Jump to content

ΚΙΑΛΙΑ BARSKA ESCAPE 10-30x60 Ή BARSKA ESCAPE 12-60x70


Almer7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και από εμένα σε όλα τα μέλη του forum..!! :)

 

Όντας άσχετη με το αντικείμενο και διαβάζοντας σχετικά άρθρα για τα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να προσέξω πριν προβώ σε μια τέτοια αγορά (fov,exit pupil,eye relief κλπ) κατέληξα στα προαναφερθέντα κιάλια που αναγράφω και στον τίτλο μου...

 

Για την συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχω διαβάσει κάποια αναφορά στο διαδίκτυο από κάποιον αγοραστή για το αν είναι ή όχι ευχαριστημένος, ωστόσο έτυχε και τα 'δοκίμασα' σε κάποιο κατάστημα που υπήρχε σαν εκθεσιακό προϊόν και μπορώ να πω πως οι φακοί του ήταν πολύ ξεκούραστοι και η εικόνα που απέδιδαν πολύ διαυγής. Και σαν τιμή μου φάνηκαν προσιτά (μιας και δεν θέλω να ξεφύγω πολύ πάνω από τα 150 ευρώ).

Τα κιάλια που πρόβαρα ήταν τα barska escape 10-30x60.

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για μεγαλύτερη μεγέθυνση έχω μπει στο δίλημμα μήπως τα barska escape 12-60x70 θα ήταν καλύτερα. Ο προβληματισμός μου είναι είναι αν αξίζει να κερδίσεις σε μεγέθυνση και να χάσεις σε άλλα εξίσου βασικά χαρακτηριστικά και για τι μέγεθος 'απώλειας' μιλάμε... :roll: :roll:

 

Δεδομένου ότι κανένα από τα καταστήματα που ρώτησα δεν δέχονται να τα παραγγείλουν απλά για να προβώ σε σύγκριση επιτόπου, ούτως ώστε να κατέληγα ιδίοις όμμασι στο μοντέλο που με εξυπηρετεί καλύτερα, αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς που σαν πιο έμπειροι γνώστες του αντικειμένου θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε καλύτερα... :)

 

Θα με υποχρεώνατε αν ακόμα κι αν δεν έχετε προσωπική εμπειρία να καταθέσετε για την εν λόγω εταιρεία, θα μπορούσατε να μου αντιπαραβάλλετε τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα δύο τέτοιων προϊόντων με τους συγκεκριμένους συνδυασμούς μεγέθυνσης και αντικειμενικού φακού (10-30x60 και 12-60x70).

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τον πολύτιμό σας χρόνο...!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν αποφασίσεις διάβασε και αυτό : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12091&highlight=%E6%EF%EF%EC+zoom

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα PanosSky και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...! :D

 

Την έχω διαβάσει την συγκεκριμένη ανάρτηση που είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα και εμπεριστατωμένη, αλλά παραμένω υπέρμαχος της ύπαρξης εύρους μεγέθυνσης έναντι μιας σταθερής. 8-[

 

Οπότε σε αυτό που θα χρειαστώ μια βοήθεια είναι στην ανταλλαγή απόψεων του ποια από τις δύο επιλογές (10-30x60 ή 12-60x70) θα ήταν προτιμότερη.. :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μεγαλύτερη διευκόλυνση παραθέτω και τα χαρακτηριστικά έκαστου όπως αναγράφονται στην ιστοσελίδα της εταιρείας...

 

http://www.barska.com/Gladiator_Binoculars-BARSKA_10-30x60_ZOOM_GLADIATOR_BINOCULARS.html

 

http://www.barska.com/Escape_Binoculars-BARSKA_12-60x70_ZOOM_ESCAPE_BINOCULARS_W_TRIPOD_A.html

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά πέρα από το μεγαλύτερο βάρος του escape 12-60x70 (που δεν είναι αμελητέο αν δεν υπάρξει υποστήριξη από τρίποδο) και την λίγο πιο μικρή ίριδα εξόδου μου φαίνονται λίγο καλύτερα συγκριτικά με τα escape 10-30x60. 8-[

 

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο αν αυτή η όποια διαφορά στην ίριδα εξόδου της τάξης του 1mm είναι όντως τόσο πολύ αισθητή (δηλαδή στο maximum μεγέθυνσης το escape 12-60x70 έχει exit pupil 1mm ενώ το escape 10-30x60 έχει exit pupil 2mm).

Γιατί αν το τοπίο γίνεται υπερβολικά σκοτεινό τότε ίσως επιβαρύνομαι άσκοπα την όποια χρέωση επιπρόσθετης μεγέθυνσης αν τελικά καταλήξω να μην κάνω χρήση αυτής στο μέγιστο προκειμένου να έχω φωτεινότερη εικόνα. :-k

 

Επίσης το eye relief που ανέρχεται στα 14mm και στα δύο, θεωρείται ικανοποιητικό σαν απόσταση..?? :roll:

 

Τέλος αν αντιλαμβάνομαι καλά, το χαρακτηριστικό close focus είναι σε πόσο κοντινή απόσταση μπορείς να βλέπεις καθαρά κάνοντας χρήση της ελάχιστης μεγέθυνσης σωστά..?? 8-[

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Barska 8x21 μου έχουν βγει μια χαρά για τα 15 ευρώ τους!

Τώρα για τέτοιες μεγενθύνσεις που μιλάς, θα τα κρατάς με τα χέρια; Αν ναι, έχεις δοκιμάσει τέτοιο βάρος και μεγένθυνση; Γιατί εγώ π.χ. έχω μετανιώσει λίγο το ότι έχω 10x50 αντί για 7x50 - μου άρεσε η παραπάνω μεγένθυνση και εμένα, αλλά η ξεκούραστη θέαση είναι πιο σημαντική...

Αν έχεις τρίποδο βέβαια, μια χαρά θα είναι και τα δύο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε και εδώ http://www.bigbinoculars.com/nozooms.htm

 

Θέλοντας και εγώ να δω με τα μάτια μου δοκίμασα κάποια Bresser Zoom από το Lidl και τα επέστρεψα αμέσως. Ήταν τα δεύτερα χειρότερα που εχω δει στη ζωή μου.

 

Και η Barska δεν είναι εταιρία που κυκλοφορεί ιδιαίτερα ποιοτικά κιάλια. Αν θες Barska με μεγέθυνση, δες τη σειρά X-Trail. http://www.barska.com/Binoculars-X-Trail_Binoculars.html

 

Τώρα αν επιμένεις να πάρεις ένα από τα δύο οπωσδήποτε, η απάντηση είναι απλή. Εκείνο με το χαμηλότερο εύρος μεγεθύνσεων θα είναι λιγότερο χειρότερο από το άλλο, αν μου επιτρέπετε τον σολοικισμό, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.

 

Πάντως ενα σωστό 60ρι θα πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 12 και 20 μεγεθύνσεων. Και αυτές οι μεγεθύνσεις δεν αξιοποιούνται εύκολα χωρίς τρίποδα, ειδικά στα χέρια μιας μέσης γυναίκας η οποία έχει μικρότερη σωματική ρώμη από τον μέσο άνδρα χωρίς διάθεση διάκρισης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα αν επιμένεις να πάρεις ένα από τα δύο οπωσδήποτε, η απάντηση είναι απλή. Εκείνο με το χαμηλότερο εύρος μεγεθύνσεων θα είναι λιγότερο χειρότερο από το άλλο, αν μου επιτρέπετε τον σολοικισμό, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.

 

 

Δεν μπορούσες να το θέσεις καλύτερα.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα κιάλι με επιστρώσεις "ruby coated" δεν προορίζεται για αστρονομία ή για οποιαδήποτε σοβαρή χρήση. Είναι χρωματιστά παιχνίδια πολύ χαμηλής ποιότητας που παράγονται για εντυπωσιασμό και για τα καλάθια των φθηνών αγορών/παζαριών. Ιδίως αν φέρουν και μηχανισμούς zoom και μάλιστα πάνω από 15x, αποτελούν αστείες αγορές. Δεν πρόκειται για αληθινά κιάλια. Ξέχασέ τα και ψάξε για κιάλια σταθερής μεγέθυνσης στην περιοχή των 7x ως 10x και με τιμή από 80 ευρώ και πάνω.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Barska 8x21 μου έχουν βγει μια χαρά για τα 15 ευρώ τους!

Τώρα για τέτοιες μεγενθύνσεις που μιλάς, θα τα κρατάς με τα χέρια; Αν ναι, έχεις δοκιμάσει τέτοιο βάρος και μεγένθυνση; Γιατί εγώ π.χ. έχω μετανιώσει λίγο το ότι έχω 10x50 αντί για 7x50 - μου άρεσε η παραπάνω μεγένθυνση και εμένα, αλλά η ξεκούραστη θέαση είναι πιο σημαντική...

Αν έχεις τρίποδο βέβαια, μια χαρά θα είναι και τα δύο.

 

Γεια σου ecuador..! :)

 

Τα barska 10-30x60 που είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω στο κατάστημα και τα οποία ζυγίζουν 1.155gr μπορώ να πω πως τα ένιωθα καλά στα χέρια μου...Βέβαια δεν είχα την πολυτέλεια να κοιτάω για αρκετή ώρα όπως θα έκανα στο σπίτι μου, οπότε ίσως έχεις δίκιο σε αυτό που λες... :)

Αλλά όσο υπάρχει η επιλογή του τρίποδου είναι γεγονός πως νιώθεις μια κάποια σιγουριά ότι μπορείς να αναστρέψεις το εν λόγω μειονέκτημα αν όντως αποδειχθεί δύσχρηστο...

 

Ξέχασα να αναφέρω στον τίτλο πως η χρήση που με ενδιαφέρει είναι κατά κύριο λόγο για επίγεια παρατήρηση και ίσως να μπέρδεψα πολλούς καθότι αστρονομικό το εν λόγω forum... 8-[ :oops:

Εξού και η 'εμμονή' μου για εύρος μεγέθυνσης..!! :D :)

 

Σ'ευχαριστώ και εσένα πολύ για την απάντησή σου...!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε και εδώ http://www.bigbinoculars.com/nozooms.htm

 

Θέλοντας και εγώ να δω με τα μάτια μου δοκίμασα κάποια Bresser Zoom από το Lidl και τα επέστρεψα αμέσως. Ήταν τα δεύτερα χειρότερα που εχω δει στη ζωή μου.

 

Και η Barska δεν είναι εταιρία που κυκλοφορεί ιδιαίτερα ποιοτικά κιάλια. Αν θες Barska με μεγέθυνση, δες τη σειρά X-Trail. http://www.barska.com/Binoculars-X-Trail_Binoculars.html

 

Τώρα αν επιμένεις να πάρεις ένα από τα δύο οπωσδήποτε, η απάντηση είναι απλή. Εκείνο με το χαμηλότερο εύρος μεγεθύνσεων θα είναι λιγότερο χειρότερο από το άλλο, αν μου επιτρέπετε τον σολοικισμό, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.

 

Πάντως ενα σωστό 60ρι θα πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 12 και 20 μεγεθύνσεων. Και αυτές οι μεγεθύνσεις δεν αξιοποιούνται εύκολα χωρίς τρίποδα, ειδικά στα χέρια μιας μέσης γυναίκας η οποία έχει μικρότερη σωματική ρώμη από τον μέσο άνδρα χωρίς διάθεση διάκρισης.

 

Καλησπέρα kkokkolis...!! :)

 

Πολύ χρήσιμο το link που παρέθεσες...Λύνει όντως πολλές απορίες!! =D>

 

Αντιλαμβάνομαι την οπτική της τοποθέτησής σου...Το μη χείρον βέλτιστον..!! :D

 

Όπως ανέφερα και στον χρήστη ecuador ενδιαφέρομαι κυρίως για κιάλια επίγειας παρατήρησης που από δικό μου λάθος παρέλειψα να αναφέρω...!! 8-[ Οπότε ίσως για μια τέτοια χρήση να είναι πιο συμβατά κιάλια με τις μεγεθύνσεις που αναγράφω... :)

 

Όσο για το θέμα της μυικής δύναμης μιας γυναίκας σαφέστατα είναι ακριβώς όπως τα λες..!! :D

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου..!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα κιάλι με επιστρώσεις "ruby coated" δεν προορίζεται για αστρονομία ή για οποιαδήποτε σοβαρή χρήση. Είναι χρωματιστά παιχνίδια πολύ χαμηλής ποιότητας που παράγονται για εντυπωσιασμό και για τα καλάθια των φθηνών αγορών/παζαριών. Ιδίως αν φέρουν και μηχανισμούς zoom και μάλιστα πάνω από 15x, αποτελούν αστείες αγορές. Δεν πρόκειται για αληθινά κιάλια. Ξέχασέ τα και ψάξε για κιάλια σταθερής μεγέθυνσης στην περιοχή των 7x ως 10x και με τιμή από 80 ευρώ και πάνω.

 

Γεια σου Στέφανε..! :)

 

Όπως προανέφερα λόγω βιασύνης ξέχασα να αναγράψω ότι ενδιαφέρομαι για επίγεια παρατήρηση...!! 8-[ :oops:

 

Όσο για την επίστρωση 'ruby coated' που αναφέρεις δεν θα την πρότεινες ούτε για τη χρήση που τα θέλω..?? :roll: Αν όχι τι θα πρέπει κατά τη γνώμη σου να προτιμήσω..?? :-k

 

Ευχαριστώ πολύ..!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πρωταθλητές της επίγειας παρατήρησης (οι ορνιθοπαρατηρητές δηλαδή) χρησιμοποιούν κιάλια 7-10x με φακούς 30-50mm, με χρυσή τομή (για περιπατητική παρατήρηση) τα 8x42.

Όταν χρειάζονται μεγέθυνση, χρησιμοποιούν και ένα πεδιοσκόπιο, συνήθως διόπτρα 60-80mm (από παρατηρητήριο ακόμη και 100mm) ή σπανιότερα Maksutov 90mm (για μακρινότερες αποστάσεις). Σε αυτό χρησιμοποιούν φακό zoom, συχνότερα 20x60. Σε φωτογραφικό τρίποδα με κεφαλή video (ή σφαίρα).

Οι κυνηγοί ανάλογα, κιάλια και τη σκοπευτική διόπτρα που μπορεί να είναι zoom για μακρινές βολές.

 

Εγώ κάνω περισσότερη επίγεια (επιθαλάσσια κ' επαέρια αν μου επιτρέπετε) παρατήρηση παρά αστρονομική, με κιάλια 8x42 (και άλλα, από 6.5x21 έως 18x50) και ένα διοπτρικό 66mm με φακό zoom 16.7-50x (ή με Maksutov 102mm).

Από την εμπειρία αυτή θα σου πω πως 50x είναι το όριο για επίγεια παρατήρηση, λόγω των ατμοσφαιρικών (θερμικών και μηχανικών) διαταραχών). Με τέλεια όργανα και σπάνια έως 75x.

 

Οπότε προτείνω διπλή λύση. Κιάλια 10x50, όσο καλύτερα μπορείς και κατόπιν ένα διοπτρικό. Ένα φθηνό αχρωματικό μπορείς να το πάρεις ακόμη και κάτω από 100€ (μιλώ για μεταχειρισμένο 80ST) αλλά υπολόγισε και τρίποδα, διαγώνιο Amici και φακό zoom. Αν πάμε σε ED ανεβαίνει το κόστος.

Η υψηλή μεγέθυνση χρειάζεται καλή ποιότητα. Ενώ μια λογική μεγέθυνση προσφέρει μικρότερες δονήσεις, φωτεινότερη εικόνα και μεγαλύτερο πεδίο.

Η φωτεινότητα σχετίζεται με την κόρη εξόδου. Στα κιάλια απαιτείται κόρη εξόδου 3-5mm (διαιρείται η διάμετρος του φακού με τη μεγεθυνση και άρα η μεγέθυνση πρέπει να είναι το 1/5 έως το 1/3 της διαμέτρου). Ενώ στο τηλεσκόπιο μπορεί να είναι άνετα 2mm και υπό προϋποθέσεις 1mm (δηλαδή τηλεσκόπιο 60mm δίνει άνετα 30x και με παραχωρήσεις 60x, η κύρια παραχώρηση είναι οικονομική, όσο καλύτερο το τηλεσκόπιο - ED ή αποχρωματική τριπλέτα, τόσο πιθανότερο η κόρη εξόδου 1mm να είναι αξιοποιήσιμη).

 

Πάρε κιάλια δίχως zoom τώρα και επένδυσε αργότερα σε ενα τηλεσκοπιάκι για zoom και τις υψηλότερες μεγεθύνσεις που χρειάζεσαι (20-40x με άνεση).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Συγγνώμη για το απόλυτο της τοποθέτησης αλλά τα κιάλια που αναφέρεις είναι στην πράξη ΑΧΡΗΣΤΑ !!!

 

Έχω δοκιμάσει όλα τα είδη κιαλιών που υπάρχουν και αυτή την στιγμή έχω καμμιά δεκαριά ζευγάρια στο σπίτι μου, όλων των ειδών.

 

Αν θέλεις μπορώ να σου δανείσω ένα ζευγάρι 18-80Χ70 για μερικούς μήνες προκειμένου να πεισθείς ότι τα κιάλια αυτής της κατηγορίας είναι άχρηστα.

 

Όσο για τα 10-30Χ60, τα 9 στα 10 ζευγάρια που δοκίμασα παρουσίαζαν διπλοπία (δηλαδή άχρηστα) και το ένα σχετικά καλό που δεν είχε αυτό το πρόβλημα και τελικά αγόρασα (VIXEN 8-32X50), το έδωσα σε ευτελή ανταλλαγή γιατί στην πράξη ήταν άχρηστο.

 

Όπου αναφέρω πιο πάνω στην πράξη άχρηστα, εννοώ ότι τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ ένα σχετικά φθηνό 10Χ50 γιατί έβλεπα καλύτερα με αυτό. Σημασία έχει η λεπτομέρεια που μπορείς να διακρίνεις και όχι η απόλυτη τιμή της μεγέθυνσης.

 

Επειδή εγώ πλήρωσα ακριβά για να μάθω δεν θέλω να πληρώσουν κι άλλοι.

 

Στην διάθεση σου για περισσότερες διευκρινήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης