Jump to content

ΑΓΟΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή Χρονιά σε όλους τους χρήστες του astrovox!!!

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά ενός τηλεσκόπιου.Κατ'αρχάς θέλω να μου πείτε εάν αξίζει να το αγοράσω!!!

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_bluevision-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%80%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B9%CE%BF-reflector-optical-system-120206--1163426.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή χρονιά!

Όχι δεν αξίζει. Είναι σχεδιασμού jones-bird (σφαιρικό κάτοπτρο με έναν κακής ποιότητας διορθωτή-barlow ενσωματωμένο) και σε πιθανότατα κακή βάση (αντίγραφο της "eq1"). Το ξέρω πως σε αυτά τα χρήματα δεν έχουμε πολλές επιλογές αλλά το συγκεκριμένο θα το απέφευγα και ας μου αρέσουν τα ισημερινά νευτώνια για πρώτο τηλεσκόπιο. Ίσως να μάζευες λίγα χρήματα παραπάνω για ένα κάπως καλύτερο νευτώνιο με ισημερινή (σαν ένα Skywatcher 130P ή το φθηνότερο και λίγο πιο πλαστικό Celestron 130EQ) αλλιώς σε αυτά τα χρήματα ένα επιτραπέζιο dob (heritage 100P) ή και μη επιτραπέζιο αν βρεθεί αγγελία για κανένα 5-6".

Γενικά παρακολούθα τις αγγελίες.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλή χρονιά :) !

 

Το τηλεσκόπιο που κοιτάτε είναι κατασκευής jones-bird που αυτό σημαίνει κατώτερης ποιότητας (σφαιρικό κάτοπτρο,ενσωματωμένος φακός barlow).Η βάση όπως είπε και ο κύριος ecuador πιθανότατα είναι κακής ποιότητας.Δεν θα σας το πρότεινα ούτε εγώ ούτε και κάποιος άλλος πιστεύω.

 

Με τα σχεδόν ίδια χρήματα και λίγο πιο φτηνά μπορείτε να βρειτε μικρά επιτραπέζια τηλεσκόπια σε βάση dobson όπως αυτό από το πλανητάριο με 84,00 € ή αυτό εδώ του οποίου η τιμή αρχίζει από τα 95,00 €.

 

Επίσης, μπορείτε να περιμένετε να μαζέψετε λίγα χρήματα παραπάνω για να αγοράσετε αυτό εδώ το τηλεσκόπιο.Μόνο που θα χρειαστείτε φωτοχιτώνιο διότι μπαίνει πλευρικό φως (επίσης είναι λιγάκι κοντό).

 

Τέλος, μπορείτε παράλληλα να παρακολουθείτε τις αγγελίες για μεταχειρισμένα τηλεσκόπια σε ισημερινή ή σε βάση dobson.

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα σχεδόν ίδια χρήματα και λίγο πιο φτηνά μπορείτε να βρειτε μικρά επιτραπέζια τηλεσκόπια σε βάση dobson όπως αυτό από το πλανητάριο με 84,00 €

 

Το Celestron Firstscope δεν το προτείνω. Αν το πάρει κάποιος 40-50 ευρώ όσο έχει έξω συνήθως, να πω ΟΚ, αλλά το ένα προσφθάλμιό του είναι άχρηστο και δεν έχει ερευνητή, οπότε κάνουμε την μανούβρα με το paypal και παραγγέλνουμε απ' έξω το αντίστοιχο skywatcher 76 (ή το Orion αν προτιμάμε). Αν θέλουμε το καλύτερο τηλεσκόπιο κάτω από 150 ευρώ, πάμε στο heritage 100P που ανέφερα. Το γιατί το πλανητάριο δε φέρνει αυτά τα δύο (έστω στις ακριβές τιμές που συνηθίζει) για μένα είναι μυστήριο. Εγώ που δεν είμαι φανατικός των dobsonian, αυτά τα δύο τα βρίσκω αχτύπητα σε απόδοση/τιμή.

Σε αγγελίες πάντως με υπομονή θα βρούμε και κάτι καλύτερο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όντως αυτά από το εξωτερικό είναι καλύτερα...αλλά δεν ήξερα άμα είχαν ξεμπλοκαριστεί οι paypals
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και σκοπεύω και εγώ σε αγορα τηλεσκοπίου και μπορώ να διαθέσω το πολύ μέχρι 120€, ποιο θα μου προτείνατε για αγορά εντός Ελλάδος;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας

 

Μέσα από Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για αγορά ενός τηλεσκοπίου σε αυτά τα χρήματα.Το μόνο αξιόλογο τηλεσκόπιο σε αυτά τα χρήματα είναι αυτό εδώ του οποίου η τιμή αρχίζει από τα 95,00€ (Σημείωση:το τηλεσκόπιο αυτό είναι επιτραπέζιο).Όλα τα υπόλοιπα τηλεσκόπια σε αυτά τα χρήματα έχουν μικρή διάμετρο και δεν θα μπορέσετε να κάνετε ουσιαστική παρατήρηση.

 

Γενικά, άμα παρατηρείται τις αγγελίες μπορείτε να βρείτε ένα πιο καλό τηλεσκόπιο σε μικρότερη τιμή.Ίσως άμα ανεβάσετε λιγάκι το budget μπορείτε να αγοράσετε ένα dobsonian 6'' μεταχειρισμένο (καλό θα ήταν να δείτε αν σας βολεύει η βάση πριν την αγορά).

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω υπόψιν μου το τηλεσκόπιο στο οποίο αναφέρθηκες όμως έχω ακούσει ότι το κάτοπτρο του είναι παραβολικό. Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό και τι συνέπειες έχει, αν έχει, στην παρατήρηση;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω υπόψιν μου το τηλεσκόπιο στο οποίο αναφέρθηκες όμως έχω ακούσει ότι το κάτοπτρο του είναι παραβολικό. Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό και τι συνέπειες έχει, αν έχει, στην παρατήρηση;

 

Το νευτώνιο πρέπει να έχει παραβολικό κάτοπτρο, αλλιώς (με σφαιρικό δηλαδή) δεν εστιάζει το φως που χτυπάει στο κέντρο του κατόπτρου εκεί που εστιάζει το φως που χτυπάει στο άκρο του. Δηλαδή αποφεύγουμε τα σφαιρικά κάτοπτρα, ειδικά όσο μεγαλώνει η διάμετρος.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως ξέρετε αυτό εδώ ( http://www.skroutz.gr/s/3564485/Bresser-National-Geographic-Compact-114-500.html ) τι κάτοπτρο έχει;;

 

Πιθανότατα, το τηλεσκόπιο αυτό έχει σφαιρικό κάτοπτρο (αν και δεν το αναφέρει πουθενά).Σχεδόν όλα τα φθηνά bresser χρησιμοποιούν σφαιρικό κάτοπτρο.Στα 100,00 € περίπου το τηλεσκόπιο αυτό ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή επειδή δεν βρίσκεις με τόσα χρήματα άλλο τηλεσκόπιο με τόσο μεγάλη διάμετρο.

 

Τώρα όσον αφορά για το σφαιρικό κάτοπτρο πιστεύω πως επειδή δεν έχει μεγάλη διάμετρο αυτό το τηλεσκόπιο δεν θα είναι πολύ μεγάλο το σφάλμα σφαιρικής εκτροπής (αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι).

 

Γενικά, στα χρήματα αυτά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.Το καλύτερο θα ήταν να μαζέψετε περισσότερα χρήματα και να παρακολουθείτε τις αγγελίες για προσφορές.

 

Τέλος, μπορείτε να διαβάσετε στο ίντερνετ reviews για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.Νομίζω πως είναι ένα καλό τηλεσκόπιο για να ξεκινήσει κανείς. Αλλά στο μέλλον επειδή μπορεί να θέλετε κάτι μεγαλύτερο μπορείτε να πάρετε κατευθείαν ένα μεγαλύτερο ώστε να περισσέψουν περισσότερα χρήματα με τα οποία θα μπορέσετε να αγοράσετε έναν καλό φακό barlow και προσοθφάλμια.

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές, Μιχάλη και ecuador.Είναι γεγονός βέβαια ότι δεν έχω ακούσει και τις καλύτερες κριτικές για τα bresser, αφού δεν έχω όμως άλλες επιλογές και δεν υπάρχει κάποιος αντίλογος πάνω σε όσα είπες, κλίνω σε αγορά του εν λόγω τηλεσκοπίου. Θα το παραγγείλω και θα επανέλθω με εντυπώσεις αλλά και τυχόν απορίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτιδηποτε κατω απο Dobsonian 6" των 300 ευρω ειναι πεταμενα λεφτα .....οτι χρηση και να το κανεις

 

ειτε δωρο για το παιδι σου ειτε περιστασιακη χρηση και να βαρεθεις το χομπι

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανότατα, το τηλεσκόπιο αυτό έχει σφαιρικό κάτοπτρο (αν και δεν το αναφέρει πουθενά).Σχεδόν όλα τα φθηνά bresser χρησιμοποιούν σφαιρικό κάτοπτρο.Στα 100,00 € περίπου το τηλεσκόπιο αυτό ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή επειδή δεν βρίσκεις με τόσα χρήματα άλλο τηλεσκόπιο με τόσο μεγάλη διάμετρο.

 

Τώρα όσον αφορά για το σφαιρικό κάτοπτρο πιστεύω πως επειδή δεν έχει μεγάλη διάμετρο αυτό το τηλεσκόπιο δεν θα είναι πολύ μεγάλο το σφάλμα σφαιρικής εκτροπής (αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι).

 

Αντιθέτως, πιθανότατα να έχει παραβολικό κάτοπτρο, γιατί στα 114 mm με f4.4 το σφάλμα θα ήταν τραγικό και εμφανέστατο. Αυτό δε σημαίνει ότι θα έχει καλά οπτικά, μπορείς να έχεις μια χαρά χαμηλή ποιότητα και με παραβολικό κάτοπτρο (π.χ. κακή ευθυγράμμιση χωρίς δυνατότητα ρύθμισης κλπ), γενικά δεν έχω δει ποτέ κάποιο ούτε από κοντά ούτε σε συγκριτικό τεστ, οπότε δεν μπορώ να το προτείνω.

Γι' αυτό και συνήθως προτείνω το Skywatcher Heritage 100P που το παραγγέλνουμε συνήθως από Αγγλία και είναι γνωστής ποιότητος. Μπορεί και το Bresser να είναι εξαίρεση (γιατί συνήθως ότι έχει τη στάμπα National Geographic είναι παιχνίδι) και να αξίζει κάτι, δεν μπορώ να πω σίγουρα, αλλά σίγουρα ξέρουμε ότι τα προσοφθάλμιά του είναι για πέταμα (Huygens και Symmetric Ramsden), ενώ το skywatcher έχει καλά οπτικά και αξιοπρεπή προσοφθάλμια (super MA).

 

Τώρα κάποιος που λέει δεν αξίζει τίποτε κάτω από 6" παρακαλώ να το πεί στον κύριο Μεσσιέ με το τηλεσκόπιο των 100mm του και σε όλους εμάς που ξεκινήσαμε από ακόμη χαμηλότερα! ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα κάποιος που λέει δεν αξίζει τίποτε κάτω από 6" παρακαλώ να το πεί στον κύριο Μεσσιέ με το τηλεσκόπιο των 100mm του και σε όλους εμάς που ξεκινήσαμε από ακόμη χαμηλότερα! ;)

 

αυτα τα δυο επιχειρηματα που δινεις δεν αναιρουν αυτο που ειπα εγω

 

αν θελεις να συμφωνησω οτι πρεπει να γυρισουμε στο 1700 για να εκτιμησουμε τα τηλεσκοπια των 100 ευρω

 

ή οτι πρεπει επειδη εμεις ολοι πεταξαμε 100 ευρω να το κανουν ολοι απο δω και περα

 

 

οκ να συμφωνησω σε αυτο που λες

 

 

εγω με την λιγη εμπειρια που εχω ο μονος τροπος να μην πεταξει καποιος λεφτα ειναι να παει στην κατηγορια που ανεφερα αν αγαπαει αυτο το χομπι

 

να περιμενει μεχρι να μαζεψει τα λεφτα αυτην ειναι η καλυτερη συμβουλη που μπορω να δωσω

 

 

ΕΚΤΟΣ αν θελει τηλεσκοπιο για παιδι κατω των 10 ετων

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα κάποιος που λέει δεν αξίζει τίποτε κάτω από 6" παρακαλώ να το πεί στον κύριο Μεσσιέ με το τηλεσκόπιο των 100mm του και σε όλους εμάς που ξεκινήσαμε από ακόμη χαμηλότερα! ;)

 

αυτα τα δυο επιχειρηματα που δινεις δεν αναιρουν αυτο που ειπα εγω

 

αν θελεις να συμφωνησω οτι πρεπει να γυρισουμε στο 1700 για να εκτιμησουμε τα τηλεσκοπια των 100 ευρω

 

ή οτι πρεπει επειδη εμεις ολοι πεταξαμε 100 ευρω να το κανουν ολοι απο δω και περα

 

 

οκ να συμφωνησω σε αυτο που λες

 

 

εγω με την λιγη εμπειρια που εχω ο μονος τροπος να μην πεταξει καποιος λεφτα ειναι να παει στην κατηγορια που ανεφερα αν αγαπαει αυτο το χομπι

 

να περιμενει μεχρι να μαζεψει τα λεφτα αυτην ειναι η καλυτερη συμβουλη που μπορω να δωσω

 

 

ΕΚΤΟΣ αν θελει τηλεσκοπιο για παιδι κατω των 10 ετων

 

Φίλε μου, δε σε καταλαβαίνω. Το 1700 ο Μεσσιέ είδε όλα τα αντικείμενα της λίστας του με τηλεσκόπιο 100mm μέσα από την πόλη. Όντως για να το κάνεις μέσα από την πόλη πρέπει να πας πίσω στο 1700, αλλά ένα τηλεσκόπιο 100mm είναι τόσο φορητό που το πας εύκολα σε σκοτεινό μέρος για να έχει παρόμοια αποτελέσματα.

 

Επίσης και μικρότερα τηλεσκόπια δίνουν ωραία αποτελέσματα π.χ. σε σελήνη και πλανήτες και δεν τα θεωρώ πεταμένα χρήματα. Για μερικούς είναι και τα τελευταία τηλεσκόπια που θα πάρουν, δε θα διαθέσουν ποτέ παραπάνω. Άλλοι θα το έχουν και μετά ως τη φορητή τους λύση. Σε κάθε περίπτωση και να σου καλλιεργήσει το ενδιαφέρον σου για να πας σε κάτι μεγαλύτερο αργότερα, πεταμένα χρήματα δεν τα λέω. Και αυτό είναι ανεξαρτήτως ηλικίας γιατί δεν έχουμε όλοι την τύχη να ξεκινήσουμε κάτω από 10, αλλά και πάλι θέλουμε κάτι να μας τραβήξει την προσοχή.

 

Και καμιά φορά αρκεί και κακό τηλεσκόπιο. Εμένα μου έκαναν δώρο διοπτρικό 40mm σε παρακαλώ! Με τριποδάκι απαράδεκτο (επιτραπέζιο και καλά). Δεν το είχα σκεφτεί καν εγώ να πάρω τηλεσκόπιο, μου το έδωσε έτσι ένας θείος το '88. Προφανώς έκανε κυρίως για τη σελήνη (και ήμουν όντως κάτω από 10), αλλά αν δεν ήταν αυτό 3-4 χρόνια αργότερα δε θα έπαιρνα το Tal-1. Τότε ήμουν πλέον πάνω από 10, αλλά πάλι πήρα κάτω από 6" (κάπου 4.3), και ούτε αυτό το θεωρώ πεταμένα λεφτά, το κράτησα πολλά πολλά χρόνια. Ααα, και με το 40mm τράβηξα και τον κομήτη Hale Bopp ;)

 

Και το είπα περισσότερο για το θέμα διαμέτρου που ανέφερες τις 6" και όχι για το θέμα κόστους, που θα συμφωνήσω πιο εύκολα ότι τα περισσότερα φθηνά θα πάνε τσάμπα (όχι όμως ότι δε θα βρεις και φθηνά που αξίζουν). Π.χ. προσωπικά προτιμώ σχεδόν οποιοδήποτε αποχρωματικό ακόμα και κάτω των 100mm σε σχέση με ένα Νευτώνιο 6". Αντίθετα με ό,τι πίστευα πριν από αρκετά χρόνια, η διάμετρος δεν είναι το παν... Να στο πω και με παράδειγμα, στην αστρολέσχη που πηγαίνω το τηλεσκόπιο με τη μικρότερη χρήση με διαφορά είναι αυτό με τη μεγαλύτερη διάμετρο. Όλοι προτιμούν τα SCT των 12" και 16" (goto) και ακόμα και τα refractor των 7" και 8" (non-goto) από το dobsonian 30"...

 

Λέω κι εγώ αν μπορούμε να μαζέψουμε περισσότερα χρήματα για κάτι καλύτερο, αλλά όχι να είμαστε έτσι κατηγορηματικοί και να λέμε ότι ένα Skywatcher 4"-5" ή ένα refractor 80-90mm δεν κάνουν τίποτα... Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω εγώ είναι να βρείτε τρόπο να δείτε από διάφορα τηλεσκόπια, σε μια αστροσυγκέντωση, όπου μπορείτε για να δείτε ακριβώς τι κάνει το κάθε είδος τηλεσκοπίου. Μετά θα μπορείτε να ξέρετε αν με λίγα χρήματα θα πάρετε κάτι που δε θα σας απογοητεύσει.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Δημήτρη πιο πανω. ειναι χασιμο χρηματων.

 

Equador σε παρακαλω μη δινεις λανθασμενες συμβουλες σε καποιους νεους ανθρωπους που θα ξοδεψουν ασκοπα τα λεφτα τους και θα βαρεθουν το χομπυ. (που ειναι σιγουρο οτι θα το βαρεθουν)

 

ασε τους πιο παλιους εδω μεσα που εχουν περισσοτερα χρονια (προς θεου οχι εγω) να εχουν τον τελευταιο λογο,εξαλλου απο τι βλεπω εκανες εγγραφη το 2013 σχετικα παρα πολυ νωρις αλλα αυτο δεν εχει σημασια.

Εντελως με καλη διαθεση σε βλεπω να χωνεσαι σε ολα τα θεματα και να εχεις αποψη.Δεν ειναι κακο.

Κακο ειναι να δινεις λαθος συμβουλες οταν δεν ξερεις ή αγνοεις τελειως.

 

εξαλλου εδω μεσα τοσα χρονια εχουμε χορτασει απο θεωρια..πολυ θεωρια..στην πραξη ομως κολλαμε!!!!!!!!

 

Φιλικα

Γιώργος

 

και συμπληρωνω

 

για παρατηρηση οτιδηποτε κατω απο 6" , θα το βαρεθει μεσα σε ενα τριμηνο το πολυ.θα κουρασει πολυ, και θα απογοητευτει , ισως και τα παρατησει.Ενω με ενα 6'' και ενα badder zoom θα κανει πιο πολλα πραγματα.Δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα τουλαχιστον δεν θα δωσει και μια περιουσια.Και αν τελικα δεν του "κατσει" το αθλημα , τα πουλαει και τελιωνει. Και στην παρατηρηση μετρανε οι ιντσες.Τελεια και παυλα.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Δημήτρη πιο πανω. ειναι χασιμο χρηματων.

 

Equador σε παρακαλω μη δινεις λανθασμενες συμβουλες σε καποιους νεους ανθρωπους που θα ξοδεψουν ασκοπα τα λεφτα τους και θα βαρεθουν το χομπυ. (που ειναι σιγουρο οτι θα το βαρεθουν)

 

ασε τους πιο παλιους εδω μεσα που εχουν περισσοτερα χρονια (προς θεου οχι εγω) να εχουν τον τελευταιο λογο,εξαλλου απο τι βλεπω εκανες εγγραφη το 2013 σχετικα παρα πολυ νωρις αλλα αυτο δεν εχει σημασια.

Εντελως με καλη διαθεση σε βλεπω να χωνεσαι σε ολα τα θεματα και να εχεις αποψη.Δεν ειναι κακο.

Κακο ειναι να δινεις λαθος συμβουλες οταν δεν ξερεις ή αγνοεις τελειως.

 

εξαλλου εδω μεσα τοσα χρονια εχουμε χορτασει απο θεωρια..πολυ θεωρια..στην πραξη ομως κολλαμε!!!!!!!!

 

Φιλικα

Γιώργος

 

και συμπληρωνω

 

για παρατηρηση οτιδηποτε κατω απο 6" , θα το βαρεθει μεσα σε ενα τριμηνο το πολυ.θα κουρασει πολυ, και θα απογοητευτει , ισως και τα παρατησει.Ενω με ενα 6'' και ενα badder zoom θα κανει πιο πολλα πραγματα.Δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα τουλαχιστον δεν θα δωσει και μια περιουσια.Και αν τελικα δεν του "κατσει" το αθλημα , τα πουλαει και τελιωνει. Και στην παρατηρηση μετρανε οι ιντσες.Τελεια και παυλα.

 

Εντάξει, έχω εγγραφεί μόλις το 2013, δεν ξέρω πολλά και δίνω λάθος συμβουλές γιατί δεν ξέρω και αγνοώ τελείως.

Συγνώμη, δε θα "χώνομαι" στο μέλλον.

Γράφετε οι γνωρίζοντες.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα αυτό δεν χρειαζόταν.

Και οι δύο απόψεις περιγράφουν μια άποψη της αλήθειας. Το μεγάλο είναι αποτελεσματικότερο και το μικρό είναι πρακτικότερο (και φθηνότερο). Ούτε όλοι S Class, ούτε όλοι Smart ForTwo. Ένα μεγάλο για το ταξίδι και ένα μικρό για την πόλη, το όνειρο του νεοέλληνα αστού δεν αφορά μόνο την αυτοκίνηση. Με το μικρό τηλεσκόπιο ευρέως πεδίου (ή με το κιάλι) θα μάθεις τις σχέσεις των αστέρων και των φωτεινότερων αντικειμένων που θα διευκολύνουν τη χρήση ενός μεγαλύτερου τηλεσκοπίου.

Άλλωστε όλα φαίνονται απείρως καλύτερα στις αστροφωτογραφίες, όποιο τηλεσκόπιο και να χρησιμοποιείς. Το τηλεσκόπιο το παίρνεις για την ψυχαγωγία του πράγματος, όπως ψαρεύεις με το καλάμι σου κοκοβιούς αντί να αγοράσεις ένα φαγκρί από τον ιχθυοπώλη. Βλέπεις ό, τι σου αρέσει, όπως σου αρέσει, όταν σου αρέσει και σε οποιον δεν αρέσει το δικό του ας το πάρει διαφορετικό και ας το χρησιμοποιεί αλλιώς.

Και το forum για τη θεωρία προορίζεται, δεν είναι καθεαυτό εργαλείο παρατήρησης. Και ο Admin του forum μόνο δικαιούται να θέτει περιορισμούς στο ποιός / πόσο / πότε θα γράφει

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα αυτό δεν χρειαζόταν.

Και οι δύο απόψεις περιγράφουν μια άποψη της αλήθειας. Το μεγάλο είναι αποτελεσματικότερο και το μικρό είναι πρακτικότερο (και φθηνότερο). Ούτε όλοι S Class, ούτε όλοι Smart ForTwo. Ένα μεγάλο για το ταξίδι και ένα μικρό για την πόλη, το όνειρο του νεοέλληνα αστού δεν αφορά μόνο την αυτοκίνηση. Με το μικρό τηλεσκόπιο ευρέως πεδίου (ή με το κιάλι) θα μάθεις τις σχέσεις των αστέρων και των φωτεινότερων αντικειμένων που θα διευκολύνουν τη χρήση ενός μεγαλύτερου τηλεσκοπίου.

Άλλωστε όλα φαίνονται απείρως καλύτερα στις αστροφωτογραφίες, όποιο τηλεσκόπιο και να χρησιμοποιείς. Το τηλεσκόπιο το παίρνεις για την ψυχαγωγία του πράγματος, όπως ψαρεύεις με το καλάμι σου κοκοβιούς αντί να αγοράσεις ένα φαγκρί από τον ιχθυοπώλη. Βλέπεις ό, τι σου αρέσει, όπως σου αρέσει, όταν σου αρέσει και σε οποιον δεν αρέσει το δικό του ας το πάρει διαφορετικό και ας το χρησιμοποιεί αλλιώς.

Και το forum για τη θεωρία προορίζεται, δεν είναι καθεαυτό εργαλείο παρατήρησης. Και ο Admin του forum μόνο δικαιούται να θέτει περιορισμούς στο ποιός / πόσο / πότε θα γράφει

 

Κώστα συμφωνω σε ολα και δεν προκειται με τιποτα να τσακωθω μαζι σου εχουμε αλλωστε γνωριστει και απο κοντα και η αληθεια ειναι οτι σε σεβομαι πολυ.

Αλλα οταν γραφει καποιος κατι ,να εχει καποιο νοημα,να βοηθησει και οχι να μπερδεψει τον αλλον,και οχι να γραφει απλα για να "γραφει".

 

Σε ευχαριστω

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα συμφωνω σε ολα και δεν προκειται με τιποτα να τσακωθω μαζι σου εχουμε αλλωστε γνωριστει και απο κοντα και η αληθεια ειναι οτι σε σεβομαι πολυ.

Αλλα οταν γραφει καποιος κατι ,να εχει καποιο νοημα,να βοηθησει και οχι να μπερδεψει τον αλλον,και οχι να γραφει απλα για να "γραφει".

 

Σε ευχαριστω

 

Φιλε μου,συγνωμη που μπαινω στο θεμα σας στο ασχετο,ειμαι πολυ νεος στον κοσμο των τηλεσκοπιων,απο εδω μεσα εμαθα οσα εμαθα και μαλιστα το 70-80% των γνωσεων που εχω αποκτησει ειναι μεσω των συμβουλων του ειλικρινα παντα ευδιαθετου φιλου equador ο οποιος ποτε δεν με αφησε με μια απορια που μου δημιουργηθηκε!Παντα προτεινε,συμβουλευε και προσφερε την οποια γνωση εχει!(για μενα ειναι αρκετη ωστε να δινει συμβουλες,ξερει απο θεωρια και απο οτι εχω δει γνωριζει κ αρκετα κ στην πραξη).

Σε ελευθερο φορουμ βρισκομαστε,ο καθενας μπορει να γραφει και να λεει την γνωμη του και οι υπολοιποι διαβαζουμε και κρινουμε αν θα δωσουμε σημασια η οχι στα λεγομενα του καθενος!

Και προς Θεου δεν νομιζω ο equador να μην εχει γνωσεις!τι κ αν γραφτηκε σημερα εχτες η το 2000 στο φορουμ μας.

 

Καλη χρονια σε ολους! :D

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας κρινει λοιπον ο κοσμος και κυριως οι αρχαριοι.

 

Σε ότι με εχει συμβουλεψει ο ecuador και ο κυριος κοκκολης έπεσαν ακριβως μεσα!! Ειναι δυο ανθρωποι με απιστευτες γνωσεις και εμπειρια και το σημαντικοτερο ορεξη να βοηθησουν. Παμε τωρα στο θεμα. Σαν αρχαριος που ειμαι δεν θα δωσω συμβουλη αλλα θα περιγραψω την εμπειρια μου και ας κρινει ο υποψηφιος αγοραστης.

 

Ξεκινησα με ενα bresser 114mm νευτωνιο dob, διοτι εδω μεσα ολοι υποστηριζαν, να δωσω εμφαση στις ιντσες μονο! Λαθος μεγαλο κατα τη γνωμη μου. Εμφαση θα πρεπει να δωσουμε στην πρακτικοτητα. Τα dob ειναι δυσχρηστα (κατα τη γνωμη μου παντα). Επισης αν θες να κανεις μονο παρατηρηση και οχι φωτογραφηση δεν υπαρχει λογος να παρεις ισημερινο τηλεσκοπιο. Τα αλταζιμουθιανα ειναι πολυ πιο ευκολα στο στησιμο και στη χρηση.

 

Εμπειρια Νο2. Βγηκαμε για παρατηρηση 10 ατομα, ολοι με διαφορετικο τηλεσκοπιο. Εγω εστησα σε 10 λεπτα (με το mak 127 goto), ειχα δει 10 στοχους και ο φιλος με το dob ακομα συναρμολογουσε. Αν σκοπευεις να το εχεις σταθερο βολευει, για μετακινησεις οχι.

 

Οσο για το κομματι των ιντσων. Για να δεις εναν στοχο, πρεπει πρωτα να το βρεις. Και αν εισαι αρχαριος, με το dob δεν το βρισκεις με τιποτα. Ειχα στοχευσει το M76 με το 5" mak goto. Το εβλεπα αμυδρα και ηθελα να δω πως φενεται απο το 12" dob του φιλου. Ε δεν το ειδα ποτε γιατι δεν το βρηκε ποτε!

 

Οποτε σαν αρχαριος που ειμαι και με ελαχιστες γωσεις του ουρανου, προτινω κατι ευχρηστο.

 

Πηγα και ειδα αυτο στα media markt στο περιστερι που το εχουν εκθεσιακο. Δεν μου γεμισε το ματι, να πω την αληθεια.

 

Τωρα εχω το ed80 με την EQ5 και ακομα το μαθαινω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

........

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ολοι να λενε την γνωμη τους κουβεντα κανουμε εδω μεσα και δεν ειμαστε ιερα εξεταση ..κανεις δεν λογοκρινεται και αυτο το νοημα εχει το φορουμ

 

 

Εμπειρια Νο2. Βγηκαμε για παρατηρηση 10 ατομα, ολοι με διαφορετικο τηλεσκοπιο. Εγω εστησα σε 10 λεπτα (με το mak 127 goto), ειχα δει 10 στοχους και ο φιλος με το dob ακομα συναρμολογουσε. Αν σκοπευεις να το εχεις σταθερο βολευει, για μετακινησεις οχι.

 

Οσο για το κομματι των ιντσων. Για να δεις εναν στοχο, πρεπει πρωτα να το βρεις. Και αν εισαι αρχαριος, με το dob δεν το βρισκεις με τιποτα. Ειχα στοχευσει το M76 με το 5" mak goto. Το εβλεπα αμυδρα και ηθελα να δω πως φενεται απο το 12" dob του φιλου. Ε δεν το ειδα ποτε γιατι δεν το βρηκε ποτε!

 

Οποτε σαν αρχαριος που ειμαι και με ελαχιστες γωσεις του ουρανου, προτινω κατι ευχρηστο.

 

Πηγα και ειδα αυτο στα media markt στο περιστερι που το εχουν εκθεσιακο. Δεν μου γεμισε το ματι, να πω την αληθεια.

 

Τωρα εχω το ed80 με την EQ5 και ακομα το μαθαινω.

 

 

επειδη η κουβεντα ξεφευγει απο αυτο που ειπα εγω και ακομη και ο ecuador παραφρασε αυτο που ειπα για να πει το επιχειρημα του ειπα για ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ στα τηλεσκοπια των 100 ευρω

 

Δεν μιλησα για τηλεσκοπια πολλων ιντσων εναντι λιγων .... και ανεφερα το Dob 6 επειδη ειναι στα πιο λιγα λεφτα (δεν ειμαι λατρης των dobsonian ...απλα ο συγκεκριμενος σωλήνας μπορει αργοτερα με την αγορα μιας Ισημερινή στήριξη να γινει νεο τηλεσκοπιο

 

το 5" mak goto εχει 500 ευρω όμως......δεν ειναι κακο τηλεσκοπιο για αρχαριο ποιον θα πεισεις να δωσει 500 ευρω ομως εδω με το ζορι δινει 100 ή 300

 

το οτι ο φιλοσ σου δεν ηξερε να στηνει το τηλεσκοπιο του δεν ειναι επιχειρημα ...πρωτα μαθαινουμε το οργανο και μετα ανεβαινουμε το βουνο

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης