Jump to content

κατι πηγε στραβα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια

χτες (17/5/2014) πηγα στο χωριο λιγο εξω απο το αγρινιο (με μηδενικη φωτορυπανση)

χρησιμοποιησα το τηλεσκοπιο http://www.khanscope.com/productdetails.cfm?productID=4385

αρχικα στοχευσα με το σκοπευτρο το φεγγαρι και φαινοται μια χαρα

οταν ομως πηγα να το δω μεσα απο τον προσθαλαμιο δεν φαινοτααν τιποτα παρα μονο ενα ασπρο φως και τιποτα παραπανω

αν καποιος ξερει τι πγε λαθος και μου το πει θα ειμαι ευγνωμων

επιπλεον αν καποιος δεν κααταλαιβαινει το πως τα εχω διατυπωσει να μου το πει να το εξηγησω

ευχαριστω εκ των προτερων

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εισαι σιγουρος ότι ειχες φακο μεσα στην υποδοχη? Από κεκτημενη ταχυτητα μπορει και να το ξεχασουμε :P Δευτερον,σιγουρα κατι δεν ηταν μπροστα στο τηλεσκοπιο?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φίλε! Αν και υπάρχουν πιο αρμόδιοι νομίζω οτι ισως το τηλεσκόπιο σου να ηταν εντελως αφεστιασμενο οποτε το μόνο που θα φαινόταν θα ηταν ενα λευκο φως. Μου εχει συμβεί πολλές φορές γι αυτο το λεω. Προσπάθησες να εστιασεις;

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εισαι σιγουρος ότι ειχες φακο μεσα στην υποδοχη? Από κεκτημενη ταχυτητα μπορει και να το ξεχασουμε :P Δευτερον,σιγουρα κατι δεν ηταν μπροστα στο τηλεσκοπιο?

 

Αν ήταν κάτι μπροστά από το τηλεσκόπιο, δεν θα έβλεπε τίποτα από το προσοφθάλμιο λογικά..Πιστεύω και εγώ ότι το τηλεσκόπιο είναι αφεστιασμένο. Διοπτρικό δυστυχώς δεν έχω για να σε βοηθήσω περαιτέρω αλλά οι πιο έμπειροι πιστεύω θα το κάνουν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

μια ερωτηση πως διορθωνω ενα αφεστιασμενο τηλεσκοπιο

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρνάς τη ροδέλα.Στρίψ'τη προς τα μέσα κι αν δε καθαρίσει η εικόνα δοκίμασε προς την άλλη κατεύθυνση.

Αν αλλάξεις προσοφθάλμιο πρέπει να εστιάσεις πάλι.

4385-2-thumb.JPG.5354f9bda4d890d745683d3df9b0a1f1.JPG

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίαβασε και το εγχειρίδιο χρήσης. Θα σου λυθούν πολλές απορίες. Καμιά φορά είμαστε τόσο αινθουσιώδεις και παρορμητικοί για να χρησιμοποιήσουμε κάτι καινούργιο, που συχνά παραβλέπουμε και το βιβλίο οδηγιών χρήσης.

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρνάς τη ροδέλα.Στρίψ'τη προς τα μέσα κι αν δε καθαρίσει η εικόνα δοκίμασε προς την άλλη κατεύθυνση.

Αν αλλάξεις προσοφθάλμιο πρέπει να εστιάσεις πάλι.

δηλαδη αυτη την αλλαγη θα πετυχει

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίαβασε και το εγχειρίδιο χρήσης. Θα σου λυθούν πολλές απορίες. Καμιά φορά είμαστε τόσο αινθουσιώδεις και παρορμητικοί για να χρησιμοποιήσουμε κάτι καινούργιο, που συχνά παραβλέπουμε και το βιβλίο οδηγιών χρήσης.

 

Το σημαντικότερο!

 

Για να μην επαναλαμβανόμαστε και μπερδευόμαστε.

Γύρνα τη ροδέλα. Aυτή είναι μία πιθανηλύση .

Μπορείς να το δοκιμάσεις και τη μερα.Στόχευσε σε έναν μακρινό επίγειο στόχο και γύρισε τη ροδέλα ώστε να πετύχεις καθαρό είδωλο.Με δοκιμή θα δεις προς ποια κατεύθυνση θα γυρίσεις τη ροδέλα.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις δηλαδή είναι να εστιάσεις και γίνεται με τη παραπάνω διαδικασία.

 

Και κάτι άλλο.

 

Έχεις ευθυγραμμίσεις τον ερευνήτη με το τηλεσκόπιο; Ίσως να έβελεπες φως κοντά στη Πανσέληνο και όχι τη Σελήνη.

Όπως και να έχει θα πρέπει να εστιάσεις.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίαβασε και το εγχειρίδιο χρήσης. Θα σου λυθούν πολλές απορίες. Καμιά φορά είμαστε τόσο αινθουσιώδεις και παρορμητικοί για να χρησιμοποιήσουμε κάτι καινούργιο, που συχνά παραβλέπουμε και το βιβλίο οδηγιών χρήσης.

 

Το σημαντικότερο!

 

Για να μην επαναλαμβανόμαστε και μπερδευόμαστε.

Γύρνα τη ροδέλα. Aυτή είναι μία πιθανηλύση .

Μπορείς να το δοκιμάσεις και τη μερα.Στόχευσε σε έναν μακρινό επίγειο στόχο και γύρισε τη ροδέλα ώστε να πετύχεις καθαρό είδωλο.Με δοκιμή θα δεις προς ποια κατεύθυνση θα γυρίσεις τη ροδέλα.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις δηλαδή είναι να εστιάσεις και γίνεται με τη παραπάνω διαδικασία.

 

Και κάτι άλλο.

 

Έχεις ευθυγραμμίσεις τον ερευνήτη με το τηλεσκόπιο; Ίσως να έβελεπες φως κοντά στη Πανσέληνο και όχι τη Σελήνη.

Όπως και να έχει θα πρέπει να εστιάσεις.

και αν δεν αλλαξει τιποτα τι αλλη εναλλακτικη εχω?

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης