Jump to content

αντίο φίλε μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δυσάρεστη η είδηση... Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα σκεπάσει τον Βασίλη και αιωνία του η μνήμη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον Βασίλη δεν συναντηθήκαμε ποτέ απο κοντά. Είμασταν όλο στο "Οταν κατέβεις Αθήνα / Όταν ανέβεις Λάρισα"........και ποτέ δεν τα καταφέραμε.

Νομίζω όμως ότι τον ήξερα καλά, έχοντας μιλήσει μαζί του, εχοντας διαβάσει την ¨Κυρία των Πάγων" και άλλα κείμενα του, έχοντας μοιραστεί (όπως πολλοί απο εδώ μέσα) τις χαρές, τις επιτυχίες και τις αποτυχιες μου.

Ειναι δύσκολο να πείς, ο Βασίλης ο Φυσικός, ο Αστρονόμος ο...ο... και τελικά να μην αδικήσεις τις άλλες πλευρές του χαρακτήρα του.

Θα πώ μόνο, ο Βασίλης ο φίλος μου...... Που θα μου λείψει πολύ.

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ούτε εγώ κατάφερα να γνωρίσω από κοντά τον Βασίλη.. Ήταν όμως ο άνθρωπος που με βοήθησε στα πρώτα μου βήματα σε αυτόν τον χώρο. Όποτε μιλούσαμε στο τηλέφωνο ήταν αυτό το συναίσθημα που χωρίς να έχεις δει τον άλλο να σε κάνει να νομίζεις ότι είστε φίλοι από παλιά. Μοναδικός άνθρωπος, με πολλές ασχολίες με τεράστιο πάθος για όλες. Θα μου λείψει πολύ.. Αντίο..
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμουν από τους τυχερούς φίλους του. Γι αυτό και ο πόνος μου μεγάλος. Οπως και τόσους άλλους, έτσι και με εμένα ήταν ο μεγάλος μου δάσκαλος. Δεν το μετράω με επιτεύγματα του τύπου : να μια καλή φωτογραφία. Δεν είχε να κάνει με αυτό. Ηταν πολύ βαθύτερος, σαν επιστήμονας, εκπαιδευτικός και ψυχαναλυτής. Και πολλά ακόμα. Αχ πόσο μου λείπει ήδη. Γιατί έφυγες τόσο νωρίς φίλε μου;
teomed.wix.com/astroteo
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ρε παιδιά, τι άσχημα νέα είναι αυτά :( :(

 

Πολύ κρίμα, ένας πραγματικός εραστής της τέχνης και της γνώσης, της μάθησης και της διδασκαλίας, πόσο κρίμα τέτοια άνθρωποι να φεύγουν τόσο νωρίς, τόσο νέοι και ιδικά άνθρωποι σαν τον Βασίλη όπου μπορούσε να προσφέρει και πρόσφερε τόσα πολλά!

 

Καλή αντάμωση κάπου ανάμεσα στις σπείρες του Γαλαξία...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχα τις ατελείωτες ώρες που μιλούσαμε στο τηλέφωνο, θα λαμπύριζα σαν τον γαλαξία μας.

Πάμπολλες οι συμβουλές του, και οι πατέντες του.

"Πάτερ" ΒΑΣΙΛΙΕ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Κάποια στιγμή θα βρεθούμε στο καφενείο τ ουρανού να συνεχίσουμε τις κουβέντες μας.

 

Καλό σου ταξίδι, :cry:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμας, πραγματικά κρίμας. Ο Βασίλης ήταν πολύ θερμός και υποστηρικτικός άνθρωπος ο οποίος μετέδιδε γενναιόδωρα τις όποιες εμπειρίες και γνώσεις διέθετε. Χαίρομαι που είχα την ευκαιρεία να συναναστραφώ μαζί του, έστω και ανώνυμα. Σίγουρα η απουσία του απο το forum τα τελευτέα χρόνια ήταν αισθητή. Τώρα πλέον, ο κόσμος της επιστήμης και της φιλοσοφίας είναι φτωχότερος.

 

Τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν και ειχα γνωρισει τον κυριο Βασιλη ελαχιστα απο οσα εγραφε στο Astrovox και στο Astroforum ,ευχομαι τα συλληπυτηρια μου για την οικογενεια και τους φιλους του... :(

Χριστοφορος

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα μου κάνετε! Έφυγε ο Βασίλης; Ότι και να πω θα είναι λίγο. Επιτρέψτε μου να δώσω τα συλλυπητήρια μου στα αγαπημένα του πρόσωπα, με την ελπίδα να μη σβήσει ποτέ το φως του και η αγάπη του σε όσους έμαθαν κι εμπνεύστηκαν από εκείνον. Ελαφρύ ας είναι το χώμα.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα την τύχη και τον είχα γνωρίσει και από εδώ μέσα και πριν χρόνια στη Λάρισα. Ήταν ένας υπέροχος και ευγενέστατος άνθρωπος με μεγάλη μόρφωση και υπομονή. Να είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει και τα συλλυπητήριά μου στους δικούς του.. Καλό ταξίδι... :cry:
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης