Jump to content

Αυτοσχέδιο (καλό) dew shield


KOSTAKIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΛΙΚΑ.

1.Κουβας(!) απο πλαστικο χρωμα ....η. ........γλαστρα καταλληλου μεγεθους

2.φαλτσετα η κοπιδι

3.μικρα ρυθμιζομενα ποδαρακια επιπλων,με τις βασεις τους(3cm)

4.spray μαυρο

5.Γυαλοχαρτο #60

Κατασκευη

1.Κοβουμε τον πατο σε καταλληλη διαμετρο με το κοπιδι.

2.Τριβουμε εσωτερικα τον...κουβα γαι να γινει μη αντανακλαστικη επιφανεια

3.Τρυπαμε σε καταλληλα σημεια το δοχειο,και εφαρμοζουμε το συστημα συσφιξης(αναλογα με το τηλεσκοπιο,και τις υποδοχες που διαθετει).

4.Βαφουμε με μαυρο ματ.

ΣΧΟΛΙΑ.

Ιδιαιτερα ανθεκτικο(οικοδομικης χρησης γαρ)

Παρα πολυ ελαφρυ (<200 γρ)!!!!!!

Εντελως αθραυστο

Μεγαλη προσαρμοστικοτητα(βρισκεις ολα τα μεγεθη δοχειων)

ΚΟΣΤΟΣ.... :D

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ περιπου 3 ωρες,απο τη στιγμη που συγκεντρωνουμε ολα τα υλικα.Δωστε πολυ προσοχη στο κοψιμο του πατου,για να εχει καλη εφαρμογη,Κρατηστε το καπακι για χρηση ως...καπακι η για hartman,η σαν βαση εφαρμογης ηλιακου φιλτρου!

 

ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. \:D/

1086882074_homemadedewshield8sc.JPG.1e5db2a411dac6f0d85cb095425aaaaa.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή δουλειά και πρωτότυπη!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχη ηθελα να αποφυγω τη βαφη,και να χρησιμοποιησω αυτοκολλητο ''carbon look''(ξερεις,το ψευτοανθρακονημα).Αυτο γιατι η πρωτη μου προθεση ηταν να το φτιαξω με πραγματικο ανθρακονημα,χρησιμοποιοντας το δοχειο σαν καλουπι.(Μετα ομως παρατηρωντας την ακαμψια του και το μικρο βαρος,συμβιβαστηκα ευχαριστως,και ο ''κουβας''επιστρατευθηκε σαν κυριο υλικο).Αφου κοπηκε προσεκτικα,τριφθηκε εξωτερικα,''γδαρθηκε'' εσωτερικα,πλυθηκε ολος με διαλυτικο,και περαστηκε προληπτικα με ασταρι για πλαστικα(το ειχα)σε σπρει,και μετα 2 χερια μαυρο ματ(σπρει).Ισως για προστασια της βαφης,να του ριξω και ενα χερι (εξωτερικα)βερνικι gloss,και μπορει να γραψω και τιποτα για εφε.Παντως εφαρμοζει τελεια, ευκολα,και με ασφαλεια.

(taperware astro equipment) :idea:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έχω κάνει Maxplanck πιο εύκολο, πήρα από το lidl όταν το είχε προσφορά ένα στρώμα για camping που είναι από έξω με ένα πράγμα σαν αλουμινόχαρτο και από μέσα αφρολέξ μπλε και το έκοψα 8cm πιο μεγάλο από την περίμετρο του τηλεσκοπίου μου. Πρόσθεσα με συραπτικο εκείνα που έχουν τα ρούχα μας τα κριξ κρακ και έτοιμο και μάλιστα έχει μήκος 50 cm. Θα σας βάλω αν μπορέσω αύριο σχετικές φώτο.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά,άν,λέω άν,.. βάψουμε χαρτί "κανσόν"

Το βαψιμο χρειαζεται μόνο για επιπλέον προστασία απο την υγρασία!

*************

Για να δούμε Γιώργο την ιδέα σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω Βασιλη μεχρι προσφατα,τυλιγα μια αφισσα!Απο εκει και μετα, ειναι θεμα ............μερακι?δημιουργικοτητα?Χομπυ?Φαγουρα στα χερια?

(αβυσσος η ψυχη του ερασιτεχνη!) :-k

Επισης,η χρηση κυλινδρου που προεκτεινεται σε μεγαλη αποσταση απο το στομιο του τηλεσκοπιου,με σταθερη διαμετρο,νομιζω οτι κοβει πεδιο(?).Στην περιπτωση του δοχειου χρωματος,η βαση(του δοχειου) ειναι 4,5εκ μικροτερης διαμετρου,απο την διαμετρο του στομιου(του δοχειου),και παλι επιφυλλασομαι για ενδεχομενο μικρο βινιεταρισμα(δεν ανησυχω ιδιαιτερα αλλα μια δοκιμη,θα με πεισει).Α! Να συστησω την εκμεταλλευση της σταθερης εφαρμογης του καπακιου,για χρηση του, σαν βαση Ηλιακου φιλτρου. :idea:

1973443823_lockscrew.JPG.36badb210e8c036f1c4ec14cbf8e3b4e.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε κωστακη καλη η ιδεα σου για το dew shield. εγω βρηκα σε καταστημα που πουλαει χρωματα ενα μαυρο υλικο για μονωση οικοδομων το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια. ειναι μαυρο και δεν γιαλιζει. επειδη απ οτι ειδα εχεις lx90 οπως και εγω εχεις καθαρισει ποτε το εξωτερικο κατοπτρο και αν ναι με τι υλικο και πως?ευχαριστω,
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο από άλλες φορές που το ρώτησαν αυτό όπως και εγώ, πήρα απάντηση ότι ποτέ δεν το καθαρίζουμε δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο αισθητικό είναι το πρόβλημα και μάλιστα και ο κ. Αντώνης μου το είπε άρα δεν πειράζουμε τίποτα!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης