Jump to content

ΑΓΟΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jim συμφωνω, αλλα σκεψου οτι και απο τα 100 στα 300 ειναι εξισου δυσκολο. Οποτε στα 100 τι λυσεις υπαρχουν;

 

Εγω στα 100 θα προτινα ενα celestron portable διοπτρικο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Jim συμφωνω, αλλα σκεψου οτι και απο τα 100 στα 300 ειναι εξισου δυσκολο. Οποτε στα 100 τι λυσεις υπαρχουν;

 

 

Εγω στα 100 θα προτινα ενα celestron portable διοπτρικο.

 

 

εγω δεν προτεινω ΤΙΠΟΤΑ και γι αυτο μιλαω για πεταμενα λεφτα .......να περιμενεις ενα χρονο να πιεις 50 καφεδες λιγοτερος και του χρονου να παρεις ενα μεταχειρισμενο των 200 ευρω ή 300 ευρω

 

τα σημερινα παιδια δινουν 200 και 300 ευρω για κινητα για πλακα ...αν κατι αγαπας καντο σωστα αλλιως μην το κανεις καθολου

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν επειδή τα πράγματα έχουν μπερδευτεί λίγο, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω...

Είμαι αρχάρια και για αυτό δεν θέλω να ξοδέψω ένα "υπερογκο" (για μενα) ποσο για κάτι με το οποίο δεν έχω έρθει σε ιδιαίτερη επαφή (παρατηρηση) αλλά σίγουρα αγαπώ με όλη μου την καρδια (γενικότερη αστρονομιας της θεωριας).

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω πως όλων οι γνώμες είναι δεκτές, η γνωμη του κυρίου jimkopa, του κυρίου equador αλλά και οποιουδηποτε αλλού προσπάθησε να βοηθησει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εισαι μικρη 15 χρονων .....εχεις ολο τον χρονο μπροστα σου το να καθυστερησεις 1-2 χρονια να παρεις κατι που πραγματικα να αξιζει και να το θυμασαι μια ζωη δεν ειναι πολυ.... 300-400 δεν ειναι υπεργκο ποσο για κατι τετοιο πιστεψε με αν δεν εχεις λεφτα.... μαζεψε δεν χαλασε ο κοσμος

 

 

 

μην παρεις παιχνιδακι παρε τηλεσκοπιο ολοι μασ το πηραμε το παιχνιδακι των 100 ευρω ....προσπαθησε να πασ σε αστροσυγκεντρωσεις να δεις μεσα απο αληθινα τηλεσκοπια

 

αν το αγαπας οπως λες σε δυο χρονια θα το αγαπας περισσοτερο και θα αποζημιωθεις με την αγορα ενος "σωστου" τηλεσκοπιου

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γνωμη μου ειναι εντελως αντιθετη. Παρε ενα τηλεσκοπιο τωρα που το αποφασησες. Με οποιοδηποτε τηλεσκοπιο απο σοβαρο καταστημα θα κανεις μια χαρα δουλεια.

 

Εγω ειχα αυτο:

 

https://www.skroutz.gr/s/3564485/Bresser-National-Geographic-Compact-114-500.html

 

Μια χαρα παρατηρηση εκανα, αν εξαιρεσεις οτι επειδη ειναι μικρο dob και δεν εχει βαση θα χρειαζεσαι τραπεζι. Παρεχει ολα οσα χρειαζεσαι για να κανεις παρατηρηση, και αν δεις οτι σου αρεσει, σε 1-2 χρονια οπως λεει ο φιλος παρε ενα καλυτερο.

 

Ειναι κριμα να δωσεις 300-500 ευρω σε αρχικο εξοπλισμο και να μην σου αρεσει. Θα απογοητευτεις και θα αναγκαστεις να το πουλησεις κοψοχρονια.

 

Μιλαω ως αρχαριος προς αρχαριο, διοτι οι πιο γνωστες εδω μεσα εχουν και διαφορετικες απαιτησεις.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή Χρονιά παιδιά και καθαρούς ουρανούς!

Δεν έχω ακόμη τηλεσκόπιο παρότι εγγεγραμμένο μέλος περίπου δύο χρόνια...

Αλλά για πιο λόγο ?

Από πιτσιρικάς ήθελα ένα Meade ρομποτικό, που λεφτά πέρασαν κοντά 20 χρόνια και το όνειρο μου θα γίνει πραγματικότητα με τα λεφτά που μαζεύει ο 9χρονος γιος μου στον κουμπαρά του...

Αν φτάσουν πάμε για 8αρι dob καθώς εμπιστεύομαι την πλειοψηφία όσων έχω διαβάσει εδώ.

Για το μέγεθος του και την ποιότητα σε σχέση με την τιμή...

Μακάρι να είχα πολλά και ναγοραζα κανένα θηρίο με 2000....

Το θέμα είναι ότι τα τελευταία χρόνια που ζω Στην Θεσνικη σε κάποιες αστροπαρατηρησεις και πάρτι του πλανηταριου είδα μέσα από ρομποτικά celestron 4",6" με ισημερινες κλπ στηρίξεις και με διάφορους φακούς αλλά περίμενα κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο.

Στην συνέχεια έψαξα στον ουρανό με κιάλια και παρότι κάτοικος πόλης δεν θα σταθώ σαυτο που μου δίνει ένα διοπτρικο φτηνό, πλανήτες και σελήνη οπότε μαζεύουμε λεφτά για κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο.

Υπομονή... Μετά αλλάζουμε και μια βάση!!!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκθέτει τις απόψεις του, όποτε και αν έχει εγγραφεί στο φόρουμ, αρκεί να έχει προσωπική εμπειρία αυτών που λέει. Εκτιμώ την προσπάθεια του equador να απαντά σε όλες τις ερωτήσεις των νεοεισερχομένων, αν και διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με αυτά που λέει. Επιπλέον δεν βλέπω κάποιον άλλο έμπειρο να απαντά, αλλά ούτε και να διαφωνεί. Όταν και εγώ ξεκίνησα υπήρξαν αρκετοί να μου απαντήσουν. Σήμερα δεν υπάρχουν. Είτε γιατί κάποιος βαριέται να γράφει τα ίδια 20 φορές το χρόνο, είτε γιατί η «αναζήτηση» στο φόρουμ είναι κακή, είτε γιατί οι νεοεισερχόμενοι βαριούνται να ψάξουν.

 

 

Εμπειρια Νο2. Βγηκαμε για παρατηρηση 10 ατομα, ολοι με διαφορετικο τηλεσκοπιο. Εγω εστησα σε 10 λεπτα (με το mak 127 goto), ειχα δει 10 στοχους και ο φιλος με το dob ακομα συναρμολογουσε. Αν σκοπευεις να το εχεις σταθερο βολευει, για μετακινησεις οχι.

Ο μόνος τρόπος να συνέβη αυτό, είναι ο φίλος με το dob να το κατασκεύαζε εκείνη τη στιγμή εξ αρχής. Αναφέρω τη παραπάνω διαπίστωση του φίλου Magicstar, για να φανεί ότι η άποψη του καθενός είναι υποκειμενική. Και εγώ έκανα πολλές «πατάτες» ακούγοντας στην αρχή τους εμπειρότερους, αλλά αυτό που πρότειναν για αυτούς δούλευε , ενώ για μένα όχι.

Έτσι πρέπει και ο κάθε αρχάριος να εκλαμβάνει τις απόψεις των άλλων και όχι με θρησκευτική ευλάβεια....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επί της ουσίας τώρα, για να αναφέρονται και κάποιες αιρετικές απόψεις. Η θεωρία ότι «καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείται περισσότερο», είναι παραπλανητική και δεν με βρίσκει σύμφωνο. Αν ήταν έτσι ας παίρναμε όλοι κιάλια 100 γραμμαρίων ή καλύτερα αντί για τηλεσκόπια ας παίρναμε τους ερευνητές οι οποίοι κουβαλιούνται παντού και έχουν απίστευτη χρηστικότητα. Και να καθόμαστε όλοι στις πολυθρονάρες μας με τα μονόκιαλα, να παίρνουμε μάτι.

 

Για μένα καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα σου δώσει την εντυπωσιακότερη εικόνα που μπορείς να πάρεις, ώστε να κοιμάσαι με χαμόγελο για μια εβδομάδα.. Προτιμώ να δω το veil μια φορά σε ένα χρόνο, από σκοτεινό ουρανό με 20αρι, παρά να το βλέπω 250 φορές το χρόνο από μέτριο ουρανό με 6 ή 8 η 10 ίντσες

 

Δεν μπορούμε μέσα από το σημαντικότερο ελληνικό φόρουμ της ερασιτεχνικής αστρονομίας, να προτείνουμε για αγορά παιχνίδια σαν αυτά που δίνει το lidl και αρκετοί άλλοι. Δεν συζητάμε για ταξικές διαφορές ή για Mercendes και Yugo. Είναι οπτικά και τα οπτικά έχουν ένα κάτω όριο. Κάτω από αυτό είναι για πέταμα.

 

Μαζέψτε κάποια χρήματα για το minimum της ποιότητας και πάνω από όλα πάρτε μεταχειρισμένο, για να μη χαθούν χρήματα, στη πιθανότατη περίπτωση να μην είναι τελικά αυτό που ζητάτε......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η έννοια της εμπειρίας, χωρίς αριθμητικούς προσδιορισμούς, είναι πολύ ασαφής.

 

Και είναι φυσικά υποκειμενική.

 

Κάτι που τώρα, με την καλπάζουσα πρεσβυωπία, το αντιλαμβάνομαι μεγαλοπρεπώς.

 

Έγραφα πριν από λίγα χρόνια πως με το Heritage εστιάζει αυτός ο φακός και δεν εστιάζει ο άλλος. Μετά από λίγα μόλις χρόνια τα στοιχεία αυτά έπαψαν να είναι επίκαιρα, καθώς άλλαξαν. Δεν άλλαξε το τηλεσκόπιο, ούτε οι φακοί, αλλά τα μάτια μου. τα οποία δεν είναι φυσικά ίδια με των άλλων ατόμων. Τα ποσοτικά στοιχεία στην περίπτωση αυτή θα μπορούσαν να είναι οι διοπτρίες της οφθαμολμολογικής εξέτασης.

 

Άλλο στοιχείο υποκειμενικότητας είναι οι προτιμήσεις. Και ένα άλλο οι προσωπικές ανάγκες. Εμένα μου αρέσει η ημερήσια επίγεια παρατήρηση και κατοικώ σε πλεονεκτική ως προς αυτό θέση. Για τους λόγους αυτούς ένα διοπτρικό 66mm είναι το αγαπημένο μου και πλέον χρησιμοποιημένο τηλεσκόπιο. Αυτό μπορεί να είναι άχρηστο σε όποιον θέλει να βλέπει αποκλειστικά γαλαξίες από ένα σκοτεινό μέρος.

 

Αριθμητικά η εμπειρία μπορεί να προσδιοριστεί με συνεδρίες, ή ανθρωποώρες παρατήρησης, ή έτη. Αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει την ευδόκιμη εμπειρία. Το να παλεύεις 8 ώρες να χειριστείς ένα τηλεσκόπιο και να καταφέρεις να δεις ελάχιστα πράγματα (έχει συμβεί σε πολλούς από εμάς) με το να δεις 10 στόχους σε ιδανικές συνθήκες εντός μίας ώρας δεν είναι ισότιμες εμπειρίες.

 

Και μπορεί κάποιος να εστιάζει στο αντικείμενο και άλλος στο μέσο. Δηλαδή κάποιος απολαμβάνει το νεφέλωμα όπως του το δίνει ο μητρικός Plossl για αρκετή ώρα σε πλήρη σκοτοψία και ίσως το ιχνογραφεί επί πλέον και άλλος έχει δώσει έμφαση στο τεχνικό μέρος και έχει δει το ίδιο νεφέλωμα μέσα από ένα μεγάλο πλήθος συνδυασμών τηλεσκοπίων και φακών. Ο πρώτος είναι ίσως καταλληλότερος να μιλήσει για το νεφέλωμα και ο δεύτερος για τον εξοπλισμό.

 

Αλλά και πάλι θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο "εμπειρία" με προσοχή. Για να κάνω την δουλειά μου σπούδασα 6 χρόνια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, κατόπιν δούλεψα 2 χρόνια σε αγροτικό και στρατό, ειδικεύτηκα άλλα 5 χρόνια και αφού έδωσα επιτυχώς εξετάσεις, δούλεψα 15.5 χρόνια 14 ώρες την ημέρα, κάνοντας παράλληλα αρκετές μεταπτυχιακές εκπαιδεύσεις. Το μυαλό μου έχει καταπιεί εκατοντάδες χιλιάδες σελίδες και έχω φροντίσει δεκάδες χιλιάδες ασθενείς, με ρυθμούς από 10 έως και 70 σε μία ημέρα. Τα 5 πρώτα χρόνια της εργασίας (έχοντας συνολικά 11 χρόνια σπουδών και 7 εργασίας) δεν αυτοαναφερόμουν ως έμπειρος μολαταύτα.

 

Ποιά είναι η αστρονομική μου εμπειρία; 5 χρόνια και κάτι ενασχόληση, στον περιορισμένο ελεύθερο χρόνο, όταν έχει καλό καιρό, δεν έχει φεγγάρι, δεν έχει συννεφιά, δεν έχω να κάνω κάτι άλλο με τη γυναίκα ή τα παιδιά μου, δεν ασχολούμαι με ένα άλλο από τα πολλά μου χόμπυ, δεν βαριέμαι κλπ. Τις περισσότερες φορές οι συνθήκες δεν είναι οι ιδανικές, φωτορρύπανση, τηλέφωνα που οφείλω να απαντήσω, να πάω να πάρω το παιδί μου από ένα club στις 3:00 (ευτυχώς τώρα πια έρχονται μόνα τους) παρατώντας τα πάντα στη μέση, και άλλα. Αυτά που έχω διαβάσει σε σχέση με εκείνα της ιατρικής αναλογούν σε ένα τόμο Super Mickey σε σύγκριση με την Brittanica.

 

Είμαι έμπειρος λοιπόν;

 

ΟΧΙ!

 

Δίνω γνώμες, συμβουλές και οδηγίες;

 

ΝΑΙ, πάντα όταν μου ζητώνται. Και μάλιστα όσο λιγότερη εμπειρία είχα, τόσο περισσότερες.

 

Γιατί αυτό;

 

Κατ' αρχάς από ευγνωμοσύνη σε όσους με βοήθησαν στην αρχή. Έπρεπε να το επιστρέψω και αφού δεν μπορούσα να το επιστρέψω στους ίδιους το επέστρεφα στους νεότερους. Έπειτα ήμουν στη φάση του ενθουσιασμού και μου άρεσε να μιλάω για τα θέματα αυτά (τώρα έχω κορεσθεί κάπως). Τέλος από επαγγελματική διαστροφή και κεκτημένη ταχύτητα. Όλη μέρα γνώμες και συμβουλές δίνω, μόνο σε όσους τις ζητούν αλλά δεν είναι, πιστέψτε το, λίγοι.

 

Φυσικά άλλο οι επαγγελματικές μου συμβουλές, οι οποίες βασίζονται, εκτός της εμπειρίας, σε έρευνα, ανασκοπήσεις, consensus και επιστημονικό έλεγχο και άλλο οι ερασιτεχνικές οι οποίες βασίζονται σε περιορισμένη υποκειμενική εμπειρία, προσωπικές προτιμήσεις, απόδοση της συνεργασίας των αισθητηριακών, αντιληπτικών και γνωστικών μου μηχανισμών (οι οποίοι διαφέρουν από τους δικούς σας) και εντέλει το γούστα είν' αυτά και τα τοιαύτα.

 

Όποιος ρωτά εδώ, καλό είναι να αντιληφθεί πως δεν ρωτά τον Νεύτωνα, τον Hubble, τον Sagan, τον Γραμματικάκη και δεν θα λάβει ως απάντηση στατιστικές και εξισώσεις. Ρωτά άτομα σαν και αυτόν, με παρόμοια αγάπη για την εμπειρία του νυκτερινού ουρανού, που όμως έχουν άλλα μάτια, άλλη τσέπη, άλλα γούστα, άλλον εξοπλισμό, άλλες εμπειρίες, άλλες γνώμες, άλλα χρόνια, άλλη μόρφωση, άλλο IQ, άλλη φυσιολογία και άλλη παθολογία, άλλες αξίες, άλλες συνήθειες και ούτω καθεξής χωρίς τέλος.

 

Τελειώνοντας και επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου, ως προς την ερασιτεχνική αστρονομία εγώ προσωπικά είμαι αρχάριος. Και επειδή είμαι αρχάριος ενδιαφέρομαι ακόμη και παρακολουθώ και δοκιμάζω και το ένα και δοκιμάζω και το άλλο. Όταν πάψουν να υπάρχουν σκοτεινές γωνίες και πράγματα που δεν έχω δει και δεν έχω γνωρίσει (ευτυχώς, κάτι πρακτικώς αδύνατον) η ερασιτεχνική αστρονομία θα γίνει άνοστη σαν μπαγιάτικη τυρόπιτα και θα χαθώ από εδώ, θα είμαι αλλού, εκεί που κάτι καινούριο θα μπορώ να γνωρίσω ή να μάθω.

 

Άρα οι γνώμες μου είναι ενός αρχαρίου και απευθύνονται σε συναδέλφους αρχαρίους. Συναδελφικά, άνευ εγγυήσεων και άνευ αντιτίμου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως kkokkolis έχω "ρουφήξει" και την τελευταία λέξη που έχεις γράψει σε αυτό το φόρουμ. Ότι απορίες έχω, κάνω search και βρίσκω πάντα αυτό που θέλω ενώ το έχεις γράψει εσύ. Τα κείμενά σου και του Τάσου Βράτολη με έχουν βοηθήσει αφάνταστα. Το 80% των γνώσεων που έχω θεωρητικά είναι από δικά σου ποστ και το λέω χωρίς υπερβολή. Να μη μιλήσω για τα excel που έχεις φτιάξει (χαρά στο κόπο σου). Δεν λέω και τα υπόλοιπα παιδιά μια χαρά με έχουν βοηθήσει αλλά ότι γνώσεις έχω αποκτήσει οφείλονται σε σένα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η έννοια της εμπειρίας, χωρίς αριθμητικούς προσδιορισμούς, είναι πολύ ασαφής.

 

Και είναι φυσικά υποκειμενική.

 

Κάτι που τώρα, με την καλπάζουσα πρεσβυωπία, το αντιλαμβάνομαι μεγαλοπρεπώς.

 

Έγραφα πριν από λίγα χρόνια πως με το Heritage εστιάζει αυτός ο φακός και δεν εστιάζει ο άλλος. Μετά από λίγα μόλις χρόνια τα στοιχεία αυτά έπαψαν να είναι επίκαιρα, καθώς άλλαξαν. Δεν άλλαξε το τηλεσκόπιο, ούτε οι φακοί, αλλά τα μάτια μου. τα οποία δεν είναι φυσικά ίδια με των άλλων ατόμων. Τα ποσοτικά στοιχεία στην περίπτωση αυτή θα μπορούσαν να είναι οι διοπτρίες της οφθαμολμολογικής εξέτασης.

 

Άλλο στοιχείο υποκειμενικότητας είναι οι προτιμήσεις. Και ένα άλλο οι προσωπικές ανάγκες. Εμένα μου αρέσει η ημερήσια επίγεια παρατήρηση και κατοικώ σε πλεονεκτική ως προς αυτό θέση. Για τους λόγους αυτούς ένα διοπτρικό 66mm είναι το αγαπημένο μου και πλέον χρησιμοποιημένο τηλεσκόπιο. Αυτό μπορεί να είναι άχρηστο σε όποιον θέλει να βλέπει αποκλειστικά γαλαξίες από ένα σκοτεινό μέρος.

 

Αριθμητικά η εμπειρία μπορεί να προσδιοριστεί με συνεδρίες, ή ανθρωποώρες παρατήρησης, ή έτη. Αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει την ευδόκιμη εμπειρία. Το να παλεύεις 8 ώρες να χειριστείς ένα τηλεσκόπιο και να καταφέρεις να δεις ελάχιστα πράγματα (έχει συμβεί σε πολλούς από εμάς) με το να δεις 10 στόχους σε ιδανικές συνθήκες εντός μίας ώρας δεν είναι ισότιμες εμπειρίες.

 

Και μπορεί κάποιος να εστιάζει στο αντικείμενο και άλλος στο μέσο. Δηλαδή κάποιος απολαμβάνει το νεφέλωμα όπως του το δίνει ο μητρικός Plossl για αρκετή ώρα σε πλήρη σκοτοψία και ίσως το ιχνογραφεί επί πλέον και άλλος έχει δώσει έμφαση στο τεχνικό μέρος και έχει δει το ίδιο νεφέλωμα μέσα από ένα μεγάλο πλήθος συνδυασμών τηλεσκοπίων και φακών. Ο πρώτος είναι ίσως καταλληλότερος να μιλήσει για το νεφέλωμα και ο δεύτερος για τον εξοπλισμό.

 

Αλλά και πάλι θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο "εμπειρία" με προσοχή. Για να κάνω την δουλειά μου σπούδασα 6 χρόνια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, κατόπιν δούλεψα 2 χρόνια σε αγροτικό και στρατό, ειδικεύτηκα άλλα 5 χρόνια και αφού έδωσα επιτυχώς εξετάσεις, δούλεψα 15.5 χρόνια 14 ώρες την ημέρα, κάνοντας παράλληλα αρκετές μεταπτυχιακές εκπαιδεύσεις. Το μυαλό μου έχει καταπιεί εκατοντάδες χιλιάδες σελίδες και έχω φροντίσει δεκάδες χιλιάδες ασθενείς, με ρυθμούς από 10 έως και 70 σε μία ημέρα. Τα 5 πρώτα χρόνια της εργασίας (έχοντας συνολικά 11 χρόνια σπουδών και 7 εργασίας) δεν αυτοαναφερόμουν ως έμπειρος μολαταύτα.

 

Ποιά είναι η αστρονομική μου εμπειρία; 5 χρόνια και κάτι ενασχόληση, στον περιορισμένο ελεύθερο χρόνο, όταν έχει καλό καιρό, δεν έχει φεγγάρι, δεν έχει συννεφιά, δεν έχω να κάνω κάτι άλλο με τη γυναίκα ή τα παιδιά μου, δεν ασχολούμαι με ένα άλλο από τα πολλά μου χόμπυ, δεν βαριέμαι κλπ. Τις περισσότερες φορές οι συνθήκες δεν είναι οι ιδανικές, φωτορρύπανση, τηλέφωνα που οφείλω να απαντήσω, να πάω να πάρω το παιδί μου από ένα club στις 3:00 (ευτυχώς τώρα πια έρχονται μόνα τους) παρατώντας τα πάντα στη μέση, και άλλα. Αυτά που έχω διαβάσει σε σχέση με εκείνα της ιατρικής αναλογούν σε ένα τόμο Super Mickey σε σύγκριση με την Brittanica.

 

Είμαι έμπειρος λοιπόν;

 

ΟΧΙ!

 

Δίνω γνώμες, συμβουλές και οδηγίες;

 

ΝΑΙ, πάντα όταν μου ζητώνται. Και μάλιστα όσο λιγότερη εμπειρία είχα, τόσο περισσότερες.

 

Γιατί αυτό;

 

Κατ' αρχάς από ευγνωμοσύνη σε όσους με βοήθησαν στην αρχή. Έπρεπε να το επιστρέψω και αφού δεν μπορούσα να το επιστρέψω στους ίδιους το επέστρεφα στους νεότερους. Έπειτα ήμουν στη φάση του ενθουσιασμού και μου άρεσε να μιλάω για τα θέματα αυτά (τώρα έχω κορεσθεί κάπως). Τέλος από επαγγελματική διαστροφή και κεκτημένη ταχύτητα. Όλη μέρα γνώμες και συμβουλές δίνω, μόνο σε όσους τις ζητούν αλλά δεν είναι, πιστέψτε το, λίγοι.

 

Φυσικά άλλο οι επαγγελματικές μου συμβουλές, οι οποίες βασίζονται, εκτός της εμπειρίας, σε έρευνα, ανασκοπήσεις, consensus και επιστημονικό έλεγχο και άλλο οι ερασιτεχνικές οι οποίες βασίζονται σε περιορισμένη υποκειμενική εμπειρία, προσωπικές προτιμήσεις, απόδοση της συνεργασίας των αισθητηριακών, αντιληπτικών και γνωστικών μου μηχανισμών (οι οποίοι διαφέρουν από τους δικούς σας) και εντέλει το γούστα είν' αυτά και τα τοιαύτα.

 

Όποιος ρωτά εδώ, καλό είναι να αντιληφθεί πως δεν ρωτά τον Νεύτωνα, τον Hubble, τον Sagan, τον Γραμματικάκη και δεν θα λάβει ως απάντηση στατιστικές και εξισώσεις. Ρωτά άτομα σαν και αυτόν, με παρόμοια αγάπη για την εμπειρία του νυκτερινού ουρανού, που όμως έχουν άλλα μάτια, άλλη τσέπη, άλλα γούστα, άλλον εξοπλισμό, άλλες εμπειρίες, άλλες γνώμες, άλλα χρόνια, άλλη μόρφωση, άλλο IQ, άλλη φυσιολογία και άλλη παθολογία, άλλες αξίες, άλλες συνήθειες και ούτω καθεξής χωρίς τέλος.

 

Τελειώνοντας και επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου, ως προς την ερασιτεχνική αστρονομία εγώ προσωπικά είμαι αρχάριος. Και επειδή είμαι αρχάριος ενδιαφέρομαι ακόμη και παρακολουθώ και δοκιμάζω και το ένα και δοκιμάζω και το άλλο. Όταν πάψουν να υπάρχουν σκοτεινές γωνίες και πράγματα που δεν έχω δει και δεν έχω γνωρίσει (ευτυχώς, κάτι πρακτικώς αδύνατον) η ερασιτεχνική αστρονομία θα γίνει άνοστη σαν μπαγιάτικη τυρόπιτα και θα χαθώ από εδώ, θα είμαι αλλού, εκεί που κάτι καινούριο θα μπορώ να γνωρίσω ή να μάθω.

 

Άρα οι γνώμες μου είναι ενός αρχαρίου και απευθύνονται σε συναδέλφους αρχαρίους. Συναδελφικά, άνευ εγγυήσεων και άνευ αντιτίμου.

 

Respect!!!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή χρονιά σε όλες και όλους...

 

Βλέπω έχετε κάνει ωραίο νήμα πρωτοχρονιάτικο...

 

Γιατρέ για να φύγει η αίσθηση του κορεσμού χρειάζεσαι ανανέωση εξοπλισμού. Δεν πουλάς λέω εγώ εκείνον τον powermate 2,5χ που δεν χρησιμοποιείς συχνά? ευκαιρία είναι... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης