Jump to content

Αναβάθμιση eq5 σε GoTo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω το black diamond 200/1000 σε eq5 στήριξη και μετά από 2-3 μήνες "χειροκίνητη" παρακολούθηση αποφάσισα να κάνω την στήριξη goto για να βρίσκω και πιό εύκολα τους στόχους μου. Δεν το θέλω για αστροφωτογράφιση ακόμα δηλαδή.

 

Ψάχνω για μία ποιοτική και σχετικά φθηνή επιλογή και έπεσε το μάτι μου σε αυτά τα μοτέρ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=464

 

Θα ήθελα την γνώμη σας και τι να προσέξω κατά την αγορά γενικά. Στα μοτέρ που βρήκα πιό πάνω,λέει ότι περιλαμβάνει χειριστήριο πχ αλλά αυτό αφορά καθαρα την κίνηση τους ή έχει και κάποια βάση δεδομένων με αντικείμενα του ουρανου;Γιατί γι αυτό ενδιαφέρμαι...

 

Ευχαριστώ...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκείνο είναι απλό χειριστήριο για κίνηση και για να παρακολουθεί τον στόχο σου. Για goto θα χρειαστείς αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1377

Φυσικά τα παιδιά στο πλανητάριο είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν σε κάθε απορία σου :)

 

Y.γ. Με το Kit αυτό θα μπορείς να κάνεις και αστροφωτογράφιση ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι ότι οι τιμές παίζουν εκεί γύρω στα 300-400 ευρώ ε;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε τιμή και στο Ts

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p415_Skywatcher-SynScan-GoTo-Upgrade-Kit-fuer-EQ5-und-aehnliche.html

 

Υ.γ. Πρόσθεσε + 20 ευρώ μεταφορικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ίδια βγαίνει πάνω κάτω.Ευχαριστώ πολύ πάντως,τώρα απλά θα πρέπει να να περιμένω μέχρι να βγάλω μερικά χρήματα παραπάνω για να το τσιμπήσω ;)

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου τα μοτεράκια αυτά δεν είναι goto. Κι εγώ τέτοια έχω. Αυτό το οποίο κάνουν είναι να παρακολουθούν τον στόχο που εσύ μόνος σου εντόπισες. ( Το ένα της ορθής αναφοράς.) Το άλλο της απόκλισης αυτό το βάζουμε μόνο στην αστροφωτογράφιση για να κάνουμε οδήγηση με το χέρι. Τα μοτεράκια αυτά δεν επιδέχονται χειριστήριο με λογισμικά για να βρίσκει η στήριξη μόνη της στόχους όπως επίσης δεν επιδέχονται και συστήματα με αυτόματη οδήγηση στην αστροφωτογραφία. Την οδήγηση με αυτά, αν ασχοληθείς με την αστροφωτογράφιση, θα την κάνεις με το χέρι κοιτώντας μέσα από προσοφθάλμιο με φωτεινό σταυρόνημα. Κατά τα άλλα η παρακολούθηση των ουρανίων σωμάτων είναι ποιοτικότατη με σχετικά μικρό περιοδικό σφάλμα (μπορείς να κάνεις και αστροφωτογράφιση με φωτογραφική μηχανή βγάζοντας υπέροχες φωτογραφίες του γαλαξία χωρίς οδήγηση) Τέλος καταναλώνουν αστεία ενεργεία πράγμα το οποίο είναι και αυτό πολύ σημαντικό. Εγώ πάντως μετά από πάνω από δέκα χρόνια χρήσης της συγκεκριμένης στήριξης θεωρώ ότι τα μοτεράκια αυτά είναι τα πιο έντιμα από όσα άλλα ακριβότερα υπάρχουν και ας μην είναι goto. (Για την συγκεκριμένη στήριξη)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγώ σκευτομαι να ασχοληθώ με αστροφοτογραφιση βαθέως ουράνου και έξω προβληματιστεί ποιο από τα δύο μοτέρ θα ήταν καλητερο το goto ή το απλό με ορθή αναφορά και απόκληση ?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγώ σκευτομαι να ασχοληθώ με αστροφοτογραφιση βαθέως ουράνου και έξω προβληματιστεί ποιο από τα δύο μοτέρ θα ήταν καλητερο το goto ή το απλό με ορθή αναφορά και απόκληση ?

 

 

Όπως σας έγραψα τα παραπάνω δεν επιδέχονται συστήματα αυτόματης οδήγησης όπως τα μοτέρ των goto. Αυτά σχεδιάστηκαν και κατασκευάστηκαν την εποχή των φιλμ. Τότε βάζαμε πάνω στο τηλεσκόπιο ένα άλλο με αρκετά μεγάλη εστιακή απόσταση και με το προσοφθάλμιο με το σταυρόνημα, προσπαθούσαμε να κρατήσουμε το άστρο οδηγό στο κέντρο. Τώρα αυτό γίνετε αυτόματα αλλά όχι με αυτά τα μοτεράκια. Αν βάλεις αυτά, χειροκίνητα θα κάνεις την οδήγηση.

Η παρακάτω είναι μία τέτοια φωτογραφία. Το τηλεσκόπιο είναι σαν τα δικά σας. Η φωτογραφική μηχανή ZENIT

το φιλμ Fuji superia 400 ISO 20 min έκθεση και για οδηγητικό είχα βάλει πάνω στο πρώτο το 114 900

νευτώνιο και αυτό. Με αυτά τα απλά μοτεράκια και οδήγηση στό χέρι.

.thumb.jpg.4e87cfe2af943db9d3392ab8a247d43a.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.

 

Το κιτ που μου σύστησε ο φίλος πιό πάνω για αναβάθμιση ( http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1377 ) δεν το έχουν στο πλανητάριο και είπε θα έρθουν από Οκτώβρη. Να περιμένω ή να το ψάξω από αλλού και που;

 

Επίσης μου είπε ότι συνήθως αναβαθμίσεις σε goto τις κάνουν εκεί.Πρέπει να στείλω την κεφαλή δηλαδή.Αν δεν το κάνω,μπορώ να το συναρμολογήσω εγώ σπίτι μου;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και υπαρχουν και αλλου, δες ποιο πανω τα λινκ που εχει δωσει ο Αγγελος, πχ η TS σιγουρα τα εχει (το δικο μου για την GPD2 απο εκει το ειχα παρει). Δεν ειναι τιποτα το φοβερο η εγκατασταση, αρκει να πας βημα βημα και να δωσεις βαση στις οδηγιες και στην λεπτομερεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όπου θες εσύ και όποτε επιλέξεις θα το πάρεις, δε μου πέφτει λόγος, και ανεξάρτητα από το ότι δεν το έχει σε στοκ το πλανητάριο αλλά η TS (και ανάποδα το ίδιο θα ήταν) θα σου πω το εξής. Πέρυσι όταν τέλειωσε το καλοκαίρι ξαναείδαμε καλό καιρό... το επόμενο καλοκαίρι. Συνεπώς κατά τη δική μου άποψη όχι μόνο πρέπει να το πάρεις όσο πιο γρήγορα μπορείς αλλά σχεδόν άργησες κι όλας, το καλοκαίρι θα φύγει πριν το καταλάβουμε... δυστυχώς.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης