Jump to content

Bresser 10x50 LIDL


hypercube

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πήρα, πιστεύω πως με 20 ευρώ δεν παίρνεις κάτι καλύτερο. Η κατασκευή είναι γενικώς μέτρια, κυρίως πλαστικό αυτό με τη λαστιχένια υφή.

Ο εστιαστής είναι αρκετά σφιχτός, δύσκολα χάνεται η εστίαση αν πιέσεις τα προσοφθάλμια, το ίδιο σφιχτό είναι και το άνοιγμά τους.

Οι επιστρώσεις μπλεδίζουν, έχουν καλή διαπερατότητα και στο κέντρο του πεδίου το είδωλο είναι καλό, αλλά γύρω γύρω θολώνει κάπως.

Εντάξει, δε περίμενα και πολλά περισσότερα σε αυτή τη τιμή και πιστεύω πως η σχέση τιμής/απόδοσης είναι πολύ καλή.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aκριβώς έτσι είναι όπως τα λέει ο φίλος hypercube,πιο επάνω.ότι θα δώσεις θα πάρεις στο εμπόριο,και αυτός είναι νόμος,αλλά η σχέση τιμής/απόδοσης είναι σούπερ,όσοι δεν τα έχετε πάρει,πηγαίνετε μήπως βρείτε κανένα απόθεμα,γιατί το πρωί που πήγα οι κηνυγοί τα χτυπούσανε σαν πέρδικες.
ΕΣΤΙΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ,ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η άποψή μου είναι ότι τα συγκεκριμένα κιάλια θα ήταν καλό να τα αγοράσουν όλοι όσοι έχουν ήδη καλά κιάλια ή σκέφτονται να αγοράσουν ακριβότερα. Είναι ένα καλό εκπαιδευτικό εργαλείο. Τα θεωρώ ιδανικά για να μάθει κάποιος επάνω τους να ρυθμίζει την ευθυγράμμιση όσες φορές θέλει, χωρίς να φοβάται ότι κάτι θα χαλάσει και θα του κοστίσει. (Έχω παρατηρήσει ότι η ευθυγράμμιση στα κιάλια κάνει διστακτικούς τους περισσότερους να την ξεκινήσουν. Κάποια στιγμή όμως, θα χρειαστεί να την ρυθμίσετε. Και είναι πιο απλή από ότι το να ευθυγραμμίσουμε το τηλεσκόπιό μας. Μπορείτε να πειραματιστείτε με αυτά τα κιάλια.)

 

Μπορείτε ακόμη να τα ανοίξετε εύκολα ξεβιδώνοντας στην μέση τον σωλήνα που συγκρατεί τον αντικειμενικό και να δείτε πως είναι εσωτερικά κατασκευασμένα τα κιάλια. Και επί τη ευκαιρία μπορείτε να κάνετε μικρές δοκιμές με αυτά μετρώντας την εστιακή τους απόσταση. Ή να παρατηρήσετε τις επιστρώσεις ως προς το που υπάρχουν και που όχι, ή τι είδους είναι και διάφορα άλλα σχετικά με την κατασκευή και την απόδοση των κιαλιών. Τα βρίσκω πραγματικά πολύ χρήσιμα για τους παραπάνω λόγους.

Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να μεγεθύνουν. Για παράδειγμα να φέρουν κοντά κάποια απομακρυσμένη πινακίδα. Συνεπώς μπορούν να χρησιμεύσουν για γενική χρήση όπου χρειάζεται απλώς η μεγέθυνση.

 

Αλλά όχι για αστρονομική χρήση! Για εμένα προσωπικά ούτε για επίγεια. Για τέτοιες χρήσεις η γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβά, αφού ουσιαστικά τα προβλήματα είναι περισσότερα τελικά, συνεπώς η σχέση τιμής προς απόδοση είναι κακή. Πλαστικά παντού, με άθλια οπτικά, αξιοθρήνητα πρίσματα. Είναι θολά πολύ κοντά στο κέντρο, έχουν αστιγματισμό, είναι σκοτεινά, έχουν υπερβολικές αντανακλάσεις, πολύ χαμηλό κοντράστ. Το πιθανότερο να είναι έστω και λίγο απευθυγραμμισμένα, ακόμη και αν νομίζετε ότι δεν είναι... Αν τα θέλετε για να μάθετε τις ρυθμίσεις και την κατασκευή τους μη λυπηθείτε να τα αγοράσετε. Αν τα θέλετε για παρατήρηση, θα έλεγα να μην πετάτε τα χρήματά σας. Περισσότερο μοιάζουν με παιγνίδι.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε γνωρίζω πολύ καλά πως αγόρασα ένα ζευγάρι κιάλια κατώτατης ποιότητας, τα οποία δε θα μου προσφέρουν πολλά, αλλά δυστυχώς τα οικονομικά δεν επιτρέπουν την αγορά ενός σοβαρού ζευγαριού κιαλιών.

 

Δεν τα πήρα απο άγνοια, αλλά απο αφραγκία. :D

 

Σέβομαι την κρίση σου και δεν αντιλέγω στο οτι τα συγκεκριμένα κιάλια είναι κάκιστα, αλλά μιας που είναι τα πρώτα μου, είναι καλά για να πειραματιστώ όπως είπες κι εσύ, μάλιστα αν έρθει ποτέ η ώρα να πάρω αυτά που θέλω δε θα διστάσω να τα ανοίξω, να δω το εσωτερικό τους και να μάθω απο αυτά.

Σε ευχαριστώ που αντί να σιωπείς και να μη δίνεις σημασία, μοιράζεσαι μαζί μας τη πολύτιμη άποψη και τις γνώσεις σου.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Γιάννη το ξέρω πως γνωρίζεις τι αγόρασες, άλλωστε είναι ξεκάθαρο στα όσα έγραψες πιο πάνω με απλά λόγια μέσα σε 4 γραμμές. Συνεπώς είναι σαφές ότι δεν τα πήρες από άγνοια και πολύ καλά έκανες πιστεύω.

 

Όταν έρθει η ώρα να πάρεις αυτά που θέλεις και πρόκειται να ανοίξεις τα Bresser είμαι στην διάθεσή σου αν χρειαστείς βοήθεια για τους τρόπους που τα εξετάζουμε εσωτερικά. Πρόσεξε μόνο την ευθυγράμμισή τους. Ακόμη και αν νομίζεις ότι είναι σωστή. Κάποια φορά το πρώτο ζευγάρι που έτυχε να δοκιμάσω είχε ήδη ένα αμυδρό πρόβλημα στην ευθυγράμμιση. Τόσο μικρό που θα ήταν δύσκολο ο μη μυημένος να το καταλάβει μέσα στο κατάστημα. Αλλά αυτό θα του δημιουργούσε προβλήματα στην συνέχεια. Τώρα που τα έχεις ρίξε μια ματιά στον οδηγό "Η ευθυγράμμιση στα κιάλια" και κάνε ένα καλό έλεγχο ευθυγράμμισης.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω πως έχει υποβαθμιστεί αρκετά η ποιότητα τους από τα αρχικά bresser που πωλούνταν πριν 5 χρόνια στην ίδια τιμή. Έχω αγοράσει 2 ζευγάρια. Τα πρώτα ήταν bresser και τα δευτερα Auriol πανομοιότυπα εξωτερικά με τα πρώτα. Τα bresser ήταν πολύ καλύτερα. Μάλλον έχουν ρίξει την ποιότητα στις επιστρώσεις. Όπως και να χει η αγορά τους κρίνεται σωστή για όλους τους λόγους που αναφέρει παραπάνω ο Κωσταντίνος .
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα δοκίμασα και γω τα κυάλια αποψε στην ανατολη της σελήνης. Νομίζω πως το πιο κουραστικό απ όλα ήταν οι πολλές αντανακλάσεις και το διπλό είδωλο που διορθωνόταν μόνο οταν εκλεινα σχεδόν τελείως τα κιαλια προς τα μέσα. Τσέκαρα χάρη στον εξαιρετικό οδηγό του Κωνσταντίνου την ευθυγράμμιση στον Σείριο και στον Δια και τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :lol:

 

Αν κρίνω απ οσα διάβασα και απ οσα είδα η ευθυγράμμιση είναι κάκιστη. Κοιταξα και τις κόρες εξόδου χωρις να παρατηρησω κάτι που να μοιάζει λάθος, μου φάνηκαν ολοστρόγγυλες. Αναγκαστικά θα δοκιμάσω να φτιάξω την μάσκα που εφηύρε ο Κωνσταντίνος αλλά μαλλον θα με φάει το κοπίδι μεχρι να αγορασω φιλμ :lol:

 

Βλέπω πως σε αυτα τα κιάλια οι βίδες αν δεν κανω λάθος ειναι σε εμφανη σημεία, μια κοντα σε κάθε προσοφθάλμιο, μία πιο μακρια και απο μια σε κάθε αντικειμενικό, σωστά; ή υπάρχουν κι αλλες κάτω απο τα λάστιχα;; Επισης το μπροστινο μέρος με το λογοτυπο B μοιαζει να ξεβιδώνει, χρησιμευει σε κάτι;; :roll:

.jpg.ae63d12fafa482fbb95d2edf763efc67.jpg

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο μια διόρθωση, για να μη μας κυνηγάει ο Bahtinov δεν εφηύρα την μάσκα, αυτός το έκανε. Εγώ ανακάλυψα την μέθοδο Crossed Bahtinov, το αποτέλεσμα που λαμβάνουμε δηλαδή όταν χρησιμοποιήσουμε δύο μάσκες για να ελέγξουμε/ρυθμίσουμε την ευθυγράμμιση, διότι τα μάτια με αυτόν τον τρόπο δεν μπορούν να συγχωνεύσουν τις εικόνες αν δεν υπάρξει πλήρης ευθυγράμμιση.

 

Διπλό είδωλο ε; Μεγάλη η απευθυγράμμιση. Πάντως τελικά αφού θα διορθωθούν δεν έχει σημασία αν βλέπουμε διπλό είδωλο ή είναι μικρότερο το πρόβλημα από αυτά που δύσκολα τα διακρίνουμε. Η απευθυγράμμιση μικρή ή μεγάλη πρέπει να διορθωθεί πάντοτε, γιατί δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην παρατήρηση.

 

Οι βίδες είναι δύο για κάθε πρίσμα και ΜΟΝΟ κάτω από τα λάστιχα. Οι φωτογραφίες για τα σημεία των Bresser και των υπολοίπων του LIDL υπάρχουν στον οδηγό ευθυγράμμισης κιαλιών στο 3.γ νομίζω είναι κατατοπιστικές. Όλες οι βίδες βρίσκονται στα ίδια σημεία ανεξαρτήτως ονόματος που πωλούνται κάθε φορά.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολύ Κωνσταντίνε και συγγνώμη για την παρανόηση, αν και αυτό που ανακάλυψες ειναι εξίσου σημαντικό. Αυριο θα δοκιμασω απο περιέργεια μηπως δω αν η απευθυγραμμιση είναι στον οριζοντιο ή στον καθετο άξονα ακολουθώντας τα παραδειγματα που έχεις δωσει.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

πηρα σημερα τα εν λογω κιαλια μου φανηκε καλη η σχεση τιμης / ποιοτητας, ημουν ετοιμος να βαλω θεμα για να μου πειτε την γνωμη σας αλλα ειδα το παρον θεμα που το ειχα διαβασει ξανα...το σκεφτομαι αν θα τα κρατησω τελικα αλλα η εναλλακτικη που εχω αυτη την στιγμη ειναι τα celestron 8x40 που εχει προσφορα το Πλανηταριο μαζι με τριποδα , ανταπτορα τυπου L και ενα βιβλιο στα 80 ευρω...

απτην αλλη λεω να κρατησω αυτα τα κιαλια για ερευνητικα και το 60αρι διαφορα να το κρατησω για τηλεσκοπιο...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον αυτα που ρωτησα δεν ειναι νορμαλ???

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι ότι είναι ή δεν είναι νορμάλ. Απλώς οι απαντήσεις έχουν ήδη δοθεί, δεν υπάρχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε. Λίγο ψάξιμο θέλει. Ακόμη και μόνο από αυτό το νήμα είναι σαφές το τι γίνεται με αυτά τα κιάλια. Από την άλλη βλέπω από τις αναφορές σου ότι δεν είναι ξεκάθαρο τι θέλεις. Αναφέρεις αλλού για Travel scope 70, για 6άρι dob, ρωτάς αν είναι καλό το Travel scope 50 και εδώ την προσφορά που έχει το Πλανητάριο με 8Χ40 και βιβλίο κλπ (ούτε να το σκέφτεσαι!). Όλο αυτό δείχνει ότι καλό θα ήταν να διαβάσεις ψάχνοντας στο φόρουμ περισσότερο.

 

Τέλος πάντων στο ερώτημά σου,

 

1) Τα κιάλια τα αγόρασες τώρα καινούργια;

2) Τι ακριβώς εννοείς με το καλή σχέση τιμής/ποιότητας;

 

Απαντώ ταυτοχρόνως και στο θέμα που ρωτάς με την ευθυγράμμιση στα κιάλια. Διάβασε την μέθοδο έχει όλες τις λεπτομέρειες πιστεύω. Αν την διαβάσεις καλά μάλλον δεν θα υπάρχουν απορίες, είναι κάτι απλό.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως εχω ξαναγραψει ειχα στο νου μου να ξεκινησω με το travelscope 70 ,στο φορουμ ειδα καποια θεματα για το συγκεκριμενο οπως και για το 50αρι που με καλυψαν και τωρα πλεον δεν το εχω σαν καλη επιλογη,η μαλλος δεν το σκεφτομαι καθολου...

Σαν τηλεσκοπιο διαβασα και με συμβουλεψαν καποια παιδια εδω μεσα οτι το καλυτερο για αρχη ειναι το dob6'' ή 8'', σαν δευτερο θεμα που με απασχολει ειναι τα κιαλια κυριως για επιγεια παρατηρηση (τα οποια θα καλυψουν τις απαιτησεις του travelscope) και θα χαρισουν καποιες ευχαριστες ωρες παρατηρησης για τον μικρο στις διακοπες...

Προσπαθώντας λοιπον να ξεκινησω το χομπυ αλλα με περιορισμενο για αρχη μπατζετ, (των 100-150)που θα εδινα για το travelscope αναζηταω ενα μεταχειρισμενο dob ,και βρηκα τυχαια αυτα τα κιαλια τα οποια εχετε αναλυσει εδω...

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι η σχεση της τιμης με αυτα που προσφερει ειναι πολυ καλη, αφου κατι αντιστοιχο θα κοστιζε 40 -55 ευρω...

τα κραταω λοιπον για να χαζευουμε επιγεια και τα ευθυγραμμιζω με τις οδηγιες που εχετε στο αντιστοιχο θεμα ,αν χρειαζονται...

Πιστευω οτι καταλαβατε τωρα τι θελω...κι εγω πιστευω οτι τωρα κατασταλαξα στο τι θελω... \:D/

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγοράστηκαν τώρα από το LIDL;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι προχθες τα πηρα και ακομη δεν τα ανοιξα να φανταστεις γιατι περιμενω απο σας μια γνωμη,και μετα μπορει να τα επιστρεψω...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι προχθες τα πηρα και ακομη δεν τα ανοιξα να φανταστεις γιατι περιμενω απο σας μια γνωμη,και μετα μπορει να τα επιστρεψω...

 

Παράξενο αυτό, γιατί δεν υπήρχαν προς πώληση την περασμένη εβδομάδα. Πως το κατάφερες; :-k Και όσα μένουν από την πρώτη εβδομάδα (τον Απρίλιο), μετά από μερικές ημέρες τα μαζεύουν.

 

Το θέμα του τι σημαίνει καλή σχέση ποιότητας/τιμής είναι παρεξηγημένο. Το φτηνό έχει γίνει λανθασμένα συνώνυμο της έννοιας " καλή σχέση ποιότητας/τιμής". Όπως και το φτηνιάρικο. Κάτι που σαφώς δεν ισχύει.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΙ αυτο ακριβως και επειδη εμπιστευομαι το φορουμ, προτιμω να το δωσω πισω αν ειναι και να παρω κατι αλλο

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν είχαν βγει στην αγορά πρώτη φορά, το 2009 αν θυμάμαι καλά, είχα ακούσει θετικά σχόλια, για το συγκεκριμένο μοντέλο και έτσι τα αγόρασα και εγώ. Για την τιμή τους καλά είναι. Μου φάνηκαν χρήσιμα στην Διάβαση της Αφροδίτης το 2012, όπως και για παρατήρηση της Σελήνης, της Αφροδίτης και του Δία σε περιόδους που ήταν αδύνατο να βγάλω τηλεσκόπιο. Αλλά ως εκεί..

 

Κάθε χρόνο, βλέπω το Lidl βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο για πώληση, αλλά διαβάζοντας κριτικές πριν ένα χρόνο, δεν ήταν και οι πιο θετικές. Έτσι μου έδωσαν την εντύπωση, πως όσα κομμάτια έμειναν από την προηγούμενη πώληση, τα κρατάνε και τα βγάζουν ξανά τον επόμενο χρόνο. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό βέβαια μειώνει την ποιότητα τους.

 

Αν θες να ξεκινήσεις μια σοβαρή παρατήρηση, δεν θα στα συνιστούσα πάντως.

 

Το θέμα του τι σημαίνει καλή σχέση ποιότητας/τιμής είναι παρεξηγημένο. Το φτηνό έχει γίνει λανθασμένα συνώνυμο της έννοιας " καλή σχέση ποιότητας/τιμής". Όπως και το φτηνιάρικο. Κάτι που σαφώς δεν ισχύει.

 

Ακριβώς αυτό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης