Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι αληθεια πως οι φωτογραγικες μηχανες χωρις κατοπτρο ειναι εκτος απο ελαφρυτερες και μικροτερες, σχεδον εξισου αποτελεσματικες και ποιοτικες στη ληψη, με τις DSLR;

 

Κανουν για αστροφωτογραφιση οι Mirrorless? #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου οσο καλες ειναι οι dslr για αστροφωτογραφιση αλλο τοσο ειναι και οι mirroless. Εχεις το πλεονεκτημα του βαρους και του μεγεθους και επισης επειδη δεν υπαρχει καθρεπτης ο αισθητηρας δεν ειναι βαθεια στο σωμα με αποτελεσμα να μπορεις να εστιασεις ευκολοτερα με τον καταλληλο ανταπτορα. Απο εκει και περα εχουν τα ιδια προβληματα υπερθερμανσης του αισθητηρα στις μεγαλες εκθεσεις. Αν την θες για σοβαρη αστροφωτογραφιση , καλυτερα να παρεις ειδικευμενη καμερα για αυτη τη δουλεια. Αν θες κατι για all around οι mirroless ειναι το μελλον.

 

Υποψηφιος αγοραστης της sony a6000.

 

ΥΓ Μια ματια στην sony A7s θα ψησει βεβαια πολλους αστροφωτογραφους εδω μεσα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=XgbUgNiHfXM

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου οσο καλες ειναι οι dslr για αστροφωτογραφιση αλλο τοσο ειναι και οι mirroless. Εχεις το πλεονεκτημα του βαρους και του μεγεθους και επισης επειδη δεν υπαρχει καθρεπτης ο αισθητηρας δεν ειναι βαθεια στο σωμα με αποτελεσμα να μπορεις να εστιασεις ευκολοτερα με τον καταλληλο ανταπτορα. Απο εκει και περα εχουν τα ιδια προβληματα υπερθερμανσης του αισθητηρα στις μεγαλες εκθεσεις. Αν την θες για σοβαρη αστροφωτογραφιση , καλυτερα να παρεις ειδικευμενη καμερα για αυτη τη δουλεια. Αν θες κατι για all around οι mirroless ειναι το μελλον.

 

Υποψηφιος αγοραστης της sony a6000.

 

ΥΓ Μια ματια στην sony A7s θα ψησει βεβαια πολλους αστροφωτογραφους εδω μεσα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=XgbUgNiHfXM

 

3 πλεονεκτηματα βλεπω οτι αναφερεις. Μικροτερο βαρος, μικροτερο μεγεθος και ευκολοτερη εστιαση.

Καποιο μειονεκτημα υπαρχει σε συγκριση με τις DSLR; Επειδη ειπες για ειδικευμενη καμερα, τι εννοεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ακούσει για υπερθέρμανση αισθητήρων σε μεγάλες εκθέσεις. Υπάρχουν ειδικευμενες κάμερες για αστροφωτογραφιση με ψύξη και καλύτερη συμπεριφορά σε μεγάλες εκθέσεις. Σε καταστήματα αστρονομικου εξοπλισμού θα βρεις για όλα τα βαλάντια. Τα μειονέκτημα τα εναντι των dslr έχουν να κάνουν με την εστίαση και κάποιους άλλους φωτογραφικους τομείς χωρίς να είναι μεγάλη διαφορά. Σε λίγα χρόνια θα ξεχάσουμε τις dslr όπως και τις φιλματες. Ένα μειονέκτημα ακόμη είναι η αντοχή της μπαταρίας. Βασίζονται σε live view και αυτό είναι ένα μειον σε σχέση με το πενταπρισμα και τον καθρέπτη που δεν τρώει μπαταρία...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ακούσει για υπερθέρμανση αισθητήρων σε μεγάλες εκθέσεις. Υπάρχουν ειδικευμενες κάμερες για αστροφωτογραφιση με ψύξη και καλύτερη συμπεριφορά σε μεγάλες εκθέσεις. Σε καταστήματα αστρονομικου εξοπλισμού θα βρεις για όλα τα βαλάντια. Τα μειονέκτημα τα εναντι των dslr έχουν να κάνουν με την εστίαση και κάποιους άλλους φωτογραφικους τομείς χωρίς να είναι μεγάλη διαφορά. Σε λίγα χρόνια θα ξεχάσουμε τις dslr όπως και τις φιλματες. Ένα μειονέκτημα ακόμη είναι η αντοχή της μπαταρίας. Βασίζονται σε live view και αυτό είναι ένα μειον σε σχέση με το πενταπρισμα και τον καθρέπτη που δεν τρώει μπαταρία...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Οντως υπάρχει θεμα με την μπαταρία αλλα σιγουρα θα δουμε εξελίξεις και εκει

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Αυτες τις μερες η sony παρουσιασε μια Mirrorless που εχει στοχο τη χρηση με κινητα τηλεφωνα . Η απουσια οθονης και χειριστηριων μειωνουν τον ογκο. Οταν το ειδα αμεσως το μυαλο μου πηγε για αστρονομικη χρηση . Τσιμπημενο κοστος βεβαια, αλλα μιλαμε για εναν αισθητηρα APC-S 20mpx και μια καμερα που μπορεις να την χειριστεις ασυρματα απο κινητο/tablet ή ενσυρματα με περισσοτερες δυνατοτητες με το pc/mac. Πως σας φαινεται;

ILCEQX1_Left-1200-3.jpg.a7c9f6677a44a654f6e7e6036f78b38c.jpg

ILCEQX1_Bottom-1200.jpg.b302b302e9e648cab675f9a5f5096c3b.jpg

ILCEQX1_Left-1200-1.jpg.e67780f372666f9bd605412355ad950e.jpg

ILCEQX1_Left-1200-2.jpg.6a92312d6fa02f24fa463074d76d1e08.jpg

ILCEQX1_Rear-1200.jpg.5c1d52763dc4b0791780fdfa227a7cac.jpg

ILCEQX1_Left-1200-4.jpg.6582a19b66586da9f03dad061f72d623.jpg

ILCEQX1_wXperiaNEW_4-1200.jpg.7a0d47d985b9db0cfb84b2d616052b01.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται αξιόλογη κάμερα.

Παντως η έλλειψη οθόνης είναι κάποιες φορές προβληματική αφού πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κάποια άλλη συσκευή μαζί σου για να δεις τι τραβάς

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται αξιόλογη κάμερα.

Παντως η έλλειψη οθόνης είναι κάποιες φορές προβληματική αφού πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κάποια άλλη συσκευή μαζί σου για να δεις τι τραβάς

Οχι μονο τι τραβας. Δεν εχει ουτε κουμπι για ληψη φωτογραφιας. Ολα γινονται απο το κινητο/tablet με την εφαρμογη Playmemories ή με remote και καλωδιο με το pc( που υποστηριζει και timelapse).

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συγγνώμη, αλλά οι DSLR δεν πρόκειται σύντομα να αντικατασταθούν από τις Mirrorless για τους πιο προχωρημένους χρήστες. Το μεγάλο σώμα δεν είναι μόνο αρνητικό, χωράει πολύ περισσότερα controlls. Υπάρχει μία τρομερή αφθονία από φακούς για τις SLR, αντίθετα με τις mirrorless, και αφού υπάρχει μία τόσο μεγάλη αγορά στους φακούς για DSLR, δύσκολα θα γυρίσει στις mirrorless. Οι mirrorless είναι και πιο ακριβές προς το παρόν, ενώ το autofocus δεν συγκρίνεται, σε αυτό τον κλάδο οι DSLR είναι ακόμα χιλιόμετρα μπροστά. Ένα άλλο μειονέκτημα των mirrorless είναι αυτό που έχει ήδη αναφερθεί, δηλαδή το ηλεκτρονικό σκόπευτρο.

 

Γενικά, δεν βρίσκω το λόγο να έχω όλα αυτά τα μειονεκτήματα για να αποκτήσω μία ελαφρύτερη μηχανή! Ιδίως όταν έχω ήδη φακούς για SLR! Μου φαίνεται απλά παράλογο! Συν το ότι οι ελαφρύτερες μηχανές δεν μου φαίνονται καν πιο εύκολες στο να τις χειρίζομαι. Αντιθέτως. Μπορεί να είμαι απλά περίεργος, αλλά μία πιό ογκώδης μηχανή μου φαίνεται πιό εύκολο να την κρατήσω σταθερή.

 

Ναι, μία mirrorless είναι καλή για συμπληρωματική μηχανή, εξαίρετη για αστροφωτογράφηση, και ακριβώς ό,τι ζητάει ένας συνηθισμένος καταναλλωτής που δεν σκοπεύει να την χρησιμοποιήσει για επαγγελματικού επιπέδου δουλειά (αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι υπάρχουν και μερικές mirorless που κάνουν για τέτοια δουλειά, όπως η Α7/r/s), αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα την προτιμούσα από μία DSLR. Και ξέρω πολλούς που έχουν την ίδια γνώμη. Και δεν νοιάζομαι για το marketing που τις χαρακτηρίζει ως τις μηχανές του μέλλοντος.

 

Αν οι mirrorless αντικαταστήσουν σε κάποιο βαθμό τις DSLR, αυτό θα είναι σε τουλάχιστον 15 χρόνια κατά τη γνώμη μου, και ούτως ή άλλως μέχρι τότε δεν ξέρουμε τι κανούριο θα έχει γίνει.

 

Φυσικά, αυτό είναι απλά η δική μου γνώμη, και ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνήσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για αυτήν την περίεργη μίξη κινητού και κάμερας, δεν έχω τίποτα θετικό να πω. Συν το ότι τα 20mp δεν με ενθουσιάζουν, αφού τα megapixels δεν είναι με τίποτα το παν σε μία κάμερα. Για αστροφωτογράφηση θα είναι καλή όμως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συγγνώμη, αλλά οι DSLR δεν πρόκειται σύντομα να αντικατασταθούν από τις Mirrorless για τους πιο προχωρημένους χρήστες. Το μεγάλο σώμα δεν είναι μόνο αρνητικό, χωράει πολύ περισσότερα controlls. Υπάρχει μία τρομερή αφθονία από φακούς για τις SLR, αντίθετα με τις mirrorless, και αφού υπάρχει μία τόσο μεγάλη αγορά στους φακούς για DSLR, δύσκολα θα γυρίσει στις mirrorless. Οι mirrorless είναι και πιο ακριβές προς το παρόν, ενώ το autofocus δεν συγκρίνεται, σε αυτό τον κλάδο οι DSLR είναι ακόμα χιλιόμετρα μπροστά. Ένα άλλο μειονέκτημα των mirrorless είναι αυτό που έχει ήδη αναφερθεί, δηλαδή το ηλεκτρονικό σκόπευτρο.

 

Γενικά, δεν βρίσκω το λόγο να έχω όλα αυτά τα μειονεκτήματα για να αποκτήσω μία ελαφρύτερη μηχανή! Ιδίως όταν έχω ήδη φακούς για SLR! Μου φαίνεται απλά παράλογο! Συν το ότι οι ελαφρύτερες μηχανές δεν μου φαίνονται καν πιο εύκολες στο να τις χειρίζομαι. Αντιθέτως. Μπορεί να είμαι απλά περίεργος, αλλά μία πιό ογκώδης μηχανή μου φαίνεται πιό εύκολο να την κρατήσω σταθερή.

 

Ναι, μία mirrorless είναι καλή για συμπληρωματική μηχανή, εξαίρετη για αστροφωτογράφηση, και ακριβώς ό,τι ζητάει ένας συνηθισμένος καταναλλωτής που δεν σκοπεύει να την χρησιμοποιήσει για επαγγελματικού επιπέδου δουλειά (αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι υπάρχουν και μερικές mirorless που κάνουν για τέτοια δουλειά, όπως η Α7/r/s), αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα την προτιμούσα από μία DSLR. Και ξέρω πολλούς που έχουν την ίδια γνώμη. Και δεν νοιάζομαι για το marketing που τις χαρακτηρίζει ως τις μηχανές του μέλλοντος.

 

Αν οι mirrorless αντικαταστήσουν σε κάποιο βαθμό τις DSLR, αυτό θα είναι σε τουλάχιστον 15 χρόνια κατά τη γνώμη μου, και ούτως ή άλλως μέχρι τότε δεν ξέρουμε τι κανούριο θα έχει γίνει.

 

Φυσικά, αυτό είναι απλά η δική μου γνώμη, και ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνήσει.

Αν και δεν ειναι φορουμ φωτογραφικης αντιπαραθεσης. Θα μεινω στα bold. Με τις touch οθονες πολλα κουμπακια ειναι αχρηστα και συνηθως μπερδευουν παρα διευκολύνουν. Δεν σημαινει ομως οτι οι mirroless δεν εχουν ακομη και για τους απαιτητικους, κουμπακια. Ηδη πολλες εταιρειες βαζουν touch στα entry level μοντελα τους. Πχ canon 100D. Στην δικη μου φωτογραφικη ολα σχεδον τα κουμπια ειναι customisable σε λειτουργιες που θελω. μαλιστα ειναι πιο ευκολο να κανω καποιες λειτουργιες σε σχεση με μια canon περισσοτερων χρηματων.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ολους σου τους φακους με εναν ανταπτορα σε οποια mirroless θελεις. Με το αναλογο κοστος για αγορα ενος metabones μπορεις να βαλεις τους sony A , canon, nikon φακους σου σε μια sony mirroless. Η δικαιολογια ειναι μονο για εγγενεις φακους σε καθε συστημα. Λιγοι κι ακριβοι για να επενδυσει καποιος που εχει ακριβους απο αλλο συστημα.

Οι mirroless ΔΕΝ ειναι πιο ακριβες. Το απεδειξε η sony με την a6000 που κοντραρει ακριβοτερες dslr με διπλασια και βαλε τιμη.

Το autofocus σε ενα χρονο δεν θα αποτελει δικαιολογια. Olympus M10 και sony a6000 δεν αφηνουν αμφιβολιες.

To EVF ειναι πλεονεκτημα που το εκτιμας μονο οταν το χρησιμοποιησεις. live view, αμεση προσβαση στο μενου της φωτογραφικης, προεσκοπιση των φωτογραφιων χωρις να παρεις το ματι σου απο αυτο, 100% καλυψη.

Επισης πλεονεκτηματα των mirroless η καλυψη του αισθητηρα με περισσοτερα σημεια εστιασης και face detection που δεν εχουν οι dslr. μεχρι να βγει η 70D δεν ειχαν και autofocus στο video. Δειγμα αισθητηρα για το mirroless μελλον της canon.

Και κλεινω. Οι mirroless εχουν καλυψει μεσα σε 3 χρονια μια διαφορα με τις dslr που οι dsrl εκαναν μια 10ετια να καλυψουν με τις slr. Δεν δινω πανω πανω απο 5 χρονια ζωης στις dslr. Ειδικα οταν βλεπεις παραδοσιακες εταιρειες οπως Hasselblad και leica να παρουσιαζουν mirroless.

[/b]

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Hasselblad και Leica έβγαζαν mirrorless από τους καιρούς του φιλμ. H Leica M είναι ένα αρκετά παλιό μοντέλο. Για τον αντάπτορα δεν το ήξερα. Όσο για το autofocus, οι περισσότερες DSLR έχουν ακόμα πολύ γρηγορότερο, αν και στο video οι mirrorless υπερέχουν. Πάντως το αντίστοιχο της D800 της Nikon σε mirrorless, είναι αρκετά ακριβότερο, αν και η Sony a6000, δίκιο έχεις, έχει καλή τιμή. Εγώ πάντως δεν ενθουσιάστηκα από καμία mirrorless. Δεν έχω πάρει ακόμα καινούρια μηχανή, και σκεφτόμουνα την D810, αν και είναι λίγο υπερβολικά ακριβή, και τώρα βγαίνει η D750, που φαίνεται ενδιαφέρουσα. Από όλες τις mirrorless, η Α7s φαίνεται η πιο ενδιαφέρουσα, λόγω της καλής ποιότητας εικόνας σε υψηλά ISO, πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό, αν και 12mp στην εποχή μας είναι κάπως λίγα, και γενικά η ποιότητα της εικόνας δεν συγκρίνεται με τις άλλες. Τέλος πάντων, οι mirrorless δεν μου φαίνονται τρομερή επαναστατική ιδέα όπως διαφημίζονται. Ακόμα υστερούν σε πολλά πράγματα σε σχέση με τις DSLR. Οι DSLR δεν πρόκειται να πεθάνουν σύντομα, ίσως και ποτέ. Η διαφορά μου φαίνεται σαν tablet εναντίον PC. Καλά και τα tablet, αλλά δεν ξέρω κανέναν που έχει μόνο tablet και έχει πετάξει το PC του.

 

Πάντως αν κάποιος έφτιαχνε μία mirrorless που να υποστηρίζει όλους τους SLR φακούς χωρίς αντάπτορα (γιατί οι αντάπτορες είναι έιτε πολύ ακριβοί, είτε μειώνουν την ποιότητα της εικόνας, είτε απαγορεύουν το autofocus είτε είναι ένας συνδυασμός από αυτά), μπορεί να σκεφτόμουν να την αγοράσω, μόνο για το ότι έχει καλύτερα χαρακτηριστικα βίντεο και πιο πολλά σημεία εστίασης. Μπορεί. Προς το παρόν, απλά δεν βρίσκω λόγο για να πάρω μία.

 

Άλλωστε το πλεονέκτημα του μεγέθους είναι σχεδόν εντελώς άχρηστο, όταν πολλοί τηλεφακοί είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη από την ίδια την κάμερα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα. Οταν θες μια μηχανη που στο συγκεκριμενο forum θα εχει επιγεια και αστρονομικη χρηση, κοιτας και την αστρονομικη πλευρα. Ενα ελαφρυ σωμα ειναι πλεονεκτημα εδω. Δεν σε νοιαζουν τα fps . Κοιτας αισθητηρα, κοιτας συνεργαζομενο λογισμικο και λοιπα χαρακτηριστικα (wifi) που κανουν τη δουλεια σου πιο ευκολη.

Δεν εχω δει ακομη επαγγελματια φωτογραφο με μια mirrorless στο χερι σε ενα γαμο και ειναι λογικο οταν εχει επενδυσει χιλιαδες ευρω.

Πολλα blog που οι συντακτες τους εχουν κανει μεταβαση σε mirrorless (κοιτα λιγο την fuji X-T1 που λες για τα χειριστηρια σε μικρο σωμα...) αναφερουν οτι αν κανεις την δουλεια σου με την dslr σου ΜΗΝ αλλαξεις. Αν ξεκινας τωρα, καλο ειναι να επενδυσεις και σε Mirroless. Την α6000 την εχω παντα μαζι μου, δεν νομιζω να μπορουσε καποιος να κουβαλαει συνεχεια μια 5100 μαζι του, ακομη και με τον κιτ φακο...

Οσο για τις τιμες. Στο Video που εβαλα η panasonic GH4 ειναι η ακριβοτερη και εχει ιδια τιμη με την D800, αλλα την συγκρινουν με την D4s που κανει τριπλασια χρηματα...

Παντως εγω θα επένδυα σε sony E-mount. Μια μοντουρα και για τις apc-s για για τις FE φωτογραφικες της η sony. Μπορω δηλαδη να παρω τωρα τον 55 1.8 για την a6000 και μετα αν αλλαξω σε Α7 , μπορω να τον βαλω επανω.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έτυχε να περασω μετα απο πολλα χρόνια Χρήσης CANON και NIKON DSLR στην SONY A6000. έκανα το βήμα με δυσταγμό και καχυποψία, ομως μεσα σε 24 ωρες Χρήσης και χρησιμοποιώντας με αντάπτορα φακους sigma , nikon και samyang ...εχω παθει πλάκα με την ποιοτητα και την ευαισθησία τοσο στο βίντεο οσο και στην φωτογραφία. Το βιντεο καθαρό μεχρι τα 12800 iso χωρίς θόρυβο. Με τον 30αρι 1,4 της sigma Η νύχτα γίνεται μέρα. Ουτε το nikon amp glow στην NIKON D7000 που χρησιμοποιούσα ουτε τίποτα.Ο αριθμός των iso παίρνει άλλο νόημα...Οι manual φακοι αποδίδουν καλύτερα...Ακόμα και ο 800 της samyang δουλευει αψογα...Δηλώνω ενθουσιασμένος.

DSC00391.thumb.JPG.b8441f51e5ec63d9d2282811338426bb.JPG

Ολα είναι ατμός ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H D4s είναι προσανατολισμένη σε εντελώς διαφορετικά πεδία από την D800. Η D800 δίνει πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλά η D4s είναι προσανατολισμένη σε φωτορεπόρτερς κυρίως, που θέλουν τρελά fps και καλή ποιότητα σε ψηλά ISO. Εγώ δεν θα έδινα παραπάνω λεφτά για περισσότερα από 8fps, αν και ο χαμηλός θόρυβος είναι σημαντικός για εμένα (φωτογραφίζω κυρίως τοπία και φύση, συμπεριλαμβανωμένων και ζώων). Σε 5 μέρες βγαίνει η D750. Πιστεύουν ότι θα έχει 24mp (πολλά megapixels είναι σημαντικά για τοπία), 8fps (τόσα χρόνια πάλευα να φωτογραφίσω πουλιά που πετάνε με 3fps. 8fps είναι τρομερή βελτίωση), 51 σημεία εστίασης (πολύ καλό), και αν έχει τον ίδιο αισθητήρα με την D610 θα έχει εντάξει απόδοση σε υψηλά ISO, εκτός αν έχει καλύτερο. Ελπίζω να βάλουν καλά χαρακτηριστικά για βίντεο (zebra stripes και τέτοια). Η τιμή είναι ψηλή, αλλά όχι και πολύ άσχημη (2400-2500 δολλάρια). Αν έχει τα χαρακτηριστικά που περιμένω (ίσως να έχει και 4Κ βίντεο ή WiFi, που θα είναι ευπρόσδεκτα, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό θα γίνει) θα είναι τέλεια.

 

Σίγουρα οι mirrorless είναι οι καλύτερες για αστροφωτογραφία, ειδικά η A7s. Για όλα τα άλλα, απλά δεν μου κάνει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έτυχε να περασω μετα απο πολλα χρόνια Χρήσης CANON και NIKON DSLR στην SONY A6000. έκανα το βήμα με δυσταγμό και καχυποψία, ομως μεσα σε 24 ωρες Χρήσης και χρησιμοποιώντας με αντάπτορα φακους sigma , nikon και samyang ...εχω παθει πλάκα με την ποιοτητα και την ευαισθησία τοσο στο βίντεο οσο και στην φωτογραφία. Το βιντεο καθαρό μεχρι τα 12800 iso χωρίς θόρυβο. Με τον 30αρι 1,4 της sigma Η νύχτα γίνεται μέρα. Ουτε το nikon amp glow στην NIKON D7000 που χρησιμοποιούσα ουτε τίποτα.Ο αριθμός των iso παίρνει άλλο νόημα...Οι manual φακοι αποδίδουν καλύτερα...Ακόμα και ο 800 της samyang δουλευει αψογα...Δηλώνω ενθουσιασμένος.

 

Χαίρομαι που σου αρέσει! Βέβαια, μην είσαι τόσο άδικος με την D7000... Είναι μία παλιότερη φωτογραφική, με κάπως ξεπερασμένο αισθητήρα και βίντεο, που όμως μην ξεχνας ότι ήταν στην κορυφή των APS-C όταν είχε πρωτοβγεί. H D7100 πιστεύω ότι είναι εξίσου καλή με την a6000 σε ποιότητα εικόνας. Ωστόσο η a6000 είναι καταπληκτική κάμερα, ιδίως για τα χρήματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξερεις παντως πως τους αισθητηρες στην D800/810 τους φτιαχνει η sony. Εχω μια υποψια οτι και ο 24αρης της D750 θα ειναι μια παραλλαγη του 24αρη της Α7 με λιγοτερα focus points.

Παντως η a6000 αν παραβλεψουμε οτι δεν ειναι full frame , σου δινει και καλο iso και 11fps και 179 σημεια εστιασης και 25 face detection.

Αν εχεις φακους nikon και κοιτας σε τετοια επιπεδα τιμων , δεν θα σε κατηγορησει κανεις για την επιλογη να συνεχισεις σε dslr.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξερεις παντως πως τους αισθητηρες στην D800/810 τους φτιαχνει η sony. Εχω μια υποψια οτι και ο 24αρης της D750 θα ειναι μια παραλλαγη του 24αρη της Α7 με λιγοτερα focus points.

Παντως η a6000 αν παραβλεψουμε οτι δεν ειναι full frame , σου δινει και καλο iso και 11fps και 179 σημεια εστιασης και 25 face detection.

Αν εχεις φακους nikon και κοιτας σε τετοια επιπεδα τιμων , δεν θα σε κατηγορησει κανεις για την επιλογη να συνεχισεις σε dslr.

 

Το ξέρω ότι τους φτιάχνει η Sony. Όχι όλους, αλλά πολλούς. Αν και η ίδια η Sony πολλές φορές δεν τους χρησιμοποιεί για κάποιο λόγο. Πάντως είναι καλό το ότι τελευταία η Nikon αφαιρεί τα φίλτρα OLPF (βλέπε D810/D800e/Coolpix A (Παραδέχομαι ότι η Coolpix A είναι κακή κάμερα για τα λεφτά)), για μεγαλύτερη οξύτητα. Ελπίζω η D750 να μην έχει τέτοιο φίλτρο.

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ο αισθητήρας της D750 θα είναι ο ίδιος με της Α7, γιατί αυτός είναι ο ίδιος με της D600, που είναι πιο παλιό μοντέλο, και αφού θα διαφημίζουν την D750 ως τον διάδοχο της D700 και κάμερας δράσης, μάλλον θα θέλουν κάτι με καλύτερη απόδοση σε ψηλά ISO.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω αν κ χρηστης νικον, με 5-6 φακους,φλας κλπ, αγορασα μια olympus em5 και ηδη ξεχασα την d90.

 

Το ηλεκτρονικό σκόπευτρο εχει ενα τεραστιο πλεονέκτημα, αφου σου δειχνει σε πραγματικο χρονο πως θα ειναι η φωτογραφια. Εχω ηδη 4 φακους κ το βαρος ειναι αμελητέο. Θεωρω τα χρωματα της ολυ υπεροχα, κ επισης σε iso μεχρι 6400 βγαζει μια χαρα. Ασε που εχει κατι pancake φακους-φετιχ, φωτεινους. Επισης εχει σταθεροποίηση σε 5 άξονες, σωμα με αντοχη σε νερο κ σκονη.

 

Στα μειον η αυτοματη εστιαση σε σκοτεινα μερη και το οτι σε m4/3 δεν εχει ακομα παρα πολλες επιλογες σε φακους, χωρις ομως να υπαρχει ελειψη σε καποια αποσταση.

 

Απο dslr πιστευω οτι θα μεινουν για αρκετο καιρο οι FF που βεβαι απευθύνονται σε επαγγελματίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Yπαρχει η δυνατοτητα για αγορα μεταχειρισμένης A7S από αμερική, την δίνει γνωστός και θα την φέρει ο ίδιος στην Ελλάδα. Το ερωτημα είναι αν υπάρχουν αρκετοι αστρονομικοί στόχοι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί χωρίς μετατροπή πχ ανοιχτα σμήνη, πλανητική; Το υψηλό της iso μπορεί να χρησιμοποιηθεί επιτυχως για βιντεοαστρονομία, αστροφωτογραφιση; και κανονική φωτογραφία.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τη Nikon D 5200 τι γνώμη έχετε βρε παιδιά;

Έχετε υπ' όψιν πως μιλάτε σε ανίδεο και πως προορίζεται για γενική χρήση αρχαρίου με ολίγη σύνδεση σε Petzval για επίγεια και πλανήτες (άνευ μετατροπής).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Yπαρχει η δυνατοτητα για αγορα μεταχειρισμένης A7S από αμερική, την δίνει γνωστός και θα την φέρει ο ίδιος στην Ελλάδα. Το ερωτημα είναι αν υπάρχουν αρκετοι αστρονομικοί στόχοι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί χωρίς μετατροπή πχ ανοιχτα σμήνη, πλανητική; Το υψηλό της iso μπορεί να χρησιμοποιηθεί επιτυχως για βιντεοαστρονομία, αστροφωτογραφιση; και κανονική φωτογραφία.
Μην εχεις κανεναν ενδοιασμό. Ειμαι μοναδικη φωτογραφικη. Το μονο αρνητικο ειναι οι πολυ ακριβοι φακοι αν την θες για επιγεια χρηση. Βεβαια ειναι τοσο ακριβοι οσο ειναι οι FF φακοι απο καθε αλλη εταιρεια.

 

Εδω ενα video με realtime να εμφανιζεται ο γαλαξιας στο video οσο ανεβαινει σε ISO.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZRzXgSMbBu0

 

Για τη Nikon D 5200 τι γνώμη έχετε βρε παιδιά;

Έχετε υπ' όψιν πως μιλάτε σε ανίδεο και πως προορίζεται για γενική χρήση αρχαρίου με ολίγη σύνδεση σε Petzval για επίγεια και πλανήτες (άνευ μετατροπής).

Petzval; Μιλας για κατι τετοιο;

bench-daylight.jpeg

 

Καλη φωτογραφικη. Αλλα για ενα περιεργο λογο δεν συμπαθω την Nikon. Το πλεονεκτημα των crop dslr ειναι οτι βρισκεις φτηνους φακους. Το μειονεκτημα των dslr ειναι το μεγεθος . Ξερω πολλους που αγορασαν dslr επειδη ακουσαν οτι ειναι καλυτερες και βαριουνται να τις κουβαλανε τωρα. Παντως οι mirrorless ειναι ανεκτες σε ανταπτορες για παλιους manual φακους επειδη ο αισθητηρας ειναι πιο μπροστα και οχι χωμενος μεσα στο σωμα.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Υποθέτω ότι και σε crop mode λειτουργεί μια χαρά με όλους τους φακούς (εχω 3 manual απο nikon και 2 απο canon). Το βίντεο πολύ εντυπωσιακό.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έχει τους δικούς της φακούς αλλά λέω να πειραματιστώ με τη σύνδεση σε κάποια από τα τηλεσκόπιά μου, κυρίως το WO 66ED (αυτό είναι το Petzval) και το Maksutov 6". Και το μικροσκόπιο. Δεν με ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση, ούτε έχω ισημερινή, μόνο επίγειοι στόχοι και πλανήτες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης