Jump to content

Dobsonian και πλανητική φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη τραβάω βίντεο κανα τρίλεπτο προσπαθώντας να ακολουθώ σταθερά με το χέρι το φεγγάρι και απλα το περνάω στο προγραμμα στο pc και παίζω μπαλα ; ;)
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χοντρικά ναι, αν και το 3λεπτο μου ακούγεται πολύ αισιόδοξο!

Κάνε ένα ψάξιμο και σε αντίστοιχα θέματα με stacking φώτο, και προγράμματα τύπου registax στα θέματα, έχει συζητηθεί πολύ :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα. Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά να τραβήξω φωτογραφίες με την Nikon D3300 απ΄ευθείας από το 10αρι μου DOB με χρήση μόνο του T-ring. Η Σελήνη βγήκε πολύ ικανοποιητική, ο Κρόνος όμως σε single shot φαίνεται μόνο με φουλ μεγέθυνση αλλά έχει πολύ κακή ποιότητα (για Άρη δεν το συζητώ καν).

 

Ερώτηση, πως μπορούμε να βγάλουμε βίντεο (έστω και ας ακολουθούμε χειροκίνητα την κίνηση) αφού στο βίντεο που δεν υπάρχει έξτρα μεγέθυνση, οι πλανήτες φαίνται εντελώς ως κουκκίδες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα. Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά να τραβήξω φωτογραφίες με την Nikon D3300 απ΄ευθείας από το 10αρι μου DOB με χρήση μόνο του T-ring. Η Σελήνη βγήκε πολύ ικανοποιητική, ο Κρόνος όμως σε single shot φαίνεται μόνο με φουλ μεγέθυνση αλλά έχει πολύ κακή ποιότητα (για Άρη δεν το συζητώ καν).

 

Ερώτηση, πως μπορούμε να βγάλουμε βίντεο (έστω και ας ακολουθούμε χειροκίνητα την κίνηση) αφού στο βίντεο που δεν υπάρχει έξτρα μεγέθυνση, οι πλανήτες φαίνται εντελώς ως κουκκίδες;

 

Ψιλοδυσκολο με nikon δυστυχως να κανεις δουλεια.Σε single shot ολα θα σου φαινονται πολυ μικρα,εκτος απο ηλιο κ σεληνη φυσικα.

 

Ειχα και εγω την d5100 αλλα δεν βοηθαγε καθολου.την εδωσα πηρα μια canon 550d Που εχει συγκεκριμενη λειτουργια βιντεο 640*480 @ 60 fps που ουσιαστικα κανει crop και χρησιμοποιει μονο ενα πολυ μικρο κομματι του αισθητηρα ωστε να τραβηξει βιντεο 1:1 και κατα καποιο τροπο βρηκα την υγεια μου.μην σου φαινεται μικρη αναλυση το 640*480,και εγω το θεωρουσα πολυ "ξεπερασμενο" αλλα τελικα ειναι μια χαρα.

Ενταξει υστερει λιγο σε καθημερινη φωτογραφια απο την nikon που ειχα οπως επισης υστερει λιγο και σε σχεση με διαφορες πλανητικες καμερες αλλα τι να κανεις,προσπαθεις με οσο πιο λιγα χρηματα να κανεις την δουλεια σου.

 

Αυτη εδω ειναι τραβηγμενη με την canon 550d μου και 8" κατοπτρικο τηλεσκοπιο + 5χ televue powermate.

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=19841[/img]

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψιλοδυσκολο με nikon δυστυχως να κανεις δουλεια.Σε single shot ολα θα σου φαινονται πολυ μικρα,εκτος απο ηλιο κ σεληνη φυσικα.

 

Ειχα και εγω την d5100 αλλα δεν βοηθαγε καθολου.την εδωσα πηρα μια canon 550d Που εχει συγκεκριμενη λειτουργια βιντεο 640*480 @ 60 fps που ουσιαστικα κανει crop και χρησιμοποιει μονο ενα πολυ μικρο κομματι του αισθητηρα ωστε να τραβηξει βιντεο 1:1 και κατα καποιο τροπο βρηκα την υγεια μου.μην σου φαινεται μικρη αναλυση το 640*480,και εγω το θεωρουσα πολυ "ξεπερασμενο" αλλα τελικα ειναι μια χαρα.

Ενταξει υστερει λιγο σε καθημερινη φωτογραφια απο την nikon που ειχα οπως επισης υστερει λιγο και σε σχεση με διαφορες πλανητικες καμερες αλλα τι να κανεις,προσπαθεις με οσο πιο λιγα χρηματα να κανεις την δουλεια σου.

 

Αυτη εδω ειναι τραβηγμενη με την canon 550d μου και 8" κατοπτρικο τηλεσκοπιο + 5χ televue powermate.

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=19841[/img]

 

Η φωτογραφία είναι πολύ καλή! Εγώ όμως έχω barlow 2x οπότε δύσκολο. Από ότι κατάλαβα πάντως και με μια μέτρια web cam μπορείς να κάνεις δουλειά. Σκέφτομαι να πάρω μια για να παίξω λιγάκι, τουλάχιστον να μάθω τη διαδικασία και τα προγράμματα μέχρι να αναβαθμίσω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία είναι πολύ καλή! Εγώ όμως έχω barlow 2x οπότε δύσκολο. Από ότι κατάλαβα πάντως και με μια μέτρια web cam μπορείς να κάνεις δουλειά. Σκέφτομαι να πάρω μια για να παίξω λιγάκι, τουλάχιστον να μάθω τη διαδικασία και τα προγράμματα μέχρι να αναβαθμίσω!

 

Μια πολυ φθηνη για να ξεκινησεις κ απλα να πειραματιστεις ειναι η xbox live vision που απο ebay την βρισκεις 10-15 ευρω.Δεν κανει πολλα αλλα ειναι μια χαρα για να ξεκινησεις με κατι πολυ πολυ οικονομικο.

Μετα κοιτας για μια καλη πλανητικη :lol: :lol: :lol: :lol:

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο ξεκινημα φιλε μου.οταν παρεις μια πλανητικη καμερα καλη και ενα barlow 2x μπορεις να παρεις πολυ καλες φωτογραφιες ακομα και με κινηση με το χερι.Να και μια δικια μου πριν καποια χρονια με dob O.O 10'' και asi 120mc.

1221240556_Sat_225807copy.jpg.4ca71211c47c131f4083494760cd9661.jpg

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πολυ φθηνη για να ξεκινησεις κ απλα να πειραματιστεις ειναι η xbox live vision που απο ebay την βρισκεις 10-15 ευρω.Δεν κανει πολλα αλλα ειναι μια χαρα για να ξεκινησεις με κατι πολυ πολυ οικονομικο.

Μετα κοιτας για μια καλη πλανητικη :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Κάπως έτσι θα το κάνω! Ευχαριστώ για την πρόταση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο ξεκινημα φιλε μου.οταν παρεις μια πλανητικη καμερα καλη και ενα barlow 2x μπορεις να παρεις πολυ καλες φωτογραφιες ακομα και με κινηση με το χερι.Να και μια δικια μου πριν καποια χρονια με dob O.O 10'' και asi 120mc.

 

Υπάρχει ελπίδα δηλαδή!!! \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης