Jump to content

Πάτρα 29 Οκτ 2015: Ορογραφική απόκρυψη θ1-Ταύρου 3.8 mag


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα από την πόλη της Πάτρας οι τυχεροί παρατηρητές του Ωρίωνα θα έχουν την ευκαιρία (καιρού επιτρέποντος) να παρατηρήσουν μια ορογραφική απόκρυψη (grazing lunar occultation) του λαμπρού αστέρα θ1-Ταύρου (3.8 mag) ανάμεσα από τις οροσειρές της Σελήνης.

Ο αστέρας είναι και διπλός - με απόσταση μελών 0.1 arcsec - και μεταβλητός (NSV 16016, 3.84, Range 0.21V)

Το χρονικό κέντρο της ορογραφικής απόκρυψης είναι σε ώρα Ελλ. (για Πάτρα): 20hr 45min 14 sec. το βράδυ της 29ης Οκτωβρίου. Πάντως τα φαινόμενα πολλαπλών αναλαμπών θα αρχίσουν νωρίτερα και θα τελειώσουν λίγο αργότερα από την ώρα αυτή.

Το μονοπάτι της ορογραφικής είναι η νοητή ευθεία από τις Ορθονιές Ζακύνθου - Πάτρα κέντρο - Λιβανάτες κέντρο - Αγ. Άννα Εύβοιας κλπ - βλ. αρχείο kmz (rar). Συνιστώμενες θέσεις παρατήρησης: μέχρι 600 μέτρα εκατέρωθεν της κεντρικής γραμμής.

Path Theta1 Tau 2015 Oct 29.rar

Grazing-Occ-Theta1-Tau.thumb.png.971ed362bd5fccd498d50c95197b4d1c.png

367926687_GrazeProfile669SG72015Oct30.thumb.jpg.148223116b86bbd37dffad459e1d5818.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη είμαι τυχερός διότι το παρατηρητήριο απέχει 495 μέτρα από το μονοπάτι. Να υποθέσω δεν υπάρχει λόγος μετακίνησης, σωστά;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη είμαι τυχερός διότι το παρατηρητήριο απέχει 495 μέτρα από το μονοπάτι. Να υποθέσω δεν υπάρχει λόγος μετακίνησης, σωστά;

Υπάρχει.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Βαγγέλη!!! =D> . Το βήμα φαίνεται να περνά από το πάρκινγκ τόσο του Praktiker στην παραλία όσο και από το πάρκινγκ του νοσοκομείου του Αγ. Ανδρέα,αλλα και μια μικρή πλατεία απέναντιαπό την είσοδο. Δεν ξέρω τι γίνεται στο νέο λιμάνι, περνά και από εκεί.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Βαγγέλη!!! =D> . Το βήμα φαίνεται να περνά από το πάρκινγκ τόσο του Praktiker στην παραλία όσο και από το πάρκινγκ του νοσοκομείου του Αγ. Ανδρέα,αλλα και μια μικρή πλατεία απέναντιαπό την είσοδο. Δεν ξέρω τι γίνεται στο νέο λιμάνι, περνά και από εκεί.

 

Αλέξη το σημείο θα το βρούμε, αρκεί να έχει καλό καιρό :)

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

Ανδρέα, είσαι βόρεια ή νότια από τη γραμμή;

Αλέξη φροντίστε, αν γίνεται, να είστε σε διαφορετικές θέσεις. άλλος β. άλλος ν., κλπ

Το πιο πιθανό είναι να δείτε τρία σβησίματα & αναλαμπές.

Θεωρητικά, ακριβώς στη γραμμή, ίσως κάποιος δει τέσσερα - αλλά η πρόβλεψη εμπεριέχει αβεβαιότητα.

Το σεληνιακό προφίλ (Graze profile) που έχω ανεβάσει είναι για την πόλη της Πάτρας LON 21 45 00, LAT 38 14 02.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη σκοπεύουμε να φτιάξουμε 2-3 ομάδες σε διαφορετικά σημεία.

 

Το αστεροσκοπείο μου είναι βορειότερα της γραμμής.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινόμενο τελικά είναι γύρω από τις 20:45, υπήρξε λάθος με τη θερινή ώρα.

 

Από τον "Ωρίωνα" ετοιμάζονται δύο ομάδες παρατήρησης φωτογραφικά και άλλες δύο με τηλεσκόπια. Αναμένουμε και τον καιρό!

moon-theta2.thumb.jpg.0a2bb6afbb80619b20f226e7c8ca24ee.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο ομάδες του Ωρίωνα είχαν σχηματιστεί για την παρατήρηση του φαινομένου. Στη φωτό απεικονίζεται η μεγάλη ομάδα με 10 μέλη. Τελικά το φαινόμενο ήταν δύσκολο οπτικά, αναμένουμε όμως να δούμε τί έχει καταγραφεί φωτογραφικά.

 

Εγώ το παρατήρησα από το αστεροσκοπείο μου αλλά κυριολεκτικά ο αστέρας "έβραζε" στις 11 μοίρες. Δε νομίζω πως έχει καταγραφεί κάτι αξιόλογο αλλά αργότερα σήμερα θα αναλύσω το βίντεο να δω τι έγινε.

oxygono-theta1.jpg.e322adfbc86b5daa008e57abf249e17b.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χτεσινή βραδιά ήταν ξεχωριστή....με πολλά απρόοπτα,είχαμε προβλήματα, παροχής ρεύματος,μεταφοράς εξοπλισμού στον 5ο όροφο χωρίς ανελκυστήρα και εισόδου στο χώρο της ταράτσας

Όμως με την συνεργασία των δύο ομάδων παρατήρησης του Ωρίωνα(ομάδα astrovox,ομάδα santono)λύθηκαν τα προβλήματα και η παρατήρηση εξελίχθηκε ομαλά και με επιτυχία.

Συγχαρητήριά σε όλους για αυτή την εποικοδομητική και επιμορφωτική παρατήρηση! =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης