Jump to content

Ολική Έκλειψη Σελήνης ορατή από Ελλάδα - ξημερώματα 28/9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

κάποιες στιγμές υπήρχε αρκετά καλή ορατότητα , τώρα είναι πάλι σε μια τρύπα αλλά φαίνεται καθαρά μακάρι έστω να είναι έτσι και μην χαθεί ποιο μετά

αν τα σύννεφα πάνε προς πειραιά σε λίγο θα υπάρχει μεγάλο καινό για αρκετή ώρα μάλλον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάτρα όλα τέλεια, παρατηρούμε και φωτογραφίζουμε!

image.thumb.jpeg.5925c7f36e5ecfbd7230efe84ec5c879.jpeg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κάποιες στιγμές υπήρχε αρκετά καλή ορατότητα , τώρα είναι πάλι σε μια τρύπα αλλά φαίνεται καθαρά μακάρι έστω να είναι έτσι και μην χαθεί ποιο μετά

αν τα σύννεφα πάνε προς πειραιά σε λίγο θα υπάρχει μεγάλο καινό για αρκετή ώρα μάλλον

Μου φαινεται πως τα συννεφα πανε προς Υμηττο.

 

Μπραβο παιδια στην Πατρα. Ζηλευουμε. Ανεβαστε κι αλλο υλικο.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω ανατολικα 2 ωρες μάταιης αναμονής. Ύστερα σε μια απελπισμένη προσπάθεια πήγα προς δυτικά στην Ελευσινα. Δεν ειδα το παραμικρό. Μεγάλη απογοήτευση. Η ειρωνεία είναι οτι εδώ και ώρα ο ουρανός είναι γαλάζιος :cry:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα παιδια.Κι εγω δυστηχως ματαια περιμενα απο τις 03:00 εδω στην Ροδο αλλα ηττηθηκαμε απο τον καιρο.Τι να κανουμε , σε 18 χρονια να ζουμε με το καλο ! :cry: :cry: :cry:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά μπράβο σε όσους τα κατάφεραν να δουνε κατι. στην Καβάλα (κέντρο ) είχε όλο το απόγευμα ανοιχτό καιρό και κατά τις 3:00 άρχισε να βρέχει καταρακτωδώς...

Οπότε ... τζίφος. μέχρι το χάραμα είχε 100% συννεφιά.

Κρίμα και είχα σκοπό να ξυπνήσω και την κόρη μου (8 χρονών ) για να το δει...

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σηκώθηκα 4:45 και αντίκρυσα ένα αδιαπέραστο τείχος. Πήρα τα κιάλια αλλά ούτε μια φεγγαραχτίδα δεν διαπερνούσε τον γκρίζο αυτό ονειροθραύστη. Μετά από μισή περίπου ώρα ξάπλωσα και όταν σηκώθηκα στις 6:30πμ για τη δουλειά, βλέπω τον υιό μου να φουμάρει αρειμανίως στο μπαλκόνι και να μου λέει: Ωραία ήταν η έκλειψη! Κοιτάζω και βλέπω την λάμψη του φεγγαριού πίσω από ένα κατάλοιπο νεφέλης. Από πάνω ο ουρανός καθαρός, από κάτω καθαρός, μόνο μπροστά από το φεγγάρι υπήρχε ένα καταραμένο. Ευτυχώς, οι νόμοι της κίνησης των σφαιρών (και ένα φιλεύσπλαχνο αεράκι) μου επέτρεψαν να τω δω όταν κατέβηκε παρακάτω και λίγο πριν δύσει πίσω από το απέναντι τσιμεντένιο όρος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ξύπνησα στις 5:15 και ο Αττικός ουρανός δεν άφηνε περιθώρια παρατήρησης.

Καλύτερα κάπως τα πράγματα στις 6:30 κοντά όμως στην δύση πλέον της Σελήνης.

 

Θα με ενδιέφερε να έχω και ένα input από φίλους ανά την Ελλάδα αν πήγε καλά και η πρόγνωση.

 

Φιλικά,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστρος Κυνουριας στις 4:30 ειχε φουλ συννεφα αλλα σιγα σιγα το αερακι τα διελυσε και μπορεσα και ειδα εως τις 5:50 ωσπου εδυσε πισω απο το βουνο που καλυπτει τον ΝΔ οριζοντα.Φοβερο θεαμα! Ανεβαζω φωτο απο iphone μεσα απο κιαλια. Δεν λεει πολλα αλλα ηταν η πρωτη μου προσπαθεια και ειμαι ενθουσιασμενος. :D :cheesy:

 

IMG_3432.thumb.JPG.b4cb88aafb41345697aed8a8a469b99c.JPG

Εκλειψη υπερπανσεληνου

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιητικότατο το θέαμα που απολαύσαμε από τη βεράντα του σπιτιού μας, στη Σητεία! Η Πανσέληνη Θεά να τυλίγεται και να ξετυλίγεται με γάζες από σύννεφα έχοντας στήσει τον χορό των πέπλων μαζί τους, που ευτυχώς μας κάνουν τη χάρη και μας αφήνουν να παρατηρήσουμε το φαινόμενο! Κι εκεί που σχεδόν σκεπάζεται ολόκληρη από την σκιά της Γης, να' σου κι ένας μικρός διάττοντας δεξιά της, με τροχιά δυτικά προς βόρεια, λες και θέλει να προσθέσει το απαραίτητο θαυμαστικό σε ότι ζούμε, ενώ οι διαδρομές των αεροπλάνων κάτω από τη Σελήνη υπογραμμίζουν το υπερθέαμα! Οι αισθήσεις σε εγρήγορση..., ρουφάμε την υγρασία της μάνας Γης, ακούμε τα ζωντανά να ξυπνούν σιγά -σιγά από τον ύπνο, θαυμάζουμε τον κυνηγό Ωρίωνα σε όλο του το μεγαλείο, καμαρώνουμε τον λαμπερό Αυγερινό να ανατέλλει και συζητάμε για το δέος των πρωτόγονων ανθρώπων απέναντι σε παρόμοια φαινόμενα...! Πόσες ομορφιές μας προσφέρει απλόχερα ο πατέρας ουρανός! Αλήθεια, σκεφτήκατε...αν ήμασταν πάνω στο φεγγαράκι μας, τι φαινόμενο θα είχαμε, ενώ στη Γη βλέπαμε την έκλειψη Σελήνης? θα είχαμε έκλειψη Ηλίου! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4.15 ξυπνητήρι..Βγαίνω στο μπαλκόνι και φουλ στο σύννεφο στα Γιάννενα...Κλασσικές αξίες..Δεν απογοητεύομαι και κάθομαι μέχρι τις 6.00 μήπως και..Ευτυχώς κατά τις 5 καθάρισε και την είδα και εγώ!Το ωραίο ήταν ακριβώς από πίσω μας στα ανατολικά η Αφροδίτη λαμποκοπούσε...

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες Κώστα ! Εμείς εδώ στην Κέρκυρα το απολαύσαμε πραγματικάμε ωραία παρέα. Στην ολικότητα ο ουρανός γέμισε με αστρα!!!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγαλη αποτυχια απο Θεσσαλονικη...Βγηκα κατα τις 5.30, ενα τειχος απο συννεφα, δεν μπορουσα καν να καταλαβω που περιπου ηταν η σεληνη..Μια ακομα προσπαθεια στις 6+, τα ιδια, εβγαλε και κρυο εδω πανω, οποτε το πηρα αποφαση και παραδοθηκα στο Μορφεα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Αθήνα / Καλαμάκι

Εξοπλισμός στημένος ετοιμος απο χθες το βραδυ

Εγερση 03:45, καφές και δρόμο για την Tar@S.A. Το πέρασμα στην ολική φάση οριακά διακριτό μέσα από τα σύνεφα. Η ολικότητα έρχεται με μεγάλη ταχύτητα και μετά ενα λευκό πάπλωμα σκεπάζει τα πάντα.

06:18 (Με τον χρόνο της μηχανής) εμφανίζεται μια αμυδρή λάμψη στα σύνεφα.

Τα επόμενα 2 λεπτά ηταν αγώνας ταχύτητας, να εστιάσω και ρυθμίσω την μηχανή.

06:20: Η σελήνη σχεδόν στιγμιαία καθάρισε απόλυτα και μπόρεσα να τραβήξω 1-2 λήψεις δυο λεπτα μετά το περας της ολικότητας.

Απο εκει και μετα μέχρι την δύση το φεγγαρι έπεζε κρυφτούλι με τα σύνεφα.

 

Η λήψη: SW BD 120/900 on HEQ5 - Nikon D7100 - 400ASA - χρόνος έκθεσης 2.5"

MS1_2168b.thumb.jpg.92312d59ae8de8b6d02002ec009e0ce9.jpg

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα σύντομο animation από την ολική έκλειψη: Από τα αρχικά σύννεφα, στη μερική φάση, το κόκκινο φεγγάρι και τη δύση εκ νέου στα σύννεφα του ορίζοντα...

 

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης