Jump to content

Γνώμη για τον Baader Hyperion Mark III 8-24mm Zoom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα zoom προσοφθάλμιο για να ξεμπερδεύω με τις μεγεθύνσεις.

Μου πρότειναν αυτόν:

 

http://www.astroshop.eu/baader-hyperion-mark-iii-2-8-24mm-clickstop-zoom-eyepiece/p,20304

 

Ποια η γνώμη σας; Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Επίσης διαβάζω ότι έχει m43 σπείρωμα, οπότε μπορώ να βιδώσω και την φωτογραφική μου πάνω.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικα αν διαβασεις παλαιοτερα θεματα θα δεις οτι υπαρχουν θετικες αποψεις για τον zoom. Βεβαια για απαιτητικους μαλλον δεν κανει, αφου ενας σταθερης εστιακης αποστασης τις περισσοτερες φορες θα ειναι (μαλλον) καλυτερος.

 

Προσωπικα, οντας πολυ αρχαριος αφου παρατηρω τον νυχτερινο ουρανο εδω και ενα μηνα μονο, μεσω ενος dob 8", ο zoom ειναι ο πρωτος φακος που αγορασα και μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο. Εχω παρατηρησει δεκαδες αντικειμενα απο αυτα που μπορει να "πιασει" το τηλεσκοπιο μου και η ευκολια που προσφερει ενας zoom ειναι αξεπεραστη. Για μενα το μονο συμπληρωμα που θελει ειναι ενα φακο 24-30mm για ερευνητικο και μεγαλα αντικειμενα, γιατι ο zoom στα 20-24mm προσφερει πολυ μκρο πεδιο.

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι παρτον και μην το ξανασκεφτεις. Δεν θα το μετανιωσεις ουτε μια στιγμη. :D

Ενα παιδι μετραει τ''αστρα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν η πρώτη μου αγορά. Δεν το μετανιώνω γιατί είχα ξεμπερδέψει με τις εστιακές και όντας αρχάριος με βοήθησε να βρω την εστιακή που με βολεύει.Τον συνιστώ μεν αλλά για κάποιον λόγο πάντα τα 8mm ήταν εξαιρετικά άβολα. Τα απέφευγα διότι η εικόνα ήταν δυσάρεστη(όχι και τόσο ευκρινής) κάθε φορά που κατέβαινα τόσο χαμηλά,που δεν είναι και τόσο χαμηλα εάν το σκεφτείς.Για την ακρίβεια τα 8mm είναι 8.8mm εάν δεν με απατά η μνήμη μου. Επίσης κάτι που με εκνεύριζε ήταν το βιδωτο eye relief που έχει το οποίο δεν στεκόταν στην θέση του και με το παραμικρό αγγιγμα "εμπαινε" μέσα. Το είχα αντικαταστήσει με το 2ο eye relief που στέλνουν μαζί.

 

Πλέον μαζεύει σκόνη και ζηλεύει τον 12Τ4 που βλέπει το αμυδρό φως μακρινών γαλαξιών.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πας για τον baader, επειδη θα τον παραγγειλω απο astroshop κι εγω, πες μου. Βγαινει στα 220. Μεταφορικα τα καλυπτω εγω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον baader εχω δει τις πιο ωραιες εικόνες του Δια και του Κρονου μέχρι τωρα. Αλλα για dso δεν μου αρεσει καθόλου στο sct και λόγο στενου πεδιου και λογο μικρου eye relief.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Λογικα θα προχωρησω στην αγορα αμεσα!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχώρησε το, ο προσοφθάλμιος αυτός τα αξίζει τα λεφτά του σε όλα τα πεδία. Άμα πάρεις και ένα διπλασιαστή barlow αποχρωματικό θα κλείσεις ένα σύνολο για πολλές βραδιές αστροπαρατήρησης! 8)
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Αργυρη,

 

Το τηλεσκοπιο μου δυστυχως "σηκωνει" μεχρι 6mm προσοφθαλμιο, οποτε νομιζω πως ο barlow μαζι με τον zoom θα κανει μεγεθυνσεις πιο χαμηλες.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω τι έχεις, οπότε μπορείς να πράξεις ανάλογα.

Έχω ένα 8άρι και όταν έκανα αυτό το συνδυασμό πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό.

Το προσοφθάλμιο στην παλιά φουρνιά του είχε δοκιμαστεί και στον Πάρνωνα πριν χρόνια με πολύ καλές εντυπώσεις, για μένα από τις καλύτερες λύσεις για "παντός καιρού" παρατήρηση!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελή,

 

Αρχικά να σε συγχαρώ για την αγορά του συγκεκριμένου προσοφθάλμιου. Είναι μια καλή αγορά και

θα σε "ξεμπερδέψει" κατά μια έννοια από τα προσοφθάλμια φιξαρισμένης εστιακής απόστασης.

Αλλά τα προσοφθάλμια zoom δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα προσοφθάλμια

φιξαρισμένης εστιακής απόστασης, επειδή τέτοιου είδους προσοφθάλμια (zoom) ανταποκρίνονται καλύτερα σε άστρο-εκδηλώσεις (να έχεις ένα "γενικό" προσοφθάλμιο για να μην αλλάζεις συνέχεια μεγέθυνση). Καλώς η κακώς, για την αστρονομική παρατήρηση, χρειάζεσαι προσοφθάλμια φιξαρισμένης εστιακής απόστασης.

 

Τώρα, για να μην παρεκκλίνω από την συζήτηση, προτείνω τον Baader Hyperion Zoom 8-24 που

τον πουλάει το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, αλλά δυστυχώς είναι ακριβός, εκτός αν τα διαθέτεις!!!

 

http://www.planitario.gr/mark-iii-hyperion-zoom-8-24-mm-o-50-8mm-o31-8mm.html

 

636741460_BaaderHyperionZoom8-24.jpg.5432138290928352e086ef73f6ac038f.jpg

Baader Planetarium, Hyperion Zoom

8-24

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Μακη!

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Κι εγω εκει εχω καταλήξει.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης