Jump to content

Πλούτωνας: Πλανήτης ή όχι; Sedna;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vegan, σύχγρονες απόψεις στο θέμα της ετυμολογίας δεν υπάρχουν.Η επιστήμη της ετυμολογίας είναι ίδια και απαράλακτη εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Το λέω για τέταρτη φορά.Μα επιτέλους. Δεν είπα να λέμε ότι πλανάται πλανήτη και τέλειωσε.Έχουμε δώσει πιο προσδιοριστικούς χαρακτηρισμούς, το ξαναλέω. ΤΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΠΛΟΥΤΩΝΑΣ ΠΧ Ή Ο ΗΛΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Δεν λέω να τα λέμε όλα πλανήτες όταν επικοινωνούμε. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις τι λέω!

Όταν λέω ''πως η ελληνική γλώσσα ξέρει'', εννοώ ότι ο θέτης των ονομάτων πρέπει να είχε επιστημονικές γνώσεις τεράστιες για την εποχή του(τώρα η εποχή του ονοματοθέτη είναι άγνωστο ποιά είναι).

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον το θέμα τέθηκε για τον δέκατο πλανήτη(Zena, άκου όνομα!), τον Πλούτωνα ή τη Sedna (άκου όνομα!), αφήστε τους ξένους να λένε planet και αν μη ξέρουν τι λένε. Εμείς οι Έλληνες που τους δώσαμε τη λέξη να μη πέφτουμε σε τέτοια διλλήματα. Ντροπιάζουμε τη γλώσσα μας.Εγώ και μόνο που σκέφτομαι τη φράση ''Ο Sedna δεν είναι πλανήτης'' αισθάνομαι άσχημα, είναι σα να λέω 1+1=3.

Πιστεύω ότι πρέπει κάποιος επιτέλους να τους πεί στη διεθνή κοινότητα ότι πλανήτης λέγεται ότι πλανάται και όχι ότι θέλουν αυτοί. Αν θέλουν να κατηγοριοποιήσουν τα ουράνια σώματα πλανήτες-δορυφόρους του Ήλιου σύμφωνοι. Δύο τρόποι υπάρχουν. Ή θα τα προσδιορίζουν αλλά πάντα με κάποιο παράγωγο της λέξης πλανήτης ή την ίδια τη λέξη πλανήτης (εφόσον θέλουν να λένε planet) πχ minor planets. Ή να μη χρησιμοποιούν τη λέξη πλανήτης καθόλου.Επιλεκτικά πλανήτες δεν υπάρχουν.(μέχρι τον Ποσειδώνα πχ). Αυτή είναι η άποψή μου.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αχ βρε Ιφικράτη....

 

Πως να συννενοηθούμε άμα μου λές ότι ο Ήλιος είναι πλανήτης;;;

 

Δεν υφίσταται πλέον ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΙΚΟΣ ορισμός...

 

σύχγρονες απόψεις στο θέμα της ετυμολογίας δεν υπάρχουν.Η επιστήμη της ετυμολογίας είναι ίδια και απαράλακτη εδώ και χιλιάδες χρόνια.

 

Στο post μου δε μίλησα για επιστήμη της ετοιμολογίας, και ούτε ξέρω τι είναι αυτό(φυσικός είμαι ο καημένος), αλλά για επιστήμη της ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ.

 

Η άποψη του ότι πλανάται είναι πλανήτης είναι σαφώς απαρχαιωμένη.

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα "εθνικό" !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πεθάναμε το θέμα. Λοιπόν εγώ είπα αυτά πιστεύω και νομίζω έγινα κατανοητός απ' τους υπολοίπους.

Vegan και γω φυσικός είμαι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε ξέρω να μιλάω. Λέω τι είναι σωστό να λέμε. Είναι θέμα ορθολογίας. Ας σώσουμε ότι μπορούμε γιατί όπως πάμε θα λέμε τα διαστημόπλοια ψυγεία στο μέλλον. Δυστυχώς ή ευτυχώς η Ελληνική γλώσσα είναι σημειακή, δηλαδή κάθε της γράμμα έχει το λόγο του.Καμμία άλλη στον κόσμο δεν είναι έτσι.Δε σου αρέσει; Θέλεις να τη σκοτώσουμε στο όνομα των ξένων; Δώξα το θεώ λέξεις να ονομάσουμε τα ουράνια σώματα έχουμε άπειρες. Πρέπει να κολλήσουμε στη λέξη πλανήτης; Και αφού μιλάς για επιστήμη της Αστρονομίας σου θυμίζω ότι αυτή γεννήθηκε εδώ, και αν θες είναι και θέμα ιστορικό ο σεβασμός της γλώσσας που τη γέννησε.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Ιφικράτη, προφανώς και καταλαβαίνουμε τι θες να πεις, απλά προσωπικά διαφωνώ με την προσέγγιση που κάνεις, θεωρώντας πιο σημαντική την ακριβή περιγραφή ενός είδους αντικειμένων παρά την κυριολεκτική σημασία μιας λέξης. Δεν πρέπει να ξεχνάμε οι κάτοικοι της Γη, δεν την βλέπουμε να πλανάται στον ουρανό, μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν είναι πλανήτης;

 

Φυσικά το θέμα που συζητάμε δεν απασχολεί μόνο εμάς, εδώ βρίσκεται ένα άρθρο για το ζήτημα των 8 ή 10 πλανητών του Ηλιακού μας συστήματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε heal, σωστός ο προβληματιμός σου. Ωστόσο βλέπουμε τη Γη να πλανάται στον ουρανό. Για την ακρίβεια μπορεί να μη μπορούμε να δούμε την ίδια τη Γη, αλλά βλέπουμε το αστρικό σκηνικό να αλλάζει κάθε νύχτα την ίδια ώρα.Αλλά για να δεις γιατί σέβομαι τη γλώσσα μας τόσο πολύ κοίταξε το post μου για τις γνώσεις των αρχαίων ελλήνων στην αστρονομία. :wink:
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι,

 

Οι ορισμοί στην Επιστήμη είναι πολύ χρήσιμοι για λόγους κατάταξης και ιεράρχησης των εμπειρικών δεδομένων όμως δεν αποτελούν γνώση γι’ αυτό και δεν πρέπει να τους αφήνουμε να μας μπερδεύουν. Η ουσία ενός πλανήτη σίγουρα δεν βρίσκεται στον ορισμό του αλλά στην ειδοποιό διαφορά του με τ’ άλλα σώματα του ηλιακού συστήματος καθώς επίσης και στον τρόπο με τον οποίο σχηματίστηκε γι’ αυτό και θα μπορούσαμε να κάνουμε μόνο μια ερώτηση για να καταλάβουμε το status του φερόμενου ως δέκατου πλανήτη, η οποία είναι η ακόλουθη :

 

Από ποιο εξελικτικό στάδιο της δημιουργίας του ηλιακού συστήματος προέρχεται η γένεση αυτού του σώματος ?

 

Για παράδειγμα οι κομήτες και οι αστεροειδής δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως πλανήτες διότι αποτελούν απομεινάρια (το καθένα προερχόμενο από διαφορετική διαδικασία) της γένεσης του πλανητικού συστήματος από το πρωτογενές νέφος αερίων και σκόνης. Οι αστρονόμοι τα χαρακτηρίζουν ως solar system fluff (αποτυχημένες προσπάθειες του ηλιακού συστήματος) διότι οι μεν κομήτες αν και έφτασαν στην κατάσταση του planetesimal (πλανητοειδούς) δεν κατάφεραν να αποτελέσουν κομμάτι ενός μεταγενέστερου πρωτοπλάνητη (άθροιση μικρών πλανητοειδών πριν την διαφοροποίηση των υλικών και τη δημιουργία του πλανήτη). Επίσης η σύσταση τους δηλαδή ο πάγος νερού, αμμωνίας και μεθανίου τους αποκλείει από το να χαρακτηριστούν πλανήτες. Για τους μεν αστεροειδής δεν είναι πλανήτες διότι είτε αποτελούν κομμάτια ενός πλανήτη που διαλύθηκε κατά τα πρώτα στάδια της δημιουργίας του λόγω σύγκρουσης με άλλο μαζικό αντικείμενο του πρώιμου ηλιακού συστήματος είτε , σύμφωνα με πιο αυστηρά και ακριβή μοντέλα, αποτελούν και αυτοί την αποτυχημένη προσπάθεια δημιουργίας ενός πλανήτη μεταξύ Άρη και Δια. Μπορεί ν’ αποδειχθεί με κλασική φυσική ότι σ’ εκείνη την τροχιά που πήγε να σχηματιστεί ο εν δυνάμει πλανήτης, οι παλιρροϊκές δυνάμεις του Δία ήταν τόσο ισχυρές που τον διέλυσαν. Ο μόνος τρόπος να επιζούσε θα ήταν να μπει σε τροχιά παλιρροϊκού συντονισμού (tidal coupling) η οποία θα χαρακτηρίζονταν από συγκεκριμένο ημιάξονα ο οποίος δεν ήταν επιτρεπτός για την δεδομένη θέση.

Για να βρούμε λοιπόν από ποιο στάδιο δημιουργίας προήλθε ο «δέκατος» πλανήτης και να σιγουρευτούμε ότι δεν αποτελεί απλά «σκουπίδι» του πρωτονέφους, θα πρέπει να μπορέσουμε ν’ αποφανθούμε για την δομή του και να δούμε εαν έχει υποστεί διαφοροποίηση (differentiation) και διαστρωμάτωση, ιδιότητες χαρακτηριστικές των πλανητών. Μια ακόμη απάντηση μπορεί να δοθεί από την σύσταση του για να δούμε εάν συμφωνεί με την θεωρεία της επιλεκτικής συμπύκνωσης των διαφόρων υλικών ανάλογα με την απόσταση τους από τον ήλιο κατά την δημιουργία των πλανητοειδών. Εάν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει τότε είναι απομεινάρι του πρωτονέφους και όχι πλανήτης.

 

Φιλικά

Αντώνης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης