Jump to content

Μάσκες Bahtinov


ebe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο για τον καταπληκτικό οδηγό ευθυγράμμισης.

 

Πρόσφάτως αγόρασα τα Bresser Special Astro 20X80 και χρειάζονται ευθυγράμμιση.

Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ εκτυπώνω τις μάσκες σε διαφάνεια (τραχεία επιφάνεια) για να τις κόψω και χρησιμοποιήσω, το μελάνι του εκτυπωτή αργεί πάααρα, μα πάρα πολύ να στεγνώσει (3 μέρες και δε στεγνώνει) με αποτέλεσμα κατά τους χειρισμούς της κοπής να τους μουτζουρώνω το σχέδιο. Ακόμα και με πιστολάκι προσπάθησα για να τις στεγνώσω αλλά μάταια.

 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν μπορώ να βρώ έτοιμες πλαστικές μάσκες εδώ στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω δει κάτι στους καταλόγους των εδώ καταστημάτων για bahtinov. Βέβαια, στο πλανητάριο από όσο ξέρω μπορούν να σου φέρουν οτιδήποτε έχει στον κατάλογό του ο teleskop express.

 

Όσον αφορά το μελάνι που δε στεγνώνει, έχεις πάρει τις κατάλληλες διαφάνειες για τον εκτυπωτή σου; Υπάρχουν ειδικές εκτυπώσιμες διαφάνειες για όλα τα είδη εκτυπωτή π.χ. για inkjet, laser κτλ. Μπορείς να τις βρεις στα βιβλιοπωλεία όπου και πουλάνε ανά τεμάχια και όχι μόνο σε κουτί. Μήπως είχες κάποιου άλλου είδους διαφάνεια και όχι την εκτυπώσιμη;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω πάρει την κατάλληλη διαφάνεια πιστεύω. Την αγόρασα από ενα τυπογραφείο της γειτονιάς και δε σκέφτηκα να του πώ οτι είναι για inkjet εκτυπωτή. Ο άνθρωπος μου είπε πως δεν ήξερε από εκτυπώσεις σε διαφάνειες (αλλά ο συνάδελφος του που έλειπε εκείνη τη στιγμή), έτσι πήρα 3-4 οι οποίες μάλλον δεν ήταν οι κατάλληλες (παρόλο που η μια όψη ήταν τραχεία και η άλλη λεία).

Την επόμενη φορά θα πάω να ζητήσω ειδικά για inkjet. Αν και αυτές δεν κάνουν μάλλον θα παραγγείλω από πλανητάριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τα όσα έγραψες, θα έλεγα αν τα κιάλια σου είναι καινούργια να μην τα πειράξεις αλλά να κάνεις χρήση της εγγυήσεως εφ' όσον είναι αυτό δυνατόν. Κάτι σχετικό έγραψα εδώ

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=214012#214012

 

Μάσκες Bahtinov με κοπή laser έχω προμηθευτεί από το Ίντερνετ μέσω ebay

 

http://stores.ebay.co.uk/morris-engraving/Bahtinov-masks-/_i.html?_fsub=420715119&_sid=84239059&_trksid=p4634.c0.m322

 

τις έχει φτηνά και είναι πολύ καλής ποιότητας. Μάλιστα όταν αγόρασα ήταν οι χαμηλότερες σε τιμή που υπήρχαν. Ο κατασκευαστής, ερασιτέχνης αστρονόμος και αυτός, μπορεί να κόψει σε οποιοδήποτε μέγεθος για κιάλια ή τηλεσκόπιο. 2 μάσκες μου τις έστειλε με χρέωση μια φορά τα μεταφορικά αν θυμάμαι καλά περίπου 6 λίρες. Η διαφορά μιας laser cut με την διαφάνεια είναι μεγάλη, διότι μπορείτε να κάνετε ευθυγράμμιση και σε αμυδρά αστέρια ακόμη και μέσα από την πόλη. Επίσης ακόμη και στα φωτεινά αστέρια είναι μεγαλύτερη η άνεση διότι διακρίνονται καθαρά οι ακτίνες μέχρι να ταυτιστούν στο κέντρο.

 

Για τις διαφάνειες και εγώ πιστεύω ότι φταίει μάλλον το υλικό που χρησιμοποίησες, ίσως δεν ήταν το κατάλληλο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά λόγω έλλειψης χρόνου δεν έκανα κάτι ακόμη. Θα ξεκινήσω με την αγορά της κατάλληλης διαφάνειας για εκτύπωση και βλέπουμε, αν και σκέφτομαι έντονα να παραγγείλω από ebay μάσκα με κοπή laser. Ενίοτε κάνω λίγη παρατήρηση αλλά πραγματικά δεν ξέρω πότε θα ασχοληθώ με την ευθυγράμμιση.

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτεις να απαντήσεις ΚωνσταντίνεΜ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης