Jump to content

Aγορά προσοφθαλμίου & Βarlow για παρατήρηση πλανητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλώς σας βρήκα... :)

 

έχω εδώ και χρόνια το Celestron 114SLT (κατοπτρικό με D114mm, εστιακή απόσταση 1000mm, δυο προσοφθάλμια 25mm και 9mm) και, καθότι θέλω περισσότερη μεγένθυνση (για παρατήρηση πλανητών), σκέφτομαι να αγοράσω τα εξής:

 

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=986

 

και

 

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2438

 

Διαβάζω οτι είναι καλές αγορές από απόψη ποιότητας/τιμής...

 

Λεφτά παραπάνω δεν υπάρχουν δυστυχώς... Η γνώμη σας; Αντιπροτάσεις είτε για άλλη αγορά είτε για διαφορετικές επιλογές σε mm προσοφθάλμιου ή/και διαφορετική επιλογή Barlow;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτό το τηλεσκόπιο δεν θα χρησιμοποιούσα Barlow, καθώς ήδη διαθέτει ένα, ενσωματωμένο. Επίσης, ο φακός για τη μέγιστη πρακτική μεγέθυνση είναι περίπου 8-9mm. Δεδομένου του ότι οι Hyperions είναι καλοί φακοί για το τηλεσκόπιο αυτό, θα αγόραζα τον Hyperion 8mm και δύο δακτυλίδια 14mm για τις νύκτες που αντιλαμβάνομαι πως μεγαλύτερη μεγέθυνση είναι εφικτή. Με το ένα μετατρέπεται σε 6mm και με τα δύο σε 5mm, με ελάχιστο έξοδο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!

 

θα μελετήσω προς ιδίαν γνώση και συμμόρφωση τη σχέση μεταξύ Βarlow και κατοπτρικών (αν έχω καταλάβει σωστά!).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτό το τηλεσκόπιο δεν θα χρησιμοποιούσα Barlow, καθώς ήδη διαθέτει ένα, ενσωματωμένο. Επίσης, ο φακός για τη μέγιστη πρακτική μεγέθυνση είναι περίπου 8-9mm. Δεδομένου του ότι οι Hyperions είναι καλοί φακοί για το τηλεσκόπιο αυτό, θα αγόραζα τον Hyperion 8mm και δύο δακτυλίδια 14mm για τις νύκτες που αντιλαμβάνομαι πως μεγαλύτερη μεγέθυνση είναι εφικτή. Με το ένα μετατρέπεται σε 6mm και με τα δύο σε 5mm, με ελάχιστο έξοδο.
6mm με τo μικρο, 5mm με το μεγαλυτερο και 4.3mm και με τα δυο μαζι.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοώ 2x14mm (=28mm) και όχι 14mm+28mm (=42mm).

 

Sun spear, δεν είναι απλο κατοπτρικό αυτό αλλά κατοπτρικό με barlow. Δες το μήκος του, είναι περί τα 50cm. Έχει όμως εστιακή 100cm, επειδή ενσωματώνει Barlow κρυμμένο μέσα στον εστιαστή, μόνιμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια σας... Μάλλον θα πάρω ένα δαχτυλίδι 14mm και ένα 28mm, είναι σχεδόν ίδια σε τιμή. Και το hyperion 8mm εννοείται! Αν και πιθανολογώ οτι αν χρησιμοποιήσω και τα δυο δαχτυλίδια ταυτόχρονα θα ξεπεράσω τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου... Είδομεν...

 

Eπίσης, υπάρχει διαθέσιμος και ένας δακτύλιος συγκράτησης 2'' (hyperion finetuning stop ring 2'')

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1381

 

Δεν έχω καταλάβει αν το χρειάζομαι, υποθέτω οτι είναι για τηλεσκόπια που δέχονται προσοφθάλμια 2''...Σωστά; (μάλλον λάθος κάνω...)

 

(υ.γ. το δικό μου τηλεσκόπιο δεχεται 1,25'')

 

@kkokkolis: Κατάλαβα απόλυτα τι λες για το ενσωματωμένο barlow...

 

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια σας... Μάλλον θα πάρω ένα δαχτυλίδι 14mm και ένα 28mm, είναι σχεδόν ίδια σε τιμή. Και το hyperion 8mm εννοείται! Αν και πιθανολογώ οτι αν χρησιμοποιήσω και τα δυο δαχτυλίδια ταυτόχρονα θα ξεπεράσω τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου... Είδομεν...

 

Eπίσης, υπάρχει διαθέσιμος και ένας δακτύλιος συγκράτησης 2'' (hyperion finetuning stop ring 2'')

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1381

 

Δεν έχω καταλάβει αν το χρειάζομαι, υποθέτω οτι είναι για τηλεσκόπια που δέχονται προσοφθάλμια 2''...Σωστά; (μάλλον λάθος κάνω...)

 

(υ.γ. το δικό μου τηλεσκόπιο δεχεται 1,25'')

 

:)

 

Νομίζω πως το 14mm θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο αλλά με τόσο μικρό κόστος δεν χάνεις τίποτε να εξερευνήσεις τα όρια του εξοπλισμού σου. Και έχουν και άλλες χρήσεις (ρυθμίζουν την μεγέθυνση ενός Barlow 2" ας πούμε).

Ο άλλος δακτύλιος είναι για εστιαστές 2". Εγώ τον χρησιμοποιώ με τον Nagler 12 για να εστιάσω σε κάποια τηλεσκόπια. Εσύ δεν το χρειάζεσαι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπανέρχομαι με μια ακόμη ερώτηση...

 

σε σχέση με το ''μαμίσιο'' 9mm του τηλεσκοπίου μου, πόσο ''καλύτερο'' είναι το Hyperion 8mm; π.χ. , τώρα που ο Κρόνος είναι εύκολα παρατηρήσιμος ποιες θα είναι η διαφορές στην παρατήρηση του ανάμεσα στα δυο προσοφθάλμια; Θεωρητικά σαφώς και το Hyperion είναι κλάσεις ανώτερο, αλλά τι σημαίνει αυτό πρακτικά;

 

Οπώς πάντα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο 9mm είναι ο Kellner (γράφει MA κάπου;) θα έχεις

1. Σημαντικά μεγαλύτερο πεδίο 68 μοιρών

2. Άνετο eye relief για πολύωρη παρατήρηση (και με γυαλιά)

3. Καλύτερες Phantom πολυεπιστρώσεις σε όλες τις επιφάνειες

4. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής

5. Δυνατότητα χρήσης φίλτρων 1.25" και 2"

6. Δυνατότητα σύνδεσης με φωτογραφική ή βιντεοκάμερα

7. Αξία μεταπώλησης από 100% σαν μεταχειρισμένο έως 60% σαν καινούριο (το άλλο ούτε χαρίζεται)

8. Μετατροπή σε 6, 5, 4mm με τα δακτυλίδια (προτιμότερο το 6mm, το eye relief μειώνεται)

9. Κάνει και για press papier

10. Μεγάλη διαφορά οξύτητας στο κέντρο του πεδίου (μικρότερη αν είναι Plössl)

 

Οι Plössl της Celestron έχουν μεταλλική κάννη, ενώ οι Kellner πλαστική συνήθως. Ίσως υπάρχουν και εξαιρέσεις πάντως. Εσύ γνωρίζεις αν σε ικανοποιεί ο φακός, αφού τον έχεις 2 χρόνια.

Πέρα από τον φακό θα πρέπει να έχεις ευθυγραμμίσει επαρκώς τα κάτοπτρά σου για αξίολογη πλανητική εικόνα. Και φύσα με ένα φυσερό στον εστιαστή να φύγει η σκόνη.

 

Στον Κρόνο το ζητούμενο είναι αν θα δεις το Cassini. Επίσης αν θα είναι καλά εστιασμένος και αν θα έχεις απουσία ανακλάσεων. Τώρα πως τον βλέπεις;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το 9mm γραφει μόνο celestron 9mm, οπότε πρέπει να υποθέσω τα χειρότερα για την ποιότητα του...

 

:lol:

 

Ο Κρόνος φαίνεται ως μια λευκή κουκίδα με διακριτους δακτυλίους μεν, χωρίς χρώματα ή κάποιο άλλο διακριτικό, για το Cassini ούτε λόγος δε...

 

edit: έχω την υποψία ότι είναι kellner..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης