Jump to content

Επιλογη τηλεσκοπιου 2 σε 1???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουαου! Εχω μείνει άφωνος. Πιο εμπεριστατωμένη απάντηση δεν θα μπορούσα να περιμένω, θα κάθησω να εξέτασω όλα και θα σας πω τι απόφασησα. ακόμα λέω να βάλω και μια αγγελία ζήτησης. Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να ζητήσω που να με συμφέρει κιόλας ? κάποιο 80 st η ed η ακόμα και 100αρι ? καλά θα ήταν. Στα μεταχειρισμένα τι τιμές ζητάω? περίπου στο 50% της αρχικής τιμής να υπολόγιζω?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουαου! Εχω μείνει άφωνος. Πιο εμπεριστατωμένη απάντηση δεν θα μπορούσα να περιμένω, θα κάθησω να εξέτασω όλα και θα σας πω τι απόφασησα. ακόμα λέω να βάλω και μια αγγελία ζήτησης. Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να ζητήσω που να με συμφέρει κιόλας ? κάποιο 80 st η ed η ακόμα και 100αρι ? καλά θα ήταν. Στα μεταχειρισμένα τι τιμές ζητάω? περίπου στο 50% της αρχικής τιμής να υπολόγιζω?

 

Το 80ED ναι, είναι μία χαρά.

Εσύ ζητάς τηλεσκόπιο, την τιμή τη ζητά ο πωλητής. Όταν φθάσεις εκεί τα ξαναλέμε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον η αναζητηση τηλεσκοπιου ελαβε τελος...

 

Σημερα παρελαβα το Skywatcher Maksutov 127 , μαζι με ενα Διογώνιο 90 μοιρών και ενα προσοφθαλμιο S.plossl 20mm 58 μοιρών.

 

Αν δεν κανω λαθος με αυτο το προσοφθαλμιο φθανω εως Χ75 μεγενθηση?

 

Μπορειτε να μου πρωτεινετε αλλα 2 οικονομικα προσοφθαλμια? ενα για μικροτερες μεγενθηνσεις πχ Χ50 και ενα για μεγαλυτερες Χ150 η Χ200 ?

 

Ακομα θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να προσαρμοσω την SDLR φωτογραφικη που εχω και να το χρησιμοποιησω και σαν σουπερ τηλεφακο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον η αναζητηση τηλεσκοπιου ελαβε τελος...

 

Σημερα παρελαβα το Skywatcher Maksutov 127 , μαζι με ενα Διογώνιο 90 μοιρών και ενα προσοφθαλμιο S.plossl 20mm 58 μοιρών.

 

Αν δεν κανω λαθος με αυτο το προσοφθαλμιο φθανω εως Χ75 μεγενθηση?

 

Μπορειτε να μου πρωτεινετε αλλα 2 οικονομικα προσοφθαλμια? ενα για μικροτερες μεγενθηνσεις πχ Χ50 και ενα για μεγαλυτερες Χ150 η Χ200 ?

 

Ακομα θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να προσαρμοσω την SDLR φωτογραφικη που εχω και να το χρησιμοποιησω και σαν σουπερ τηλεφακο.

 

Ναι, 75x έχεις περίπου.

 

Για χαμηλές μεγεθύνσεις έχεις μόνο 2 πραγματικές επιλογές.

1) Ένας φακός SWA 24mm 68 μοιρών με τον ιδανικό συνδυασμό πραγματικού και φαινομενικού πεδίου για το τηλεσκόπιο αυτό. Αν τον πάρεις θα δεις πως θα πάψεις να χρησιμοποιείς τον 20mm γιατί είναι πολύ κοντά (μεγέθυνση 62.5x). Θα είναι ο κύριος φακός σου, ειδικά για την επίγεια. Για το τηλεσκόπιο αυτό ο Hyperion 24mm είναι ιδανικός (εναλλακτικά ο ES68 24 αλλά δεν βρίσκεται εύκολα)

2) Αν θέλεις χαμηλότερη μεγέθυνση, με το ίδιο πραγματικό πεδίο και μικρότερο όμως φαινομενικό, ένας Plossl 32mm (47x). Πιο κάτω δεν πας. Υπάρχουν από όλες τις μάρκες, κορυφαίος ο Televue. Μπορεί να αντικαταστήσει τον πρώτο και θα διατηρήσεις τον 20mm που έχεις.

3) Για πλανήτες, ένας φακός περίπου 12mm είναι ιδανικός. Εδώ οι επιλογές είναι πολλές. Αν προτιμάς το μεγάλο πεδίο, ο Hyperion 13, αν θέλεις εικόνα που να πλησιάζει το ιδανικό ένας Baader Genuine Ortho 12.5mm. Επίσης ένας Plossl 12mm. 115-130x είναι καλά για το τηλεσκόπιο αυτό.

 

Δύσκολα θα χρησιμοποιήσεις φακό μεγαλύτερης μεγέθυνσης, αν και ορισμένες φορές έχω κατέβει στα 9mm. Μην πάρεις κάτι ακριβό εκεί. Ένας Skywatcher Ultrawide 9mm (167x) είναι μια χαρά.

 

Τα περισσότερα από αυτά θα τα βρεις εδώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=16&brand=0 και πάντοτε μπορείς να τα ψάξεις και μεταχειρισμένα.

 

Στο ίδιο κατάστημα ζήτα αντάπτορα για Τ ring και το T ring της μηχανής σου (ίσως χρειαστεί και ο MAK to SCT προσαρμογέας της Geoptic, ρώτα και θα σου πουν).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα φθηνο barlow X2 που εχω , αξιζει να το χρησιμοποιησω για να διπλασιασω την μεγενθηση στο Χ150 η δεν αξιζει τον κοπο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα φθηνο barlow X2 που εχω , αξιζει να το χρησιμοποιησω για να διπλασιασω την μεγενθηση στο Χ150 η δεν αξιζει τον κοπο?

 

Αφού το έχεις ήδη, ναι, γιατί όχι;

Όταν και αν πάρεις φακούς στα 12 (ή και 9)mm δεν θα χρειάζεται πλέον, αλλά αφού το έχεις δοκίμασέ το με τον 20ρη και δες αν σε ικανοποιεί ημέρα και νύκτα. Όπως και να έχει στην Σελήνη τουλάχιστον θα σου χρησιμεύσει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη αυτα που σου ειπε ο Κ.Κωκκολης θα προτεινα και εγω,νομιζω ειναι απο τις καλητερες επιλογες τιμης-κοστους.Δωσε βαση στις κυριος μεγενθυσεις(90χ-120χ)το ενενηντα τις εκατο των παρατηρισεων σου θα ειναι εκει.Ο hyperion 13mm ειναι ο φακος που σου προτεινω σαν καλητερη επιλογη.αν παρεις και τα fine tune rings 28mm kai 14mm γινεται 8.1μμ οποτε θα σου κανει και για πλανητικη!Ετσι αγοραζεις ενα προσοφθαλμιο λιγοτερο! http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1380

Ερευνητικο μπορεις να συμβιβαστεις και με τον plossl 32mm μιας και εχεις τον 20μμ,γιατι αν παρεις τον υπεριωνα 24 μαλον δεν θα σου ειναι πολυ χρησιμο το 20μμ.Τον Barlow ενοειται οτι θα τον χρεισιμοποιησεις μεχρι να παρεις τα προσοφθαλμια που χρειαζεσαι!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης