Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν στο μέλλον σε ενδιαφέρει η αστροφωτογραφιση ή θες να την πουλήσεις για τέτοια χρήση η canon είναι καλύτερη επιλογή.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω απολύτως πεισθεί πως δεν μου ταιριάζει η αστροφωτογράφηση και ως εκ τούτου δεν επιτρέπω να με ενδιαφέρει.

 

Σε κάποιες διαβάσεις και εκλείψεις όμως, όπως και όταν μας επισκέφθηκε το Enterprise, μετάνιωσα που δεν είχα DSLR.

DSC03381.thumb.JPG.83e7497a780068b9eecd86607352671a.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε nikon ή Sony. Πάντως αν σε ενδιαφέρει το βάρος -μεγεθος κοίτα και σε mirrorless samsung , Sony, fuji

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Υποθέτω ότι και σε crop mode λειτουργεί μια χαρά με όλους τους φακούς (εχω 3 manual απο nikon και 2 απο canon). Το βίντεο πολύ εντυπωσιακό.
για να μην σε πάρω στο λαιμό μου σε περίπτωση που δεν το εχεις προσέξει, η 7s ειναι 12 mp μονο, οποτε σε crop πέφτει και αλλο ( νομίζω στα 5mp).

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα σου πω την αληθεια Δημητρη, το σκέφτομαι ακόμη. Η μηχανη μου δίνεται με περίπου 10.000 κλικ μόνο το σωμα με 2+1 μπαταρίες στην τιμη των 1500 ευρω που το λες τίμιο. Από την άλλη με 1500 ευρώ παίρνεις πλανητική ισως κ καποια φιλτρα και μια 650d ή 6d ετοιμη με την μετατροπή της, γι αυτο και μπερδεύομαι. Επίσης η Α7s θέλει αφαίρεση φίλτρου, διάφορα mount για τους φακούς αν δεν πας για Ζeiss και το κόστος εκτοξευεται. :-k

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα . Αν την θες και για επιγεια χρηση, δεν πειραζεις το φιλτρο. Δεν ξερω αν ειναι εφικτο κατι τετοιο στους αισθητηρες sony. Αν θες μια dslr για αστροφωτογραφιση μονο , τοτε μια μεταχειρισμενη και δοκιμασμενη canon θα σου κανει τη δουλεια. Ο φιλος σου μπορει να σου τη δώσει να τη δοκιμασεις πριν την αγορα; Η Α7s ως FF e-mount δεν εχει πολλες επιλογες για φακους σε λογικες τιμες. Ο φτηνοτερος FF ειναι ο kit στα 390€ και ο νεος και πολυ καλος 28mm f2 στα 450€ Απο εκει και περα σε crop φακους manual εχει τεραστια γκαμα η samyang. Σε αυτοματους θα πρεπει να βαλεις βαθεια την τσεπη και ειναι οπως τα τηλεσκοπια. Η αξια ενος καλου προσοφθαλμιου αγγιζει την τιμη (ή και ξεπερνα) του τηλεσκοπιου...

Οσο για manual φακους απο αλλες εταιρειες βρισκεις ανταπτορα (ενα μεταλλικο δακτυλίδι ειναι ετσι κι αλλιως) σε τιμες 5€. Εχως εχω στην δικη μου sony εναν για m42 βιδωτους και ενα Τ-ring. Ειχαν μαζι και πισω καπακι για φακο sony.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήραμε την Nikon D 5200 τελικά (για τον κανακάρη αλλά μου τη δίνει). Το Πλανητάριο έχει μια σειρά απο Τ rings για Nikon 35mm. Κάνουν για τη δική μας και ποιο να προτιμήσω;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

35mm σημαινει fullframe φωτογραφικη. Εχω την εντυπωση ομως οτι κανει και για τις crop της Nikon. Μπορεις να επικοινωνησεις με το πλανηταριο και φανταζομαι στις οδηγιες θα λεει τα μοντελα. Εγω θα πηγαινα στο baader ή το vixen.

 

Αν δεν το βιαζεσαι ομως στο ebay εχει απειρα με 5€.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, εμπιστεύομαι την Baader για κάθε σπείρωμα. Τι είναι 35mm; Η διάμετρος του δακτυλίου ή κατάλοιπο ορολογίας από την πάλαι ποτέ εποχή του φιλμ;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, εμπιστεύομαι την Baader για κάθε σπείρωμα. Τι είναι 35mm; Η διάμετρος του δακτυλίου ή κατάλοιπο ορολογίας από την πάλαι ποτέ εποχή του φιλμ;
Μαλλον στην nikon ισχυουν και τα δυο. Αλλα βρηκα οτι το F-mount που χρησιμοποιει η Nikon εχει διαμετρο τρυπας 35mm

 

394px-Nikon_F-mount_mechDwg.png

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ διάβασα πως 35mm σημαίνει αισθητήρα 24x36mm. Η Nikon είναι cropped 1.5x, αλλά δεν μας νοιάζει αν το σπείρωμα είναι 35mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχωρα αφοβα στην αγορα. Διαβαζω οτι η nikon με παραλλαγες απλως στην αυτοματη εστιαση , χρησιμοποιει την ιδια βαση εδω και δεκαετιες.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Να πω και εγώ την γνώμη μου. Κατ΄αρχάς όσον αφορά τις φωτογραφικές μηχανές, υπάρχει ένα μικρό αρθράκι εδώ που ίσως βρείτε ενδιαφέρον:

 

http://oem.gr/main/index.php/polimesa/4741-odigos-prifiakon-fotografikon-mixanon-2015-gia-arxarious-kinito-mirrorless-i-dslr

 

Προσωπικά, ξεκίνησα την προσπάθεια μου για landscape astrophotography εδώ και αρκετούς μήνες. Είτε λόγω Σελήνης, είτε λόγω φωτορύπανσης, είτε λόγω φακού, είτε λόγω οτιδήποτε, δεν είχα καταφέρει πολλά πράγματα. Ακόμη και όταν όλα συνδυαστικά ήταν στο τέλειο (χωρίς Σελήνη, χωρίς φωτορύπανση, με γρήγορο φακό) και πάλι η Canon 500D δεν έδινε ικανοποιητικά αποτελέσματα.

 

Όπως και να έχει, πριν μία εβδομάδα αγόρασα μία Samsung NX500. Η Ελληνική αντιπροσωπεία έχει σταματήσει την διάθεση νομίζω (λόγω βλακείας) και οι εγχώριοι την πουλούσαν πριν λίγο με καπέλο 100~150 ευρώ.

 

Σε χαρακτηριστικά είναι καλύτερη από την a6000 (πλην της έλλειψης EVF), έχει καταπληκτικό αισθητήρα, ενώ σε τιμή με kit lens κοστίζει όσο περίπου η a6000 (body only) που είναι και να αντικατασταθεί σε μερικές ημέρες.

 

Για να μην τα πολυλογώ, δοκίμασα στις 8/8/15 να τραβήξω στα γρήγορα τον milky way. Δεν είχα και πολλές ελπίδες με τον μανήσιο φακό, παρόλα αυτά το δοκίμασα και τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα για μια τόσο γρήγορη προσπάθεια.

 

Θεωρώ η NX500 είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη APS-C φωτογραφική που υπάρχει (έχει ακριβώς τον ίδιο αισθητήρα με την NX1) και αξίζει να την ρίξει κάποιος μια ματιά. Σύντομα θα γίνει δεύτερη απόπειρα με Samyang φακό 12mm/f2.0 και ελπίζω να post-άρω κάποια φωτό.

 

[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη η NX500. Καλυτερη συμπεριφορα iso απο την a6000. 4K video.Touch οθονη. Φτηνους καλους φακους, αλλα λιγους. Νεοτερος αισθητηρας.

Αλλα. Εγγυηση ανυπαρκτη στην Ελλαδα και σχεδον σε ολη την Ευρωπη για την samsung που αποσυρεται απο πολλες αγορες. Δεν ξερω πως τα παει θερμικα σε μεγαλες εκθεσεις και δεν ξερω αν κανει, οπως διαβαζα, line skipping στο video 1080.

 

Σε καθημερινη χρηση και οχι μονο αστροφωτογραφικα, χανει απο την α6000, που δεν αντικαθισταται. Δεν εχει EVF , δεν εχει ποικιλια σε φακους, εστω και ακριβους. Αν και εχει καλο burst 9 vs 11 , δεν εχει buffer για να το αξιοποιησει και το CAF της μενει πισω απο την sony.

Θα χαρακτηριζα την sony a6000 ως πακετο καλο σε ολα , οχι κορυφη, αλλα τα κανει ολα και συμφερει και την samsung κορυφη σε καποιους τομεις και απλα καλη σε αλλους.

 

Μονο για το EVF παντως ποτε δεν μπηκε σε λιστα αγορας η samsung.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, εμπιστεύομαι την Baader για κάθε σπείρωμα. Τι είναι 35mm; Η διάμετρος του δακτυλίου ή κατάλοιπο ορολογίας από την πάλαι ποτέ εποχή του φιλμ;

35mm είναι το πλάτος του φιλμ που φιλοξενούσε τα καρέ 24x36 mm (που σήμερα ονομάζονται full frame). Δηλ. το ύψος 24mm του καρέ, μαζί με τα περιθώρια του φίλμ που έφεραν τις οπές-οδηγούς, έδιναν ακριβώς το πλάτος των 35mm.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη η NX500. Καλυτερη συμπεριφορα iso απο την a6000. 4K video.Touch οθονη. Φτηνους καλους φακους, αλλα λιγους. Νεοτερος αισθητηρας.

Αλλα. Εγγυηση ανυπαρκτη στην Ελλαδα και σχεδον σε ολη την Ευρωπη για την samsung που αποσυρεται απο πολλες αγορες. Δεν ξερω πως τα παει θερμικα σε μεγαλες εκθεσεις και δεν ξερω αν κανει, οπως διαβαζα, line skipping στο video 1080.

 

Σε καθημερινη χρηση και οχι μονο αστροφωτογραφικα, χανει απο την α6000, που δεν αντικαθισταται. Δεν εχει EVF , δεν εχει ποικιλια σε φακους, εστω και ακριβους. Αν και εχει καλο burst 9 vs 11 , δεν εχει buffer για να το αξιοποιησει και το CAF της μενει πισω απο την sony.

Θα χαρακτηριζα την sony a6000 ως πακετο καλο σε ολα , οχι κορυφη, αλλα τα κανει ολα και συμφερει και την samsung κορυφη σε καποιους τομεις και απλα καλη σε αλλους.

 

Μονο για το EVF παντως ποτε δεν μπηκε σε λιστα αγορας η samsung.

 

Ήμουν μεταξύ της α6000 και της NX500. Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις. Τι εννοώ:

 

* Η α6000 θα αντικατασταθεί σύντομα αλλά το κόστος της ως body only είναι όσο της 6 μηνών NX500 + Kit lens που δεν είναι διόλου άσχημο γυαλί (στην πραγματικότητα πολύ καλύτερα από το γυαλί της Sony). Κόστος κτήσης NX500: 585€!

 

* Πρέπει να πληρώσεις επιπλέον πράγματα (αν τα καταφέρεις λόγω.. capital controls) στη Sony για features που ήδη έχει η Samsung. Η NX500 όχι μόνο έχει time lapse menu, αλλά το μετατρέπει αυτόματα σε βίντεο. Αυτό το αγοράζεις από το μαγαζί της Sony.

 

* Η NX500 έχει τον καλύτερο APS-C αισθητήρα που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Η α6000 είναι κοντά, but no cigar.

 

* Η NX500 δεν έχει EVF και αυτό είναι σπάσιμο, έχει όμως OLED touch οθόνη που μετακινείται σε δύο άξονες.

 

* Η α6000 όπως όλες οι Sony συμπιέζει με απώλειες τα RAW files και αυτό είναι τραγικό.

 

* Καμία από τις δύο εταιρείες δεν έχει ΤΟΥΣ φακούς. Έτσι κι αλλιώς, προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 500€ για γυαλί αυτή την εποχή (η Rokinon να είναι καλά)..

 

* Η NX500 δεν έχει built-in flash. Στο δίνουν στο χέρι και εκεί χάνει για περιστασιακή χρήση..

 

Τέσπα, εγώ έκανα την επιλογή μου μετρώντας τα συν και τα πλην. Γενικά μιλώντας πάντως, θεωρώ πως το μπάσιμο τριτο-τέταρτων εταιρειών (Sony, Samsung) μόνο καλό θα κάνει στην αγορά, γιατί οι άλλοι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου βασιζόμενοι στο όνομα τους και τους φακούς τους. Και μιλάμε για βαθύ ύπνο.. Επιστρέφοντας δε στο θέμα μας, θεωρώ τις DSLR δεινόσαυρους. TLR -> SLR -> DSLR -> Mirrorless.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα μια διευκρίνηση. Η α6000 δεν θα αντικατασταθει. Το μοντελο που ερχεται ειτε το πουν α6100 ειτε α7000 δεν ειναι ο αντικαταστατης της α6000. Οπως δεν ηταν η α5100 της α5000. Η sony εχει μια πολιτικη παραλληλων εκδοσεων. Και το νεο κορυφαιο aps-c σωμα θα εχει πανω απο 1000€. Εκει που ειχε αφησει την ΝΕΧ7. Η a6000 εχει στην Ελλαδα 599€ kit.

 

Οσο για τους φακους. Εινα θεμα τι σηκωνει η τσεπη σου. Η sony αυτη τη στιγμη εχει στο e-mount μερικους απο τους καλυτερους φακους που φτιαχτηκαν ποτε. Αλλα στην αστροφωτογραφιση θα χρειαστεις μονο το σωμα, ενα καλο τηλεσκοπιο και απο φακο τον samyang 12 f2 μονο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης