Jump to content

dobson και απορια?


xakou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση?υπερεχουν σε κατι τετοιου ειδου κατασκευες οπως

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5999_TS-12--f-5-truss-type-Dobsonian-telescope---made-in-Germany.html

απο τα κλασικα πχ. skywatcer η mead?ειναι το ιδιο?απλα το εχω απορια..

μιλωντας για truss παντα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λέει και η περιγραφή στον τίτλο ("travel dobsonian"), το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του κλασικού αυτού truss σχεδίου είναι πως σπάει σε μικρά σχετικά κομμάτια για μεταφορά. Νομίζω πως οι αντίστοιχες βάσεις skywatcher/meade είναι αρκετά πιο ογκώδεις. Πέρα από αυτό, ο κατασκευαστής της βάσης (MF dobson) φαίνεται να δίνει προσοχή στην κατασκευή της βάσης. Δεν μπορώ να το ξέρω αλλά πιθανώς να έχει πολύ καλύτερη κίνηση από τα μαζικής παραγωγής. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος εδώ που τα έχει δει από κοντά για να μας το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα κάποιο από αυτά έχει δει ο Δημήτρης (Μανούσος) από την Κρήτη. Θυμάμαι πως είχε γράψει κάπου κάποια πράγματα, δεν θυμάμαι σε ποιο νήμα ακριβώς. Το 16" ανέβηκε σε τιμή και από 2.300 πήγε 2.950 !! :shock:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για την απαντηση,ενταξει καταλαβαινω οτι ειναι ποιο πρακτικο στην μεταφορα,απλα οπως ειπες λογικα πρεπει να εχει και ποιο καλη βαση,αν εχει καποιος να μας απαντησει..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ασχοληθεί με την κατασκευή τηλεσκοπίων τέτοιου τύπου (σε 12 και 16 ίντσες). Επίσης έχω δει και παρατηρήσει από το 16" της συγκεκριμένης εταιρίας. Ένα από τα κύρια πλεονεκτήματα που έχει μια κατασκευή truss είναι η μεταφορικότητα. Τηλεσκόπια τέτοιου τύπου συναντάς μόνο από 12 ίντσες και πάνω και σπάνια κάτω από αυτές τις διαμέτρους. Σε τηλεσκόπια μεγαλύτερα από 16 ίντσες εκεί αναγκαστικά η κατασκευή truss είναι μονόδρομος. Στην κατασκευή truss τα κομμάτια είναι πολύ μικρότερα και ελαφρύτερα σε σχέση με τηλεσκόπια κλειστού σωλήνα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπορεί να χωρέσει εύκολα σε ένα μικρό αυτοκίνητο αλλά και να στηθεί πιο εύκολα. Το στήσιμο του γίνεται εύκολα και δεν σηκώνεις μεγάλα φορτία. Η κίνηση του είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με τα μαζικής παραγωγής. Τα υλικά που χρησιμοποιούνται για την κίνηση είναι ανώτερα από αυτά που χρησιμοποιούν τα skywatcher & gso. Ένα επίσης σημαντικό πλεονέκτημα είναι η στιβαρότητα που έχουν αυτά τα τηλεσκόπια. Λόγω κατασκευής η βάση σε αυτά τα τηλεσκόπια είναι χαμηλή σε ύψος. Αυτό προσδίδει ακαμψία. Η ακαμψία είναι πολύ σημαντικό προσόν σε ένα τηλεσκόπιο.

 

Τα μειονεκτήματα που έχουν είναι ότι αφιερώνεις λίγο περισσότερο χρόνο στο στήσιμο του γιατί το συναρμολογείς κομμάτι κομμάτι. Επίσης χρειάζεται κάθε φορά που θα το στήνεις να κάνεις ευθυγράμμιση στο πρωτεύον κάτοπτρο λόγω συναρμολόγησης.

 

Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο θα γράψω κάποια στιγμή αναλυτικό review.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με καλυψες απολυτα!!η αληθεια ειναι οτι ζαχαρωνω το 12'',τωρα με τα μεταφορικα θα πρεπει να ρωτησω τι παιζει?περιπου 4 χρονια εχω το κλασικο 8'' sky.. και σκεφτομουν η να παω σε διοπτρικο η να παω

σε περισσοτερες ιντσες,και μαλλον το δεθτερο μου ταιριαζει καλυτερα.

αν μπορεις να κανεις ενα review θα ηταν υπεροχο..

απο αποψη κατασκευης απο οτι καταλαβα ειναι ανωτερα δηλαδη ,να μην φοβαμαι.της συγκεκριμενης

εταιριας τι αποψη εχεις?με μια προταση , δεν θελω να μου το αναλυσεις και σε αυτη την κατιγορια τιμης γνωριζεις κατι αλλο??

σε ευχαριστω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με καλυψες απολυτα!!η αληθεια ειναι οτι ζαχαρωνω το 12'',τωρα με τα μεταφορικα θα πρεπει να ρωτησω τι παιζει?περιπου 4 χρονια εχω το κλασικο 8'' sky.. και σκεφτομουν η να παω σε διοπτρικο η να παω

σε περισσοτερες ιντσες,και μαλλον το δεθτερο μου ταιριαζει καλυτερα.

αν μπορεις να κανεις ενα review θα ηταν υπεροχο..

απο αποψη κατασκευης απο οτι καταλαβα ειναι ανωτερα δηλαδη ,να μην φοβαμαι.της συγκεκριμενης

εταιριας τι αποψη εχεις?με μια προταση , δεν θελω να μου το αναλυσεις και σε αυτη την κατιγορια τιμης γνωριζεις κατι αλλο??

σε ευχαριστω..

Κι εγώ σου προτείνω να πας σε μεγαλύτερο, ίσως και 16 ιντσο για να το έχεις μια ζωή. Τώρα με μια κουβέντα θα σου πω οτι σε γενικές γραμμές είναι ένα καλό τηλεσκόπιο, αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο με τα λεφτά αυτά. Επιγραμματικά θα αναφέρω ότι οι καμπύλες κλίσης στο 16" είναι σχετικά εύκαμπτες για το λόγο ότι δεν υπάρχει μπάρα που να τις στηρίζει στο πάνω μέρος. Αυτό δεν δίνει την απαιτούμενη σταθερότητα όταν το τηλεσκόπιο σημαδεύει χαμηλά στον ορίζοντα. Το mirror cell είναι 6 σημείων και όχι 18 όπως θα έπρεπε (προσωπική άποψη) ενώ απουσιάζει ο ανεμιστήρας για γρηγορότερη ψύξη. Το δευτερεύον κάτοπτρο έχει 3 βίδες ευθυγράμμισης οι οποίες θέλουν κλειδί για να τις γυρίσεις και δεν είναι χειρόβιδες όπως θα έπρεπε. Τέλος, θα πρέπει να πω ότι το τηλεσκόπιο πάσχει από ελαστικότητα στο κυρίως σώμα. Δηλαδή ο σωλήνας είναι "ελαστικός" με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κεντράρεις το είδωλο. Θα πρέπει δηλαδή να μετακινήσεις το σωλήνα λίγο παραπάνω για να κεντραριστεί το είδωλο κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι που περιμένεις σε ένα τηλεσκόπιο τέτοιου επιπέδου. Η εμπειρία μου ήταν με το 16" της εταιρίας και όχι με το 12". Ελπίζω ο κατασκευαστής να έχει μεριμνήσει αυτά τα θέματα και να έχει βγάλει καλύτερες εκδόσεις. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δυσφημήσω το τηλεσκόπιο αλλά μόνο να περιγράψω την εμπειρία που είχα. Άλλωστε αν θέλει μπορεί και ο ιδιοκτήτης του τηλεσκοπίου να επιβεβαιώσει αυτά που λέω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και γίνεται λόγος για τέτοιου είδους τηλεσκόπια εγώ είμαι κάτοχος του τηλεσκοπίου 16’ που έφτιαξε, ο βαθειά γνώστης του θέματος, Μανούσος και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, φορητότητα, ευκολία συναρμολόγησης, κίνηση, σταθερότητα, εμφάνιση, όγκος αποθήκευσης κλπ.

 

Χωρίς να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, τουλάχιστο εξέτασε το ενδεχόμενο να σου φτιάξει ο Μανούσος ένα τηλεσκόπιο (όπως το θέλεις, χειροποίητο) αν και από τι γνωρίζω ο χρόνος του είναι αρκετά περιορισμένος αυτήν την περίοδο.

 

φιλικά

Μεραμβελιωτάκης Αριστοτέλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας,το εκτιμω γιατι ειναι αρκετα λεφτα(τουλαχιστον για μενα) και οπως ξερετε το ψαχνει ο καθενας οσο μπορει για το καλυτερο.

Εχω διαβασει το αναλογο θεμα με την κατασκευη σου και πραγματικα μπραβο σου ωστοσο δεν ηξερα αν φτιαχνεις κατα παραγγελια και δεν το θεωρω διαφημηση καθολου,αντιθετα πρεπει να τα λεμε αυτα!

Μανουσο θα σου στειλω πμ οταν με το καλο αποφασησω..

Ευχαριστω και παλι!

Φιλικα

Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης