Jump to content

Κιάλια με budget ~200-250€


Montana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Επειδή βλέπω πως ο χρόνος που δε χρησιμοποιώ το τηλεσκόπιο είναι αρκετός κατά τη διάρκεια του χειμώνα, σκέφτομαι την αγορά ενός ζευγαριού κιαλιών (τα οποία ποτέ δε πάνε χαμένα).

 

Όπως γράφω το budget μου είναι περίπου 200-250€ και θέλω να βρω τα κιάλια αυτά που θα μου δώσουν την καλύτερη δυνατή εικόνα/ μεγένθυνση. Όσο για τη χρήση η μη τρίποδου δε με απασχολεί και ιδιαίτερα, αφού θα παρατηρώ κυρίως από το σπίτι μου.

 

Όπως σε πάρα πολλούς έτσι και σε μένα η πρώτη σκέψη μου πήγε στα γνωστά Celestron, απλά σκέφτομαι αν ανέβαζα το budget μήπως έπαιρνα κάτι ποιοτικότερο.

 

Ακούω τις προτάσεις σας

 

Ευχαριστώ!

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα Vixen Giant 20x80 φαίνονται καλή περίπτωση και σε καλή τιμή

 

http://www.vixenamerica.com/Products/?TopCatCode=BG&Fam_or_Cat=BG-GW&Short_Verbose=Giant+ARK

 

τα θεωρείτε καλύτερα από τα πρώτα;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσεις γιατί πραγματικά θα τα χρησιμοποιήσεις τα κιάλια. Αν θέλεις "χορταστικές" εικόνες DSO αντικειμένων, στις περισσότερες περιπτώσεις ακόμα και οι 20 μεγεθύνσεις είναι περιοριστικές (με λίγες εξαιρέσεις όπως π.χ. η Ανδρομέδα). Τα κιάλια όμως θα σου προσφέρουν πιο "χορταστικές" εικόνες αν σου αρέσει να απολαμβάνεις αστρικά πεδία, δηλ. να παρατηρείς μια ολόκληρη περιοχή. Επίσης τα κιάλια είναι κατάλληλα για να "σκουπίζεις" μεγάλες περιοχές του ουρανού, σαν καλύτερος ερευνητής. Με αυτή την έννοια το σημαντικότερο είναι να ορίσεις τι πεδίο θέλεις να καλύπτουν.

 

Παράδειγμα:

Χρησιμοποιώ τα Vixen βασικά σαν "ερευνητή". Κοιτάζοντας τον χάρτη, εντοπίζω την περιοχή που με ενδιαφέρει και προσδιορίζω τα αστροάλματα που πρέπει να κάνω. Είναι ΠΟΛΥ ευκολότερο από το να ψάχνεις με τον ερευνητή του τηλεσκοπίου. Έχουν χρησιμέψει όμως και στο να εντοπίσω απευθείας φωτεινά αντικείμενα (όπως Messier ή τον Lovejoy), αλλά και στην αναγνώριση αστερισμών. Αν θέλεις κάτι παρόμοιο τότε οι προτάσεις μου είναι:

 

- Τα Vixen που βλέπεις στην υπογραφή μου! Τα πήρα από Πλανητάριο.

 

- http://www.skroutz.gr/s/86637/Pentax-PCF-WP-II-8x40.html

Τα είχα παλιώτερα (πέσανε όμως και σπάσανε :cry: ). Επίσης πολύ καλό ζευγάρι.

 

- http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1403_TS-10x50-MX-Marine---leistungsstarkes-Nachtglas---Stickstoffgefue.html

Είναι κόπια των ΒΑ8 της Kuhming Optics και μπορείς να τα βρεις σε πολές διαφορετικές φίρμες (π.χ. William Optics, Omegon, Oberwerk, Garrett Signature). Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά υπάρχουν πολλά κολακευτικά σχόλια στο cloudynights. Υπάρχουν και σε 7Χ50.

 

Τα παραπάνω καλύπτουν πεδία 5-6,5 μοίρες. Έστω όμως ότι θέλω να εστιάσω περισσότερο σε αντικείμενα και να περιορίσω το πεδίο (άρα να ανεβάσω τις μεγεθύνσεις). Τότε χρησιμοποιώ τα TS Marine. Ειδικά εκτός Αθηνών, έχω πάρει πολύ ωραίες εικόνες. Στην κατηγορία αυτή εκτός από τα TS Marine (είναι επίσης κόπια των BA8 και ισχύει ότι παραπάνω), πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τα:

 

- http://www.skroutz.gr/s/86634/Pentax-PCF-WP-II-20x60.html

Μειονέκτημα τους το σχετικά στενό πεδίο.

 

- http://www.astroshop.eu/omegon-binoculars-nightstar-20x80-triplet/p,16281

Νομίζω πως υπάρχει και review στο astrovox γιαυτά.

 

Κλείνοντας να παρατηρήσω πως στην πρώτη κατηγόρια (μικρές μεγεθύνσεις), το τρίποδο δεν είναι αναγκαίο. Στη δεύτερη (μεγάλες μεγεθύνσεις) είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητο.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Νίκο για τις προτάσεις σου.

 

Αυτό που θέλω είναι παρατήρηση από το σπίτι μου ή σε κάποια εκδρομή, καθώς πρακτικά δε γίνεται να στήνω το τηλεσκόπιο μου κάθε φορά που θέλω να παρατηρήσω για μια ωρίτσα τον ουρανό. Συνεπώς το τηλεσκόπιό μου το χρησιμοποιώ κατά 90% στις εξορμήσεις μου και όχι τόσο στο σπίτι μου.

Επιλέγω 20x για να μπορώ να δω και κάποια highlights αλλά και για να μάθω καλύτερα τον ουρανό, καθώς με το go-to όπως και να το κάνεις τεμπελιάζεις... Όσο για το 25x δε παραγίνεται μεγάλο;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά δεν θα πρότεινα κιάλια μεγαλύτερα από 20Χ γιατί πλέον το βαρος αυξάνει σημαντικά. Τα 15Χ-20Χ θα σου δώσουν πολύ ωραίες εικόνες και ικανοποιητική μεγέθυνση, όμως είναι επίσης αρκετά βαριά. Γενικά επαναλαμβάνω την πρόταση μου:

Αν θέλεις περισσότερο να "σκουπίσεις"-μάθεις τον ουρανό πάρε μικρές μεγεθύνσεις (χωρίς τρίποδα στην αρχή). Αν θέλεις το κάτι (έστω και λίγο) παραπάνω πάρε κάτι στα 15Χ-20Χ (αλλά υπολόγισε και τρίποδα). Η φορητότητα είναι πολύ σημαντικό προσόν στα κιάλια. Παρατηρώ συχνά από τα πεθερικά μου στην Κόρινθο. Μια φορά τόλμησα να κουβαλήσω το τηλεσκόπιο και ήταν ταλαιπώρια, ενώ τα TS Marine με το τριποδάκι είναι ότι πιο εύκολο. Δε συζητάω δε την περίπτωση που θα πας μια εκδρομή (με φίλους ή την οικογένεια σου). Η παρατήρηση μακριά από φωτορρύπανση είναι μια απόλαυση.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Στράτο.

Αν θες grab'n'go παρατήρηση από το σπίτι και ικανοποιητικές μεγεθύνσεις για να βλέπεις και DSO, μήπως να σκεφτόσουν και την εναλλακτική ενός μεταχειρισμένου SW Dob 6" ή 8";

Θα μπορούσες να αξιοποιήσεις τους Baader Hyperion 10mm & 17mm, τον ES24mm82° και με την προσθήκη ενός ορθοσκοπικού για πλανήτες-Σελήνη είσαι κομπλέ.

Βέβαια έχει κι αυτό τα μειονεκτήματά του, πιάνει χώρο στο σαλόνι, δεν θα μπορείς να το παίρνεις μαζί σου σε εκδρομές, θα πρέπει να το βγάζεις νωρίτερα έξω για να κρυώσει, στενότερο πεδίο από τα κιάλια, κτλ

Εγώ πάντως με κάτι 10Χ50 της πλάκας, χωρίς τρίποδα, δεν υπάρχει περίπτωση να παρατηρήσω πάνω από 10 λεπτά, οπότε ίσως στο μπάτζετ σου να πρέπει να υπολογίσεις και την αγορά ενός τρίποδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για κιαλια στο χερι παρε 7x50 και οριακα 10x50 μεχρι 100 -120 euro.

 

Aλλα καλυτερα παρε τηλεσκοπιο πχ ενα φοριτο 5" Heritage truss 130mm mini Dob ή ενα κλασικο 6" f/8 Dob απο 180-250 euro.-

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κιάλια στο χέρι είναι ένας μύθος που τείνει να γίνει ανέκδοτο. Κρατήστε τα χέρια 10 εκ πάνω από το κεφάλι και στα 45-50 δευτερόλεπτα θα είναι σαν να σηκώνεις τσιμεντόλιθο.

Και με τρίποδο όμως δεν παύουν να είναι ότι πιο φορητό για μικρές χρονικά παρατηρήσεις.

 

Θα έλεγα να πάρεις 10Χ ή 15Χ που είναι κάτι ενδιάμεσο σε μεγεθύνσεις και πεδίο. Στα 20Χ το πεδίο μικραίνει και η μεγέθυνση δεν αυξάνει και τόσο πολύ.

 

Κορυφαία κιάλια

 

http://www.bigbinoculars.com/ultra50.htm

 

http://www.bigbinoculars.com/ultra70.htm

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

 

Μένιο η αλήθεια είναι πως σκέφτηκα την επιλογή ενός μικρού μεταχειρισμένου ενδεχομένως Dob, αλλά θέλω να μπορώ να παρατηρώ οπουδήποτε οποτεδήποτε, επομένως θέλω την απόλυτη φορητότητα και πισεύω πως τα κιάλια την προσφέρουν. Επίσης θα μπορώ να κάνω και επίγεια παρατήρηση κάποιες φορές.

Μάλλον καταλήγω σε 20x και τρίποδο. Οι αρχικές μου επιλογές τις θεωρείτε καλές; έχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικό σε αυτή τη μεγένθυνση και πάνω κάτω σε αυτό το budget;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα πως η απόκτηση 2ου τηλεσκοπίου, που θα λειτουργεί λίγο πολύ ανταγωνιστικά στο κύριο αλλά με λιγότερες δυνατότητες δεν είναι η καλύτερη επιλογή (εκτός αν είσαι συλλέκτης :cheesy:). Τα κιάλια είναι πάντα συμπληρωματικά (γιατί παίζεις σε μικρές συγκριτικά με το τηλεσκόπιο μεγεθύνσεις), γιαυτό και θα τους έδινα προβάδισμα. Και πραγματικά ακόμα και τα πιο μεγάλα μοντέλα είναι πολύ πιο φορητά από τηλεσκόπιο.

 

Αν θέλεις κάτι σε 20Χ θα έλεγα να δεις τα omegon που ανέφερα παραπάνω ή κι αυτά

http://www.firstlightoptics.com/helios/helios-quantum-4-binoculars.html

(είναι το ίδιο μοντέλο από άλλο brand).

 

Επιμένω γιατί έχουν ανεξάρτητη εστίαση σε κάθε προσοφθάλμιο, που είναι σημαντικό χαρακτηριστικό για αστρονομική χρήση. Γενικά και σε ότι δεις από Αμερική, θα πρότεινα να έχουν το χαρακτηριστικό αυτό.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

 

Μένιο η αλήθεια είναι πως σκέφτηκα την επιλογή ενός μικρού μεταχειρισμένου ενδεχομένως Dob, αλλά θέλω να μπορώ να παρατηρώ οπουδήποτε οποτεδήποτε, επομένως θέλω την απόλυτη φορητότητα και πισεύω πως τα κιάλια την προσφέρουν. Επίσης θα μπορώ να κάνω και επίγεια παρατήρηση κάποιες φορές.

Μάλλον καταλήγω σε 20x και τρίποδο. Οι αρχικές μου επιλογές τις θεωρείτε καλές; έχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικό σε αυτή τη μεγένθυνση και πάνω κάτω σε αυτό το budget;

 

 

 

Η απολυτη φοριτοτητα σε Dob ... Heritage Truss P130 ..... 6,5 Kg "πτυσομενο" και επιτραπεζιο στα 185 euro.

 

Για επιγεια παρατηρηση κιαλια 7x50 , 8x40 οριακα 10x50.-

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα πως η απόκτηση 2ου τηλεσκοπίου, που θα λειτουργεί λίγο πολύ ανταγωνιστικά στο κύριο αλλά με λιγότερες δυνατότητες δεν είναι η καλύτερη επιλογή (εκτός αν είσαι συλλέκτης :cheesy:). Τα κιάλια είναι πάντα συμπληρωματικά (γιατί παίζεις σε μικρές συγκριτικά με το τηλεσκόπιο μεγεθύνσεις), γιαυτό και θα τους έδινα προβάδισμα. Και πραγματικά ακόμα και τα πιο μεγάλα μοντέλα είναι πολύ πιο φορητά από τηλεσκόπιο.

 

Αν θέλεις κάτι σε 20Χ θα έλεγα να δεις τα omegon που ανέφερα παραπάνω ή κι αυτά

http://www.firstlightoptics.com/helios/helios-quantum-4-binoculars.html

(είναι το ίδιο μοντέλο από άλλο brand).

 

Επιμένω γιατί έχουν ανεξάρτητη εστίαση σε κάθε προσοφθάλμιο, που είναι σημαντικό χαρακτηριστικό για αστρονομική χρήση. Γενικά και σε ότι δεις από Αμερική, θα πρότεινα να έχουν το χαρακτηριστικό αυτό.

 

Δυστυχως δε τα στελνουν Ελλαδα. Υπαρχει εναλλακτικοe-shop στις ίδιες τιμες;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι κιάλια και στήριξη στα χέρια -για σοβαρή παρατήρηση θα συμπλήρωνα εγώ- δεν γίνεται. Είναι ένας από τους μύθους στα κιάλια που διαιωνίζεται. Προσωπικά όταν παρατηρώ με 10Χ πάντοτε τα στηρίζω σε τρίποδα όπως έγραψε και ο Μένιος (Django). Όπως επίσης αναφέρουν ο Νίκος και ο Πάνος η φορητότα είναι σημαντικό πλεονέκτημα στα κιάλια και δεν χάνεται εξ' αιτίας του τρίποδα. Παραμένει μια εύκολη, ελαφριά και γρήγορη επιλογή για στήσιμο. Απλώς φρόντισε να επιλέξεις κάποιον πολύ σταθερό.

 

 

Δυστυχως δε τα στελνουν Ελλαδα. Υπαρχει εναλλακτικο e-shop στις ίδιες τιμες;

 

Στο τεστ για τα Helios Quantum 4 έχω προτείνει κάποια e-shop που μπορείς να τα προμηθευτείς από Ευρώπη.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!

 

Βρήκα στο astroshop.eu τελικά υπό το brand name της Omegon.

 

Τι γνώμη έχετε για αυτό το τρίποδο;

http://www.astroshop.eu/made-of-aluminium/omegon-titania-600-tripod-kit/p,23842#tab_bar_1_select

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα αγοράσεις από astroshop.eu δοκίμασε στο "too expensive?" να τους δώσεις το link από harrisontelescopes ίσως γλυτώσεις 25 ευρώ στην τελική τιμή.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!

 

Βρήκα στο astroshop.eu τελικά υπό το brand name της Omegon.

 

Τι γνώμη έχετε για αυτό το τρίποδο;

http://www.astroshop.eu/made-of-aluminium/omegon-titania-600-tripod-kit/p,23842#tab_bar_1_select

 

Ο συγκεκριμένος τρίποδας δεν θα έλεγα ότι είναι ο ιδανικός. Μπορεί να γράφει ότι είναι για 8 κιλά, άλλα η κεφαλή δεν είναι για τόσα. Και αυτό μετράει. Την γνωρίζω από άλλους τρίποδες αυτή την κεφαλή. Οι μοχλοί παρόλο που είναι κοντοί συχνά εμποδίζουν. Το χειρότερο είναι ότι ο τρίποδας αυτός δεν νομίζω να έχει δυνατότητα να ανοίξουν τα πόδια του πάνω από 45 μοίρες ώστε να έχει δυνατότητες και για μελλοντική χρήση με βαρύτερα κιάλια, ώστε να προσθέτει έτσι καλύτερη σταθερότητα. Γενικά η τιμή είναι τσιμπημένη για το αποτέλεσμα, προσωπικά δεν θα τον αγόραζα και θα πήγαινα για έναν από τους δύο τρίποδες στην αρχή του θέματος Προτάσεις σε Τρίποδα και Κεφαλές για χρήση με κιάλια

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη την επιλογή http://www.astroshop.eu/made-of-aluminium/omegon-titania-800-tripod/p,23837 την θεωρείτε υπερβολική;
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πλεονέκτημά του είναι ότι έχει μανιβέλα και είναι γερό για αρκετά κιλά, άρα και μελλοντική χρήση. Σε σχέση με επώνυμα που έχουν μανιβέλα και είναι για τα ίδια κιλά, κοστίζει πολύ φτηνότερα. Άρα το αν είναι υπερβολή η αγορά του, είναι σχετικό όπως καταλαβαίνεις. Είχαμε συζητήσει ξανά γι αυτά παλαιότερα με την ονομασία TRITON FGX 1 αντί για Omegon. Τα πουλάει και το ίδιο κατάστημα.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13562&sid=a4f6587e8d49d50e052701ee9d4a26b5

 

Όμως έχει μάλλον το ίδιο μειονέκτημα όπως και το προηγούμενο που έψαξες. Δεν νομίζω να ανοίγουν τα πόδια του στις 45 μοίρες και πάνω. Κάνε μια ερώτηση αν μπορούν να ανοίξουν τόσο. Το πιθανότερο είναι να χρειαστείς την δυνατότητα στο μέλλον για παρατήρηση με κιάλια γιατί προσφέρει μεγάλη σταθερότητα. Στην περίπτωση που δεν ανοίγουν θα έλεγα μήπως να κοιτάξεις κάτι άλλο πρώτα. Αν δεν θέλεις να πας σε Κινέζικο ρίξε μια ματιά και σε αυτό για λιγότερα κιλά χωρίς μανιβέλα με πόδια που ανοίγουν εντελώς. Δυστυχώς στις προδιαγραφές δεν μας λέει πολλά για την διάμετρο τους.

http://www.astroshop.eu/made-of-aluminium/triton-aluminium-tripod-fex-1/p,4779#tab_bar_1_select

 

Και στις δύο περιπτώσεις αν αγοράσεις τρίποδα χωρίς κεφαλή θα πρότεινα να προσθέσεις μια κεφαλή μπίλιας και όχι με μοχλούς.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τις παρακάτω κεφαλές, ποιά θα επιλέγατε;

 

http://www.astroshop.eu/tripods-mounts/tripod-accessories/tripod-heads/ballheads/43_90_10_30/pr,50-100?sort=1&size=2

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να ανοίγουν τα πόδια του στις 45 μοίρες και πάνω. Κάνε μια ερώτηση αν μπορούν να ανοίξουν τόσο.

 

Για ποιό λόγο είναι τόσο σημαντικό να ανοίγουν 45 μοίρες τα πόδια;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στράτο χάρηκα που σου μείωσαν την τελική τιμή στα κιάλια κατά 30 ευρώ όπως λες με την επιλογή που πρότεινα "too expensive"! Ας έχουμε υπ' όψιν αυτή την δυνατότητα για το συγκεκριμένο κατάστημα. Που πουλάει όμως ακριβά γενικότερα από ότι βλέπω. Όχι μόνο τους τρίποδες που ανέφερα και πριν αλλά και τις κεφαλές που ρωτάς λίγο παραπάνω. Για παράδειγμα την κεφαλή Vanguard SBH-300 την έχουν 170 ευρώ όταν μπορείτε να την αγοράσετε με 72 ευρώ από USA. Τα μεταφορικά είναι ελάχιστα γιατί δεν είναι μεγάλο το βάρος. Σίγουρα υπερβάλουν στις τιμές στο Astroshop.eu και δεν νομίζω να αγοράσω τίποτε από εκεί πλέον.

 

Δεν νομίζω να ανοίγουν τα πόδια του στις 45 μοίρες και πάνω. Κάνε μια ερώτηση αν μπορούν να ανοίξουν τόσο.

 

Για ποιό λόγο είναι τόσο σημαντικό να ανοίγουν 45 μοίρες τα πόδια;

 

Σύντομα θα αναλύσω έναν τρόπο που μπορεί να γίνει η παρατήρηση με κιάλια ψηλά στον ουρανό μια ευχάριστη διαδικασία, χωρίς πόνο στον αυχένα. Χρειάζεται όμως τα πόδια του τρίποδα να ανοίγουν από 45 μοίρες και επάνω. Έτσι και αλλιώς όταν τα πόδια του τρίποδα δεν ανοίγουν αρκετά ώστε το κέντρο βάρους να χαμηλώνει, γίνεται ασταθής υπό το βάρος των κιαλιών που στέκονται στην κορυφή του. Καλύτερα λοιπόν μεγάλο άνοιγμα στα πόδια για σταθερότητα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωσταντίνε πιστεύω πως αν τους δέιξεις κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα από Ευρώπη με χαμηλότερη τιμή, θα σου κάνουν την αντίστοιχη έκπτωση. Ίσως να έχει νόημα να δοκιμάσω να τους στείλω κάποιο link και απο κατάστημα της Αμερικής.

 

Ξεκινώντας για την αγορά κιαλιών, νομιζα πως θα ήταν κάτι σχετικά απλό. Έχω καταλήξει εδώ και μέρες στα κιάλια, και με έχει πεδέψει πολύ το θέμα στήριξης... ](*,) ](*,) ](*,)

 

αυτό που θα θελα σίγουρα, είναι να έχει μανιβέλα για την ρύθμιση ύψους.

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά κάνεις και ψάχνεις για τρίποδα με μανιβέλα. Όπως θα έχεις καταλάβει διαβάζοντας το θέμα "Προτάσεις σε Τρίποδα και Κεφαλές για χρήση με κιάλια" με έχει παιδέψει και εμένα για πολύ καιρό με το σκεπτικό ότι δεν θα ήθελα κάποιος να πληρώνει πολλά χρήματα. Μέχρι στιγμής όπως διάβασες δεν υπάρχει αξιόλογη λύση σε τρίποδα με μανιβέλα για αρκετά κιλά κλπ σε χαμηλή τιμή. Οπότε δεν έχεις πολλές επιλογές.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης