Jump to content

Απορίες για ευθυγράμμιση νευτωνείου


sunspear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Σαν νέος σε αυτό το καταπληκτικό forum είμαι γεμάτος απορίες. Όσον αφορά το θέμα για την ευθυγράμμιση των κατόπτρων, έχω ένα μικροπροβληματάκι με το δικό μου dobsonian. Εδώ και κάμποσο καιρό παρατηρώ μια μικρή επέκταση του αστεριού που παρακολουθώ, ελάχιστα στα αριστερά του και προς τα πάνω σαν ουρίτσα. Τώρα, κοιτάζοντας εκεί που εισέρχεται ο προσοφθάλμιος, βλέπω πως το μικρό κυκλάκι που είναι ζωγραφισμένο ακριβώς στο κέντρο του πρωτεύοντος, φαίνεται λιγάκι πιο αριστερά και πιο πάνω του κέντρου του σταυρονήματος του δευτερεύοντος.... Τι μου προτείνεται? Φοβάμαι να ''παίξω'' με τα ρυθμιστικά βιδάκια κάτω από το πρωτεύον.... Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, Ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm

 

προς το τελος της σελιδας εχει ενα δειγμα απο εικονες και τις σημαίνει το καθε ενα. Η καλυτερη δοκιμη είναι να αφεστιασεις ελαφρα σε ενα φωτεινο αστερι με οσο το δυνατον μεγαλυτερη μεγεθυνση (αν εχεις και barlow βαλε και αυτον) και να δεις αν εχεις ομοκεντρους κυκλους

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο τέλος κατέληξα και εγώ σε αυτή την λύση ...

αφου σιγουρεύτηκα όσο το δυνατόν καλύτερα για την ευθυγράμμιση του δευτερεύον και του πρωτεύον μέσω ενός Chessyre έκανα μικρορυθμίσεις μέσω αστεριού όπως λέει και ο φίλος kookoo.

To τελικό αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό αλλά πρίν το κάνεις αυτό θα πρέπει να σιγουρετείς για το δευτερεύον πρώτα .

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχε εγώ να δείς ...

Λίγος φόβος είναι καλός σε κάνει να προσέχεις , μην τον αφήσεις να σε κάνει ότι θέλει.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να το κάνουμε όλοι μας όμως . Άλλωστε είναι μέρος του hobby τόσο το να προσέχουμε όσο και το να κρατάμε τα όργανα παρατήρησης μας σε άριστη κατάσταση , δεν έιναι και αυτό μέρος της μαγείας ?

 

:mrgreen:

 

Παρεπιπτόντος έχεις κάποιο βοήθημα chessyre, laser collimator έστω κάποιο καπάκι φίλμ να σε βοηθήσει? Το μάτι απο μόνο του δεν κάνει

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε βέβαια και είναι μαγεία να ασχολείσαι με την υπερηφάνεια σου (τηλεσκόπιο)! Όμως επειδή το υπεραγαπάω το dobsonian μου, φοβάμαι μήπως το ξερυθμίσω εντελώς... Από το 2005 το χρησιμοποιώ και ακόμα δεν το έχω κολλιμάρει :shock: Όχι, δεν έχω κάποιο βοήθημα. Το θέμα είναι πως στο καλό μου ξεμονταρίστηκε......................... Πάντως μπορεί και να είμαι υπερβολικός και το τηλεσκόπιο να μην είναι τόσο έξω. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα και θέλω σαν αδελφός ερασιτέχνης που είσαι να μου πεις την άποψη σου. Προχθές είχα βάλει μια λίστα με διπλούς αστέρες και κατάφερα να διαχωρίσω τους περισσότερους. Για παράδειγμα τον ε του Βοώτη τον είδα διπλό, με απόσταση των μεταξυ του μελων στα 2,6''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος άλλος φίλος,

Πάντος εάν νομίζεις οτι οι εικόνες που σου δίνει το τηλεσκόπιο σου είναι ικανοποιήτικες δεν χρειάζεται να το πειράξεις εφόσον δεν έχεις και κάποιο εργαλείο για βοήθημα.

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε το τεστ με διπλούς αστέρες είναι ενδεικτικό για τη σωστή ευθυγράμμιση. βέβαια το να διαχωρίσεις σφικτούς διπλούς εξαρτάται κι από πολλούς άλλους παράγοντες όπως θερμική ισορροπία τηλεσκοπίου με το περιβάλλον , καθαρά οπτικά στοιχεία ,υγρασία , , θέση του αστέρα στον ουρανό ( πάνω από 30 μοίρες απ' τον ορίζοντα) και φυσικά καλό seeing. Τα 2,5 '' της μοίρας που αναφέρεις δεν είναι ακραίο όριο για τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου , εάν όλες οι άλλες συνθήκες που αναφέρω παραπάνω ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο . Σε γενικές γραμμές με ένα απευθυγραμμισμένο τηλεσκόπιο πολύ δύσκολα διαχωρίζεις σφικτά διπλά άστρα.

 

Εγώ θα σε παρότρυνα να πειράξεις και το δευτερεύον και το πρωτεύον. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε φοβισμένα στην αρχή. Πάντως είναι εύκολη η ευθυγράμμιση μη τη φοβάσαι. Αν βελτιωθεί η ποιότητα των ειδώλων τότε θα γίνεις ακόμα πιο "ψείρας' με τη σωστή ευθυγράμμιση.

Για αρχή στόχευσε ένα αστέρι αρκετά φωτεινό , χρησιμοποίησε ένα προσοφθάλμιο με μεγέθυνση 120Χ περίπου με λίγα οπτικά στοιχεία (ορθοσκοπικούς ή απλούς plossl) και αφεστίασε σιγά σιγά το αστέρι μέχρι να δημιουργηθούν .κύκλοι ( δισκοι airy) . Πρόσεχε το είδωλο πρέπει να είναι στο κέντρο του πεδίου. Αν οι κύκλοι είναι ομόκεντροι τότε μη το πειράξεις είναι εντάξει. Αν δεν είναι όπως στη δευτερη εικόνα τότε ήρθε η ώρα του :D

Collimation.jpg.63c81a5ca62f4438ffe2742659b54423.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εγώ θα σε παρότρυνα να πειράξεις και το δευτερεύον και το πρωτεύον. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε φοβισμένα στην αρχή. Πάντως είναι εύκολη η ευθυγράμμιση μη τη φοβάσαι. Αν βελτιωθεί η ποιότητα των ειδώλων τότε θα γίνεις ακόμα πιο "ψείρας' με τη σωστή ευθυγράμμιση.

 

Έτσι ακριβώς :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ρίξτε μια προσεκτική ματιά και σε αυτό το άρθρο / εικόνα.

 

http://astronomia.org.gr/pdf/newt_collim_aris.pdf

 

Προσωπικά, όταν τον Γενάρη του 2009 πήρα το τηλεσκόπιο, μετά από λίγους μήνες αποφάσισα να λύσω όλες τις απορίες μου για την ευθυγράμμιση πέφτοντας στα βαθιά, στα πολύ βαθιά! Έλυσα τελείως το δευτερεύον, και κρατώντας το προσεκτικά από το κυλινδρικό holder του για να μην αγγίξω την οπτική επιφάνεια, διαβάζοντας άρθρα όπως το παραπάνω αλλά και άλλα ξένα, προσπάθησα να το επανατοποθετήσω.

 

Ήταν μια εμπειρία που με δίδαξε πολλά. Από τότε βέβαια έχω αποκτήσει και πολλαπλά εργαλεία που βοηθούν στην πραγματοποιήση μια άψογης ευθυγράμμισης. Το σημαντικότερο όμως όλων, είναι να καταλάβετε από μόνοι σας πρώτα την θεωρία που κρύβεται μέσα σε ένα Νευτώνειο τηλεσκόπιο και το γιατί τοποθετούνται τα οπτικά του με αυτόν τον τρόπο.

 

Μην εκπλήσσεστε με την τολμηρή απόπειρα αφαίρεσης του δευτερεύοντος, για μένα πάντως λειτούργησε καταλυτικά. Μόνο πιστεύω, με την προσωπική ενασχόληση και όταν πέσετε στα βαθιά θα μάθετε όλα τα μυστικά της ευθυγράμμισης. Ο φόβος για αυτήν θα έχει εξαφανιστεί τότε για τα καλά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λόγω νεφών το τελευταίο τριήμερο, δεν εστίασα στον Πολικό. Θα το επιχειρήσω αμέσως μόλις το ευνοήσουν οι συνθήκες. HOMO, την νύχτα που ανέλυσα τον ε Βοώτη σε δύο αστέρες είχε φοβερή υγρασία. Πάντως έχε υπόψη σου πως από το 2005 που απέκτησα το XT10 μου, δεν έχω πειράξει καθόλου το πρωτεύον κάτοπτρο όσον αφορά τον καθαρισμό, πράγμα που του έχει δώσει μια λεπτή στρώση σκόνης να αναπαύεται πάνω του.... Τάσο, αποφάσισα να πειράξω και τα δύο κάτοπτρα, σε περίπτωση ολοκληρωτικής απευθυγράμμισης όμως, θα έρθεις να με βοηθήσεις? Περιστέρι εσύ, Δραπετσώνα εγώ. Κερνάω και φρέντο καπουτσίνο στο χέρι, όπως και ένα σουβλάκι στο χέρι κατά την μετάβαση σπίτι μου! Χαχαχαχα :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν κοιτάς στο youtube; αμέτρητα έχει για εθυγράμμιση νευτωνίων τηλεσκοπίων.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, ωραία, βρήκα ένα πιστεύω πολύ κατατοπιστικό βίντεο στο Youtube. (
). Το μόνο που θα χρειαστώ είναι ένα αλλενάκι κλειδί. Το ρόλο του laser collimator θα το παίξει ο Πολικός αστέρας. Χεχεχε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν χρησιμοποιείς Plossl και τέτοια προσοφθάλμια με κόμη, να προσέχεις το εξής:

Πρέπει να έχεις τον αστέρα ευθυγράμμισης στο κέντρο το πεδίου, όσο πιο πολύ μπορείς. Επίσης, όταν παίζεις με το πρωτέυον, μεταβάλλεται ελαφρώς το σημείο σκόπευσης, οπότε ο αστέρας σου θα έχει μετακινηθεί. Πρέπει να τον ξανακεντράρεις πριν κάνεις οτιδήποτε, γιατί αλλιώς ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ την κόμη με κακή ευθυγράμμιση. Αν το ήξερα αυτό στην αρχή θα είχα γλιτώσει αρκετές ώρες προσπάθειας. Κατά τα άλλα, είναι πολύ εύκολο. Όσο για το δευτερεύον, αρκεί να φτιάξεις ένα φιλμοκαπάκι.

 

Καλή επιτυχία! :cheesy:

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης αντικατέστησε αυτές τις αλενόβιδες στο δευτερεύον με απλές βίδες για σταυροκατσάβιδο. Θα σου είναι πιο εύκολο στις μικρορυθμίσεις.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο είναι να έχεις χειρόβιδες (τύπου bob's knobs) για να μην μπλέκεις με εργαλεία, ειδικά στα σκοτάδια. Ανάμεσα σε άλλεν και σταυροκατσάβιδο, βέβαια, προσωπικά μου αρέσει το άλλεν διότι το κλειδί στέκεται μέσα στη βίδα όταν το αφήσεις.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λέει και ο Ανδρέας, προσπάθησε να αλλάξεις τις βίδες με χειρόβιδες το συντομότερο.

 

Πάρτες από εδώ http://www.bobsknobs.com/Newt/page42/OrionXT.html

 

ή βρες άλλες στο εμπόριο που θα μπορείς να τις χειρίζεσαι με το χέρι σου απλά.

 

Ένας ακόμη λόγος για να μην μπλέξεις με κατσαβίδια ή άλλεν, είναι ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή από ατύχημα, να σου γλιστρήσει από το χέρι και να σου πέσει μέσα στο κάτοπτρο με καταστρεπτικές συνέπειες!! Ποτέ δεν ξέρεις και ούτε που θα καταλάβεις πως μπορεί να συμβεί αυτό, στα καλά του καθουμένου... #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές και τις πληροφορίες. Εχτές τελικά τα κατάφερα να ρυθμίσω το Πρωτεύον κάτοπτρο, και ομολογώ να παρατηρήσω οτι ήταν πολύ ευκολότερο απ'όσο φανταζόμουν! Έχοντας τον πολικό αστέρα ακριβώς στο κέντρο και αφεστιάζοντάς τον σε μεγέθυνση μεγαλύτερη του 120Χ, κατάφερα να βελτιώσω κατά 80% περίπου την ευθυγράμμιση! Μετά ξανακοίταξα στον προσοφθάλμιο και η ουρίτσα που έκανε ο Πολικός είχε εξαφανιστεί + οτι διέκρινα πολύ ευκολότερα τον Polaris B! Τάσο, astrovox, πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα, θα κοιτάξω άμεσα να παραγγείλω αυτές τις χειρόβιδες. Ασφαλώς και θα χρειάζεται μια μικροπαρέμβαση και στο δευτερεύον. :cheesy: Johnny Who, HOMO, σας ευχαριστώ επίσης. Άσχετο με το θέμα μας, οι προσοφθάλμιοι Orion Sirius plossl 10mm και 25mm που χρησιμοποιώ, είναι ποιοτικοί?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Yπάρχουν και ποιοτικότεροι φακοί,προφανώς.Συγκεκριμένα όμως, ο 25άρης Sirius μου έχει δώσει όμορφες εικόνες(και μερικές φορές συγκριτικά ομορφότερες),αν και στα άκρα πάσχει.Ωστόσο πάντα έχω την εντύπωση ότι τα άστρα ,τουλάχιστον στο κέντρο,είναι πιο "ξυράφι" από ότι ο zoom στα 24mm ή ο MaxVision 24mm( γνωστοί και ως Meade SWA 5000).Μερικές φορές ισχύει πως less is more.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο τηλεσκόπιο έχεις αδελφέ? Πριν λίγο ήμουν στο site του Νομικού, κοίταζα κάτ προσοφθάλμιους, της ORION πάλι, με μεγάλο εύρος πεδίου, της σειράς stratus. Να, ας πούμε μου άρεσε αυτός των 21mm, στα 170 ευρώ πιστεύω να είναι η επόμενη αγορά μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oι στράτους είναι ίδιοι με τους Υπερίωνες.Έχω το Xt8.

Εαν έχεις το 10άρι ΔΕΝ θα σε συμβούλευα να πάρεις τους stratus.Ειδικά εάν μπορείς να διαθέσεις 170 ευρώ,τότε οι Explore Scientific/Meade 82 μοιρών είναι ιδανικότατοι.

Εάν θες ίδια οπτική ποιότητα,και δεν σε απασχολεί τόσο το brand τότε με τους Maxvision θα γλυτώσεις αρκετά. :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, σίγουρα αν είναι να γλυτώσω χρήμα και ειδικά με την ίδια ποιότητα δε το συζητάω! Ναι, το δεκάρι έχω, αλλά από φακούς έχω τους δύο στάνταρ plossl των 25mm και 10mm, έναν 2 ιντζών meade 50mm από το προηγούμενο μου τηλεσκόπιο και τον Meade tele-negative barlow 2x-3x. Δεν συζητάω καν έναν variable της Bresser που είναι πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Οπωσδήποτε θέλω στο οπλοστάσιο μου να έχω έναν πολύ ποιοτικό φακό, καλή ώρα σαν και αυτούς που μου αναφέρεις. Θα το ερευνήσω το θέμα και θα καταλλήξω! \:D/ http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=123 Αυτός είναι καλός?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης