Jump to content

Ποιο βιβλίο να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

Καθώς δεν έχω αρχίσει πολύ καιρό την ενασχόληση μου με την Αστρονομία-Αστροφυσική, θέλω αν μπορείτε να εκφέρετε τη γνώμη σας λέγοντας μου ποιο θα ήταν το κατάλληλο βιβλίο για αστρονομία ( οδηγός τηλεσκοπίου, αστερισμοί κ.ο.κ. ), καθώς επίσης και ποιο θα ήταν το κατάλληλο βιβλίο για μια αρκετά ουσιώδες εισαγωγή στην αστροφυσική.

 

Για τους οδηγούς του τηλεσκοπίου έχω δει πως πολλοί εραςιτεχνες Αστρονόμοι να κρίνουν καλό το βιβλίο, NightWatch.

Για τους αστερισμους έχω ακουστά σαν βιβλίο, αυτό εδώ: http://www.politeianet.gr/books/9789608228481-kerrod-robin-kochlias-to-biblio-ton-asterismon-21151?gclid=CIzr3JLn68cCFWrkwgod0mcN8Q

 

Και για την εισαγωγή στην αστροφυσική, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα βιβλία: το σύμπαν που αγάπησα.

 

Τι λέτε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το nightwatch είναι εξαντλημένο προς το παρόν οπότε η διαθέσιμη επιλογή σου είναι το Night Sky Observer's Guide όσον αφορά έναν οδηγό τηλεσκοπίων και μάλιστα είναι πιο αναλυτικός. Για τα υπόλοιπα νομίζω μέσα έχεις πέσει!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1:%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1

 

Μπες στο παραπάνω λινκ και επέλεξε.

Για αστερισμούς θα σου πρότεινα αυτό.

http://www.public.gr/product/books/greek-books/natural-science/astronomy/oyranografia/prod411541/

 

Για οδηγό τηλεσκοπίων και αστρονομικού εξοπλισμού αυτό

 

http://www.planitario.gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

 

Για αστροφυσική και κοσμολογία η σειρά " Το σύμπαν που αγάπησα" είναι μια χαρά.

 

Καλώς ήρθες Κωσταντίνε!

 

Υ.Γ Ωραίο avatar

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι το σύμπαν που αγάπησα. Του Frank Shu τα βιβλία είναι πιο επιστημονικά. Το σύμπαν που αγάπησα διδάσκεται μεν στο φυσικό Αθήνας (μαζί με του Shu) αλλά μονάχα στην εισαγωγή στην αστροφυσική, είναι πανάκριβο και κατά τη γνώμη μου ο Shu είναι καλύτερος.

 

Για πιο λογοτεχνικό μπορείς να πάρεις και την Κόμη της Βερενίκης του Γραμματικάκη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΗΝ παρεις το συμπαν που αγαπησα. Δεν αξιζει τα λεφτα του.

Παρε καλυτερα τα βιβλια του Frank Shu.

 

Γιατί δεν αξίζει τα λεφτά του;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τέχνη του να εκλαϊκεύεις είναι μεγάλη υπόθεση και η σειρά βιβλίων " Το Σύμπαν που αγάπησα" το κάνει πάρα πολύ καλά και είναι γενικά πολύ τίμια γι αυτό που προσφέρουν. Πιο τεχνικά βιβλία υπάρχουν άφθονα.

Πάρα πολύ καλό μικρό και καλογραμμένο είναι " Περί αστέρων και συμπάντων" του αδικοχαμένου Β. Ξανθόπουλου. Όποιος το διάβασε δεν το μετάνοιωσε!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δύο τόμοι του Shu είναι οι μοναδικοί προτεινόμενοι σε μερικά μαθήματα της κατεύθυνσης αστροφυσικής όπως "γαλαξιακά συστήματα" κτλ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε παιδί 17 χρονών και δε αρχάριο στην αστρονομία να προτείνουν τα βιβλία του Frank shu! Καλά το σκέφτεστε μερικοί πριν το προτεινετε;

 

Δεν το συζητώ το Συμπαν που Αγάπησα καθώς και τη Κοσμολογια της Νόησης να αγορασεις. .Φοβερά βιβλία για εισαγωγή. .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες εδώ ένα μέρος από το βιβλίο του Δανέζη και αποφάσισε αν σου κάνει. Γενικά τέτοια βιβλιογραφία στην αστροφυσική... κυκλοφορεί.

 

05-GennisiAstrofisikis.LabrotitesMegethiAsterion.pdf

5ο κεφάλαιο από το Σύμπαν που αγάπησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω με τους μισους φιλους =; . εχοντας διαβασει αρκετα βιβλια εκλάικευμενης επιστημης, το συμπαν που αγαπησα φαινεται να αξιζε καθε του ευρω ( το πηρα περσι γυρω στα 45ευρω σε εκδοση που περιελαμβανε και τους δυο τομους. Αυτο που μου αρεσει σε αυτο ειναι, το πολυ ευρυ του περιεχομενο και οι σαφως διαχωρισμενες εννοτητες που το κανουν ανετο στο διαβασμα ακομα και για τους περοστασιακους αναγνωστες .

 

Οσο για την τιμη του , πιστευω οτι με μια αγγελια ζητησης θα μπορουσες να το βρεις ανετα εδω μεσα , απο καποιον συμφορουμιτη που του πιανει χωρο , σε αρκετα καλυτερη τιμη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια η διαφορα της πανεπιστημιακης εκδοσης και των Α και Β τόμων;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το β ειναι συνεχεια του α...

Αν το β εχει θεματολογια που σου αρεσει περισσοτερο μπορεις να το επιλεξεις χωρις απαραιτητως να εχεις διαβασει το α.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η πανεπιστημιακη εκδοση περιεχει και τους 2 τομους σε ενα βιβλιο;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε ποια η διαφορα;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καμια ρε συ.. γιατι εχεις κολλησει? ειναι βιβλιο που στην τελευταια του εκδοση απο τον εκδοτη βγαινει σε 1 τομο, ενω παλιοτερα εβγαινε σε 2. θα σου στειλω φωτο με τα περιεχομενα εαν θες σε πμ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμια διαφορα απολυτως. Εχουν ενωσει τους δυο τομους σε ενα.

Ωστοσο δεν μπηκαν καν στον κοπο να φτιαξουν τα υπομνηματα με το "βλεπε σελιδα ταδε". Αρκετα ενοχλητικο αυτο. Το λες και ξεπετα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ!

 

Θα προχωρησω στην αγορα των 2 τομων :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης