Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους έχω βρει αυτό το πέτρωμα και θέλω μία γνώμη για το τι μπορεί να είναι .οι διαστάσεις του είναι 7Χ4Χ3 και εχεί βάρος 162 γραμμάρια.Είναι τρόμερα συμπαγές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου!

Είμαι γεωλόγος και αν και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι μόνο από φωτογραφίες μπορείς να μου πεις σε ποιά περιοχή το βρήκες?Για μετεωρίτης, όντως δεν μοιάζει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το βρηκα σε ενα βουνο στην καλυμνο, αλλα το περιεργο για μενα ειναι οτι εχει διαστασεις αυγου και ζυγιζει 162 γραμ.να σας πω επισης οτι χαραζει τζαμι,γρανιτη και δεν αλιωνεται καθολου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την εμφάνιση και μόνο δεν μπορείς να κρίνεις ένα πέτρωμα. Πρέπει να εξετάσεις μια σειρά από ιδιότητες.

Η εμφάνιση μπορεί να σε οδηγήσει σε εντελώς διαφορετικά συμπεράσματα.

Βλέπουμε ένα ερυθρό πέτρωμα με μαύρα έγκλειστα, τα οποία φαίνονται σαν να είναι μαλακότερα, καθώς έχουν απομακρυνθεί από ορισμένα σημεία, αφήνοντας τρύπες.

Αυτό μπορεί να σημαίνει ένα πυριγενές πέτρωμα, όπως είναι ο οψιδιανός με έγκλειστα στάxτης.

 

Ωστόσο μπορεί να είναι ιζηματογενές κροκαλοπαγές πέτρωμα, κάτι εντελώς διαφορετικό.

 

Οψιδιανός

 

obsl104.jpg

 

Ζινκίτης με Φραγκλινίτη

 

6zincite-franklinite735.jpg

 

Δες εδώ τη σειρά των δοκιμασιών που χρησιμοποιούνται για την αναγνώριση ενός πετρώματος.

 

http://www.rockhounds.com/rockshop/mineral_id/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω οτι δεν μοιαζουν και εδω δεν υπαρχουν τετοιου ειδους πετρωματα.το πετρωμα που λετε εχει τετοιο βαρος για τετοιες διαστασεις.μπορειτε να μου πειτε που μπορω να κανω μια πιο λεπτομερει αναλυση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έστειλα τα στοχεια και φωτογραφιες σε 2 ινστιτουτα στην αμερικη το ενα απαντησε οτι εχει ενδιαφερων και το θελουν για αναλυση και το αλλο οτι επισης εχει ενδιαφερων και οτι εχει στοιχεια μετεοριτη αλλα θελω να σιγουρευτω αν αξιζει η διαδικασια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο λογος που ρωτω ειναι μια γνωμη να μην μπω σε διαδικασιες και εξοδα αλλα αφου εχεις τοσες πολλες γνωσεις εξηγησε μου τι μπορει να ΕΙΝΑΙ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά, γιατί συνέχεια τόση ένταση και τόσες παρεξηγήσεις;

Και γιατί έχουμε τον ανθρωποδιώχτη τελευταία, λες και μας περισσεύουν ενεργά μέλη στο forum;

 

Ρητορικές οι ερωτήσεις.

 

Φίλε μου, το forum είναι αστρονομικό και μάλλον όχι τόσο κατάλληλο για να βρεις λεπτομερείς απαντήσεις. Τυχαία το παρακολουθούν κάποιοι επαγγελματίες γεωλόγοι και ορισμένοι φίλοι των πετρωμάτων. Τα θέματα για μετεωρίτες συχνά δεν οδήγησαν πουθενά.

 

Αν γνώριζα κάτι περισσότερο από όσα σου είπα θα σου απαντούσα. Όμως.. δεν.

 

Θα ήθελες να δοκιμάσεις την τύχη σου εδώ; Φοιτητές είναι φυσικά και αυτό ίσως σημαίνει λιγότερη εμπειρία αλλά περισσότερη όρεξη. Μπορεί να σε παραπέμψουν σε κατάλληλους ανθρώπους.

 

Υπάρχουν και διεθνή forum, όπως αυτό

 

Μπορείς να ρωτήσεις και τονInternational Meteor Organization ή τον International Meteorite Collectors Association

 

Πρόσεξε σε περίπτωση που το δείγμα σου έχει κάποια αξία, υπάρχουν και ορισμένοι καιροσκόποι και κερδοσκόποι στον χώρο.

 

Τέλος, όλα τα πετρώματα και ορυκτά έχουν αξία -όχι απαραίτητα οικονομική η οποία είναι πάντα τεχνητή- και όχι μόνο οι μετεωρίτες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε εγω δεν ειχα διαθεση να τσακωθω με κανενα απλως ζητουσα πληροφοριες για να βρω μια λυση γιατι πεδευομαι 6 μηνες και δεν μπορω να βρω μια ακρη.θα μελετησω τις σελιδες που μου δωσατε και ειμαι ανοικτος και σε αλλεσ γνωμες.και παλι σας ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης