Jump to content

Απορίες για ευθυγράμμιση νευτωνείου


sunspear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να δοκιμάσω να ευθυγραμμίσω το πρωτεύων σήμερα, περισσότερο για πειραματισμό, και λιγότερο επειδή ήταν απολύτως απαραίτητο. Είχα αφαιρέσει βέβαια πριν από κάτι μέρες όλο τον πρωτεύοντα για ένα φύσημα ώστε να φύγει η σκόνη, αλλά anyway. Laser collimators, Chesires κ.λ.π. δεν διαθέτω, το μοναδικό εργαλείο ευθυγράμισης ήταν το ...μάτι μου. :cheesy: Και ένα αυτοσχέδιο collimation cap...

 

Έχω παρατήρησει ότι xωρίς προσοφθάλμιο σχηματίζεται ένα είδωλο στο κέντρο του δευτερεύοντος το οποίο είναι ένας μαύρος κύκλος με λευκό ''στέμμα'' διπλάσιας διαμέτρου. Κατά την ευθυγράμμιση παρατήρησα ότι όσο πιο εξόφθαλμα εκτός ήταν το κεντράρισμα του πρωτεύοντος, τόσο αυτό το είδωλο θόλωνε (σαν out of focus αντικείμενο), σχηματίζοντας μάλιστα ''διπλό'' είδωλο όταν το κάτοπτρο ήταν στο τέρμα προς μια συγκεκριμένη κατέυθυνση.

 

Εντέλει ευθυγράμμισα προσπαθώντας να φέρω το ΄'είδωλο'' σε σωστή θέση ώστε να μην είναι ''out of focus'', αλλά ουτε και να σχηματίζεται διπλό είδωλο... Το δευτερεύων φαίνεται να βρίσκεται στη σωστή θέση, ίσως αμυδρά off axis προς μια κατεύθυνση.

 

Έπραξα σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες να κάνεις το ιδανικό collimation, θα χρειαστείς κάποια εργαλεία. Όμως ακόμα κι αν δεν έχεις τα εργαλεία μπορείς να εφαρμόσεις την κατάλληλη μέθοδο, ώστε να πετύχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα. Η μέθοδος είναι απλή και γίνεται σε 2 βήματα:

 

1) Με το φιλμόκουτο (φαντάζομαι αυτό εννοείς όταν λες collimation cap), εξασφάλισε ότι ο δευτερεύοντας θα είναι ακριβώς στο κέντρο και θα σχηματίζει κύκλο. Καθάρισες με τον δευτερεύοντα.

 

2) Σε βραδιά με καλό seeing (δηλ. σταθερή ατμόσφαιρα) σημάδεψε τον πολικό, βάλε όσο το δυνατό μεγαλύτερη μεγέθυνση και αφεστίασε, ώστε να κάνεις star test. Παίξε όσο θέλεις με τον πρωτεύοντα και μόλις οι κύκλοι γίνουν ομόκεντροι καθάρισες.

 

Αυτά που αναφέρεις είναι ενδιαφέρουσες διαπιστώσεις, αλλά δε νομίζω ότι έχουν κάποια χρηστική αξία...

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Αυτά που αναφέρεις είναι ενδιαφέρουσες διαπιστώσεις, αλλά δε νομίζω ότι έχουν κάποια χρηστική αξία...

 

Τα ανέφερα γιατί μου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά του ειδώλου και το γεγονός οτι δεν έχω διαβάσει/δει βίντεο περι collimation με σχετική αναφορα. Eννοείται ότι κάπου θα αναφερόταν αν υπήρχε χρηστικότητα στο φαινόμενο.

 

φαντάζομαι αυτό εννοείς όταν λες collimation cap

 

εννοώ το κάλυμμα του εστιάστη στο οποίο έχω κάνει μια μικρή τρύπα στο κέντρο. Αυτό με το φιλμόκουτο δεν το γνώριζα. Ενδιαφέρον.

 

Όσο για το star testing, είναι μια διαδικασία την οποία μελετάω (!) και εντός των επόμενων ημερών θα περάσω και στην πράξη. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω το ιδιο εχω κανει με το cap του bresser skylux που εχω.. Μια χαρα δουλευει η τεχνικη, και πολυ καλα τα οσα εκανες. Πολυς κοσμος φοβαται, αλλα αν το κανεις 1-2 φορες μετα ευθυγραμιζεις σε 3 λεπτα το νευτωνιο.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ένα θέμα βέβαια είναι το πόσο καλύτερο (ή χειρότερο) το έκανα από πριν... :cheesy:

 

Εν πάσει περιπτώση, ''με το μάτι'' φαίνονται όλα στη θέση τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κοιτας μεσα απο την τρυπα του cap και βλεπεις οτι πρεπει να δεις, ολα στο κεντρο σωστα τοτε εισαι κομπλε, τωρα κατι αλλα τεχνικες μπλε σκιας και κατι τετοια δεν τα εχω δοκιμασει, το σκοπιο ομως δειχνει μια χαρα... Test η αφεστιαση σε αστερι..

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Με το φιλμόκουτο (φαντάζομαι αυτό εννοείς όταν λες collimation cap), εξασφάλισε ότι ο δευτερεύοντας θα είναι ακριβώς στο κέντρο και θα σχηματίζει κύκλο. Καθάρισες με τον δευτερεύοντα.
Αυτό δεν μου φαίνεται και τόσο σωστό. Δεν αρκεί να είναι κεντραρισμένο το δευτερεύον με τον εστιαστή και να σχηματίζει κύκλο. Πολλές φορές αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην φαίνεται ολόκληρο το πρωτεύον και να χάνεις φως. Επειδή έχω παίξει πάρα πολλές φορές με την ευθυγράμμιση αυτό που έχω καταλάβει είναι τελικά ότι το παν είναι να βλέπεις από τον εστιαστή σου όλο το πρωτεύον κάτοπτρο (μέσω του δευτερεύοντος). Όταν το κάνεις αυτό θα δεις ότι μετά δεν συμπίπτει ποτέ το δευτερεύον ακριβώς στο κέντρο αλλά είναι υπό κάποια μικρή κλίση ή ότι απέχει κάπως από το κέντρο. Αυτό οφείλεται σε κατασκευαστικά σφάλματα (τα οποία υπάρχουνε παντού) αλλά και λόγω του offset του δευτερεύοντος. Είναι όμως απολύτως φυσιολογικό. Αν δεν μπορείς να δεις ολόκληρο το πρωτεύον τότε είναι σαν να κοιτάς από ένα τηλεσκόπιο μικρότερης διαμέτρου.

 

Γι'αυτό λοιπόν πρέπει πάντα να βλέπουμε ολόκληρο το πρωτεύον κάτοπτρο. Μόνο τότε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν χάνουμε φως. Μετά με ένα barlowed laser ή με star test ευθυγραμμίζουμε το πρωτεύον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Μανούσος

 

άρα προτείνεις να εξασφαλίσουμε την σωστή ευθυγράμιση του δευτερευόντος πριν προβούμε σε ευθυγράμιση του πρωτεύοντος, σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα κατασκευαστικά λάθη μας έχουν τρελάνει κάποιες φορές ! ](*,)

 

Χρησιμοποίησε ένα φιλμόκουτο ή ένα καπάκι με μια μικρή τρύπα. Αν βλέπεις τα πιαστράκια που συγκρατούν τον πρωτεύοντα φακό σημαίνει ότι ο δευτερεύων αντανακλά όλο το φως που δέχεται από τον καθρέφτη οπότε χοντρικά .....ο δευτερεύων είναι ευθυγραμμισμένος και είσαι εντάξει. Τώρα αν έχεις πολύ γρήγορο τηλεσκόπιο με εστιακό λόγο μικρότερο από f=5 τότε χρειάζεται λεπτομερέστερη ευθυγράμμιση .

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία εύκολα ευθυγραμμίζεται...

 

Χμμμ :-k για ανέφερε ακριβώς τον τύπο του τηλεσκοπίου σου γιατί οσμίζομαι προβληματάκι... Αν τα χαρακτηριστικά του είναι 114/1000 τότε έχει ενσωματωμενο Barlow οπότε δυσκολεύει η διαδικασία.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο έχει ενσωματωμένο Barlow και δύσκολα θα το ευθυγραμμίσεις τέλεια. Κάποτε προσπαθούσα να ευθυγραμμίσω ένα τέτοιο ίδιο και με δυσκόλεψε αρκετά. Κάνε αυτό που είπαμε για το δευτερεύον με το καπάκι στη συνέχεια σημάδεψε ένα πολύ φωτεινό αστέρι και αφεστίασε το λίγο όχι πολύ και παίξε με τις πίσω βίδες μέχρι να σχηματιστούν ομόκεντροι κύκλοι. Κάπως έτσι γίνεται πρακτικα η ευθυγράμμιση χωρίς εργαλεία. Καλή προσπάθεια και υπομονή.

.png.be16b1a189d8336455545cff03f0ff4c.png

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O ενσωματωμένος barlow πρέπει να βρίσκεται στο πρωτεύον (αν κοιτάξω τον πρωτεύον από μπροστά, όχι από τον εστιαστή το έιδωλο μου φαίνεται μεγενθυμένο...)

 

Nομίζω οτι η δυσκολία στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι η ευθυγράμιση του δευτερεύοντος: δεν είναι δυνατό να δεις τον πλήρη δίσκο του πρωτεύοντα όταν χρησιμοποιείς το collimation cap. Φαίνονται μεν τα βιδωτά στηρίγματα του, αλλά δεν διακρίνεται η άκρη του πρωτεύοντος ώστε να βγει συμπέρασμα...

 

Ο καιρός δεν επιτρέπει έξοδο σήμερα, οπότε θα οπότε θα δοκιμάσω το star testing αύριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O ενσωματωμένος barlow βρίσκεται στον εστιαστή εκεί που βάζεις τα προσοφθάλμια. Αν κοιτάξεις μέσα στον εστιαστη χωρις προσοφθάλμιο θα δεις ότι παρεμβάλεται ένα οπτικό στοιχείο. Αυτός είναι ο barlow. Τον τοποθέτησαν για να κάνουν κοντύτερο και πιο ευχρηστο το σωλήνα του τηλεσκοπίου .
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς έχεις δίκιο περι της θέσης του Barlow...

 

Eυχαριστώ ολους για την συνεισφορά σας στο νήμα, μόλις καταφέρω να κάνω star testing θα επανέλθω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχει ενσωματωμένο Barlow, η πλέον πρόσφορη διαδικασία ίσως είναι: Α. ευθυγράμμιση δευτερεύοντος με κάποιο σκόπευτρο (κουτί φίλμ ας πούμε) και κατόπιν Β. ευθυγράμμιση πρωτεύοντος με ένα φθηνό Laser, του οποίου η δέσμη θα διαχυθεί και θα προβάλλει τον δακτύλιο επικέντρωσης κατόπτρου επάνω στην οθόνη (υποθέτω πως γύρω από το κέντρο του πρωτεύοντος υπάρχει ένας μικρός δακτύλιος, ο οποίος το επισημαίνει)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

no money for laser unfortunately, είμαι άνεργος... ότι χρήματα ''περισσεύουν'' αυτή την περίοδο ''επενδύονται'' σε εναλλακτικούς τρόπους ψυχοπνευματικής ανάτασης...

 

Αν και αφαίρεσα τον πρωτεύοντα πριν από λίγες μέρες για καθαρισμό, δεν θυμάμαι να παρατήρησα την ύπαρξη δακτύλιου στο κέντρο του, κατα πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει.

 

Επαναλαμβάνω οτι για το συγκεκριμένο τηλ. θεωρώ την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος πιο δύσκολη διαδικασία σε σχέση με την αντίστοιχη διαδικασία για το πρωτεύον, για το λόγο που εξήγησα...

 

Και μια ερώτηση. Ας υποθέσουμε οτι με το star testing ρυθμίζω σωστά το πρωτεύον. Ποια θα είναι τα ''συμπτώματα'' σε περίπτωση μη -απόλυτα- σωστής ευθυγράμισης του δευτερεύοντος;

 

Επίσης Κωστα, και για να ξαναγυρίσω στο αρχικό ερώτημα του νήματος, τι είναι αυτό το είδωλο που βλέπω χωρίς προσοφθάλμιο; συμφωνείς καi εσύ οτι δεν έχει πρακτική αξία σε σχέση με την διαδικασία ευθυγράμισης;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ποιό είναι το είδωλο. Ο Barlow αλλάζει τα πράγματα. Επειδή είναι μαύρο, υποθέτω πως είναι ο εστιαστής. Υπάρχει τίποτε άλλο στο τηλεσκόπιο, εντός της οπτικής διαδρομής, που να είναι μαύρο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει κάτο άλλο, όχι. Όπως είπα φαίνεται με το collimation cap (έχοντας το τηλεσκόπιο στραμμένο προς τον ουρανό την ημέρα) ακριβώς στο κέντρο του δευτερεύοντος, ένας μαύρος κύκλος με λευκό ''στέμμα'' διπλάσιας διαμέτρου. Αναλογικά φαίνεται σαν να έχω κεντράρει με το προσοφθάλμιο σε έναν αστερα και να αφεστιάζω ελαφρά δλδ., απλά πολύ μικρότερο σε μέγεθος.

 

Αnyway, μάλλον πρόκειται για κυνήγι μαγισών εκ μέρους μου με το συγκεκριμένο θέμα. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα επανέλθω. Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Και εγώ αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον Sunspear,

καθ'οτι ειχα δεί μερικα video στο youtube αποφάσισα ( μάλλον ορθά) να μην πάρω lazer collimator αλλα

πήρα ενα collimating eyepiece απο την skywatcher ... το οποίο και βέβαια δεν εφαρμόζει άψογα στον εστιαστή μου :shock:

Από οτι καταλαβαίνω παρότι η celstron to λανσάρει ως f9 λόγω του barlow , στην πραγματικότητα ειναι f4,5 και άρα απο όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα το έιδωλο του ματιού όταν κοιτάς μεσα απο ένα collimating cap δεν πρέπει να είναι ακριβώς στο κέντρο ... (αν κάποιος γνωρίζει μπορεί να μου πεί αν ισχύει αυτο ; )

Εαν υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε παρόμοιο τηλεσκόπιο ας προσθέσει κάτι...

 

Παρεπιπτόντως αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο forum καλώς σας βρήκα :)

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο με τον ενσωματωμένο barlow δεν το έχω δουλέψει ποτέ, δεν μπορώ να φανταστώ την εικόνα που περιγράφει ο φίλος μας, μια φωτογραφία από τον εστιαστή ίσως βοηθούσε.

 

Απλώς θα ήθελα να πω, μην κρίνετε όλα τα lasers με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Δεν είναι όλα της ίδιας ποιότητας και αποτελεσμάτων.Τα φθηνιάρικα lasers από τα οποία έχει (πολύ δυστυχώς) φλομώσει η αγορά, είναι που έχουν προσδώσει κακή φήμη στα laser εργαλεία ευθυγράμμισης γενικά, κάτι που δυστυχώς τσουβαλιάζει και τα καλά μέσα (εντελώς λανθασμένα!) και αναπαράγεται συνέχεια σαν επιχείρημα! Όσοι δεν έχουν χρησιμοποιήσει ΚΑΛΟ και ΠΟΙΟΤΙΚΟ Laser σε όλα τα αστρονομικά forums του πλανήτη, λένε τις ίδιες ατάκες ξανά και ξανά, δεν τους πετυχαίνει η ευθυγράμμιση λόγω τζόγου και ελλειπούς εφαρμογής στον εστιαστή, κακού φινιρίσματος, μη ευθυγραμμισμένης δέσμης κλπ κλπ...

Έπειτα, βγάζουν μια ενιαία γνώμη για όλα τα laser, κάτι απολύτως λανθασμένο!!! #-o

 

Υπάρχουν lasers εκεί έξω τόσο ποιοτικά και απόλυτα ευθυγραμμισμένα καθώς και συνοδευτικά εργαλεία που υποβοηθούν τα lasers, που κάνουν την εμπειρία της ευθυγράμμισης πανεύκολη και με αποτελέσματα κορυφαία...

 

Σαφώς και μπορείτε και να ευθυγραμμίζετε με φιλμοκαπάκια και όποια άλλη πατέντα θέλετε. Όμως για αυτούς που μπορούν να τα έχουν, τα καλά lasers είναι απλώς αναντικατάστατα!

 

Αναφέρω μερικούς κορυφαίους τέτοιους κατασκευαστές, για τους νεοεισερχόμενους κυρίως φίλους μας.

Εργαλεία για μια ζωή...

 

http://www.catseyecollimation.com/ CATSEYE COLLIMATION - Jim Fly

 

http://www.collimator.com/ Howie Glatter

 

http://www.kendrickastro.com/astro/laser.html#StandardCollimator Kendrick Astro Instruments

 

Αν είναι να μην πάτε καθόλου σε laser (λόγω κόστους κλπ.), θα πρότεινα να έχετε κατ'ελάχιστον ένα πολύ εξελιγμένο cheshire εργαλείο όπως το Concenter MK II.

http://www.spheretec.de/10047_2.php

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχαριστώ για τα links Τάσο,

Η αλήθεια είναι οτι φοβήθηκα για laser collimator λόγω του barlow που είναι ενσωματομένος στον εστιαστή και απο τα video που είδα διαχέαν αρκετά την δέσμη του .

Θα προσπαθήσω να βγάλω μερικές φωτογραφίες του αποτελέσματος απο τον εστιαστή μήπως και βοηθήσουν

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης