Jump to content

σχετικά με τον μετεωρίτη της Ρωσίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε μεγάλος ντόρος στα ΜΜΕ όταν εμφανίστηκε ο συγκεκριμένος μετεωρίτης κ έκτοτε ησυχία, τελικά τι έγινε με το συγκεκριμένο θέμα, έγινε καμιά ανακάλυψη από αυτό το σώμα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πριν απο μερικές εβδομάδες ανέσυραν απο την λίμνη που έπεσε, το κομμάτι που έφθασε στην Γη και ήταν μεγάλο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύσεις στο Nature και το Science από τις μελέτες

που έγιναν πάνω στο θέμα μέχρι τώρα:

 

 

Chelyabinsk Airburst, Damage Assessment, Meteorite Recovery, and Characterization

Olga Popova et al, Science 29 November 2013: Vol. 342 no. 6162 pp. 1069-1073

 

A 500-kiloton airburst over Chelyabinsk and an enhanced hazard from small impactors,

P.G.Brown et al, Nature 503, 238–241 (14 November 2013)

 

The trajectory, structure and origin of the Chelyabinsk asteroidal impactor

J. Borovicka et al, Nature 503, 235–237 (14 November 2013)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μην με βρίσεις αλλά το ίδιο έκανα κ εγώ και τα είδα αυτά, απλώς περίμενα περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα νομίζοντας πως υπήρχε κ κάτι άλλο που δεν έβλεπα... sorry

όπως και νάχει πάντως, thanx Τolis και Φίλιππε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχαχ.. γιατί να σε βρίσω;;;;

φίλε μου δεν ξέρω περισσότερες πληροφορίες να σου πω την αλήθεια. Αλλά θυμάμαι και εγώ που είχε αναφερθεί ότι είχε βρεθεί μεγάλο κομμάτι από την πτώση του μετεωρίτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχαχ.. γιατί να σε βρίσω;;;;

φίλε μου δεν ξέρω περισσότερες πληροφορίες να σου πω την αλήθεια. Αλλά θυμάμαι και εγώ που είχε αναφερθεί ότι είχε βρεθεί μεγάλο κομμάτι από την πτώση του μετεωρίτη.

E να με βρίσεις που σε έβαλα τζάμπα να παραθέσεις τα links

Eπίσης τώρα μαθαίνω για πρώτη φορά πως βρέθηκε κομμάτι μέσα σε λίμνη. Mα βρε παιδιά, τότε που είχε γίνει το συμβάν δεν είχε κυκλοφορήσει ένα βίντεο από έναν τεράστιο κρατήρα που είχε δημιουργηθεί από την πτώση ή κάνω λάθος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι θυμάμαι το συγκεκριμένο βίντεο είχε αποδειχτεί ψεύτικο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι θυμάμαι το συγκεκριμένο βίντεο είχε αποδειχτεί ψεύτικο

Είδες τι γίνεται ρε γαμώτο, πρέπει να παρακολουθεί κανείς συνεχώς τα δρώμενα γιατί αλλιώς μένουν λάθος εντυπώσεις. Είδα εγώ τον κρατήρα αυτόν, μετά δεν ενημερώθηκα ξανά κ να το αποτέλεσμα τώρα, έμεινα με την εντύπωση αυτή. Κ όταν είδα το βιντεάκι από αυ΄το το κομμάτι που βγάλανε από τη λίμνη μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο μικρό, αλλά τελικά ήταν ένα από τα θραύσματα αυτό ε; ή να ήταν και αυτό μούφα με τους δύτες; Δεν ξέρει κανείς τι να πιστεύει τελικά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε zoran.

Θα βρεις αρκετες πληροφορίες για τον μετεωρίτη του Τσελιάμπινσκ στις δημοσιεύσεις απο 15/2/2013 και μετα εδω:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15547&postdays=0&postorder=asc&start=30

t_9553_1383909064_jpg_644.jpg.6eed3eda664280147299d6fb7fdb6c88.jpg

Ο πλανήτης μας ειναι το λίκνο της ανθρωπότητας.Αλλα κανείς δεν περνάει ολη του τη ζωή στο λίκνο.

Κονσταντίν Εντουάρντοβιτς Τσιολκόφσκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε zoran.

Θα βρεις αρκετες πληροφορίες για τον μετεωρίτη του Τσελιάμπινσκ στις δημοσιεύσεις απο 15/2/2013 και μετα εδω:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15547&postdays=0&postorder=asc&start=30

Πω πω είναι πολλοί λοιπόν οι κίνδυνοι της Γής!

Να ρωτήσω, δεν είναι μη επαρκές το να γνωρίζουμε την κίνησή τους κ να επαναπαυόμαστε, πως εάν γίνει κάτι θα γίνει σε 200 ή 300 χρόνια; Δεν είναι δυνατόν ενώ είμαστε ύσυχοι να έχει αλλάξει η πορεία κάποιου σώματος από πρόσκρουση με άλλο κ να κατευθύνεται προς εμάς νωρίτερα!

Καλα τα λέω ή είμαι μελλοδραματικός;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης