Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βεβαια.. εχουμε και το pec... Αυτη ειναι η γοητεια της οδηγησης,τα προβληματα και οι αστάθμητοι παράγοντες που μας σπαζοκεφαλιαζουν.

Δεν το συζητω πως αυτη η καμερα ειναι τουμπανακι. Αλλα για να την βρω μεταχειρισμενη θα πρεπει να τσεκαρω τις αγγελιες καθε μιση ωρα. Μια που μπηκε εκανε φτερα τσακ μπαμ. Θελει τυχη...

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι σας έχει κάνει η κακομοίρα η qhy5 και την θάβετε δεν μπορώ να καταλάβω. Η καμερούλα όταν βγήκε έφερε επανάσταση στις οδηγητικές κάμερες μιας και ήταν 2 σε 1 σε αντίθεση με την Orion starshoot που ήταν μόνο οδηγητική. Έχει εξυπηρετήσει κόσμο και κοσμάκη αξιοπρεπέστατα και εξακολουθεί να το κάνει. Όσο για το ΟΑG τα έχουμε πει τα + και τα - σε άλλο θέμα (τα - είναι περισσότερα).

[trollia] :mrgreen:

Δεν σχολιαζω το 2 σε 1. Μιλαω μονο για οδηγηση. Οπως επισης δεν σχολιαζω το ST4 γιατι το θεωρω λαθος τροπο - αν θες σοβαρη οδηγηση χρειαζεσαι pulse guiding. Τελος παντων, να τα βαλουμε σε μια ταξη ;

 

Meade DSI I Color: Sony EX HAD ICX254AK, διαγωνιο 1/3", 510Χ492 pixels, 9.6μm×7.5μm, 3 φορες ποιο ευαισθητο απο το αντιστοιχο της SPC

Meade DSI I Pro: Sony EX HAD ICX254AL, διαγωνιο 1/3", 510Χ492 pixels, 9.6μm×7.5μm, ~65% QE, καπου 2.5 φορες ποιο ευαισθητο απο το color

Meade DSI II Pro ή SX loadstar Και οι δυο φορανε περιπου το ιδιο CCD, δεν ειναι τιποτα μαγικο το original loadstar, και ειλικρινα δεν εχω καταλαβει γιατι ήταν τοσο ακριβο, μια DSI II Pro ειναι στα $200-$250 μεταχειρισμενη. Sony EX HAD ICX429AL, διαγωνιο 1/2", 752 x 580 pixels, 8.2µm x 8.4µm, ~65% QE. H Loadstar x2 ειναι αρκετα καλυτερη, ICX829 με ~77% QE αλλα και αρκετα ακριβη !!

QHY5L CMOS MT9M001, διαγωνιο 1/2", 1280 x 1024 pixels, 5.2µm x 5.2µm, ~56% QE

QHY5L II CMOS MT9M034, διαγωνιο 1/3", 1280 x 960 pixels, 3.75μm X 3.75μm, ~74% QE (ετσι λεει, καααλααα, στην πραγματικότητα αν ειναι καπου στο ~62% θα ειναι καλα)

 

αν λοιπον διαβαζω σωστα τα specs, και με δεδομενο οτι ο θορυβος ειναι ποιο εντονος στα μικρα pixel, ιδιως στα CMOS, και για οδηγηση και μονο, εγω ψηφιζω ειτε μεγαλο QE,+ μεγαλο chip size + χαμηλη τιμη (δηλαδη DSI I Pro) ειτε μεγαλυτερο FOV +ιδιο QE+παρομοιο chip size +αλλα ελαφρα ποιο ακριβο (δηλαδη Meade DSI II Pro)

(- και OAG, τα + ειναι πολύ περισσοτερα απο οποια - )

[/trollia] :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανάβεις φωτιές Γιάννη (flame wars - old good times :cheesy: )

 

Στα +

1. Γλυτώνεις εξοπλισμό έξτρα (οδηγητικό τηλεσκόπιο - δαχτυλίδια - βάρος κλπ)

2. Αντιμετωπίζεις την στρέβλωση μεταξύ οδηγητικού τηλεσκοπίου και φωτογραφικού τηλεσκοπίου (differential flexure).

3. Το αναφέρω και στο 1 ότι γλυτώνεις εξοπλισμό οπότε λιγότερο κουβάλημα στις εξορμήσεις.

 

Στα -

1. Δυσκολία στο να πετύχεις να έχεις στο σύστημα σου focal reducer και oag.

2. Επειδή τα Oag ως επί το πλείστον απευθύνονται κυρίως σε τηλεσκόπια με μεγάλη εστιακή (βλέπε rc f8-f9) το να βρεις άστρο είναι άθλος (ειδικά από κακό ουρανό).

3. πρέπει να καδράρεις συγκεκριμένα και ο λόγος είναι το παραπάνω. Το τελικό καδράρισμα είναι όπως όπως μόνο και μόνο για να βρεις άστρο. Το ξεζύγισμα είναι σίγουρο εδώ σε declination (στην δική μου περίπτωση με την asa ξεχνάω απλά το ομαλό tracking μιας και μου βάζει χέρι ότι κάτι κρέμεται).

4. Ανακλάσεις του Oag από λαμπρά άστρα μέσα στην φωτογραφία μας .

5. Το κόστος το ανέφερα ; θα πρέπει να πάρεις κάποιο Oag της προκοπής 250 ευρώ + και επίσης μια καλή και ευαίσθητη καμερούλα οπότε πάμε για 500άρι χαλαρά.

6. Τι είπες θα λύνεις και θα δένεις κάθε φορά το σύστημα με το Oag επάνω ; ξέχασε το βάλε κόλλα καλύτερα αφού πέτυχες την επιθυμητή απόσταση και εστίαση του.

7. Σκιά του oag σε μεγάλα ccd.

8. Έξτρα βάρος για τον εστιαστή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε, βαλε στα + και το γεγονος οτι οδηγεις στην ιδια εστιακη αποσταση με το τηλεσκοπιο...ιδιαιτερα σημαντικη παραμετρος στις μεγαλες εστιακες αποστασεις... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα,χα,χα, καλό Αγγελε, αν και ξεφεύγουμε από το θέμα.

Στα γρήγορα λοιπόν γιατί πρέπει να φύγω για την δουλειά.

 

 

Βάλε μια ευαίσθητη κάμερα για οδηγητικη και όχι την αναίσθητη την qhy5 :mrgreen: και αμέσως τα 2,3 φεύγουν από το κάδρο. Αν μάλιστα βάλεις σωστούς ανταπτορες φευγει και το 6 (εγω δεν τον λυνω ποτε, παει πακετο με τον τροχο). Το 4 και το 7 μειώνεται αρκετά (οχι τελειως) με σωστη αποσταση του καθρεπτη απο το κεντρικο ccd, αν το σκοπιο μπορει να φωτισει μεγαλο κυκλο. Το 8, αν δεν έχεις εστιαστή να αντέχει την μικρη σχετικά επιβαρυνση, τότε σχεδόν σίγουρα θα έχεις flexure. Το 1 είναι-πιθανων- πρόβλημα, όπως και το μειωμένο backfocus. Αλλά η οδήγηση με oag είναι τόσο ανώτερη που το υπερκερει :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, και ξεχασα το 5, το κοστος. Η διαφορα ειναι στο κοστος του OAG, την καμερα ουτως ή αλλως θα την παρεις. Εκει το βλεπεις σαν επενδυση, ενα καλο εξαρτημα του -ουτως ή αλλως- ακριβου εξοπλισμου :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλεπω εχουμε ενα ωραιοτατο duel εδω =D> Γιαννη, σιγουρα ολα αυτα με τα oag,τις υπερευαισθητες καμερες και pulse guiding ακούγονται πολυ ελκυστικά αλλα.... πρακτικα τουλαχιστον για εμενα που δεν εχω καν eqmod δεν με βοηθουν(ο εξοπλισμος μου is on a budget). Η qhy5mono ,με οσα εχω διαβασει , για την τιμη της ειναι οσο ευαισθητη χρειαζεται(ειδικά για τον δικο μου ουρανο). Οσο για την st4 θα ηταν πολυ χρησιμη για οποιον δεν εχει ρομποτικη στηριξη καθως θα απελευθέρωνε μια usb θυρα (gpusb) απο το συστημα με πιθανο αποτελεσμα την μειωση του latency. Οσο για το 2σε1 του Αγγελου εγω θα συμφωνησω μαζι του γιατι στην τιμη της μιας θα εχεις και μια πλανητικη για τις βραδιες με φεγγαρακι.

Γενικα η qhy5 ειναι VFM καμερουλα.

 

Για να μπουμε στο topic ομως, εμενα η απορια μου ηταν κατα ποσο η dsi color ή η qhy5 θα ηταν τοσο καλες ωστε να αξιζει να αντικατασταθει η spc900. και η απορια μου λύθηκε και με το παραπανω χάρη στις γνωσεις και τις εμπειρίες σας.

 

ερωτηση: η dsi απο οτι ξερω ερχεται με ενα uv/ircut φιλτρακι. πιστεύετε οτι στην οδηγηση η χρηση ενος τετοιου φιλτρου θα μειωνε το seeing blur?

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει, σιγουρα μπορεις να κανεις καλυτερη δουλεια με την DSI Color απο την SPC. Αν και ειλικρινα, για διαφορα της ταξης των $50, εγω επιμενω να συνιστω την Mono. Τωρα αν χρειαζεσαι 2 σε 1 και ST4 παω πασο.

 

To IR χρειαζεται, οχι για το seeing blur αλλα γιατι οι καμερες ειναι υπερευαοσθητες στο IR και χωρις φιλτρακι θα "θολωνει" το αστερι, δεν θα εστιαζει καλα. Το μαμισιο IR ειναι λιγο για τα μπαζα, εγω εχω ενα Baader μονιμα πανω. Αν δεν σε παιρνει θα κανεις δουλεια και με το μαμισιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστυχώς δεν εχω βρει εδώ κάποια dsi mono.. και από εξωτερικο δεν κοιταω καν [-X .. Θα προτιμήσω ντόπιο πράμα :mrgreen:

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης