Jump to content

ερασιτεχνικη αστρονομια στην ελλαδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και τίποτα δεν με υποχρεώνει να πιστεύω ότι οπωσδήποτε αγαπάνε πάντα αυτό που κάνουν.

 

ναι φυσικα, αλλα το οτι ηταν επιλογη τους (και οφειλω να πω οχι και τοσο ευκολη) δεν σου λεει κατι ? κανεις δεν τους επιασε απο τον λαιμο. αν δεν το αγαπουσαν, δεν θα το εκαναν. οχι ?

 

δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν αποκλείεται να ξεκινήσεις και να εμπλακείς σε κάτι από (και) αγάπη. Είναι το πιθανότερο.

 

Δεν αποκλείω όμως και την περίπτωση να εγκλωβιστείς, να αποκτήσεις παρωπίδες και τελικά να χαθεί στο δρόμο το συναίσθημα αυτό, χωρίς ωστόσο να σταματήσεις την (επαγγελματική ή επιστημονική) ενασχόληση.

 

Εσύ το αποκλείεις; Δεν έχει συμβεί πολλές φορές σε πλείστες εκδηλώσεις;

Δεν είναι ίσως και ένας από τους υπαρκτούς κινδύνους της επιστήμης;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

Νομίζω ότι το παρακάτω θα πρέπει να το ξανασκεφτείς.

 

[στις λέξεις] εχει δωθει μια σημασια απο αυτους που ειναι ειδικοι πανω στο θεμα, και δεν μπορουμε να τις χρησιμοποιουμε οπως μας βολευουν. αν εμεις διαφωνουμε δεν νομιζω να γινεται αυτο επειδη οι λεξεις δεν εχουν αυστηρη σημασια αλλα ισως επειδη εμεις εχουμε παρεξηγησει την ερμηνεια αυτη

 

Διότι έχω την εντύπωση ότι εσύ τουλάχιστον για να θεωρήσεις κάποιον "επιστήμονα" και όχι απλά ό,τι λέει η επαγγελματική του κάρτα, θα θεωρήσεις κριτήριο το να ξέρει να διαβάζει, να σκέφτεται και να διατυπώνει τη σκέψη του με προσοχή ! Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις λέξεις αυθαίρετα.

 

Όσο για τη χρήση της λέξης "αύριο" στις εμπορικές συναλλαγές, απ' όσο γνωρίζω, είναι σε μεγάλο βαθμό σχετική..."Αυριο-μεθαύριο" για μια δημόσια υπηρεσία μπορεί να σημαίνει μετά από 1 χρόνο.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσύ το αποκλείεις; Δεν έχει συμβεί πολλές φορές σε πλείστες εκδηλώσεις;

Δεν είναι ίσως και ένας από τους υπαρκτούς κινδύνους της επιστήμης;

 

οχι βεβαια. φυσικα και εχει συμβει, φυσικα και θα συνεχισει να συμβαινει. απλα δεν το θεωρω κανονα.

 

Διότι έχω την εντύπωση ότι εσύ τουλάχιστον για να θεωρήσεις κάποιον "επιστήμονα" και όχι απλά ό,τι λέει η επαγγελματική του κάρτα, θα θεωρήσεις κριτήριο το να ξέρει να διαβάζει, να σκέφτεται και να διατυπώνει τη σκέψη του με προσοχή ! Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις λέξεις αυθαίρετα.

 

και παλι συμφωνω. αυτες ειναι οι αναγκεες συνθηκες για να λεγετε καποιος επιστημονας. δεν ειναι και οι ικανες. δεν σημαινει οτι καθενας που μπορει να τα κανει αυτα λεγεται επιστημονας.

 

 

 

Όσο για τη χρήση της λέξης "αύριο" στις εμπορικές συναλλαγές, απ' όσο γνωρίζω, είναι σε μεγάλο βαθμό σχετική..."Αυριο-μεθαύριο" για μια δημόσια υπηρεσία μπορεί να σημαίνει μετά από 1 χρόνο.

 

αυτο λεω. ευτυχως η ελληνικη ειναι παμπλουτη. γιατι να μην πουμε "εγω θα ερθω αυριο" και να ερθω αυριο. "θα σου δωσω τα χρηματα μεθαυριο" και να στα δωσω μεθαυριο. "ειμαι ερασιτεχνης" και να ειμαι ερασιτεχνης. ξερουμε τι σημαινουν οι λεξεις, ας τις χρησιμοποιουμε σωστα. αστρονομος: αυτο, ερασιτεχνης : το αλλο. βγαινει το συμπερασμα

 

δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατι να μην πουμε "εγω θα ερθω αυριο" και να ερθω αυριο. "θα σου δωσω τα χρηματα μεθαυριο" και να στα δωσω μεθαυριο. "ειμαι ερασιτεχνης" και να ειμαι ερασιτεχνης.

 

γιατί έτσι σκοτώνουμε τους ποιητές! Η πραγματικότητα αρνείται επίμονα μια πλήρη αναγωγή σε ταξινομήσεις. Η αντικατάστασή της από ένα στεγνό και άκαμπτο μαθηματικό μοντέλλο είναι καταπιεστική και οδηγεί τον άνθρωπο στην αλλοτρίωση.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...ευτυχως η ελληνικη ειναι παμπλουτη.

 

Όποιος το αμφισβητεί αυτό, σαφώς λαθεύει.

Είμαι κι εγώ οπαδός της χρήσης των σωστών λέξεων, της ορθής σύνταξης, της σαφήνειας κλπ και δεν απαξιώνω τη δύναμη της γλώσσας μας (πολύ περισσότερο βέβαια των αρχαίων ελληνικών).

 

Θυμάστε, η αλλαγή θέσης σε ένα κόμμα στον γνωστό χρησμό της Πυθίας, έμεινε διαχρονική για την αλλοίωση του νοήματος.

 

Οι μελετητές ωστόσο των αρχαίων ελληνικών, αναγνωρίζουν "συναίσθημα" και "χρώματα" στον τρόπο που είναι δομημένη η γλώσσα.

 

Τέλος, ακόμα και στο έργο ενός ποιητή αν αλλάξουμε μια λέξη, σίγουρα αλλάζουμε το περιεχόμενό του...

 

ΝΑΙ λοιπόν στην ακριβολογία, ΝΑΙ και στην αξία του συναισθήματος (στην έκφραση και στη δράση).

 

[ Αλήθεια, έχετε ακούσει κι εσείς ότι η Microsoft επενδύει υπέρογκα ποσά στην έρευνα για την ανάπτυξη κώδικα software (λειτουργικού OS) βασισμένου στη δομή των αρχαίων ελληνικών, ως η μόνη που δίνει το μέγιστο αριθμό συνδυασμών έκφρασης με την απλούστερη λογική και απόλυτη σαφήνεια; ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θυμαμαι ακριβως τους στιχους ενος αμερικανου ποιητη .

Αναφερονται στα τελευταια λογια καποιου (φτυστε ολοι μαζι τον κορφο σας!)

Λεει λοιπον"Θανατος,τελος"

Οι κριτικοι διαφωνουν!

"τελειωσε ο θανατος και νικησε ο ποιητης" λενε μερικοι!

"τελειωσε ο ποιητης και νικησε ο θανατος "λενε αλλοι!!!

Anyway...

Ναι το ακουσα και γω αυτο με τα αρχαια ελληνικα!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπέροχο =D>

 

Ας μην τροφοδοτήσω όμως εγώ άλλο το πλάτιασμα, παρότι είναι πολύ ευχάριστο και πολύ "διεγερτικό", γιατί στο τέλος θα φάμε κλείδωμα. Ας περιμένω να επανέλθουν οι λοιποί συνομιλητές επί του θέματος, το οποίο όμως έχω την αίσθηση ότι μάλλον έχει εξαντληθεί...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά ρε θηρία πότε φτάσατε τις 8 σελίδες; Είστε άπεχτοι. Ουφ τα κατάφερα και τις διάβασα όλες. Συνεχείστε για να μαθαίνουμε και 'μεις οι πρωτάρηδες.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μα το προβλημα δεν ειναι στον ερασιεχνη αλλα στον αστρονομο

 

Κανενα προβλημα! Ειναι αυτος με σπουδες αστρονομιας, (η ελειψη του προσδιορισμου "ερασιτεχνης" αυτο δηλωνει).

Με τον ιδιο τροπο ενας που εχει σπουδασει μαθηματικα ειναι μαθηματικος,

φυσικη φυσικος κ.ο.κ. ακομα και αν δεν ασχοληθει ποτε με το αντικειμενο των σπουδων του τον τιτλο δικαιουται συμβατικα να τον φερει.

 

Ενας επαγγελματιας αστρονομος μπορει να ναι και ερασιτεχνης απο χομπυ στον ελευθερο χρονο του.

 

ΥΓ στο Scientific American υπηρχε στηλη "The amateur scientist" με ωραια projects που φυσικα ηταν προς τερψη των ανγνωστων χωρις καμμια "προσφορα" στην επιστημη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

1) Κανενα προβλημα! Ειναι αυτος με σπουδες αστρονομιας, (η ελειψη του προσδιορισμου "ερασιτεχνης" αυτο δηλωνει).

 

2) Ενας επαγγελματιας αστρονομος μπορει να ναι και ερασιτεχνης απο χομπυ στον ελευθερο χρονο του.

 

 

 

Xωρίς να θέλω να προσβάλω, οι δύο προτάσεις στο ίδιο κείμενο, δεν σηματοδοτούν μια αντίφαση;

 

Δηλ: Το ερασιτέχνης τί είναι ?

1) τρόπος απόκτησης της ιδιότητας του αστρονόμου.

2) τρόπος δράσης - (πιό κοντά στην ετυμολογία της λέξης)

:?:

 

(Η ίδια σφαίρα, από όπου κι αν τη δείς, μοιάζει κάθε φορά με διαφορετικό δίσκο)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμμια! Ο επαγγελματιας συνεπαγεται και επαγγελματικη ενασχοληση.

Ο αστρονομος χρειαζεται απλως σπουδες για να φερει επισημως τον "τιτλο", απο κει και περα μπορει να εργαστει στο αντικειμενο του μπορει και οχι.

Ακομα και ο ανθρωπος με σπουδες αστρονομιας μπορει να ασχολειται σε ερασιτεχνικο επιπεδο με αυτη απλως παρατηρωντας χωρις να χει σκοπο συστηματικης καταγραφης και ντε και καλα "προσφορας" στην επιστημη.

Το ιδιο μπορει στον ελευθερο χρονο του και ενας που ειναι επαγγελματιας αστρονομος και εργαζεται σε ενα αστεροσκοπειο πχ.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλοι ερασιτέχνες αστρονόμοι ή επίδοξοι ερασιτέχνες αστρονόμοι (ανάλογα με τον ορισμό)

 

η αντίστοιχη λέξη διεθνώς είναι amateur ή amatore που σημαίνει αυτός που αγαπά, ο εραστής.

Δεν είναι αυτός ένας πολύ ωραίος προσδιορισμός (αν και κάπως "ευρύς" το παραδέχομαι) του ερασιτέχνη; Στην περίπτωσή μας δηλαδή αυτός που αγαπά και ασχολείται με ότι έχει να κάνει με αυτό που ονομάζουμε γενικότερα αστρονομία.

Αν επίσης κάποιος έχει την τύχη να παίρνει και χρήματα για να κάνει αυτό που αγαπά (πιστέψτε με από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή) μπορεί κάλλιστα να είναι και επαγγελματίας και εραστής.

Ο προσδιορισμός μου είναι συναισθηματικός και όχι "επιστημονικός" αλλά όταν μιλούμε για κάτι που αγαπάμε δεν είναι και ο σωστός;

 

αλήθεια, ο ερασιτέχνης δεν είναι ο εραστής της τέχνης;;;

 

Παιδες δεν νομιζω οτι υπαρχει πια λογος να διαφωνουμε . Ο καθενας πιστευει οτι θελει και απο οτι φαινεται καμια πλευρα δεν προκειτε να αλλαξει αποψη.

Οποτε για λογους συμβιβασμου νομιζω οτι ειναι καλυτερα ολοι να συμφωνησουμε στην παραπανω αποψη του ender. Μου φαινεται οτι ικανοποιει και τις δυο πλευρες, και με βρισκει απολυτα συμφωνο :D

 

Ομως το ερωτημα μου στην σελιδα 7 δεν το απαντησατε ακομη

Γιατι μερικοι εκαναν την παπια??? Ξερουν αυτοι ποιοι ειναι!!!!

 

φιλικα

Γιαννης

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

... ειναι καλυτερα ολοι να συμφωνησουμε στην παραπανω αποψη του ender. Μου φαινεται οτι ικανοποιει και τις δυο πλευρες, και με βρισκει απολυτα συμφωνο :D

 

Μία ψήφος θετική. (άλλωστε το δήλωσα και στην προηγούμενη σελίδα).

8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από διάβασμα μίας ώρας είπα να απαντήσω και εγώ...

Δουλεύω στον ΟΤΕ και όταν σχολάω πάω σε ΙΕΚ - γυρίζω σπίτι μου στις 10 το βράδυ στην καλύτερη των περιπτώσεων, όπου πέφτω για ύπνο μιας και είμαι κομμάτια.

Πήρα το τρίτο μου (και πρώτο μεγάλο) τηλεσκόπιο και το έχω βγάλει έξω για παρατήρηση μόλις μια φορά.

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να εντοπίσω την Ανδρομέδα με κανένα τηλεσκόπιο ή κιάλια.

Δεν έχω μάθει να κάνω Πολική Ευθυγράμμιση ούτε ξέρω να ευθυγραμμίζω τα κάτοπτρα του τηλεσκοπίου μου.

ΌΜΩΣ:

Παρατηρώ ( για τον inest "χαζεύω") τον ουρανό από τα δέκα μου.

Βρήκα το νεφέλωμα του Ωρίωνα χωρίς να ξέρω καν τι είναι με ένα τηλεσκόπιο αξίας 5.000 δραχμών! Ήμουν 15 χρονών τότε...

Κοιτάω τον Κρόνο με το μικρό μου διοπτρικό και μου'ρχεται να βάλω τα κλάμματα..

Έχω δανειστεί από τρία άτομα για να καταφέρω να πάω Καστελλόριζο να δω την έκλειψη..

Ζω για τη μέρα που θα βγάλω ημερολόγιο με δικές μου φωτογραφίες και θα το δώσω στους συγγενείς μου!

Ζω για τη μέρα που θα δείξω στη γιαγιά μου ένα Γαλαξία! (είπαμε, ακόμα δεν έχω δει σχεδόν τίποτα από Deep Sky...)

Και βλέπω τον inest να θέλει να μου βάλει μια σφραγίδα να μη λέγομαι "ερασιτέχνης αστρονόμος"...

Μπράβο φίλε GiorgosGR, μπορεί να μη σε ξέρω, αλλά ανέβηκες πολύ στην εκτίμησή μου... =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Τέτοιες.... κόντρες "τίτλου" τις σιχαινόμουν πάντα... Μια ζωή παρατηρείται η τάση αυτού που έχει μια παραπάνω γνώση - αλλά και κόμπλεξ - σε κάτι να δειχτεί...

Εγώ ξέρω πως δε θα δω μάλλον ποτέ φωτογραφία μου στο Astronomy, δε θα ασχοληθώ ποτέ με εύρεση υπερκαινοφανών δε πειράζει όμως...

Ας καταφέρω να μάθω σε κανα παιδί ποιός είναι ο Δίας και ο Κρόνος και θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Ας μαθαίνω στον κόσμο ότι ο μετεωροειδής είναι ένα κομμάτι βράχου και όχι ένα.... αστέρι που πέφτει, και μου είναι αρκετό...

Στον ΟΤΕ τέτοια "παιχνίδια εντυπώσεων" γίνονται καθημερινά... Δε λέγεσαι "στέλεχος" αν δεν έχεις έστω τμήμα, δε πα να σκίζεσαι δέκα ώρες τη μέρα στη δουλειά, τον τίτλο δε τον παίρνεις!!!

Φίλε inest ονόμασέ με όπως θέλεις... ΘΑ ΖΗΣΩ! Πρόσεξε όμως κάποιες εκφράσεις σου για" πάπιες" και για"τρόπους σκέψης" γιατί δε ταιριάζουν στο "επίπεδό σου".

Φιλικά και πολύ εκνευρισμένα.

Αργύρης.

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και επειδή "πάπια" δεν ήμουνα ποτέ, θα απαντήσω αύριο γιατί φεύγω τώρα..

Συγνώμη αλλά έχω και ένα ΙΕΚ βλέπετε... Καλό απόγευμα!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειπα να κρατησω χαρακτηρα αλλα δεν αντεξα τελικα

 

Παρατηρώ ( για τον inest "χαζεύω") τον ουρανό από τα δέκα μου.

Βρήκα το νεφέλωμα του Ωρίωνα χωρίς να ξέρω καν τι είναι με ένα τηλεσκόπιο αξίας 5.000 δραχμών! Ήμουν 15 χρονών τότε...

Κοιτάω τον Κρόνο με το μικρό μου διοπτρικό και μου'ρχεται να βάλω τα κλάμματα..

Έχω δανειστεί από τρία άτομα για να καταφέρω να πάω Καστελλόριζο να δω την έκλειψη..

Ζω για τη μέρα που θα βγάλω ημερολόγιο με δικές μου φωτογραφίες και θα το δώσω στους συγγενείς μου!

Ζω για τη μέρα που θα δείξω στη γιαγιά μου ένα Γαλαξία! (είπαμε, ακόμα δεν έχω δει σχεδόν τίποτα από Deep Sky...)

 

ναι και ???

ειναι παρα πολυ ωραια και ρομαντικα ολα αυτα που λες αλλα τι σχεση εχουν με την αστρονομια. η αστρονομια ειναι επιστημη. επιστημη. αυτο πρεπει να ειναι πανω - πανω στο μυαλο μας. τι σχεση εχουν ολα αυτα με επιστημη.

 

Δε λέγεσαι "στέλεχος" αν δεν έχεις έστω τμήμα, δε πα να σκίζεσαι δέκα ώρες τη μέρα στη δουλειά, τον τίτλο δε τον παίρνεις!

 

νατα μας !!! ειδες τι λες ?? δε πα να σκιζεσαι 10 ωρες στην δουλεια ?? γιατι εσυ σκιστηκες στην δουλεια για την αστρονομια ?? μαλλον οχι οπως μας τα λες. αν εχεις καποιο εργο και δεν το ξερω παρακαλω ενημερωσε με και θα σου ζητησω συγνωμη δημοσια γιατι θα εισαι ερασιτεχνης αστρονομος.

 

απλα

 

δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Ειναι ενα θεμα που δεν πιστευω να εχει μια "σωστη" απαντηση. Ειναι σαν να ρωταμε τι/ποιος ειναι ο θεος ... αν ρωτησουμε 100 ατομα, ισως παρουμε και 100 διαφορετικες απαντησεις.

 

Σε μερικα επαγγελματα ουτε καν υπαρχει ο ερασιτεχνης (πχ. ιατρικη). Σε αλλα ουτε υπαρχει ο επαγγελματιας (πχ. φιλοσοφια). Οσον αφορα την αστρονομια, πιστευω οτι υπαρχει μια γενικη ερμηνεια με προσθηκη προσωπικων αποψεων. Για εμενα ο επαγγελματιας εχει επισημη μορφωση και ασχολειται στον χωρο με αμοιβη ... σε αντιθεση, ο ερασιτεχνης, ναι μεν μπορει να εχει επιφανειακη επισημη μορφωση και ταυτοχρονα να μαθαινει και απο μονος του, αλλα ασχολειται απο αγαπη, ενδιαφερον, χωρις αμοιβη και οποτε μπορει η του καπνισει.

 

Τωρα, τι γινειται με τον τυπο που εχει επισημη μορφωση (πχ. Msc/PhD) αλλα διδασκει; Αυτο ειναι ενα διλημμα που δεν ειμαι σιγουρος πως να το προσεγγισω. Ο καρδιοχειρουργος δεν προσφερει ΝΕΑ επιστημονικη γνωση αλλα τον θεωρω επαγγελματια γιατρο ... ο αστρονομος με PhD που εξισου δεν προσφερει ΝΕΑ επιστημονικη γνωση ειναι η δεν ειναι επαγγελματιας αστρονομος; Μαλιστα τι γινεται αν αποκλειστικα διδασκει και τιποτα αλλο; Εγω προσωπικα δεν ξερω πως να τον "ταυτισω".

 

Οσον αφορα τους ερασιτεχνες, πιστευω να ειναι αυτονοιτο οτι υπαρχουν διαφορα επιπεδα απο τον εντελος αρχαριο που καπως του μπηκε η ιδεα οτι υπαρχει κατι που λεγεται αστρονομια και ισως τον ενδιαφερει μεχρι τον πολυ προχωρημενο που βαζει και χερι στην επιστημονικη προσφορα (πχ. φωτομετρια για μεταβλητους και εξωπλανητες κτλ).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο αστρονομος με PhD που εξισου δεν προσφερει ΝΕΑ επιστημονικη γνωση

 

μα ο κατοχος PhD ΗΔΗ εχει προσφερει ΝΕΑ γνωση. αφου εχει PhD

 

δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση θα ήθελα να υποβάλλω στους συμμετέχοντες αυτης της συζήτησης και της προηγούμενης με θέμα ¨ηθική της ψηφιακής φωτογράφισης : υπάρχει πρακτική αξία να δοθουν απαντήσεις σε ερωτήματα όπως: " ποιος θεωρείται ερασιτέχνης αστρονόμος κτλπ." και " ηθική της ψηφιακής φωτογραφίας" ?

( απ΄ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου φοιτητή μιλούσαμε για ηθική στην επιστήμη ).

Προσωπικά αδιαφορώ πως θα με αποκαλέσει κάποιος , τι επιθετικούς προσδιορισμούς θα με προσάψει προκειμένου να βγάζω φωτογραφίες το νυκτερινό ουρανό με οποιοδήποτε τρόπο και μέσο .

 

Ναι στην επιστήμη , όχι στην επιστημονοσύνη

 

 

Φιλικά Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο αστρονομος με PhD που εξισου δεν προσφερει ΝΕΑ επιστημονικη γνωση

 

μα ο κατοχος PhD ΗΔΗ εχει προσφερει ΝΕΑ γνωση. αφου εχει PhD

Ναι μεν για να παρεις καποιος το PhD πρεπει να ερευνησει κατι νεο αλλα δεν το βλεπω αυτο να ειναι αρκετο. Μιλαμε για μια ερευνα που κραταει 2 με 3 χρονια με πραγματικο στοχο να συμπληρωθουν η απαιτησεις του τιτλου (και του πανεπιστημιου).

 

Ισως πρεπει να το εκφρασω αλλιως ... ο αστρονομος με PhD που δεν προσφερει ΝΕΑ επιστημονικη γνωση εκτος/μετα τις σπουδες του.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπάρχει πρακτική αξία να δοθουν απαντήσεις σε ερωτήματα όπως: " ποιος θεωρείται ερασιτέχνης αστρονόμος κτλπ." και " ηθική της ψηφιακής φωτογραφίας" ?

 

ποια ειναι η πρακτικη αξια της απαντησης σου ???

 

Δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης