Jump to content

SKYWATCHER truss 130 ή ORION skyquest XT4.5


kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Να δηλώσω εξ' αρχής οτι είμαι αρχάριος. Έψαξα πολλές ώρες πριν καταλήξω σε αυτά τα 2 που περιγράφονται πιο πάνω στο θέμα κυρίως λόγω τιμής, σχετικής απόδοσης και φορητότητας. Δεν κοίταξα διοπτρικά γιατί θέλω να προσφέρεται και παρατήρηση στο deep sky.

 

Εδώ θα θελα τη βοήθεια σας γιατί ενώ το skuwatcher έιχει μεγαλύτερη διάμετρο( όχι και πολύ ) από το orion απ΄ότι διαβάζω, το orion υπερτερεί σε ποιότητα οπτικών και έχει καλύτερη ευκρίνεια λόγω μεγαλύτερης εστιακής απόδοσης( 900mm έναντι 650mm ) και μπερδεύομαι στα εξής πράγματα....

 

1. Ποιο ενδείκνεται τελικά για παρατήρηση deep sky( που είναι αυτό που με τραβάει και περισσότερο );

2. Ποιο από τα 2 προσφέρει καλύτερη θέαση των πλανητών ;

 

Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή γι΄αυτό και υποθέτω ότι η συνολική απόδοση θα ΄ναι πάνω κάτω η ίδια απλά είμαι λίγο ψύρρας με τις αγορές μου γιατί σκοπεύω να περάσω μπόλικη ώρα με όποιο τηλεσκόπιο και αν πάρω τελικώς και θα θελα να το ευχαριστηθώ :D

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όποια άλλη πρόταση ανοιχτή( αλλά να κυμαίνεται μέχρι 300 Ε) γιατί εμπειρία δεν!! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απαντώντας στην ερώτησή σου για το που είναι καλύτερο το καθένα, ένας χονδροειδής κανόνας είναι πως τα πιο "γρήγορα" (στην προκειμένη το f/5) είναι προσανατολισμένα σε βαθύ ουρανό και τα πιο "αργά" (στην προκειμένη το f/8) είναι προσανατολισμένα σε πλανήτες. Ένας βασικός λόγος είναι πως τα πιο αργά έχουν μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση, που σχετίζεται με το κοντράστ που είναι πολύ βασικό για τους πλανήτες.

 

Αν θες επιπλέον επιλογή, σκέψου και το 6ιντσο της skywatcher:

http://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

 

Σίγουρα είναι αρκετά πιο ογκώδες αλλά στα μικρά μεγέθη κάθε ίντσα μετράει: υπάρχει σίγουρα βελτίωση από τις 4,5 στις 6 ίντσες.

 

ΥΓ: Το Orion που το έχεις δει και σε τιμή; Ρωτάω διότι δεν το είδα στα ευρωπαϊκά μαγαζιά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα και το skywatcher που αναφέρεις και φαίνεται καλή επιλογή αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο στην μεταφορά. Αν προσθέσεις ότι μένω και αθήνα και είναι "υποχρεωτικό" να παίρνω τα βουνά και τα λαγκάδια θα προτιμούσα κάτι πιο μικρό.

 

Πράγματι στην ευρωπαική αγορά δεν το βρίσκω ούτε εγω, και τώρα να μπλέξω με shipping και τα λοιπά δεν λέει. ( Το σκέφτομαι ακόμα βέβαια γιατί βλέπω πολύ καλές κριτικές γενικώς )

 

Μια διευκρίνηση! Αυτό που μου πρότεινες έχει μεγαλύτερη διάμετρο αλλά παράλληλα και μεγαλύτερο εστιακό λόγο. Παρόλλα αυτά είναι καλύτερο σε παρατηρήσεις σε βάθος έτσι ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να φέρεις Orion από Αμερική πιθανώς να μην αξίζει διότι υπάρχει και η πιθανότητα τελωνείου.

 

Το 6άρι που σου έστειλα, ναι είναι αρκετά πιο ογκώδες (στη βάση) και μακρύτερο (στο σωλήνα). Το τι είναι φορητό είναι σχετικό, που μένεις, αυτοκίνητο κτλ. Αν μπορείς να τα δεις από κοντά σε ένα μαγαζί, θα είναι ιδανικό!

 

Όσο για την τελευταία σου ερώτηση, το μεγαλύτερο είναι καλύτερο σχεδόν πάντα. Η ανάλυση αφορά κυρίως τη σύγκριση ίδιων διαμέτρων με διαφορετικό εστιακό λόγο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία καταλαβαίνω σιγά σιγά :P

 

Η γνώμη σου για τα καταδιοπτρικά ποια είναι?

 

Και για την πληθώρα των μαγαζιών που υπάρχουνε, πιστεύω καλύτερη επιλογή είναι το πλανητάριο θεσσαλονίκης για να χω και το κεφάλι μου ήσυχο έτσι ?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καταδιοπτρικά μπορείς να πεις με υπεραπλούστευση ότι είναι αρκετά καλά στα πάντα (παρατήρηση, όγκος, μεταφορά κτλ) αλλά κοστίζουν κάτι τις παραπάνω και στα ίδια λεφτά παίρνεις μεγαλύτερο σε μέγεθος και καλύτερο στην παρατήρηση νευτώνειο dobsonian. Προσωπικά θεωρώ το dobsonian ιδανικό πρώτο τηλεσκόπιο, εφόσον κάποιος έχει κατανοήσει τους περιορισμούς και τις ιδιαιτερότητες.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Κώστα!

Καλωσόρισες!

 

Σου προτείνω να καλοσκευτείς την πρόταση του Ανδρέα!

Μιας και με το 6άρι θα μπορείς να δεις πολλά πολλά αντικείμενα. Και ένα 8άρι θα ήταν ακόμη καλύτερο γιατί πραγματικά θα απολαύσεις τα φωτεινά αντικείμενα του ουρανού και θα εν συνεχεία μία ικανοποιητική απόδοση και σε πιο αμυδρά αντικείμενα. Συνεπώς θα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Επίσης -προφανές, αλλά να το πούμε. Με μεγαλύτερη διάμετρο έχεις και μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα. Με ένα 8ιντσο λοιπόν θα μπορείς να δεις πράγματα που θα είναι ενδεχωμένως αδύνατο να δεις μέσα από ένα 4.5'.

 

Για το μικρούλι truss από την άλλη έχω ακούσει τα καλύτερα, αν και δεν έχω παρατηρήσει,

ξέρω ότι είναι απίστευτα portable και ποιοτητικό για το μέγεθος και κόστος του.

Αλλά θες τραπέζι για να παρατησήσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως κι αφού μένεις Αθήνα, σου προτείνω να πας μέχρι το πλανητάριο στην Ομόνοια να τα δεις και από κοντά για να έχεις και μία επαφή με τους όγκους-βάρη τους και να ξεκινάς να επεξεργάζεσαι το πως θα τα μεταφέρεις. Το πλανητράριο εγώ προσωπικά το προτείνω 100% , ειδικά για το τηλεσκόπιο.

 

Επίσης ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες γιατί συχνά πυκνά βλέπεις 8ρια, 6ρια σε αρκετά χαμηλές τιμές!

 

Και φυσικά πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά, για τσέκαρε εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'σαι καλά adomingo καλώς σας βρήκα!

 

Αυτό με το τραπέζι το σκέφτηκα και γω και όντως είναι ένα πρόβλημα, αλλά έχει απίστευτη φορητότητα και πιστεύω ότι για το στάδιο που έιμαι είναι η καλύτερη επιλογή γιατί σκοπεύω να το μεταφέρω πολύ και γενικά να μάθω καλύτερα τον ουρανό με αξιοπρεπή απόδοση τηλεσκοπίου. Μετά απο αρκετό καιρό προσανατολίζομαι και σε ένα 8αρι ή 10αρι ( πολύ μετά ) :P

 

Όντως βέβαια μια επίσκεψη στο κατάστημα επιβάλεται για να αποφασίσω 100%!!

 

Αν πάρω τελικά το μικρό και θέλω να το αναβαθμίσω αργότερα( προσοφθαλμια κ.α. ), μάλλον θα ναι λίγο άσκοπο έτσι ?

 

Και κάτι τελευταίο..

 

Επειδή διαβάζω εδώ ότι ένα φωτοχιτώνιο είναι απαραίτητο, μήπως ξέρεις από ποια πλευρά εννοούν?

Αύξηση επίδοσης ή προστασίας ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δύο.

Κάτω από έναν σκοτεινό ουρανό (και γενικότερα σκοτεινό περιβάλλον) δεν θα χρειαστείς φωτοχιτώνιο.. αλλά μέσα στο σκοτάδι το να σου φύγει ένα προσοφθάλμιο μέσα στο σωλήνα είναι πιο εύκολο απ'όσο μπορεί να νομίζεις.

:cheesy:

Έτσι προστατεύεις το πρωτεύον κάτοπτρο. Κατά τ'άλλα το φωτοχιτώνιο

ανεβάζει το contrast και δεν επιτρέπει τις ανακλάσεις από τα φώτα.

 

Όσο αναφορά την αναβάθμιση: Όχι δεν θα είναι άσκοπο.

Σε κάθε περίπτωση ένας καλός φακός αναβαθμίζει την εικόνα που θα πάρεις.

Το αν θα θες να επενδύσεις λεφτά σε φακούς κατάλληλους για αυτή την εστιακή όμως..

Είναι ένα άλλο θέμα.

 

Επίσης, πότε έχεις σκοπό να πάρεις το τηλεσκόπιο?

Γιατί αν δεν το πάρεις άμεσα, αξίζει να περιμένεις κάποια εξόρμηση.

 

Κανά βιβλίο έχεις?

 

και γενικά να μάθω καλύτερα τον ουρανό με αξιοπρεπή απόδοση τηλεσκοπίου.

Μην περιμένεις να μάθεις τον ουρανό με το τηλεσκόπιο!

Είναι εκεί έξω και περιμένει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κανά μήνα( άντε 2 το πολύ ) υπολογίζω γιατί έχει πέσει μπόλικο διάβασμα, εξεταστική :shock:

Και το βιβλίο μαζί γιατί χρόνος δεν.

 

Κάθε μία ώρα βγαίνω στο μπαλκόνι το χω κάνει δεύτερο σπίτι μου :P , μόνο τα βασικά φαίνονται βέβαια... αλλά γενικά έχω ενθουσιαστεί! Και από το Stellarium βέβαια που είναι φοβερό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γεια σου φίλε kostas93 και καλά αποτελέσματα εξεταστικής, έχω βρει το skywatcher 130 truss σε πολύ δελεαστική τιμή στο http://www.buldoza.gr/product.aspx?product=1936425 υπάρχει και ένα μικρό κουπόνι άμα αγοράζεις πρώτη φορά από το συγκεκριμένο site.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σαι καλά φίλε μου πάνο. 'Οντως η καλύτερη τιμή που έχω δει ως τώρα, δεν περίμενα το συγκεκριμένο site να χει και τηλεσκόπια! 'Εχω αλλάξει γνώμη από τότε βέβαια και με βλέπω για dobsonian 6 ή 8 ιντσών..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης