Jump to content

Ζημιά σε τρίποδο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εγινε? ακουω ενα τσικ και βλέπω το τηλεσκοπιο μαζι με το διηλεκτρικο και την καμερα να κανουν βουτιά για το πατωμα :shock: ευτυχως που ημουν απο πανω και το επιασα .

 

Επειδη δεν βλεπω να φτιαχνεται παμε για κατασκευη πυλωνα 8)

102_0310.JPG.281a6509b81b14f53454f6035076e570.JPG

102_0309.JPG.1af63efec141101cddc9fa075ea0c692.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες να κρατησεις το τριποδακι, βγαλε ολη την πλαστικουρα, δωσε 1-2 ευρω και βαλε 3 αλυσιδακια στο σωστο μεγεθος, και εισαι ΟΚ....(θεωρησε το σαν αναβαθμιση και οχι σαν λυση αναγκης, διοτι οι πλαστικοι συνδεσμοι εχουν μεγαλο "τζογο" ουτως η αλλως).....

Στα ακρα στερεωνεις με πιρτσινια, ενω στο κεντρο θα συναντουν κοινο δακτυλιο (χαλκά)...

Αν το φτιαξεις εξυπνα, θα εχεις και τη δυνατοτητα αμεσης ρυθμισης μηκους αλυσιδας (ανοιγμα σκελών κατα το δοκουν).

Απο το κεντρικο δακτυλιο μπορεις να κρεμας και βαρακι για προσθετη σταθεροτητα, κλπ,κλπ,κλπ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και φτιάχνεται, ακολούθησε την συμβουλή του μέγα Astrovoxομάστορα Κώστα και δεν θα χάσεις. Μας έχει βοηθήσει πολλαπλώς και αρκετούς εδώ στο παρελθόν, με τις πολύτιμες γνώσεις και ιδέες του σε αυτά.

 

Όντως η ιδέα με τα αλυσιδάκια ακούγεται φοβερή! :)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο η απολυτη "αγκυρωση" (το εχω εφαρμοσει σε ελαφρυ τριποδο και δουλευει)

ειναι τα τρια αλυσιδακια να συναντονται στον κεντρικο χαλκά, αλλα μεταξυ χαλκα/αλυσιδας να παρεμβάλεται μικρο ελατηριακι, ωστε να δημιουργει προενταση Στην ουσια υποκαθιστας τα κεντρικο βαρακι με τον τροπο αυτο. Η κεφαλη απαιτειται να ειναι ηδη εγκατεστημενη, ωστε ο τριποδας να εχει βαρος, (για να μην κλεινουν τα ποδια λογω των ελατηριων).

Γενικως το θεμα "αναβαθμιση σταθεροτητας" του τριποδα, σηκωνει πολυ πατεντα, και με ευκολες λυσεις επιτυγχανονται πολυ καλες επιδοσεις (βλεπεις ειναι προβλημα καθαρα μηχανικο, και ο καθενας μας μπορει να εχει την δικη του προταση).

 

Ειμαι σιγουρος πως αν βαλουμε σαν θεμα "αναβαθμισεις σε στηριξεις" θα τριβουμε τα ματια μας...

Εγω στις δικες μου τις 6αρες δεν εχω κανει τιποτα, διοτι πανε καλα μεχρι στιγμης....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εύκολη και φτηνη τελικα λύση με τα αλυσιδακια

 

 

Παντως στο google βρισκεις κι αλλες ''πατεντες'' για μικρα τριποδα

002.thumb.JPG.2b4f291089d2c0a0252ee11404f3a6f5.JPG

100_5561.JPG.1582d9093cb1db7f561564ad12306d31.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης