Jump to content

Απορίες σχετικά με το επάγγελμα του αστροφυσικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Ειμαι στην κρίσιμη ηλικία της επιλογής επαγγέλματος και πρόσφατα κατάλαβα την αγάπη που εχω για την φυσική και πιο συγκεκριμένα την αστροφυσική. Εχω ωστόσο κάποιες απορίες που όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να λύσω. Αν έχετε τον χρόνο, τις γνώσεις, και την όρεξη ρίξτε τους μια μάτια και βοηθήστε με παρακαλώ να τις λύσω όσο παιδιάστικες και αν ειναι...

1. Ποια η διαφορά αστροφυσικής και αστρονομίας;

2. Ποιο ειναι το καθήκον του αστροφυσικού; Δηλ. τι καλείται να κανει στην δουλειά του; ( όλες οι πληροφορίες που βρήκα ειναι πολυ γενικές και αόριστες...!)

3. Πρεπει κάποιος να εχει ταλέντο για να σπουδάσει αστροφυσικός και να πετύχει στην έρευνα του ή να εχει μια σταθερή θέση εργασίας;

4. Το επάγγελμα αυτο ειναι τόσο απαιτητικό ώστε να ειναι δύσκολο να κανεις οικογένεια ή να ζήσεις την ζωη; Με λίγα λόγια χρειάζεται την πλήρη αφομοίωση και απασχόληση σου;

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν σου αρέσει η φυσική να πας να σπουδάσεις μη μασάς! ολα τα άλλα θα τα δεις στην πορεία. Πρόσεξε όμως.όταν λέω να σου αρέσει η φυσική εννοώ να σου αρέσει να διαβάζεις φυσική και να λύνεις προβλήματα φυσικής. δεν μιλάω για εκλαϊκευμένα βιβλία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

Ειμαι στην κρίσιμη ηλικία της επιλογής επαγγέλματος και πρόσφατα κατάλαβα την αγάπη που εχω για την φυσική και πιο συγκεκριμένα την αστροφυσική. Εχω ωστόσο κάποιες απορίες που όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να λύσω. Αν έχετε τον χρόνο, τις γνώσεις, και την όρεξη ρίξτε τους μια μάτια και βοηθήστε με παρακαλώ να τις λύσω όσο παιδιάστικες και αν ειναι...

1. Ποια η διαφορά αστροφυσικής και αστρονομίας;

2. Ποιο ειναι το καθήκον του αστροφυσικού; Δηλ. τι καλείται να κανει στην δουλειά του; ( όλες οι πληροφορίες που βρήκα ειναι πολυ γενικές και αόριστες...!)

3. Πρεπει κάποιος να εχει ταλέντο για να σπουδάσει αστροφυσικός και να πετύχει στην έρευνα του ή να εχει μια σταθερή θέση εργασίας;

4. Το επάγγελμα αυτο ειναι τόσο απαιτητικό ώστε να ειναι δύσκολο να κανεις οικογένεια ή να ζήσεις την ζωη; Με λίγα λόγια χρειάζεται την πλήρη αφομοίωση και απασχόληση σου;

 

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Καλησπέρα νεαρέ φίλε ,

Ως φυσικός που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα ως μηχανικός ας σου απαντήσω....

 

Για ενα "ξερό" job description της δουλειάς , δες εδώ

http://work.chron.com/astrophysics-job-description-14409.html

 

1. Η Αστροφυσική είναι υποσύνολο της Αστρονομίας.

 

Παρατήρηση: μην "κλείνεις" την φαντασία σου σε κουτάκια όρολογίας...

Γνωρίζω φυσικούς με διδακτορικό σε οπτικές ίνες που έκαναν στροφή στα οικονομικά ...ο λόγος που πήραν δουλειές στις επενδυτικές τράπεζες ; Η δομή σκέψης που είχαν αποκτήσει από την εκπαιδευσή τους ως φυσικοί επιστήμονες - σιγά μην δε τα κατάφερναν με τα οικονομικά!)

 

2. Το καθήκον του αστροφυσικού είναι να είναι εντάξει στην εργασία του. Αυτά που καλείται να κάνει στην δουλειά του είναι να ψάχνει ( αν κάνει έρευνα) να μετράει αν βρίσκεται σε κάποιο πρόγραμα που έχει αντίστοιχο αντικείμενο Ή και να διδάσκει αν έχει προσληφθεί απο κάποιο πανεπιστήμιο .

 

3. Ταλέντο χρειάζεται ναι ! 1% το υπόλοιπο 99% είναι σκληρή δουλειά ...κοινώς , αντέχεις να λιώσεις παντελόνια στο διάβασμα ; Το ίδιο ισχύει σε κάθε τι που αγαπάς και θέλεις να κάνεις σωστά !

 

4. Συγνώμη αδελφέ αλλά τί ερώτηση είναι αυτή τώρα ;;; !!! Είσαι ένα νέο παιδί ,οι ευκαιρίες που έχεις να κάνεις αυτό που αγαπάς είναι πολύ περισσότερες απο εμάς τους μεγαλύτερους ( ακόμα και η δυνατότητα που εχεις να ρωτήσεις τον καθένα εδω μέσα είναι ένα μεγαλο σύν! Για ρώτα πόσοι απο τους παλιότερους την έιχαν ; ) ....κι αν θές κρατάς αυτό που θα πώ ....πρέπει ι να ψάχνεσαι να βγείς εκεί έξω με πάθος και όρεξη να βρείς ευκαιρίες που θα σε κάνουν καλύτερο , θα σε γεμίσουν παραστάσεις και γνώση που θα σε πάνε ακόμα παραπέρα ...να παρακαλάς να έχεις απαιτητική εργασία να "μετριέσαι" ( αν αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις έ ;) .... αν αυτό δεν είναι "ζω την ζωή", τότε δεν ξέρω τί εννοείς...

Ενας καλός γιατρός ή δάσκαλος δεν θέλει αφοσίωση σε αυτό που κάνει ; Γιατί να διαφέρει ένας αστροφυσικός ;

 

Οι συμβιβασμοί θα γίνουν...όλοι τους έχουμε κάνει και είναι μέρος της πραγματικότητας , στο δικό σου χέρι είναι πόσο θα "κοντύνουν" τα όνειρά σου.... αν στο τέλος της ημέρας είσαι ευτυχησμένος ότι δεν σπατάλησες τον χρόνο σου , τότε έχεις πετύχει .

 

Α! και για την οικογένεια... αν στην ζωη σου βρεις σύντροφο που σε σέβεται και την σεβεσαι ομοίως ... την ισορροπία θα την πετύχεις , στο εγγυώμαι !

 

Ακολούθα αυτό που νιώθεις ότι θα σε γεμίζει και μήν ζητάς σιγουριά , ΔΕΝ υπάρχει !

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω παρά πολυ!! Πραγματικα δεν ήξερα αν θα μου έλυνε κάποιος τις απορίες ποσο μάλλον τόσο γρήγορα!!! Εκτιμώ απεριόριστα τις συμβουλές σας. Έχετε απόλυτο δίκιο σε ολα. Απλώς μερικές φορές νιώθω κάπως περίεργα. Σκέφτομαι :" μήπως δεν ειμαι κατάλληλη για κάτι τόσο δύσκολο; υπάρχουν τόσα παιδιά που πραγματικα έχουν γεννηθεί για αυτο. Και γω ειμαι απλά οπλισμένη με υπομονη, επιμονή και διαβασμα. Ξέρω πως δεν ειμαι από τις ιδιοφυΐες όπως ο Stephen hawking ή η Χρυσά Κουβελιώτου.. Και αν κάποια στιγμή στερέψει αυτός ο πόθος μου για τα άστρα; Τοτε τι θα κανω;" Το κακό ειναι πως δεν μπορώ να αποφασίσω γιατι δεν ξέρω ποια ειναι η σωστή για μένα απόφαση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω παρά πολυ!! Πραγματικα δεν ήξερα αν θα μου έλυνε κάποιος τις απορίες ποσο μάλλον τόσο γρήγορα!!! Εκτιμώ απεριόριστα τις συμβουλές σας. Έχετε απόλυτο δίκιο σε ολα. Απλώς μερικές φορές νιώθω κάπως περίεργα. Σκέφτομαι :" μήπως δεν ειμαι κατάλληλη για κάτι τόσο δύσκολο; υπάρχουν τόσα παιδιά που πραγματικα έχουν γεννηθεί για αυτο. Και γω ειμαι απλά οπλισμένη με υπομονη, επιμονή και διαβασμα. Ξέρω πως δεν ειμαι από τις ιδιοφυΐες όπως ο Stephen hawking ή η Χρυσά Κουβελιώτου.. Και αν κάποια στιγμή στερέψει αυτός ο πόθος μου για τα άστρα; Τοτε τι θα κανω;" Το κακό ειναι πως δεν μπορώ να αποφασίσω γιατι δεν ξέρω ποια ειναι η σωστή για μένα απόφαση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.Όντας στην ίδια ηλικία αυτό που απλά θα σου πω εγώ είναι ακολούθα αυτό που σου αρέσει και μην νοιάζεσαι για τίποτα άλλο.Δες τις κλίσεις σου,τα ενδιαφέροντά σου και σκέψου καλά τι θέλεις να ακολουθήσεις γιατί αυτό που επιλέξεις θα το "βλέπεις" κάθε μέρα στο μέλλον σου οπότε πρέπει να είναι αυτό που θα σου αρέσει,να μην το βαριέσαι ή σε κουράζει που το κάνεις αυτό.Συμφωνώντας απόλυτα με τα λόγια του φίλου dimbot παραπάνω,οι ευκαιρίες που θα μας παρουσιαστούν θα είναι πολλές,με καλή σκέψη,υπομονή και βοήθεια από τους παλαιότερους θα επιλέξουμε το καλύτερο! Σκέψου από την δικιά σου οπτική γωνία το τι σημαίνει να "ζω την ζωή μου".Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές κλίσεις και του αρέσουν διαφορετικά πράγματα που μπορούν να τον χαροποιούν και να τον κάνουν να μην βαριέται.Τέλος θα σου ξαναπώ,να ακολουθήσεις ότι αγαπάς και μην ανησυχείς (πολύ) για το μέλλον.Κάνε την προσπάθεια σου και θα ανταμειφθείς! Καλή συνέχεια και μη μασάς!

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Το πόσο θα αφοσιωθείς στη δουλειά σου εξαρτάται από σένα και τις επιλογές σου. Υπάρχουν ερευνητές-καθηγητές πανεπιστημίου που ασχολούνται με έρευνα, κάνουν συνέχεια δημοσιεύσεις, δεν χάνουν καμία εξέλιξη στον τομέα τους, διδάσκουν κιόλας και ζουν κυριολεκτικά στο γραφείο τους, άλλοι με οικογένειες άλλοι ανύπαντροι, το οποίο σε κάθε περίπτωση θέλει αφοσίωση. Είναι και άτομα που κάνουν καμιά εργασία πού και πού, διδάσκουν 1 μάθημα το εξάμηνο, έχουν οικογένειες και πάνε διακοπές τα καλοκαίρια. Υπάρχουν και χίλιες ενδιάμεσες καταστάσεις. Προτεραιότητες είναι αυτά, ο κάθενας κάνει ό,τι του αρέσει. Θα το δεις και στο πανεπιστήμιο (δεν κατάλαβα αν είσαι ήδη σε σχολή ή οχι), θα εμπνευστείς από κάποια άτομα και κάποια θα σου είναι παράδειγμα προς αποφυγήν.

 

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και το περιβάλλον σου, το οποίο σε ένα βαθμό μπορείς να το επιλέξεις εσύ. Μπορείς να πας σε ένα πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακό ή για δουλειά και να είναι πολύ πιεστικό το περιβάλλον και να σου ζητάνε συνέχεια δημοσιεύσεις ή αναφορά για το τί κάνεις, μπορείς πάλι να πας σε ένα πανεπιστήμιο που να σου δίνει περισσότερες ελευθερίες (ΓΡάφω τώρα για πανεπιστήμια αλλά φαντάζομαι το ίδιο ισχύει σε όλους τους χώρους εργασίας).

 

Δεν είναι ένα επάγγελμα ακριβώς ο "αστροφυσικός" (γι' αυτό ίσως βρίσκεις αόριστες και γενικές πληροφορίες), εκτός αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου που θες να κάνεις. Εσύ τι έχεις στο μυαλό σου;

 

Πλέον οι άνθρωποι που θέλουν να γίνουν ερευνητές ή καθηγητές πρέπει να κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά και να εξειδικευτούν πολύ. Αν θες ψάξε πιο συγκεκριμένα τι σαρέσει στην αστροφυσική. Δεν υπογράφεις κάνενα συμβόλαιο πάντως αν μπεις φυσικό ή πάρεις κατευθυνση αστροφυσική, και μετά κάτι δεν σαρέσει όσο πίστευες στην αρχή. Υπάρχουν άτομα στην παρατηρησιακή αστροφυσική που ασχολούνται σχεδόν εξ' ολοκλήρου με προγραμματισμό και άλλοι στη θεωρητική αστροφυσική που ασχολούνται πολύ περισσότερο με μαθηματικά σχετικότητα και κβάντα, ή ακόμα με δυναμικά συστήματα και τροχίες δορυφόρων.

 

Το καλό είναι (για να είμαστε αισιόδοξοι) ότι αναλόγως με το άν προτιμάς μηχανική ή μαθηματικά ή θεωρητική φυσική ή προγραμματισμό θα παίρνεις μαθήματα και θα διαλέγεις καθηγητές για εργασίες στην πορεία, οπότε κάπως αυτόματα θα κατευθύνεσαι σιγά σιγά εκεί που σαρέσει. Ακόμα και το τι ανθρώπους καθηγητές διαλέγεις θα σε βάλει σε μια πορεία, θα καθορίζει το σε τι περιβάλλον δουλεύεις και το τι είδους γνωριμίες θα έχεις. Οπότε ενώ ισχύει ότι κάθε επιλογή θα σε οδηγεί κάπου δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι με το να σκέφτεσαι κάθε φορά ότι "αυτή η επιλογή θα είναι καθοριστική για το μέλλον μου" . Μπορείς να είσαι και πιο χαλαρός και όπου σε βγάλει.

 

Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς ταλέντο, αλλά άμα μπορείς να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και σου αρέσει αυτό, μπορείς να κάνεις μέχρι και ένα μεταπτυχιακό-διδακτορικό, να κάνεις μερικές εργασίες και να διδάξεις.

 

Πολλά πράγματα είναι και θέμα γνωριμιών. Άμα ψάχνεσαι μπορεί κάτι να "ανοίξει" (ευκαιρία) και να το δοκιμάσεις και μπορεί να εξελιχθεί και σε καριέρα.

 

Φιλικά

Ουρανία

 

πσ και σόρρυ για το "σεντόνι" μέχρι να γράψω απαντήσατε κιάλλοι :P συμφωνώ με όλους τους παραπάνω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πραγματικότητα ειμαι 16 χρόνων και παρόλο που ξέρω ότι ειναι κάπως νωρίς ακομη( ή ετσι μου λένε τουλάχιστον) το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης ειναι συνέχεια στο μυαλό μου. Με συνεπαίρνει η ιδέα της μάθησης σχετικά με τα αστέρια, τους γαλαξίες, τις μαύρες τρύπες και κάθε τι σχετικό. Θα μου άρεσε πολυ να ερευνώ για κάποιο πανεπιστήμιο ή ερευνητικό κέντρο. Βέβαια, δεν ξέρω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτό στην Ελλάδα σήμερα και στο κοντινό μέλλον και αυτο ειναι κάτι που με προβληματίζει. Πρεπει να ζήσω στο εξωτερικό δηλαδή;

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφέρον σας,

Κατερίνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ο Hawking και ο Einstein και αμέτρητοι άλλοι έκαναν οικογένεια. Καμμία ενασχόληση δεν εμποδίζει τη συντροφικότητα ή την οικογένεια και αν ακούγεται αυτό πρόκειται για δικαιολογία. Ο εγωισμός και ο δύστροπος χαρακτήρας ευθύνονται τις περισσότερες φορές. (Προσωπική και επαγγελματική γνώμη μου, φυσικά μπορείτε να διαφωνήσετε).

Το θέμα του ταλέντου (γονιδιώματος). Ναι,παίζει ρόλο. Αλλά η σκληρή δουλειά μπορεί να ισορροπήσει την έλλειψη ταλέντου μέχρι ένα σημείο. Από εκεί και πέρα, για να φανταστείς το μόριο του βενζολίου ή να γράψεις την συμφωνία αριθμός 40, ή να συλλάβεις την ιδέα της εξέλιξης ή να διακρίνεις την κίνηση των τεκτονικών πλακών ή να επινοήσεις τη διάταξη που θα σου επιτρέψει να μετρήσεις το φορτίο του ηλεκτρονίου, ή να διαμορφώσεις τον αλγεβρικό λογισμό, απαιτείται και κάτι παραπάνω που μπορείς να το ονομάσεις ταλέντο. Αλλά η συλλογική εργασία εκατοντάδων χιλιάδων επιστημόνων, μηχανικών, καλλιτεχνών και φιλοσόφων, οι περισσότεροι των οποίων είναι άγνωστοι στο κοινό, προώθησαν τον πολιτισμό συνολικά πολύ περισσότερο από τα μεμονωμένα άλματα των λίγων εκατοντάδων γιγάντων, οι οποίοι είδαν πρώιμα αυτό που θα έβλεπαν και οι κοινοί ίσως με λίγα χρόνια ή δεκαετίες καθυστέρηση.

Και εντέλει, θα πρέπει να σπουδάσουν πολλές χιλιάδες αστροφυσικοί για να ξεπηδήσει από αυτούς ένας Chandrasekhar.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν,

 

καταρχάς εγώ τελείωσα μαθηματικό Κρήτη και τώρα "Χαζεύω" ένα χρόνο, σκέπτομαι και γω πράγματα για το μέλλον μου

 

Ίσως βοηθήσει στην επαγγελματική σου αποκατάσταση από πολλές απόψεις "κάποια στιγμή" να πας εξωτερικό. Για ένα μεταπτυχιακό, για διδακτορικό, αν θες να γίνεις ερευνήτρια ίσως για μεταδιδακτορικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις για πάντα εξωτερικό, αρκετοί επιστρέφουν ελλάδα, με την πρώτη ευκαιρία . Δε γνωρίζω πόσο εύκολο είναι να κάνεις έρευνα ελλάδα στο συγκεκριμένο πράγμα που θα θες οπότε δεν θα μιλήσω απόλυτα.

 

Θα σου πω κάποια παραδείγματα, είναι άτομα στο Ηράκλειο στο φυσικό που κάνουν πολύ όμορφα πράγματα για διδακτορικό ή μεταδιδακτορικό και χρησιμοποιούν το αστεροσκοπίο του Σκίνακα για παρατηρήσεις ή κάνουν έρευνα στο ΙΤΕ, έχουμε και κάποιους ελάχιστους φοιτητές από εξωτερικό (άκουσον άκουσον) που έχουν ερθει για αστροφυσική. Και καθηγητές πανεπιστημίου που κάνουν σοβαρή έρευνα στον τομέα τους και συνεργάζονται και με άτομα στο εξωτερικό. Ίσως να σου πουν κάποιοι ότι είναι δύσκολο να βρεις μόνιμη θέση σαν ερευνήτρια-καθηγήτρια, και ίσως και να έχουν δίκιο δε γνωρίζω, σίγουρα θα αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα.

 

Το ένα θέμα που διώχνει πολλούς εξωτερικό είναι το οικονομικό. Δυστυχώς στο μεταπτυχιακό ελλάδα μάλλον δεν θα πληρώνεσαι και στο διδακτορικό μάλλον δεν θα πληρώνεσαι "αρκετά". Υπάρχουν και κάποιες υποτροφίες βέβαια για εσωτερικό αν διαπρέπεις ή αν έχεις πολύ χαμηλό εισόδημα αλλά δυστυχώς πολλά "κόβονται" οπότε δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς τίποτα.

 

Αν πάντως το αγαπάς και παλέψεις γιαυτό, να ξέρεις είναι κι άλλοι που έχουν τους ίδιους προβληματισμούς και προσπαθούν. Και αν το να μείνεις ελλάδα ανακαλυψεις ότι έιναι προτεραιότητα για σένα μπορείς να το γυρίσεις σε κάτι ελαφρώς πιο εφαρμοσμένο στην πορεία που να έχει παραπάνω χρηματοδότηση και "ευκαιρίες"

 

δες και ένα βιντεάκι όταν έχεις χρόνο θα πάρεις ιδέες

 

 

add: και για να μην αποθαρυνεσαι έχω και γνωστούς που παίρνουν 800ευρώ για διδακτορικό κρήτη (εντάξει μην έρθετε όλοι κρήτη και μας πάρετε τις θέσεις :P ) . ισχύει όμως και εμένα με ενθαρρύνει να συνεχίσω ελλάδα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι παρά πολυ που μου τα είπατε ολα αυτα. Πραγματικα ηταν πολυ αισιόδοξες και ενθαρρυντικές για μένα προτάσεις... Και αυτο ειναι που χρειάζομαι❤️ Κατάλαβα πως μπορεί να συναντήσω πολλές ευκαιρίες που μπορει να μου αλλάξουν κατεύθυνση στο μέλλον. Εντάξει, ξέρω πως τα πράγματα ειναι δύσκολα, αλλα ειναι δύσκολα για τους περισσότερους οπότε αυτο μου δίνει κουράγιο, πως δεν θα ειμαι μόνη μου... Λιγο άσχετο μα πρεπει να το αναφέρω. Ποτε δεν περίμενα βοήθεια και ενδιαφέρον από τόσους ανθρώπους. Εχει πλακα! Αλλα ειναι ταυτόχρονα και τεράστια ανακούφιση! Μπορει να μην το ξέρετε μα με βοηθήσατε ολοι πολυ..!❤️

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφέρον όλων σας!

Κατερίνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, εγω θα το παω καπως αλλιως.

 

Πρωτον, το ποια σχολη θα επιλεξεις δε σημαινει οτι θα σου καθορισει το επαγγελμα που θα κανεις στην υπολοιπη ζωη σου. Οπως σωστα ειπαν καποιοι, στην πορεια αλλαζεις και βλεπεις προς τα που θες να πας που και παλι, στις μερες μας, ειναι σχετικο και μπορει να καταληξεις να κανεις κατι τελειως ασχετο με αυτο που σπουδασες.

 

Δευτερον, πιστευω οτι στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να γινεις αστροφυσικος ερευνητης.

 

Τριτον, πιστευω οτι λογω της ηλικιας σου εχεις ενθουσιαστει με τα του συμπαντος οπως τα περισσοτερα παιδια και τωρα περνας τη φαση του "θελω να γινω αστροφυσικος". Δυστυχως πολλα απο αυτα χανουν στην πορεια το ενδιαφερον τους οταν ανακαληψουν οτι τα πραματα δεν ειναι ετσι οπως τα φανταστικαν. Θεωρω οτι πρεπει να εχεις πραγματικα τεραστια αγαπη για αυτο και πολλη μεγαλη τρελα και πολυ ψαξιμο σε βαθος χρονου για να καταφερεις κατι σε αυτον το χωρο.

 

Τεταρτον, και κυριοτερον, ΞΕΧΝΑ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ! Ντρεπομαι και στεναχωριεμαι που το λεω αλλα θα σου βγαλει την πιστη. Δεν ειναι ετσι οπως το φανταζεσαι και μιλαω γενικα σε ολους τους τομεις, απο τα μαθήματα και τους καθηγητες μεχρι τους χωρους και την οργανωση. Να ξερεις οτι θα πρεπει να εισαι ετοιμη για πολλες θυσιες, να εισαι ετοιμη για πολυ διαβασμα, για πολλα μαθηματικά και πολλες πολλες ασκησεις. Δεν ειναι, οπως σωστα ειπε καποιος παραπανω, "εκλαϊκευμενη φυσικη" η οποια συναρπαζει τους πιο πολλους. Εγω θα σου προτεινα να σπουδασεις κατι αλλο και να εχεις την αστροφυσικη σαν χομπυ.

 

Συγνωμη αν φαινομαι σκληρος και κυνικος αλλα δυστυχως στις μερες που ζουμε πρεπει να σκεφτουμε και το ποιες δουλειες "πουλανε" και να κανουμε συμβιβασμους.

Δε θα γινω ρομαντικος και να σου πω τα κλασικα "ακολουθησε την καρδια σου", "κανε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο", "αν πιστεψεις στο ονειρο σου θα το πραγματοποιησεις οσο δυσκολο και να ειναι", "με σκληρη δουλεια καταφερνεις τα παντα".

Δε λεω οτι δε μετραει η προσπαθεια και η πιστη στο στοχο. Οντως αυξανουν τις πιθανοτητες επιτυχιας του αρχικου στοχου. Πόσο ομως; Εγω πχ ηθελα να γινω αστοναυτης ή πιλοτος της φορμουλα 1.

 

Τελοσπαντων, εισαι μικρη ακομη κι εχεις χρονο να σκεφτεις και να μελετησεις το προς τα που κλινεις και θα δεις οτι και στην πορεια θα σου ερθουν κι αλλες σκεψεις.

Μην ενθουσιαζεσαι υπερβολικα με συμβουλες και γνωμες καποιων ουτε και να απονθαρρυνεσαι. Ετσι κι αλλιως ο καθενας ειναι διαφορετικος χαρακτηρας και εσυ απλως πρεπει να ακους σαν να ειναι ενας μικρος μικρος βοηθος τις γνωμες ολων μας και οχι να τις ασπαζεσαι. Εχεις δικιά σου προσωπικοτητα και κανενας δεν ξερει τον εαυτο σου καλυτερα απο σενα. Μπορει δηλαδη να μπεις στο Φυσικο, να γουσταρεις, να το τελειωσεις γρηγορα και να εχεις ακομα τον αρχικο σου στοχο και να μου πεις "Τι βλακειες μου ελεγες ρε;" Μακάρι...

 

Κατερινα σου ευχομαι καλη δυναμη και ορεξη. Μην απογοητευεσαι, ολοι ημασταν καπως πελαγομενοι στην ηλικια σου σχετικα με τον επαγγελματικο προσανατολισμο. Μεσα απο αναζητηση θα καταλαβεις προς τα που κλινεις και μην αγχωνεσαι για την επιλογη σχολης, δεν ειναι το παν. Επικεντρωσου στα μαθήματά σου και αν εχεις ορεξη και δεν εισαι τεμπελα θα τον βρεις τον δρομο σου και θα εισαι χαρουμενη στη ζωη σου.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν! Καλώς όρισες!

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να έχεις στο νου σου είναι η Φυσική! Σ αρεσει? Γιατί η Φυσική δεν είναι μόνο η Αστρονομία. . Πριν το 7ο εξάμηνο ζήτημα να κάνεις 1-2 μαθήματα πάνω στην Αστρονομία οπότε μπορεί να αλλάξεις προσανατολισμο..! Πάντως δεν έχω πολλά να πω γιατί με κάλυψε Ουρανία .. Και εγώ ένα μήνα που ήμουν Κρήτη την ίδια εικόνα σχημάτισα..! Θα βρεις τον δρόμο σου πολλούς ανθρώπους με πάθος και αγάπη γι' αυτό που κανουν αλλά και πολλούς πολεμιους :P Τι να κάνεις, ανταγωνιστικος κλάδος!

 

Πάντως να μην τρομαξεις με το παραπάνω ποστ! Δεν ξέρω τι φρίκη έχει φάει αλλά ζήτημα το 10% από αυτά που γράφονται ισχύουν! Και έχω παρά πολλά παραδείγματα στο μυαλό μου που διαψεύδουν τα όσα γράφει! Just keep going :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου έλεγα να δεις τα βιογραφικά των Ελλήνων αστροφυσικών που στελεχώνουν τα πανεπιστήμια και τα αστεροσκοπεία της Ελλάδας. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουνε κάνει ζηλευτές σπουδές στα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού και έχουν πολύ σημαντική δουλειά να δείξουν με συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα και άλλα. Ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος για να βρεις μια δουλειά μετά γιατί θα έχεις να ανταγωνιστείς τέτοια άτομα για μια θέση. Αν νομίζεις ότι μπορείς με πολύ σκληρή δουλειά και ένα μυαλό με υψηλό IQ να σταθείς αντάξια σε όλους αυτούς τότε προχώρα...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, ένα από τα πολλά κακά της Ελληνικής παιδείας είναι το (σε γενικές γραμμές) εντελώς παραμελημένο μάθημα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού... Για να δούμε το θέμα της Αστρονομίας/Αστροφυσικής λίγο πιο συγκεκριμένα.

 

Τα ειδικά:

 

Ένας Αστρονόμος (μπορείς να αλλάξεις οποτε θέλεις τη λέξη "Αστρονόμος" με τη λέξη "Αστροφυσικός", δεν έχει πολλή σημασία) συνήθως έχει τρεις εναλλακτικές για εργασία:

 

1) Θέση σε κάποιο Πανεπιστήμιο

2) Θέση σε κάποιο ερευνητικό κέντρο

3) Θέση σε κάποιο Αστεροσκοπείο

 

Στο Πανεπιστήμιο θα μοιράζεις το χρόνο σου μεταξύ διδασκαλίας και ερευνας. Στο ερευνητικό κέντρο (προφανώς) θα ασχολείσαι σχεδόν μονο με την ερευνα, ενώ το μόνιμο προσωπικό σε ένα Αστεροσκοπείο ασχολείται επίσης αρκετά με την ερευνα, αλλα και με την απρόσκοπτη καθημερινή λειτουργία των τηλεσκοπίων και των οργανων.

 

Στην Ελλάδα, υπάρχουν πέντε Πανεπιστήμια με Τομέα Αστρονομίας/Αστροφυσικής στο Τμήμα Φυσικής τους: Θεσσαλονίκη, Αθηνα, Πάτρα, Κρήτη και Γιάννενα. Καθαρά ερευνητικό κέντρο είναι το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Επίσης υπάρχει και το Κέντρο Ερευνών Αστρονομίας και Εφηρμοσμένων Μαθηματικών της Ακαδημίας Αθηνών. Στο εξωτερικό φυσικά και έχεις παρα πολλές άλλες επιλογές και για τις τρεις εργασιακές κατευθύνσεις (δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση να αναφέρω συγκεκριμένα πράγματα).

 

Για οποιαδήποτε από τις τρεις επιλογές θέλεις (κατά 98%) διδακτορικό. Το αν πιο πριν θα χρειαστεί να κανεις μεταπτυχιακό είναι κάτι που εξαρτάται. Το πτυχίο που θα (πρέπει να) πάρεις για να μπορέσεις να συνεχίσεις, είναι συνήθως Φυσικής - και λέω συνήθως γιατί αυτό κάνουν οι περισσότεροι και είναι, αν θέλεις, η πιο λογική διαδρομή.

 

Να ξεκαθαρίσουμε εδώ κάτι: ναι, τα στραβά του Ελληνικού Πανεπιστημιου είναι πολλά, παρα πολλά. Αλλα τα Τμήματα Φυσικής συνεχίζουν να αποτελούν μια καλή αρχή για μετέπειτα σταδιοδρομία στην Αστρονομία. Αν ριξεις μια ματια στα βιογραφικά των πετυχημένων Ελλήνων/-ιδων Αστρονόμων του εξωτερικού, η πλειοψηφία έχει πάρει πτυχίο στην Ελλάδα.

 

Από την άλλη, αν πιστεύεις ότι η ερευνα δε σου ταιριάζει, μπορείς να ασχοληθείς με την Αστρονομία "έμμεσα" από άλλες επαγγελματικές επιλογές. Κάθε Ερευνητικό Ινστιτούτο ή Αστεροσκοπείο έχει ένα "στρατό" από παντός είδους μηχανικούς (ηλεκτρολόγοι, μηχανολόγοι, software κλπ). Μπορεί να μη μελετάς τις μαύρες τρύπες, αλλα θα φτιάχνεις τα τηλεσκόπια και τα όργανα που χρησιμοποιούν οι Αστρονόμοι για να μελετήσουν τις μαύρες τρύπες :D .

 

Τα γενικά:

 

Η Αστρονομία δεν διαφέρει από τα αλλα επαγγέλματα: αν θέλεις να ξεχωρίσεις, να αναδειχτείς, να αναγνωριστείς κλπ πρέπει να το αγαπάς, να έχεις μεράκι και όρεξη για δουλειά. Το "ταλέντο" είναι κάτι πολύ γενικό και αόριστο και θα έλεγα να μην το σκέφτεσαι έτσι.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σου έκανα το κεφάλι καζάνι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως να μην τρομαξεις με το παραπάνω ποστ! Δεν ξέρω τι φρίκη έχει φάει αλλά ζήτημα το 10% από αυτά που γράφονται ισχύουν! Και έχω παρά πολλά παραδείγματα στο μυαλό μου που διαψεύδουν τα όσα γράφει! Just keep going :D

Κι ομως πεφτεις εξω σχετικα με το ποσοστο. Τι δεν ισχυει για το Φυσικο; Δυστυχως εχω κι εγω πολλα ζωντανα παραδειγματα που συνηγορουν υπερ μου. Καταρχας μιλαω για το Φυσικο ΑΘΗΝΑΣ και με μια απλη ερευνα θα δεις αποψεις πολυ χειροτερες απο την δικη μου. Μη σου πω οτι συγκρατηθηκα κιολας στα λεγόμενά μου. Κριμα που μια τοσο δυνατη σχολη που ασχοληται με την πιο ενδιαφερουσα επιστημη και με υψηλο επιπεδο μαθηματικων να προκαλει τετοιες σκεψεις εναντιων του. Αν ρωταγαμε ολους τους φοιτητες του Φυσικου (Αθηνας, δεν ξερω τι γινεται στα αλλα τμηματα) αν μετανιωσαν για την επιλογη τους πιστευω οτι οι μισοι θα απαντουσαν θετικα. Κριμα μεγαλο. Τωρα το ποιοι φταινε για την καταντια αυτη ειναι μια μεγαλη ιστορια που δεν ειναι της παρουσης.

Σου μιλαει ανθρωπος που δηλωσε ολα τα Φυσικα της Ελλαδας κι αν δεν περνουσε θα ξαναεδινε πανελληνιες για να μπει.

 

Δεν θελω να κανω τον απαισιοδοξο και τον σκληρο. Ισα ισα που στη ζωη μου ενθαρρυνω τους ανθρωπους και οταν δεν ξερω κατι σιωπω. Επιτρεψτε μου ομως σε αυτη την φαση να τοποθετηθω λιγω εναντιων των ρομαντικων για να ακουσει η κοπελα και την αλλη πλευρα που θα ηθελα να ακουσω κι εγω οταν ημουν στη θεση της. (Για την ακριβεια καποιοι με προειδοποιησαν αλλα εγω...κολλημενο μυαλο).

 

Κακα τα ψεματα στις μερες μας πρεπει να σκεφτουμε οχι μονο τι μας αρεσει αλλα και πως θα ζησουμε μεσα απο το επαγγελμα που θα επιλεξουμε. Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ σοφο στις μερες μας καποιος να επιλεξει μια σχολη που θελει μεγαλη προσπαθια για να βγει, εχει 8 χρονια! μεσο ορο αποφοιτησης και στο τελος δεν αναγνωριζεται απο τους ελληνις εργοδοτες η συμαντικοτητα αυτου του πτυχειου.

 

Συγχωρεστε με αλλα σε ενα 16χρονο κοριτσι που ρωταει σε ενα φορουμ και σκεφτεται να γινει επαγγελματιας αστονομος δεν θα πω "προχώρα", "κανε αυτο που σου αρεσει", "ακολουθα το ονειρο" (αληθεια, κατα πόσο ειναι πραγματι το ονειρο της ζωης της αυτο; ).

Δε θελω να της τα παρουσιασουμε ολα ροδινα και ευκολα μεσα απο κλισε φρασεις. Αν πραγματι ειναι το όνειρό της αυτο και εχει τρελα με το αντικειμενο, ειναι εξυπνη, μελετηρη και οργανωμενη τοτε δεν εχει αναγκη τις συμβουλες μας καθως ειναι αποφασισμενη και ο,τι και να πουμε θα κανει αυτο που αποφασισε.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θελω να της τα παρουσιασουμε ολα ροδινα και ευκολα μεσα απο κλισε φρασεις. Αν πραγματι ειναι το όνειρό της αυτο και εχει τρελα με το αντικειμενο, ειναι εξυπνη, μελετηρη και οργανωμενη τοτε δεν εχει αναγκη τις συμβουλες μας καθως ειναι αποφασισμενη και ο,τι και να πουμε θα κανει αυτο που αποφασισε.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω!

 

Αλλά τα παρουσιάσες πολύ μεγαλοποιημενα! Καταρχήν τόσο γενικά που μίλησες τσουβάλιασες τα πάντα! Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο Φυσικό Αθήνας αλλά πιστεύω πολύ στο πως τα βλέπει κάποιος και αντιμετώπιζει τις οποίες προκλήσεις! Πουθενά δεν είναι ουτοπικα, αλλά αν ήταν έτσι όπως τα περιγράφεις, δεν θα υπήρχαν αριστουχοι κάτι που δεν ισχύει. . Γνώρισα μια κοπέλα από το Φυσικό Αθήνας που έβγαλε πτυχίο 9.3 στα 4 χρόνια και βρίσκεται στο εξωτερικό. .! Δεν θα μιλήσω για το δικό μου τμήμα γιατί και πάλι τα ποσοστά είναι διαφορετικά ..!

 

Δεν θέλω να κάνω συγκρίσεις αλλά θέλω με τα παραπάνω ποστ μου να αναστρεψω το αρνητικό κλίμα που δημιούργησαν κάποια ποστ και εν μέρει δεν ισχύουν! ! :D

 

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αλήθεια ο επαγγελματικός προσανατολισμός στην Ελλάδα ειναι ανεπαρκής αν οχι ανύπαρκτος. Και το τραγικό ειναι πως ενώ σε άλλες χώρες τα παιδιά ειναι πλήρως ενημερωμένα και έχουν αποφασίσει αναγκαστικά από το γυμνάσιο όσον αφορά τις σπουδές τους, εδω ειναι ατομικός ο αγώνας του καθενός για την αναζήτησή των πληροφοριών... Τέλος πάντων, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές! Ξέρω πως όπως υποθήκε και παραπάνω ειναι δύσκολες οι σπουδές στο φυσικό , αλλα και που δεν ειναι; Σε ολα πρεπει να κοπιάζεις και να ιδρώσεις. το θέμα ειναι που θα το κανεις με ευχαρίστηση. Επιπροσθέτως, ξέρω πως μπορει να ενθουσιάζομαι με το σύμπαν και τα σχετικά με αυτο, αλλα ξέρω επίσης πως αυτός ο ενθουσιασμός μπορει να ειναι εφημερος( αν και δεν το νιώθω ετσι). Άλλωστε αυτο ειναι που φοβαμαι. Ωστόσο χρειάζομαι αυτα τα " ρομαντικά " αν θέλετε λόγια... Τα αντιμετωπίζω σαν μια ώθηση στην πραγματοποίηση των ονείρων μου. Ούτως ή άλλως, τι αλλο εχει μείνει στους εφήβους πέρα από την ελπίδα που αντλούν από το περιβάλλον τους; Μπορει να ενθουσιάζομαι με αυτα που με συμβουλευτε αλλα αυτο γίνεται γιατι οι περισσότεροι με κάνετε να βλέπω την θετική πλευρά του θέματος και να αισιοδοξώ για το μέλλον...!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όποιος θέλει και προσπαθεί βγάζει το φυσικό στα 4 με 4,5 χρόνια. ο μεσος όρος 8 και 9 χρόνια στο φυσικό μαθηματικο και ηλεκτρολόγους δεν έχει να κάνει μονο με τη δυσκολία της σχολής.ότι και να κάνει κάποιος, για να το κάνει καλά, θέλει κόπο και πρόγραμμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όποιος θέλει και προσπαθεί βγάζει το φυσικό στα 4 με 4,5 χρόνια. ο μεσος όρος 8 και 9 χρόνια στο φυσικό μαθηματικο και ηλεκτρολόγους δεν έχει να κάνει μονο με τη δυσκολία της σχολής.ότι και να κάνει κάποιος, για να το κάνει καλά, θέλει κόπο και πρόγραμμα.

 

και μετά βάλε και 8 με 9 χρόνια άνεργος...οπότε τι κέρδος έχει κανείς από τον κόπο,χρόνο και χρήμα που δαπάνησε για να σπουδάσει τη Φυσική...

 

θες να σπουδάσεις και να κάνεις καριέρα σαν αστροφυσικός το εξωτερικό είναι μονόδρομος...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όποιος θέλει και προσπαθεί βγάζει το φυσικό στα 4 με 4,5 χρόνια. ο μεσος όρος 8 και 9 χρόνια στο φυσικό μαθηματικο και ηλεκτρολόγους δεν έχει να κάνει μονο με τη δυσκολία της σχολής.ότι και να κάνει κάποιος, για να το κάνει καλά, θέλει κόπο και πρόγραμμα.

 

Το Φυσικό Αθήνας έχει μερικά "κολλήματα". Οι καλοί και επιμελείς φοιτητές της γενιάς μου (εισακτέος '97) το έβγαλαν σε 5 χρόνια, αν δεν είχαν ατυχία. Όταν λέω ατυχία, εννοώ π.χ. ο ένας καθηγητής στο μάθημα που είχαν προετοιμάσει για συγκεκριμένη εξεταστική να ξυπνήσει στο λάθος πλευρό είτε όταν βάζει τα θέματα, είτε όταν διορθώνει, οπότε next semester...

Υπήρχαν κάπου 10 άτομα (στο περίπου, έχω ξεχάσει ακριβώς - στους 300+ πάντως) που τελείωσαν στα 4 χρόνια, αλλά αυτοί εκτός από την πολύ μελέτη, το "είχαν" το αντικείμενο σε κάπως "ιδιαίτερο" βαθμό. Α, και μια ομορφούλα κοπελιά που καθόταν πάντα πίσω από κάποιους από αυτούς τους 10.

 

Εγώ έμαθα γρήγορα πως η θεωρητική Φυσική δεν έμοιαζε καθόλου με αυτή που ήξερα μέχρι το Λύκειο και τα μαθηματικά που χρειάζονται σε ορισμένους τομείς (π.χ. Κβάντο) με κουράζουν πολύ, αλλά ευτυχώς υπήρχε και η κατεύθυνση υπολογιστών, οπότε δεν το μετάνιωσα το Φυσικό, και μάλιστα πολλά από αυτά που έκανα μου χρησιμεύουν σε άλλους τομείς. Αλλά αν δεν ήμουν ιδιαίτερα καλός γενικά, δε νομίζω να μπορούσα να περάσω κάποια από τα μαθήματα που δεν ήταν ακριβώς η κλίση μου. Ξέρω συμφοιτητές που δεν ήταν ούτε χαζοί ούτε τεμπέληδες και παρόλα αυτά δεν τα κατάφεραν (και κάποιοι τελικά σπούδασαν κάτι άλλο). Οπότε δεν το προτείνω για όλους το συγκεκριμένο τμήμα.

 

Και γενικά αν θέλει κάποιος να γίνει αστρονόμος, αστροφυσικός κλπ, ας βρει ένα τμήμα θετικών επιστημών που να μην έχει αυτές τις ιδιαιτερότητες ώστε να βγει αναίμακτα, και μετά σπουδές έξω, αν είναι κάποιος αρκετά καλός τότε κατα προτίμηση στις ΗΠΑ, αν δεν είναι καλός στην Αγγλία ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτό που λές είναι άσχετο με αυτό που είπα

 

εστίασα σε αυτό που είπες ότι θέλει κόπο χρόνο και πρόγραμμα. Κάποιος που παίρνει πτυχίο σε 8-9 χρόνια είτε είναι φυσικός, μαθηματικός,ηλεκτρολόγος για εμένα δεν είναι καλός και δε θα τον εμπιστευόμουν αν ημουν εργοδότης.

 

Στις δουλειές έξω τα project που τρέχουν πρέπει να βγαίνουν σε καθορισμένους χρόνους. Αν δεν έχει μάθει κανείς να δουλεύει συστηματικά από τα φοιτητικά του χρόνια και να τελειώνει στην ώρα που πρέπει είναι πολύ δύσκολο να μάθει μετά στο real life... Δυστυχώς υπάρχουν και πολλά προβλήματα με τα ελληνικά πανεπιστήμια (βλέπε καταλήψεις..) που δεν αφήνουν τους καλούς να προχωρήσουν..

 

Όλα αυτά που λέμε όμως δεν έχουνε σχέση με το post αυτό. Είναι άλλη κουβέντα μεγάλη..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειωσα πολιτικός μηχανικός εμπ στα 7 χρόνια, τώρα είμαι Φυσικός στην Αθήνα και η σχολή μου φαίνεται βατή. Πιο εύκολη από το πολυτεχνείο γιατί έχει αρκετά λιγότερα μαθήματα αλλά σίγουρα ίδιας (και 2-3 μεγαλύτερης) δυσκολίας. Αλλά άλλη ωριμότητα έχω τώρα. Το Φυσικό Αθήνας έχει ιδιοτροπίες ως προς τους καθηγητές αλλά από την άλλη είμαι σίγουρος οτι τα μαζικά κοψίματα δεν οφείλονται πάντα στους καθηγητές.

 

Στην εισαγωγη της αστροφυσικής ένα μάθημα εύκολο του πρώτου έτους, πέσαν όταν έγραφα πανεύκολα θέματα που με βασικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις έγραφες 5. Τελικά κόπηκε το 50%. Προφανώς δεν είναι τρελός ο Δανέζης.

 

Η δική μου εντύπωση είναι οτι οι περισσότεροι τα πρώτα 2 χρόνια αρμενίζουν οπότε όταν καταπιάνονται για να πάρουν πτυχίο έχουν ξεχάσει τα βασικά. Επίσης για να περάσεις ένα μάθημα θέλει διάβασμα μέσα στο εξάμηνο κι όχι μια βδομάδα πριν την εξεταστική. Όσοι από το έτος μου το κάνουν αυτό όχι μόνο τα περνάνε όλα αλλά με βαθμό.

 

Υπάρχουν κολλήματα; Ναι υπάρχουν και καταλαβαίνω τον TUPAC. Μερικές φορές αντιμετωπίζεις τον σνομπισμό και την ξιπασιά ως μέρος της σχολής. Και τα επαγγελματικά δικαιώματα στο τέλος δεν δικαιώνουν το διάβασμα που έριξες. Υπάρχει η αποψάρα από τους καθηγητές οτι ο φυσικός βγαίνει υπερεπιστήμονας αλλά η πραγματικότητα είναι οτι το πτυχίο στο τέλος αναγνωρίζεται ως bachelor. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με αστροφυσική πρέπει να φύγει έξω. Τα έχουμε ξαναπεί και σε άλλα θέματα. Δε μπορούμε να βρούμε δουλειά ως μηχανικοί κι η μπελατριξ λέει οτι θα βρούμε ως αστροφυσική... πού; στην ελλάδα... μάλιστα.

 

Η συμβουλή μου : Ό,τι κάνεις πρέπει να το κάνεις με μεράκι. Δώσε για φυσικό.

 

ΥΓ. Πολυτεχνείο είναι για εφαρμοσμένη επιστήμη. Διαστημική, λέιζερ κτλ. Δεν διδάσκεται γενική σχετικότητα που είναι βασική για την αστροφυσική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης