Jump to content

Astronio: Ελληνικό αστρονομικό κανάλι στο Youtube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα συνέβαινε εάν η Γη ξαφνικά σταματούσε να περιστρέφεται; Στο επεισόδιο αυτό μελετούμε τα ακραία σενάρια σχετικά με την περιστροφή της Γης και τις συνέπειες που θα είχαν για τη ζωή και τις συνθήκες του πλανήτη μας.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί φίλοι, με αφορμή τη δημοφιλή σειρά επιστημονικής φαντασίας "To Πρόβλημα των Τριών Σωμάτων" έφτιαξα ένα βίντεο όπου εξηγώ έννοιες όπως είναι η βαρυτική αλληλεπίδραση τριών σωμάτων, η κβαντική διεμπλοκή, η μάζα που θα έπρεπε να έχει ο Ήλιος για να μας σηκώσει από το έδαφος, το γειτονικό σύστημα του Άλφα του Κενταύρου και πολλά ακόμα! Μπορείτε να το δείτε εδώ: 

https://www.youtube.com/watch?v=dfF28s73z94

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης μελετούμε τις νέες εντυπωσιακές φωτογραφίες του διαστημικού τηλεσκοπίου Euclid, με τα γαλαξιακά σμήνη Abell 2390 και Abell 2764, το υπέροχο νεφέλωμα M 78, τον γιγάντιο σπειροειδή γαλαξία NGC 6744 και τη γαλαξιακή ομάδα Dorado. Επίσης συζητούμε για τους πλανήτες K2-18b, 55 cancri e και Gliese 12 b, για την επερχόμενη έκρηξη nova του T Coronae Borealis, αλλά και τη μεγαλύτερη αστρική μαύρη τρύπα που γνωρίζουμε, την Gaia BH3. 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Στο παρακάτω live συζητήσαμε για τις νέες καταιγιστικές εξελίξεις στον χώρο του AI, έναν χρόνο μετά από την πρώτη μας συζήτηση, μαζί με τους Δρα Ιωάννη Καραγεώργο και Φώτη Ζανταλή. OpenAI, Google, Microsoft, Meta, Anthropic και άλλες εταιρίες συγκρούονται, αλλά και συνεργάζονται δημιουργώντας έναν νέο ανθρώπινο πολιτισμό. 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Astronio,το live σου ήταν απλά φοβερό και πολύ ενημερωτικό! Χρησιμοποιούσα το chat gpt για πολύ καιρό αλλά ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα έφτανε κάπως έτσι; Ανυπομονώ για τα επόμενα!  

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντα ήθελα να κάνω ένα βίντεο για την Κβαντική Μηχανική, με σκοπό να αποσαφηνίσουμε αυτές τις παράξενες έννοιες του μικρόκοσμου όπως είναι η αρχή της αβεβαιότητας, ο κυματοσωματιδιακός δυισμός, η γάτα του Σρέντινγκερ, η κατάρρευση της κυματοσυνάρτησης, η κβαντική διεμπλοκή κ.α. Έννοιες που είναι πολύ σημαντικές για την ίδια την ύπαρξη του Σύμπαντος, αλλά που ελάχιστοι τις γνωρίζουν. Βέβαια, εγώ είμαι αστροφυσικός και όχι θεωρητικός φυσικός. Τελευταία φορά που μελέτησα σοβαρά Κβαντομηχανική ήταν όταν ήμουν... φοιτητής! Τι βίντεο να κάνω λοιπόν; Σκέφτηκα ότι η ιδανική λύση θα ήταν να απευθυνθώ στον καλύτερο δάσκαλο Κβαντομηχανικής που γνωρίζω. Τον καλύτερο των καλύτερων! Ήξερα ότι αν καταφέρω να κάνω μια συζήτηση μαζί του, θα μιλάω λίγο και θα ακούω πολύ, διότι έχει την ικανότητα με την αφηγηματικότητα και την απλότητα του λόγου του να σε καθηλώνει. Με μεγάλη μου χαρά αποδέχτηκε την πρόσκληση και κάναμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Μιλάω φυσικά για τον εξαιρετικό καθηγητή του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης, κύριο Στέφανο Τραχανά. Είναι βέβαιο ότι ο λόγος του θα σας συνεπάρει!

 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικός όπως πάντα ο Στέφανος Τραχανάς!

Διαθέτει εκτός από εκπληκτικό και σπάνιο χάρισμα διδασκαλίας και πολύ βαθιά κατανόηση των δύσκολων εννοιών της Φυσικής γενικά και όχι μόνο της Κβαντομηχανικής!

Γι'αυτό ό,τι μάθημα και αν μας δίδαξε στο Φυσικό Κρήτης,ήταν ο καλύτερος Δάσκαλος,όχι μόνο Επιστήμης αλλά και Ήθους,μαζί με τον αλησμόνητο Βασίλη Ξανθόπουλο!

Φωτεινό παράδειγμα για όλους μας!🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, Startoucher101 said:

Γειά σου και πάλι Κώστα! Τον είχες καθηγητή; Εαν ναι είσαι πολύ τυχερός!

Την δεκαετία του 1980 ήταν ευτυχής συγκυρία να σπουδάζεις στο Πανεπιστήμιο Κρήτης ιδιαίτερα Φυσική και Βιολογία.

Υπήρχαν κορυφαίοι Καθηγητές σε παγκόσμιο επίπεδο,με πολύ υψηλό επίπεδο κατάρτισης,έρευνας και διδακτικής ικανότητας.

Στέφανος Τραχανάς, Βασίλης Ξανθόπουλος-κορυφαίος Αστροφυσικός,Δάσκαλος και Άνθρωπος-ο στενός συνεργάτης του κορυφαίου νομπελίστα Αστροφυσικού S.Chandrashekhar:

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Σουμπραμανιάν_Τσαντρασεκάρ

Subrahmanian Chandrashekhar

Βραβείο Νόμπελ Φυσικής 1983, University of Chicago (ΗΠΑ),
"Δε μπορώ να αναγνωρίσω επαρκώς πόσο υπόχρεος είμαι στο Βασίλη Ξανθόπουλο"

Στην εισαγωγή του βιβλίου του “The Mathematical Theory of Black Holes”, ο S. Chandrashekhar αναφέρει:

“...Of my indebtedness to Basilis Xanthopoulos, I can make no adequate acknowledgement. He undertook, gladly, the formidable task of reading the entire book in several stages of the manuscript and checking the mathematical developments. But his help went much beyond that: besides his original contributions included in Chapters 4 ($25), 5 (& 42), 6 (& 57), 7 (&60) and 11 (& 109), his critical appraisal was always invaluable.
[Μετάφραση] “.. Δε μπορώ να αναγνωρίσω επαρκώς πόσο υπόχρεος είμαι στο Βασίλη Ξανθόπουλο. Ανέλαβε, με χαρά, το τρομερό καθήκον να διαβάσει ολόκληρο το βιβλίο σε διάφορα στάδια του χειρογράφου και να ελέγξει τις μαθηματικές εξελίξεις. Αλλά η βοήθειά του ήταν πολύ μεγαλύτερη από αυτό: εκτός από τις πρωτότυπες συνεισφορές του, που περιλαμβάνονται στα Κεφάλαια 4 ($ 25), 5 (& 42), 6 (& 57), 7 (& 60) και 11 (& 109), η κριτική αξιολόγησή του ήταν πάντα ανεκτίμητη.”


Στον πρόλογο του 6ου τόμου “Selected papers of S. Chandrashekhar”, η εισαγωγή του οποίου είχε γραφεί από τον Β. Ξανθόπουλο και εκδόθηκε το 1991, ο S. Chandrashekhar αναφέρει:


“Basilis Xanthopoulos was shot to death in an unspeakable act of violence on the evening of 27 November 1990 while he was giving a seminar lecture on advanced computing to his senior colleagues at the Research Center of the University of Crete (Iraklion, Greece). And so ended without warning, a life of love and joy, rich in promise.
Basilis and I collaborated on a variety of scientific subjects almost continuously from 1978, when he was a graduate student, to the present. Some of the results of that collaboration are presented in this volume. The enduring personal friendship that emerged is amply present in the warm and generous forward that Basilis wrote for this volume (and for which I am deeply grateful).
My association with Basilis is the most binding in all my sixty years of science.
On the evening of 28 November my wife and I listened on our phonograph to the second and the third movements of Eroica in a renewal of our dedication to a dear departed friend.”
[Μετάφραση] “Ο Βασίλης Ξανθόπουλος πυροβολήθηκε θανάσιμα σε μια ανείπωτη πράξη βίας το απόγευμα της 27ης Νοεμβρίου 1990, ενώ έδινε σεμινάριο σε προχωρημένες υπολογιστικές μεθόδους στους συναδέλφους του στο Κέντρο Ερευνών του Πανεπιστημίου Κρήτης (Ηράκλειο, Ελλάδα). Και έτσι τελείωσε χωρίς προειδοποίηση, μια ζωή αγάπης και χαράς, πολλά υποσχόμενη.
Ο Βασίλης και εγώ συνεργαστήκαμε σε μια ποικιλία επιστημονικών θεμάτων σχεδόν συνεχώς από το 1978, όταν ήταν μεταπτυχιακός φοιτητής, μέχρι σήμερα. Μερικά από τα αποτελέσματα αυτής της συνεργασίας παρουσιάζονται σε αυτόν τον τόμο. Η διαρκής προσωπική φιλία που προέκυψε εμφανίζεται με αφθονία στο ζεστό και γενναιόδωρο πρόλογο που έγραψε ο Βασίλης για αυτόν τον τόμο (και για τον οποίο είμαι βαθύτατα υπόχρεος).
Η σχέση μου με τον Βασίλη είναι η πιο στενή στα εξηντα μου χρόνια στην επιστήμη.
Το απόγευμα της 28ης Νοεμβρίου, η σύζυγός μου και εγώ ακούσαμε με τον φωνογράφο μας το δεύτερο και τρίτο μέρος της “Eroica” [του Μπετόβεν] σε μια ανανέωση της αφοσίωσής μας σε έναν αγαπημένο φίλο που έφυγε.”

Επίσης Γιώργος Γραμματικάκης,Λευτέρης Οικονόμου (ιδρυτής και πρώτος πρόεδρος του Ι.Τ.Ε),Παναγιώτης Λαμπρόπουλος και άλλοι σημαντικοί επιστήμονες σε διεθνές επίπεδο.

Πέρασαν τόσα χρόνια,αλλά οι μεγάλοι Δάσκαλοι δεν ξεχνιούνται!

Με νοσταλγική διάθεση-Κώστας

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης