθουν η απόκρυψη του Δια απο την Σελήνη, οι παρατηρησεις απο το Καστελλοριζο και φυσικά οι πρωτες μου ληψεις στην χρωμοσφαιρα με ccd

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι μετά από σχεδόν 2 χρόνια αποχής από την Αστρονομία, λόγω σοβαρού προβλήματος και μόνο ότι ξεκίνησα ξανά είναι ένα μεγάλο άλμα για μένα :)

Βέβαια αυτά που ξεχωρίζω για το 2012 είναι:

 

1) Η Διάβαση της Αφροδίτης (αδιαμφισβήτητα! )

2) Η πρώτη μου αστροπαρατήρηση μετά από πολύ καιρό

3) Το 13ο Θ.Σ.Α στον Βόλο μιας και είχα την ευκαιρία να συναντήσω ξανά σπουδαίους ανθρώπους

 

Εύχομαι και ελπίζω να είναι το ίδιο καρποφόρο και πετυχημένο το νέο έτος σε όλους :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα παιδιά, η καλύτερη του 2012, ήταν όταν οi φίλοι Βασίλης (Bi2L) και Παναγιώτης (Πλανητάριο) λυπήθηκαν το χάλι μου μετά την κλοπή και μου χάρισαν αντίστοιχα χειριστήριο και καλώδιο για την EQ6 μου. Η χαρά που πήρα το βρδυ που την ξαναέβαλα μπροστά δεν ξεπληρώνεται όχι μόνο με τσίπουρα (που περεμπιπτώντως ακόμα χρωστάω) αλλα και εγώ δεν ξέρω με τί!

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης