Jump to content

Παρατήρηση Κρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Απόψε είχα την τύχη να παρατηρήσω τον Κρόνο για αρκετή ώρα με το seeing να είναι αρκετά καλό και την ατμόσφαιρα πάρα πολύ σταθερή καθώς ελάχιστες φορές είδα να χάνεται η οξύτητα της εικόνας. Ο πλανήτης παρουσίαζε διχρωμία -κίτρινος και εμφανέστατα σκουρότερος από την μέση και πάνω. Παρατηρήθηκαν επίσης πέντε απο τους δορυφόρους του Κρόνου με τους τέσσερις να είναι στην μια πλευρά του πλανήτη. Για πρώτη φορά διέκρινα το χώρισμα cassini χωρίς καμία προσπάθεια. Ανεβάζοντας μεγεθύνσεις στον baader zoom νομιζω στα 300Χ διέκρινα άλλο ένα χώρισμα πάρα πολύ αμυδρό πιο εμφανές στην δεξιά μεριά του πλανήτη "πιο έξω" από το χώρισμα cassini. Δυστυχώς αν και το seeing άντεχε πολύ μεγαλύτερες μεγεθύνσεις δεν διαθέτω μικρότερο προσοφθάλμιο. Το παρατήρησα ξανά και ξανά για να βεβαιωθώ σε διάστημα μιας ώρας και κάθε φορά ήταν εκεί. Δυστυχώς ο πατέρας μου που με συντρόφευε για κάποια ώρα δεν μπορούσε να το διακρίνει για επιβεβαίωση. Είναι δυνατόν να διέκρινα το χώρισμα ενκε; είναι καν δυνατόν με τις ίντσες που έχω (9,25); θα μπορούσε να είναι οφθαλμαπάτη που δημιουργείται από την παρατήρηση του cassini ή διπλό είδωλο λόγο contrast από τον baader;

 

Ευχαριστώ.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

. Είναι δυνατόν να διέκρινα το χώρισμα Encke; είναι καν δυνατόν με τις ίντσες που έχω (9,25); θα μπορούσε να είναι οφθαλμαπάτη που δημιουργείται από την παρατήρηση του cassini ή διπλό είδωλο λόγο contrast από τον baader;

 

Γενικά, το χώρισμα Encke είναι δύσκολο τόσο στον εντοπισμό του, πόσο μάλλον στη φωτογράφιση

του. Για τα το δεις, πρέπει να είσαι αρκετά έμπειρος και δεν έχει σχέση με το χώρισμα Cassini, το οποίο

μπορείς να το δεις άνετα. Γενικά, ο Κρόνος (ο πλανήτης), εμφανίζει κίτρινο χρώμα και οι δακτύλιοι του

είναι λίγο πιο σκούροι. Πάντως, δες τον παρακάτω σύνδεσμο:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Rings_of_Saturn

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mάκη καλησπέρα.

 

Είχα ακουστά οτι ειναι πολύ δύσκολος στόχος. Ίσως η ευθυγράμμιση των οπτικών να μου δημιουργησε την οφθαλμαπάτη αυτή, αν και έκανα τεστ και διορθωσα. Ο πλανήτης φαινόταν μόνο ο μισός κιτρινος ο υπόλοιπος ήταν πολύ πιο σκούρος, μια απόχρωση του καφέ και αυτή η λεπτομέρεια ήταν εμφανέστατη στο προσοφθάμιο.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον, τι τηλεσκόπιο χρησιμοποίησες? Όπως προ-ανέφερα, το χώρισμα αυτό το διακρίνουν

μόνο έμπειροι αστρονόμοι που χρησιμοποιούν τηλεσκόπια με σοβαρή διάμετρο.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατάλαβα τι περιγράφεις, είδες τη σκιά των δακτυλίων. Εγω τα βλέπω υποκίτρινο-λευκό και γκρι, αλλά τελευταία υπάρχει σκόνη στην ατμόσφαιρα που πιθανώς μετατοπίζει προς το ερυθρό.

Άλλη μια νέα σελήνη με άθλιες συνθήκες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε λέει ότι: << Ανεβάζοντας μεγεθύνσεις στον baader zoom νομιζω στα 300Χ διέκρινα άλλο ένα χώρισμα πάρα πολύ αμυδρό πιο εμφανές στην δεξιά μεριά του πλανήτη "πιο έξω" από το χώρισμα cassini>> Νομίζω πως έτσι όπως το γράφει μιλάει για τούς δακτυλίους του Κρόνου. Άν όντως είναι έτσι το πράγμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Όσο για την διχρωμία επάνω στον πλανήτη Μάνο είδες τις αντίστοιχες σκούρες πολικές περιοχές με τον Δία που οι περισσότεροι από εμάς έχουμε δει και στον Κρόνο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πλανήτης παρουσίαζε διχρωμία -κίτρινος και εμφανέστατα σκουρότερος από την μέση και πάνω.

 

Γιαυτό μιλούσα. Τον Απρίλιο είδα τελευταία φορά τον Κρόνο και έβλεπα καθαρά τη σκιά των δακτυλίων επάνω στην σφαίρα του πλανήτη. Κάπως έτσι: http://apod.nasa.gov/apod/ap120703.html Δεν ξέρω αν φαίνεται έτσι και τώρα, θα ξαναδώ μετά τις Πανελλαδικές. Μπορεί να είδε αυτό που λες Γιάννη και είναι εύκολο να διακριθεί καθώς η σκιά ποτέ δεν φθάνει μέχρι τους πόλους.

 

Τώρα το Encke εγώ δεν το έχω δει, αλλά ακόμη και στην πολύ καλή πρόσφατη φωτογραφία του Δημήτρη Κολοβού http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=18878 δείτε πόσο αχνό είναι.

 

Απόρησα και με το πόσο καλή ήταν η βραδιά. Το seeing ήταν πολύ καλό αλλά η διαύγεια, αν και βελτιωμένη σε σχέση με Παρασκευή και Σάββατο, ήταν για κλάματα. Ή μόνο στον Πειραιά είχαμε αυτό το προνόμιο; Απόψε είναι καλύτερα πάντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, καλά, ο ουρανός γέμισε σύννεφα. Τουλάχιστον είδα μια φοβερή βολίδα νότια (11:30μμ, είδε κανείς άλλος;), η τρίτη μέσα από τον Πειραιά σε 6 χρόνια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον, τι τηλεσκόπιο χρησιμοποίησες? Όπως προ-ανέφερα, το χώρισμα αυτό το διακρίνουν

μόνο έμπειροι αστρονόμοι που χρησιμοποιούν τηλεσκόπια με σοβαρή διάμετρο.

 

Mάκη χρησιμοποιησα το celestron 9.25

 

kkokkolis και Γιάννη σας ευχαριστώ για τα σχόλια. Δεν γνώριζα ότι μπορούμε να δούμε την σκιά των δαχτυλιδιών πάνω στον πλανήτη!!! Όσον αφορά το κύριο σώμα του πλανήτη πιθανότητα αυτη η διαβάθμιση τόνων που διέκρινα να είναι οι πολικές περιοχές. Για τα δαχτυλίδια μάλλον φταίει το collimation, θεωρώ απίθανο με την διάμετρο του χωρίσματος ένκε που διαβασα στο λινκ του μάκη να το κατάφερα και μάλιστα σε αυτήν την μεγέθυνση. Θα το ξαναπροσπαθήσω πάντως και θα "σκιτσάρω" αυτό που βλέπω.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη πειράξεις τίποτα από το collimation! παρατήρησε τον πάλι και παράλληλα μελέτησε την φωτογραφία του dimikolgr που είναι στην γκαλερί. Ο μάγκας στην φωτογραφεία του, κατέγραψε και δεύτερη διαχωριστική ζώνη εξωτερικά της ζώνης Κασσίνη. Σύγκρινε την φωτογραφία με αυτό που βλέπεις και ξανά γράψε μας. Μη κολλάς μόνο στις διαμέτρους που θεωρητικά πρέπει να έχουν τα τηλεσκόπια για να δούμε αυτό ή το άλλο. Αυτά τα γράφουμε έτσι για να πούμε στον άλλον <<Εγώ ρε μάγκα έφερα το τάδε τηλεσκόπιο στα όρια του γιατί είδα αυτό ή το άλλο.>> Μη τα πιστεύεις. Διότι εμείς οι άνθρωποι δεν μπορούμε να φέρουμε τα τηλεσκόπια στα όρια τους. Αλλά τα τηλεσκόπια είναι αυτά που μας φέρνουν εμάς τους ανθρώπους στα όρια μας. Ὀρμα λοιπόν και μην ακούς τίποτα. Μόνο στίσε το τηλεσκόπιο όσο γίνεται πιο πολλές ώρες πριν. Πρέπει για τέτοιου είδους παρατηρήσεις να έχει επέλθει πλήρη θερμική ισορροπία.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έφερα το τηλεσκόπιό μου στα όριά του μία φορά τουλάχιστον.

 

Όταν έκατσα πάνω του. :P

Κωνσταντίνε (Χρόνια πολλά). Από που κι ως που ισχυρίζεσαι, ή έστω νομίζεις,ότι εσύ είσαι ο μόνος που έφερε κατ' αυτόν τον τρόπο στα όρια το τηλεσκόπιο του, ή εν γένη τον εξοπλισμό του;

Πάντως εγώ βγήκα εχθές το βράδυ και είδα τον Κρόνο με το 8ιντσο Νευτώνιο μου. Διανύουμε μία περίοδο προφανούς ατμοσφαιρικής σταθερότητας. Αν και τα σύννεφα και η διαύγεια μας έκαναν και την χάρη τότε...

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης