Jump to content

ES 30mm 82-199$


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφορά για 2 μέρες. τα μεταφορικα ειναι 100$. ψηθείτε ακόμη 2 να παραγγείλουμε και να σπλιτάρουμε το κόστος των μεταφορικών.

http://www.optcorp.com/eyepieces/all-eyepieces-not-sets-kits.html?e_eyepiece_barrel_size_f=677&e_series=1470

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσφορά για 2 μέρες. τα μεταφορικα ειναι 100$. ψηθείτε ακόμη 2 να παραγγείλουμε και να σπλιτάρουμε το κόστος των μεταφορικών.

http://www.optcorp.com/eyepieces/all-eyepieces-not-sets-kits.html?e_eyepiece_barrel_size_f=677&e_series=1470

Με το τελωνείο πως θα τα βγάλετε πέρα?

30% επι του συνόλου μαζι με τα μεταφορικά

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το agena κανονικά στο στέλνει και χωρίς το κουτί για μειωμένα μεταφορικά http://agenaastro.com/explore-scientific-82-deg-series-argon-purged-eyepiece-30mm-no-box.html, μπορείτε να τους ρωτήσετε αν θα επανέλθει σε στοκ σύντομα.

 

 

Με το τελωνείο πως θα τα βγάλετε πέρα?

30% επι του συνόλου μαζι με τα μεταφορικά

 

Τουλάχιστον με USPS όσες παραγγελίες έχω κάνει (κυρίως Agena) δεν έχουν σταματήσει στο τελωνείο. Εντάξει, αν είσαι άτυχος...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το agena κανονικά στο στέλνει και χωρίς το κουτί για μειωμένα μεταφορικά http://agenaastro.com/explore-scientific-82-deg-series-argon-purged-eyepiece-30mm-no-box.html, μπορείτε να τους ρωτήσετε αν θα επανέλθει σε στοκ σύντομα.

 

 

Με το τελωνείο πως θα τα βγάλετε πέρα?

30% επι του συνόλου μαζι με τα μεταφορικά

 

Τουλάχιστον με USPS όσες παραγγελίες έχω κάνει (κυρίως Agena) δεν έχουν σταματήσει στο τελωνείο. Εντάξει, αν είσαι άτυχος...

Πλέον όλα τα USPS priority international σταματούν στο Ελληνικό τελωνείο. Πλήρωσα 150€ στον paracorr πριν απο λίγο καιρό και μου βγήκε τελικά ακριβότερος απο να τον έπαιρνα απο την TS. Μονο τα First class που δεν έχουν tracking δεν σταματούν αλλά και παλι απο Optcorp δεν υπαρχει επιλογή για first class.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πουλάκι πέταξε...

Δεν πειράζει γλύτωσες το τελωνείο με οτι συνεπάγεται αυτό (χρήμα πεταμένο + άγχος πόσο θα στο κάτσουνε)

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλέον όλα τα USPS priority international σταματούν στο Ελληνικό τελωνείο. Πλήρωσα 150€ στον paracorr πριν απο λίγο καιρό και μου βγήκε τελικά ακριβότερος απο να τον έπαιρνα απο την TS. Μονο τα First class που δεν έχουν tracking δεν σταματούν αλλά και παλι απο Optcorp δεν υπαρχει επιλογή για first class.

 

Με ποιο τρόπο επιβεβαίωσες ότι πλέον όλα τα USPS priority international σταματούν στο Ελληνικό τελωνείο;;

Έχω κάνει δεκάδες τέτοιες αγορές. Εαν ο paracorr ήρθε με την τιμή που τον αγόρασες είναι λογικό να πέρασε τελωνείο. Πάντα έτσι γινόταν. Τα αντικείμενα μέχρι 150 δολάρια όμως δεν εκτελωνιζόντουσαν.

 

Όσο για τη first class ακόμα και αν δεν υπάρχει επιλογή, αν το ζήτησεις από πωλητή του Opt στο στέλνουν όπως θες.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιβεβαιωμενο απο υπαλληλο των κεντρικων τελωνειων στον Κολωνο υστερα απο αγορα φακου ο οποιος τελικα χρεωθηκε με εκτελωνισμο.

 

Ειπε οτι , ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ πρεπει να εκτελωνίζονται. είναι χαμενα εσοδα του κρατους !!!!

Λόγω όμως φόρτου εργασιας , περιπου 1000 δεματα την ημερα , κάποια δεν πληρωνουν εξτρα χρηματα.

Ειναι καθαρα θεμα τυχης.

 

Ολα πρεπει να πληρωσουν κανονικα

1. ενα ποσοστο επι της αξιας .αν ειναι ηλεκτρονικο/παιχνιδι κλπ ο φακος πηγε 6,7%

2. τελος τελωνείου 14 ευρω.

3. ολα αυτι μαζι αθροίζονται και μπαινει και ο φπα 23%. και καλα κρασια

 

Ο φακος ηρθε απο Ιαπωνια,τωρα για χωρες Ευρωπαικης Ενωσης ????? μπορει και να ισχυει

 

Απλα νομιζω πως "τσιμπανε¨κάποια "ακριβα" κουτια , και ξεκινα η διαδικασια.

Τωρα αν δει ο/η υπαλληλος δηλωθεισα αξια 5ευρω δεν θα ασχοληθει αλλα αν δει πχ 210 ευρω , τοτε την εβαψες. Αν δει μια Paramount και εχει δηλωθει πχ 5 ευρω τοτε θα το ψαξει στο internet.

 

 

Απο προσωπικη πρόσφατη εμπειρια

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλέον όλα τα USPS priority international σταματούν στο Ελληνικό τελωνείο. Πλήρωσα 150€ στον paracorr πριν απο λίγο καιρό και μου βγήκε τελικά ακριβότερος απο να τον έπαιρνα απο την TS. Μονο τα First class που δεν έχουν tracking δεν σταματούν αλλά και παλι απο Optcorp δεν υπαρχει επιλογή για first class.

 

Με ποιο τρόπο επιβεβαίωσες ότι πλέον όλα τα USPS priority international σταματούν στο Ελληνικό τελωνείο;;

Έχω κάνει δεκάδες τέτοιες αγορές. Εαν ο paracorr ήρθε με την τιμή που τον αγόρασες είναι λογικό να πέρασε τελωνείο. Πάντα έτσι γινόταν. Τα αντικείμενα μέχρι 150 δολάρια όμως δεν εκτελωνιζόντουσαν.

 

Όσο για τη first class ακόμα και αν δεν υπάρχει επιλογή, αν το ζήτησεις από πωλητή του Opt στο στέλνουν όπως θες.....

Οι Αμερικανοί φοβούμενοι το νόμο βάζουν πάντα αξία έξω απο το κουτί. Όλα τα κουτιά ελέγχονται τι αξία γράφουν και απο ένα ποσό και πάνω εκτελωνίζονται. Το first class περνάει έτσι αλλά αν δεν το λάβεις ποτέ?
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειπε οτι , ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ πρεπει να εκτελωνίζονται. είναι χαμενα εσοδα του κρατους !!!!

Λόγω όμως φόρτου εργασιας , περιπου 1000 δεματα την ημερα , κάποια δεν πληρωνουν εξτρα χρηματα.

Ειναι καθαρα θεμα τυχης.

Απλα νομιζω πως "τσιμπανε¨κάποια "ακριβα" κουτια , και ξεκινα η διαδικασια.

Τωρα αν δει ο/η υπαλληλος δηλωθεισα αξια 5ευρω δεν θα ασχοληθει αλλα αν δει πχ 210 ευρω , τοτε την εβαψες. Αν δει μια Paramount και εχει δηλωθει πχ 5 ευρω τοτε θα το ψαξει στο internet.

 

Απο προσωπικη πρόσφατη εμπειρια

 

Οι Αμερικανοί φοβούμενοι το νόμο βάζουν πάντα αξία έξω απο το κουτί. Όλα τα κουτιά ελέγχονται τι αξία γράφουν και απο ένα ποσό και πάνω εκτελωνίζονται. Το first class περνάει έτσι αλλά αν δεν το λάβεις ποτέ?

 

 

Αυτές είναι 2 διαφορετικές περιγραφές του τρόπου εργασίας των ελληνικών τελωνείων.

 

Ο τρόπος που περιγράφει ο Βασίλης είναι αυτός που γνωρίζουμε εδώ και χρόνια και μας επέτρεψε να φέρουμε σημαντικό εξοπλισμό με USPS priority international χωρίς να σταματά στο τελωνείο. Ο τρόπος νομίζω ότι αναφέρεται στο νήμα "Αγορές από Αμερική".

 

Εάν ισχύει αυτό που αναφέρει ο Γιώργος (και είναι καινούρια εντολή που έχουν λάβει τα τελωνεία) τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά, όλα είναι θέμα τύχης-ημέρας κ.λ.π, ανεξαρτήτως της αξίας που έχει το αντικείμενο που αγοράζεις.

 

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς ισχύει;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς τι ισχύει δεν θα μάθεις εύκολα αλλά όπως τα ξέρουμε τα πράγματα δεν είναι πια. Το τελωνείο δουλεύει πολυ πιο οργανωνένα για να εχει το κράτος περισσότερα έσοδα.

 

Αν ξέρει κάποιος να μας πει απο πιο ποσό ακριβώς και πανω υπάρχουν δασμοί θα ήταν μια πολυ χρήσιμη πληροφορία.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο γνωρίζω και με κάθε επιφύλαξη δέματα εμπορικού χαρακτήρα μέχρι 22 ευρώ έχουν ατέλεια, από 22 ευρώ μέχρι 150 επιβάλλεται φπα και πάνω από 150 ευρώ και δασμοί.

Επαναλαμβάνω με κάθε επιφύλαξη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο γνωρίζω και με κάθε επιφύλαξη δέματα εμπορικού χαρακτήρα μέχρι 22 ευρώ έχουν ατέλεια, από 22 ευρώ μέχρι 150 επιβάλλεται φπα και πάνω από 150 ευρώ και δασμοί.

Επαναλαμβάνω με κάθε επιφύλαξη...

Έχεις δίκιο! Κάτι τέτοιο μου είχε πει και ο διευθυντής του τελωνείου την τελευταία φορά που μιλήσαμε πριν 2 μήνες και μου είχε φανεί τελείως παρανοϊκό.

 

Αγορές εκτός ευρωζώνης μόνο κατόπιν συνεννόησης με το έμπορο για δήλωση 20$ αξίας και να μην εσωκλείει αποδεικτικά που αναφέρουν τα πραγματικά ποσά. Αν δεν υπάρχει τέτοια συνεννόηση κατά 95% θα σταματήσει στο τελωνείο. Κάποια στιγμή μου είχαν σταματήσει δέμα αξίας 350 πάνω από μια εβδομάδα ενώ ο πωλητής με είχε διαβεβαιώσει ότι είχε δηλώσει 20$. Πήρα στο τελωνείο και ρώτησα τι συμβαίνει και ευτυχώς το απελευθέρωσαν, ο πωλητής δεν είχε κάνει γκάφα.

 

Όταν πληρώνουμε με paypal κατόπιν συνεννόησης μπορεί να υπάρχουν 2 πληρωμές εκ μέρους μας, μία αξίας 20 που ο πωλητής θα χρησιμοποιήσει πάνω στο πακέτο και μία δεύτερη με το υπόλοιπο ποσό που οφείλουμε, που ο πωλητής δεν θα βάλει στο πακέτο. Το τελωνείο με το αποδεικτικό του paypal 20 δεν μπορεί να κρατήσει το δέμα και να μας χρεώσει ;)

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Zeiss με 20 ευρώ τιμή στο πακέτο; Θα πρέπει να πειστούν οι τελωνειακοί πως η Zeiss, η Leica, η Televue, η Astrophysics και οι λοιποί εξαγοράστηκαν από τους Κινέζους και άρχισαν να πουλούν φθηνοκατασκευές.

Επειδή δεν είναι ηλίθιοι όμως (οι περισσότεροι τουλάχιστον), ζητήστε να γράψει ο πωλητής στο πακέτο "Scientific organ" και ακολούθως "Ocular", "Optical Tube", "Telescope ή Microscope accessory" και να παραλείψει την μάρκα, ιδίως αν πρόκειται για κάποια θρυλική εταιρεία την οποία ο οποιοσδήποτε μπορεί να γνωρίζει. Η Astrophysics έχει περισσότερες πιθανότητες να περάσει απαρατήρητη από τη Leica, αλλά και οι τοίχοι έχουν αυτιά και τα forum μάτια, προσέχετε.

Από την άλλη περνούν τόσα ναρκωτικά από τα τελωνεία, σε ό, τι μπορεί να φορολογηθεί έχει εστιαστεί όλη η προσοχή;

 

Βάσιλα, το σύμπαν συνομωτεί για να σώσει την περιουσία σου. Δεν βγάζει πουθενά η κόντρα με το σύμπαν. Επί τη ευκαιρία, όλα αυτά τα πράγματα θα πρέπει να τα δηλώνουμε στο περιουσιολόγιο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Zeiss με 20 ευρώ τιμή στο πακέτο; Θα πρέπει να πειστούν οι τελωνειακοί πως η Zeiss, η Leica, η Televue, η Astrophysics και οι λοιποί εξαγοράστηκαν από τους Κινέζους και άρχισαν να πουλούν φθηνοκατασκευές.

Επειδή δεν είναι ηλίθιοι όμως (οι περισσότεροι τουλάχιστον), ζητήστε να γράψει ο πωλητής στο πακέτο "Scientific organ" και ακολούθως "Ocular", "Optical Tube", "Telescope ή Microscope accessory" και να παραλείψει την μάρκα, ιδίως αν πρόκειται για κάποια θρυλική εταιρεία την οποία ο οποιοσδήποτε μπορεί να γνωρίζει. Η Astrophysics έχει περισσότερες πιθανότητες να περάσει απαρατήρητη από τη Leica, αλλά και οι τοίχοι έχουν αυτιά και τα forum μάτια, προσέχετε.

Από την άλλη περνούν τόσα ναρκωτικά από τα τελωνεία, σε ό, τι μπορεί να φορολογηθεί έχει εστιαστεί όλη η προσοχή;

 

Βάσιλα, το σύμπαν συνομωτεί για να σώσει την περιουσία σου. Δεν βγάζει πουθενά η κόντρα με το σύμπαν. Επί τη ευκαιρία, όλα αυτά τα πράγματα θα πρέπει να τα δηλώνουμε στο περιουσιολόγιο;

Οι περισσότεροι online retailers βάζουν μόνο το brand τους πάνω στα δέματα και μέσα βρίσκεται το κουτί zeiss ή Televue κλπ οπότε με την χαμηλή αξία περνάει το τελωνείο χωρίς να το ανοίξουν. Επίσης μπορεί ο πωλητής αν το θέλει να σε βοηθήσει 100% να γλιτώσεις τους δασμούς. Για παράδειγμα εμένα μου πρότεινε από Starlight instruments να δηλώσει πράγματα αξίας 1.200$ σαν επιστροφή στην εγγύηση!!! Φοβερός αν και δεν ψώνισα τελικά από εκεί. Υπάρχει όμως και η αντιπέρα όχθη όπως είναι ο Don από cloudynights που δεν δέχεται να μου πουλήσει τα τρία είδη νεφελωμάτων Lumicon 2" με δήλωση χαμηλότερης αξίας. Είναι εξυπηρετικός αλλά θα πληρώσω 30% τελωνείο οπότε το σκέφτομαι.

 

Αυτό που οι τελωνειακού είναι expert είναι στα κινητά!!! Εκεί δεν ξεφεύγεις με τίποτα!!

 

Σύντομα θα κληθούμε να δηλώσουμε και πράγματα χαμηλότερης αξίας από 15.000 για το περιουσιολόγιο. Εγώ δεν δηλώνω τίποτα

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ λέω να σβήσει ο Ανδρέας όλο το θέμα τώρα για να μην καρφώνουμε όποιον θέλει να αγοράσει. Προσωπικά έχω τελειώσει με την υπερατλαντία αλλά σημαίνει πολλά για τους νεότερους ώστε να εκθέτουμε ανοικτά τις μεθοδολογίες αγορών.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης