Jump to content

ερασιτεχνικη αστρονομια στην ελλαδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρακτική αξία κάθε δημοσίευσης είναι η δικαίωση της ύπαρξης αυτού του ίδιου του forum. Είναι κοινωνική ανάγκη.

 

Επιπλέον, η συχνότητα, η μαζικότητα και η έκταση της συμμετοχής επιβεβαιώνει την ανάγκη αυτή.

 

Παραθέτω μερικά επιπλέον στοιχεία που δεν κατάφερα να αποφύγω τον τεχνοκρατικό πειρασμό να κοιτάξω, αναζητώντας κάποια ρεκόρ, εντυπωσιασμένος από τη χειμαρώδη συμμετοχή στο θέμα:

 

Στο forum υπάρχουν καταχωρημένα 19339 θέματα σε 16 θεματικές ενότητες. Από όλα αυτά οι περισσότεροι ήδη γνωρίζουμε το ρεκόρ του ιδιαίτερου θέματος σχετικά με την έκλειψη στο Καστελλόριζο, στην ενότητα Αστρονομικές παρατηρήσεις με 326 δημοσιεύσεις, 11041 αναγνώσεις σε 14 σελίδες, που άνοιξε ο giorgosgr στις 2/3/05 και παραμένει ενεργό.

 

Επίσης υπάρχει το τεχνικό θέμα των "flat" αστροφωτο, στην ενότητα της Αστροφωτογράφησης με 233 δημοσιεύσεις, 2875 αναγνώσεις σε 12 σελίδες, που άνοιξε ο FotisR στις 23/2/06 (μόλις προ μίας εβδομάδας) και παραμένει επίσης ενεργό.

 

Ακόμα υπάρχει και το δημοφιλές θέμα περί "γνώσης των αρχαίων ελλήνων για το σύμπαν", στην ενότητα της Αστρονομία,Αστροφυσική και Κοσμολογία, με 130 δημοσιεύσεις, 3242 αναγνώσεις σε 9 σελίδες, που άνοιξε ο Ifikratis στις 2/2/06 (προ μηνός) και κλειδώθηκε στις 16/2/06.

 

Σημειώστε τώρα λοιπόν, το (μάλλον εκπληκτικό) φαινόμενο, το θέμα που συζητάμε περί ερασιτεχνικής αστρονομίας, έχει ήδη σε 9 σελίδες 124 δημοσιεύσεις και 1372 αναγνώσεις, σε κάτι περισσότερο από μόλις μία ημέρα (!) και που βέβαια δικαιώνει την κίνηση του messier τελικά να το ανοίξει (άντε και στο βιβλίο γκίνες).

 

Δεν ξέρω λοιπόν πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν, πόσο κατά βάθος ίδιες μπορεί να είναι όλες αυτές, πόσο συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, αλλά είναι βέβαιο ότι τα παραπάνω (κουραστικά για πολλούς) στατιστικά αποδεικνύουν το άσβεστο πάθος και την ένταση με την οποία διψάμε για επικοινωνία. Και το πάθος αυτό πήρε αξιοπρόσεκτες έως επιβλητικές διαστάσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, που φαίνεται ότι κρύβει πολλά...

 

Κρατάω την διασκέδαση της ανάγκης κοινωνικότητας που προσφέρει αυτή η θεραπευτική (αν και πολλές φορές έντονη) μορφή επικοινωνίας και συγχαίρω όλους όσους απροκάλυπτα συμμετέχετε σ'αυτή την όμορφη πολύχρωμη κοινωνία με τη δύναμη των θέσεών σας.

 

Παρακαλώ όλους σας να μου συγχωρήσετε την πολυλογία, ειδικά σε ένα τόσο φορτωμένο θέμα. [if I had more time, I would have written a shorter letter. (Marcus T. Cicero)]

 

Φιλικά, Γιάννης Δουκουμόπουλος

 

ΥΓ. Οι αρχαίοι Έλληνες, μοιάζοντας με αργόσχολους, έκαναν ακριβώς αυτό στην "Αγορά" (=forum), όπου βέβαια, παρά τις όσες και έντονες διαφωνίες, αναμφισβήτητα προήχθη το πνεύμα και η διανόηση και μάλιστα με διαχρονικές επιδόσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

υπάρχει πρακτική αξία να δοθουν απαντήσεις σε ερωτήματα όπως: " ποιος θεωρείται ερασιτέχνης αστρονόμος κτλπ." και " ηθική της ψηφιακής φωτογραφίας" ?

 

Οχι φιλε premier δεν υπαρχει απολυτως καμμια! Πλην ομως αυτο ειναι αδιαφορο, δεν ειπε κανεις πως πρεπει να ασχολουμαστε με ο,τι εχει πρακτικη αξια, αν καναμε κατι τετοιο δεν θα παρατηρουσαμε τον ουρανο πραγμα που η μεγαλη πλειοψηφια ισως το θεωρει χασιμο χρονου η ακομα και "ψωνιο" :mrgreen:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειπα να κρατησω χαρακτηρα αλλα δεν αντεξα τελικα

 

Παρατηρώ ( για τον inest "χαζεύω") τον ουρανό από τα δέκα μου.

Βρήκα το νεφέλωμα του Ωρίωνα χωρίς να ξέρω καν τι είναι με ένα τηλεσκόπιο αξίας 5.000 δραχμών! Ήμουν 15 χρονών τότε...

Κοιτάω τον Κρόνο με το μικρό μου διοπτρικό και μου'ρχεται να βάλω τα κλάμματα..

Έχω δανειστεί από τρία άτομα για να καταφέρω να πάω Καστελλόριζο να δω την έκλειψη..

Ζω για τη μέρα που θα βγάλω ημερολόγιο με δικές μου φωτογραφίες και θα το δώσω στους συγγενείς μου!

Ζω για τη μέρα που θα δείξω στη γιαγιά μου ένα Γαλαξία! (είπαμε, ακόμα δεν έχω δει σχεδόν τίποτα από Deep Sky...)

 

ναι και ???

ειναι παρα πολυ ωραια και ρομαντικα ολα αυτα που λες αλλα τι σχεση εχουν με την αστρονομια. η αστρονομια ειναι επιστημη. επιστημη. αυτο πρεπει να ειναι πανω - πανω στο μυαλο μας. τι σχεση εχουν ολα αυτα με επιστημη.

δ.

 

Και βέβαια όλα τα παραπάνω είναι επιστήμη. Με την ενασχόληση του με την αστρονομία, μαθαίνει καινούργια πράγματα, δουλεύει το μυαλό του. Η νέα γνώση που αποκτάει μαζί με την νοητική διαδικασία προβάλει νέους ορίζοντες, αντιλαμβάνεται τον κόσμο διαφορετικά. Αυτό του δίνει τη δυνατότητα να αλλάξει τον τρόπο σκέψης του (και όχι επειδη του το είπε κάποιος άλλος να το κάνει). Τελικά γίνεται καλύτερος άνθρωπος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"O ανηψιος σας ειναι εντελως ανοητος,χαζευει τα συννεφα και τη βροχη σε ωρα μαθηματος" ειπε η δασκαλα.

"που να δειτε και στο σπιτι ,παιζει μονο με το καπακι μιας κατσαρολας που βραζει νερο" απαντησε η θεια.

Ο.. ανηψιος ηταν ο James Watt.....

Kανεις δε καταλαβε ποτε ΑΚΡΙΒΩΣ αρχισε να κανει επιστημη....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη,

 

Δεν ξερω που βρησκεις αυτα τα αριστουργηματα αλλα εχω μονο ενα πραγμα να σου πω: =D> =D> =D> =D> =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 26 Οκτωβριου του 1861 ο εμπορος Γιοχαν φιλιπ Ραις παρουσιαζει στο συνεδριο της Φυσικης εταιριας στη Φρανκφουρτη το πρωτο τηλεφωνο.

Το επαναλαμβανει τρια χρονια μετα στη συνελευση φυσιοδιφων στο Γκισεν.

Ο Ραις δε βρηκε καμμια απηχηση απο τους επιστημονες...

1845 (Sorry, μου διαφευγει η ακριβης ημερομηνια ανακοινωσης)

Ο μικρος κι ασημαντος γιατρουδακος και ... ανακυκλωτης γνωσης Robert Mayer εκανε την επιστημη εξω φρενων.

Βασιζομενος στη διαφορα χρωματος αρτηριακου και φλεβικου αιματος ανακαλυψε την ισοδυναμια θερμοτητας και εργασιας!!!

Αφαιμαξεις εκανε και το παρατηρησε.Επιστημη ποτε ξεκινησε να κανει?

Τον κοροιδευουν τον διαπομπευουν και του καταστρεφουν το εργαστηριακι....

Ο μοναχος των Αυγουστινων Γκρεγκορ Γιοχαν Μεντελ μετα απο μακροχρονια πειραματα διασταυρωσης σε μπιζελια και φασολια ανακαλυπτει τους θεμελιωδεις νομους της γενετικης.

Αναγνωριζεται απο την επιστημονικη κοινοτητα μισο αιωνα μετα.

Αρακα μαγειρευε...

Θωμας Αλβα Εντισον

2500 πατεντες!!!

Παρουσιαζει τον φωνογραφο στη Μεγαλη Α:καδημια Επιστημων στο Παρισι.

Στις 2 Μαρτιου 1878.

Ο μουσιου Μπουιγιω και ο μουσιου ντυ Μουσελ, εξοχοτατα μελη ,πετανε εξω τον απατεωνα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός Maxplanck !!! =D>

 

Για όσους θέλουν περισσότερα περί χλευασμού από την εκάστοτε καθεστώσα επιστημονική "εξουσία" της νέας γνώσης που παρήχθη από (ερασιτέχνες και μή) επιστήμονες : http://www.amasci.com/weird/vindac.html

 

Σχετικά με τους back-yard, νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς θα ήθελαν να επαναλάβουν κάποιο επίτευγμά τους. Παράδειγμα : http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/3479615.stm

 

Το όνομα Joel Hastings Metcalf (1866 - 1925) λέει τίποτα :?:

(ανακάλυψε -ερασιτεχνικά- 5 κομήτες, 41 αστεροειδείς κλπ).

Πολλοί γνωρίζουν ότι κατασκεύαζε και τηλεσκόπια.

Περισσότερα : http://personal.tmlp.com/richard/metcalf.htm

 

Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που αναγνωρίστηκαν εν ζωή.

Παραθέτω :

Samuel Heinrich Schwabe (1789 - 1875), was a German pharmacist and amateur astronomer who made the discovery that the number of sunspots on the Sun vary during cycles of about 11 years. He announced these findings in 1843, after almost 17 years of daily observations! He made these observations while searching for a possible planet pre-named “Vulcan” between the Earth and Sun. In 1831, Schwabe made the first known detailed drawing of the Great Red Spot on Jupiter. He was awarded the Gold Medal of the Royal Astronomical Society in 1857 and in 1868, he was elected as a foreign member of the Royal Society - a singular honour for an amateur scientist at that time.

His findings of solar cycles initiated modern studies and investigations on the effects of sunspots on Earthly magnetism, weather patterns and plant and animal growth rates.

(περισσότερα στην πηγή : http://www.assabfn.co.za/spacetides/persons.htm)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δουμε λοιπον

Οι ... σαρανταρηδες προτεινουν:

1)ου βαλεις μεγαλο λογο στο στομα σου,βαλε μεγαλη μπουκια

2)ου επιτρεψεις στις λεξεις να κυριαρχησουν πανω στην ουσια

3)ου σταματησεις να ψαχνεις την ουσια που κρυβεται κατω απο τις λεξεις

4)ου αποθαρρυνεις τον νεο κοσμο να ψαξει να ερευνησει να προβληματιστει

5)ου θεωρησεις τον αλλον υποδεεστερο

6)ου αρνηθεις τη διαφορετικοτητα

7)ου καπελωσεις τον αλλο διοτι αλλοι θα καπελωσουν εσενα

8)ου παυσεις το "ζην εν Τιμη"

9)ου ξεχασεις το "ω, με ποση ενταση και παθος γινονται πρωτοι οι τελευταιοι"

10)ου παραβεις τους τρεις βασικους νομους

α)ασταματητο κυνηγι της γνωσης.ΠΟΤΕ δεν ξερεις ΠΟΥ θα τη βρεις!

β)αναζητησε το ωραιο.Κι απολαυσε το

γ)κανε το ΚΑΛΟ.Κανε τους αλλους να χαμογελασουν

...............................................

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να συμμετέχω στην πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση :cry:

 

Ας αρκεστώ λοιπόν σε μερικούς προβληματισμούς.

 

Ακούστηκε το επιχείρημα πως για να είναι κάποιος επαγγελματίας γιατρός π.χ δε χρειάζεται να συμμετέχει ενεργά στην ιατρική έρευνα.Άρα βγήκε αμέσως,αμέσως το συμπέρασμα πως κάποιος που έχει πτυχίο αστρονομίας είναι αστρονόμος.

Και ρωτάω:

Πώς γίνεσαι αστρονόμος;

Και απαντάω:

Φοιτάς σε μια σχολή φυσικής και παίρνεις το πτυχίο σου.Μετά κάνεις Διδακτορικό(και άρα συμμετέχεις στην έρευνα, 1 το κρατούμενο) και παίρνεις PhD σε ένα κλάδο της Αστρονομίας.

Τώρα, απο κεί και πέρα, αν διοριστείς σε ένα σχολείο και παρατήσεις την έρευνα είσαι εκπαιδευτικός φυσικός και όχι αστρονόμομος(Άλλωστε εκπαιδευτικός γράφει και η ταυτότητά σου).

Η φύση της δουλειάς του αστρονόμου είναι η ερεύνα ενώ του γιατρού όχι.

Η αστρονομία πλέον θεωρείται ένας κλάδος της φυσικής.

Το ίδιο είναι να λές "είμαι Φυσικός" και το ίδιο είναι να λές "είμαι πυρηνικός φυσικός" για παράδειγμα;

Απλά προβληματίζομαι.......

 

Επίσης παρατηρώ πως οι περισσότεροι εδω μέσα θεωρούν πως ο μη χαρακτηρισμός τους ως "ερασιτέχνης αστρονόμος" είναι κάτι σαν βρισιά...η μάλλον κάτι χειρότερο....

Δεν ξέρω...

 

Πιστεύω πως όταν κάποιος αποκαλεί τον εαυτό του "ερασιτέχνη αστρονόμο" απλά και μόνο επειδή παρατηρεί συστηματικά τον ουρανό, απλά αδικεί αυτούς που με ιδρώτα, κόπο και χρήμα προσφέρουν πραγματικό έργο στην επιστήμη...

 

Από την άλλη βέβαια συμφωνώ πως δεν πρέπει να κολλάμε στις λέξεις και ο καθένας πρέπει να κάνει αυτό που πραγματικά τον γεμίζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...βλέπω τον inest να θέλει να μου βάλει μια σφραγίδα να μη λέγομαι "ερασιτέχνης αστρονόμος"...

.......

Τέτοιες.... κόντρες "τίτλου" τις σιχαινόμουν πάντα... Μια ζωή παρατηρείται η τάση αυτού που έχει μια παραπάνω γνώση - αλλά και κόμπλεξ - σε κάτι να δειχτεί...

Φίλε inest ονόμασέ με όπως θέλεις... ΘΑ ΖΗΣΩ! Πρόσεξε όμως κάποιες εκφράσεις σου για" πάπιες" και για"τρόπους σκέψης" γιατί δε ταιριάζουν στο "επίπεδό σου".

Φιλικά και πολύ εκνευρισμένα.

Αργύρης.

 

Φίλε Αργύρη ,χαλάρωσε λίγο, δεν σε είπε κανένας κουτσό...

Ούτε σε μείωσε κανένας...

Αν το πιστεύεις αυτό τότε μαλλον εσύ έχεις το κόμπλεξ

 

Επίσης κανένας εδώ ,θέλω να πιστεύω ,πως δε γράφει για να διαφημίσει τον εαυτό του

Δεν είναι "τίτλος" το ερασιτέχνης αστρονόμος (με τον τρόπο που το εννοείς)

Είναι απλά ένας "χαρακτηρισμός"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς γίνεσαι αστρονόμος;

Και απαντάω:

Φοιτάς σε μια σχολή φυσικής και παίρνεις το πτυχίο σου.Μετά κάνεις Διδακτορικό(και άρα συμμετέχεις στην έρευνα, 1 το κρατούμενο) και παίρνεις PhD σε ένα κλάδο της Αστρονομίας.

 

Γιάννη ενίσταμαι, είναι γεγονός ότι στην Ελλάδα μόνο έτσι μπορείς να κάνεις σπουδές αστρονομίας, όμως σε πολλές χώρες του εξωτερικού, Αγγλία, ΗΠΑ και Σκανδιναβικές (και δεν ξέρω για άλλες), υπάρχουν τμήματα προπτυχιακών σπουδών αστρονομίας. Οι φοιτητές τους παίρνουν ένα καλό υπόβαθρο Φυσικής και Μαθηματικών αλλά οι γνώσεις τους σε αυτούς τους τομείς επικεντρώνονται σε ό,τι σχετίζεται με την αστρονομία -οπότε δεν είναι ούτε μαθηματικοί ούτε φυσικοί. Αυτοί οι απόφοιτοι έχουν ένα πτυχίο το οποίο είναι πτυχίο Αστρονομίας. Δεν συνεχίζουν όλοι στην έρευνα, μπορούν να δουλέψουν στην εκπαίδευση ή σε φορείς που στηρίζουν τη διάδοση και την εκλαϊκευση των επιστημών.

 

Επίσης κάποιος που είναι Αστρονόμος δε νομίζω να δηλώνει ότι είμαι Φυσικός-Αστρονόμος ή Μαθηματικός-Αστρονόμος (τουλάχιστον δε το έχω ακούσει ποτέ), ούτε κατ' ανάγκη οι τομείς Αστρονομίας υπάγονται στο τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου που ανήκουν, σε μερικές περιπτώσεις λειτουργούν ανεξάρτητα με την μορφή Ινστιτούτου. Επίσης η Φυσική δεν είναι ο μοναδικός δρόμος που θα οδηγήσει στην Αστρονομία, ένας σεβαστός αριθμός Αστρονόμων εχει πρώτο πτυχίο στους Υπολογιστές.

 

 

Τώρα γιατί να βάλουμε μια λεπτή διαχωριστική γραμμή στο ποιος είναι και ποιος δεν είναι ερασιτέχνης; Από την φύση της οποιαδήποτε ερασιτεχνική ενασχόληση δεν μπορεί να μπει σε πλαίσια, αν τεθούν πλαίσια, κανόνες και πρέπει παύει να είναι ερασιτεχνική. Αν προσπαθήσω να δώσω έναν ορισμό (μια πανοπλία κυκλοφορούσε στο φόρουμ, μάλλον θα τη χρειαστώ...) για μένα ερασιτεχνική αστρονομία είναι: η ενασχόληση με την αστρονομία που δε γίνεται επαγγελματικά.

 

YΓ: Και ακόμη δεν έχουμε πιάσει το: Ερασιτεχνική Αστρονομία στην Ελλάδα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vegan

διαβασα προσεκτικα τη προτερη δημοσιευση σου και μου αρεσε ο λογος σου διοτι χαρακτηριζεται απο ευγενεια ,μετριοπαθεια,προβληματισμο και διαλλακτικοτητα :D

Εκτακτα.

ΜrHeal,μεγαλη εντυπωση μου εκανε η παρατηρηση σου οτι μπορεις με πρωτο πτυχιο στους υπολογιστες να συνεχισεις για αστρονομια!

Θα ηθελα καποιες περαιτερω πληροφοριες για μαθητες μου που θα ενδιαφερθουν σιγουρα!!!

Φιλε Αργυρη ,ο Εντισον δεν ειχε κανενα τυπικο προσον.

Κατι που δεν τον εμποδισε ομως να φωταγωγησει τις ανατολικες πολιτειες...

Προσωπικα πιστευω οτι μαζι με τον Αρχιμηδη και τον Νταβιντσι απαρτιζουν την αγια τριαδα της πατεντας...

Αστραφτερο πνευμα μπορεις να εισαι ανεξαρτητως τιτλων και ετικετων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

maxplanck,

 

ίσως κάποτε να ήταν έτσι ή, καλύτερα, ήταν σίγουρα έτσι

 

πλέον όμως με την τεράστια πρόοδο της επιστήμης, με την επακόλουθη απόλυτη εξειδίκευση που απαιτείται για να παρακολουθήσει με επάρκεια κάποιος έναν επιστημονικό κλάδο, δεν υφίστανται πια "σοφοί" με γενικά προσόντα και με όπλο το κοφτερό τους πνεύμα.

 

π.χ. και ... 500 I.Q. να διαθέτεις αν δεν έχεις σπουδάσει και δουλέψει ανώτερα μαθηματικά και φυσική δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τις τελευταίες εξελίξεις του κλάδου πέραν μίας εκλαϊκευμένης σκοπιάς.

 

αυτό εξάλλου δεν είναι και το πρόβλημα της αποξένωσης των επιστημόνων σήμερα από τον "φυσιολογικό" κόσμο; ότι η επιστήμη δεν είναι πλέον κτήμα όλων αλλά μόνο μίας εξειδικευμένης ελίτ;

 

ανοίγω νέες πληγές τώρα το ξέρω, αλλά τα παραπάνω συνδέονται με το κυρίως θέμα αν θέλουμε να το δούμε από τη σκοπιά του:

μπορεί να υπάρξει ερασιτεχνική επιστήμη σήμερα;

 

φιλικά γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ανοιγεις καμμια πληγη :) ,εδω συζηταμε!

Δεν εχεις κι αδικο,η επιστημη εχει προχωρησει αρκετα ωστε να παρακολουθειται με δυσκολια απο τους "απλους" ανθρωπους.

Φυσικα υπαρχουν ενα σωρο συγγραματα τα οποια μεταφερουν με επτυχια μεγαλο μερος της ουσιας απαλλαγμενο απο εξειδικευμενους τυπους και σχεσεις.

Μπορει να υπαρξει ερασιτεχνικη επιστημη σημερα?

Δε ρωτας κατι ευκολο!!!

Παραθετω το site που αναφερει ο φιλος johndouk : http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/3479615.stm

Νομιζω οτι αποτελει ενα τουλαχιστον ενθαρρυντικο δειγμα.

Επιστημη μπορεις να κανεις.Το δυσκολο ειναι να βρεις κατι πραγματικα καινουργιο,διχως να εχεις ειδικες γνωσεις και χωρις να ανηκεις σε αρτια εξοπλισμενη και ευρεως χρηματοδοτουμενη ομαδα!!!

Επανειλλημενως εχω παρατηρησει μαθητες μου να ... ανακαλυπτουν γνωστους φυσικους νομους!!!

Θυμαμαι ενας νεαρος ξεκινησε απο το μοντελο του Bohr για τα υδρογονοειδη ατομα,βρηκε τη περιοδο περιστροφης ,το "περασε" στα βαρυτικα πεδια,ξανακαλυψε το νομο του Κεπλερ και μου ανακοινωσε πανευτυχης οτι "τα τετραγωνα των περιοδων περιστροφης των πλανητων ειναι αναλογα προς τους κυβους των ακτινων τροχιας"

"Μπραβο "του λεω, μολις ισοφαρισες τον Κεπλερ!!!

Για την ιστορια ο νεαρος σπουδαζει σημερα πολιτικος μηχανικος στη Θεσ/νικη...

Επιστημη εκανε,ερευνα εκανε,κατι καινουργιο δε βρηκε(ο μελλοντικος μου ... κουμπαρος :D :D :D )

Περιεργεια,παρατηρηση,ενασχοληση,προαγωγη,ερευνα,ανακαλυψη...

Τα ορια δεν ειναι σαφη κι οποιος τα αναζητησει θα καβαλησει τον ...Ροσιναντε!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Επίσης κάποιος που είναι Αστρονόμος δε νομίζω να δηλώνει ότι είμαι Φυσικός-Αστρονόμος ...

 

 

 

Φοβάμαι ότι είναι πιθανό να πυροδοτηθεί νέος κύκλος, αλλά, σχετικά με τον όρο του "αστροφυσικού" αναρωτιέμαι :

 

- ποιά η διαφορά "αστρονόμου" και "αστροφυσικού" ;

 

- ο "αστρονόμος" που δεν πρώτα πτυχίο φυσικής (πχ Αγγλία, όπως μας γνώρισε προηγουμένως ο φίλτατος heal), άραγε είναι "αστροφυσικός" ;

 

- ο "αστροφυσικός" δεν ασχολείται με 'νόμους' ;

 

- τα άστρα και ο ουρανός γενικότερα δεν είναι "φύση" ;

 

και επιπλέον,

 

- μήπως κι εμείς λίγο το παραβαθαίνουμε ; :-k

 

[Even the clearest water appears opaque at great depth. (Anonymous) ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε messier51 ρομαντικό είναι να κάθεσαι αγκαλιά με την κοπελίτσα σου και να κοιτάς το φεγγάρι, όχι να παίρνεις δάνειο 2000 ευρώ για να πάρεις τηλεσκόπιο μένοντας έτσι άφραγκος και... χωρίς λεφτά για ένα καφέ!

Ούτε είναι ρομαντικό να γράφεις φίλους και γνωστούς επειδή δεν έχεις ούτε ευρώ για καφέ, αφού προτίμησες να τα "σπρώξεις" όλα για την έκλειψη.... [-X [-X [-X

Έστειλα το αρχικό μου μήνυμα θέλοντας να δείξω πως έκανα την αρχή! Και δε καταλαβαίνω γιατί κάποιος να "σκαλώνει" επειδή στα αυτιά μου ακούγεται καλύτερα το "ερασιτέχνης αστρονόμος" και όχι το "αστρονόμος της πίσω αυλής" - ειδικά αφού δεν έχω πίσω αυλή!! :lol: :lol: :lol:

Ο αδελφός μου δουλεύει στην εφημερίδα "Πρωταθλητής". Άμα του στείλω τσάμπα μια φωτό μου της Σελήνης (δεν έχω βγάλει αλλά λέμε τώρα...) και τη βγάλει στην πρώτη σελίδα, σύμφωνα με αυτά που γράφονται εδώ θα μπορώ να λέγομαι ερασιτέχνης... ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ!

Φίλε Vegan, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ο "ερασιτέχνης αστρονόμος" ΔΕΝ είναι τίτλος!

Γι'αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι που κάποιοι έχουν πρόβλημα με αυτό το χαρακτηρισμό! Και ακριβώς αυτό σημαίνει ΚΟΜΠΛΕΞ... Νομίζω πως αντί για εμένα έπρεπε να απαντήσεις στο φίλο inest....

Αυτό έλειπε να περιμένω να με μειώσει κάποιος προσωπικά για να απαντήσω.. Θεώρησα χρέος να πω ΕΥΘΕΩΣ την άποψή μου γιατί έπεσε μια σπόντα ότι "κάποιοι δεν απαντούν και κάνουν την πάπια" όπως και άλλη μια "πετυχημένη" να αλλάξουμε τρόπο σκέψης.... Αν εσένα σε τιμούν και δε σε μειώνουν τέτοιες εκφράσεις, δεν έχω κανένα πρόβλημα....

Σημασία δεν έχει αν κάποιος λέει κάτι για να διαφημίσει τον εαυτό του αλλά αν με αυτό που λέει "ενοχλεί" τους υπόλοιπους...

ΥΓ 1 Εγώ όταν βλέπω κάποιον να αντιδρά με τρόπο όπως ο inest σε μια απλή έκφραση, καταλαβαίνω ότι τον ενοχλεί πολύ... Και όταν κάποιος ενοχλείται, σημαίνει ότι η έκφραση αυτή τον προσβάλλει...

ΥΓ 2 Αντί να παίρνεις έτσι το μέρος του φίλου και συντοπίτη σου καλό θα ήταν να του πεις να προσέχει τις εκφράσεις του.... :wink: :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... να παίρνεις δάνειο 2000 ευρώ για να πάρεις τηλεσκόπιο μένοντας έτσι άφραγκος και... χωρίς λεφτά για ένα καφέ!

 

φίλτατε Αργύρη

 

Νομίζω ότι το παραπάνω δεν σε κάνει απαραίτητα ερασιτέχνη αστρονόμο.

Με όλη την συμπάθεια στις μέχρι τώρα τοποθετήσεις σου, νομίζω ότι μάλλον πρόκειται για ακραία στάση (ας μην την πω ανίατη νόσο...).

 

Μια ερασιτεχνική ενασχόληση (hobby) δεν νομίζω ότι είναι σωστό να μετατρέπεται σε ανεξέλεγκτο πάθος που εξαντλεί τις υπόλοιπες δυνατότητές μας, απαραίτητες για την απλή, ομαλή και ισορροπημένη διαβίωση.

 

Απολύτως φιλικά,

Γιάννης Δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε messier51 ρομαντικό είναι να κάθεσαι αγκαλιά με την κοπελίτσα σου και να κοιτάς το φεγγάρι, όχι να παίρνεις δάνειο 2000 ευρώ για να πάρεις τηλεσκόπιο μένοντας έτσι άφραγκος και... χωρίς λεφτά για ένα καφέ!

Ούτε είναι ρομαντικό να γράφεις φίλους και γνωστούς επειδή δεν έχεις ούτε ευρώ για καφέ, αφού προτίμησες να τα "σπρώξεις" όλα για την έκλειψη.... [-X [-X [-X

Έστειλα το αρχικό μου μήνυμα θέλοντας να δείξω πως έκανα την αρχή! Και δε καταλαβαίνω γιατί κάποιος να "σκαλώνει" επειδή στα αυτιά μου ακούγεται καλύτερα το "ερασιτέχνης αστρονόμος" και όχι το "αστρονόμος της πίσω αυλής" - ειδικά αφού δεν έχω πίσω αυλή!! :lol: :lol: :lol:

Ο αδελφός μου δουλεύει στην εφημερίδα "Πρωταθλητής". Άμα του στείλω τσάμπα μια φωτό μου της Σελήνης (δεν έχω βγάλει αλλά λέμε τώρα...) και τη βγάλει στην πρώτη σελίδα, σύμφωνα με αυτά που γράφονται εδώ θα μπορώ να λέγομαι ερασιτέχνης... ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ!

Φίλε Vegan, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ο "ερασιτέχνης αστρονόμος" ΔΕΝ είναι τίτλος!

Γι'αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι που κάποιοι έχουν πρόβλημα με αυτό το χαρακτηρισμό! Και ακριβώς αυτό σημαίνει ΚΟΜΠΛΕΞ... Νομίζω πως αντί για εμένα έπρεπε να απαντήσεις στο φίλο inest....

Αυτό έλειπε να περιμένω να με μειώσει κάποιος προσωπικά για να απαντήσω.. Θεώρησα χρέος να πω ΕΥΘΕΩΣ την άποψή μου γιατί έπεσε μια σπόντα ότι "κάποιοι δεν απαντούν και κάνουν την πάπια" όπως και άλλη μια "πετυχημένη" να αλλάξουμε τρόπο σκέψης.... Αν εσένα σε τιμούν και δε σε μειώνουν τέτοιες εκφράσεις, δεν έχω κανένα πρόβλημα....

Σημασία δεν έχει αν κάποιος λέει κάτι για να διαφημίσει τον εαυτό του αλλά αν με αυτό που λέει "ενοχλεί" τους υπόλοιπους...

ΥΓ 1 Εγώ όταν βλέπω κάποιον να αντιδρά με τρόπο όπως ο inest σε μια απλή έκφραση, καταλαβαίνω ότι τον ενοχλεί πολύ... Και όταν κάποιος ενοχλείται, σημαίνει ότι η έκφραση αυτή τον προσβάλλει...

ΥΓ 2 Αντί να παίρνεις έτσι το μέρος του φίλου και συντοπίτη σου καλό θα ήταν να του πεις να προσέχει τις εκφράσεις του.... :wink: :wink:

 

 

Λοιπον Φιλε Αργυρη,

Μολις ξυπνησα ναι ειναι 12:45 αλλα ευτηχως ημουνα για παρατηρηση χτες οποτε εκανα αυτο για το οποιο μαλωνουμε εδω περα.!!!!

Ο Vegan με καλυψε στην προηγουμενη απαντηση του αλλα δυστηχως οταν δεχεσαι προσωπικες επιθεσεις δεν μπορεις να κατσεις με σταυρωμενα τα χερια.

Δυστηχως ομως εγω δεν θα ειμαι τοσο ευγενικος.

Εγω απο την αρχη της συζητησης δεν προσεβαλα κανεναν. Ποτε δεν ειπα οτι καποιος ειναι κομπλεξικος ( αντιθετα με σενα).

Ομως με αναγκαζεις να σου πω οτι το κομπλεξ εχει διαφορες μορφες.

ΠΧ κομπλεξ ανωτερωτητας - κατωτερωτητας κτλ.

Τωρα ποιος εχει το κομπλεξ οταν θελει να λεγεται κατι το οποιο δεν ειναι.... ολοι νομιζω καταλαβενουμε, ιδως στη περιπτωση σου Αργυρη!!!!

Σιγουρα το κομπλεξ παντως δεν το εχω εγω, οταν απο πολυ νωρις ειπα οτι ειμαι φοιτητης και αρα οχι αστρονομος (ακομα). Τωρα ποιος απο τους δυο εχει το κομπλεξ......

Για το παπιες που ειπα προφανως δεν πηγαινε προς τα εσενα. Εσενα ουτε που σε ηξερα. Ειπα παπιες αυτους που στη αρχη της συζητησης ειχαν την "αιρετικη" αποψη αλλα μετα εκαναν πισω και δεν την υποστιριξαν. Επισης νομιζω οτι ο χαρακτηρισμος ηταν φιλικος και σε χιουμοριστικο πνευμα ( θελοντας να δειξω καποια πραματα ομως) . Ειναι τυχαιο οτι προσβληθηκες μονο εσυ???

Μαλλον οχι , μαλλον αυτο ειναι μια αποδειξη για τα κομπλεξ που λεγαμε. Αλλη μια αποδειξη ειναι οτι οταν σου λενε οτι δεν πρεπει να λεγεσαι ΑΣΤΟΝΟΜΟΣ τοτε εσυ συμπεριφερεσαι σαν ενα ψωνιο που νομιζει οτι αν λεγεται ετσι θα αποκτησει και κυρος μεσα στην κοινωνια.

 

ps.τωρα σε μειωνω για να δεις πως ειναι οταν το κανουν αυτο πραγματικα και οχι κατα φαντασιαν

 

Φιλικα αλλα και γω πολυ εκνευρισμενα

Γιαννης

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς Heal:

 

Kαι πάλι διαφωνώ. Αυτός που θα πάρει έναν προπτυχιακό τίτλο αστρονομίας άμα γράφει εκλαϊκευτικά βιβλία τότε μόνο αστρονόμος δεν είναι, είναι συγγραφέας.Επίσης προσωπικά δεν έχω μάθει για κανέναν τέτοιο, αφού όλα τα εκλαϊκευτικά βιβλία και άρθρα που έχω διαβάσει τα γράψανε άνθρωποι που συμμετέχουν ή συμμετείχαν ενεργά στην έρευνα

Επίσης ένας "υπολογιστάκιας" που δουλεύει σε κάποιο ίδρυμα είναι τόσο αστρονόμος όσο είναι και οι οπτικοί που σχεδιάζουν τα κάτοπτρα των τηλεσκοπίων ή οι μηχανικοί που φτίαχνουν τους θόλους,ή οι ηλεκτρονικοί που σχεδιάζουν τα μετρητικά όργανα.

Επαναλαμβάνω: η φύση της δουλείας ενός επαγγελματία αστρονόμου είναι η έρευνα.

 

Και από το παραπάνω νομίζω ξεκίνησε και όλη η συζήτηση.Αν συμφωνούμε όλοι πως ερασιτέχνης αστρονόμος είναι αυτός που αμισθί κάνει την παραπάνω δουλειά τότε αυτός που κοιτάει τον ουρανό και θαυμάζει τον Κόσμο, αξίζει να λέγεται έτσι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

p.s. Η διαφορά ενός αστρονόμου και ενός αστροφυσικού είναι η ίδια με αυτή που έχει ένας θεωρητικός και ένας πειραματικός φυσικός.

Μόνο που στην περιπτωσή μας τη θέση του πειράματος πέρνει η παρατήρηση

(προφανώς αλλά κρίμα, χεχε :D )

Υπάρχουν οπτικοί αστρονόμοι, αστρονόμοι ακτίνων χ, ραδιοαστρονόμοι κ.ο.κ.

Ενώ υπάρχουν αστροφυσικοί πλάσματος, κοσμολόγοι κ.ο.κ

 

επίσης θεωρώ πως ένας αστρονόμος οφείλει να έχει τουλάχιστο ένα στοιχειώδες υπόβαθρο ουρανογραφίας ενώ ο αστροφυσικός όχι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη προς Θεού, το έγραψα για το σχόλιο "περί ρομαντισμού", με αυτή τη λογική και ένα παιδί που έχει όλα κι όλα 100 ευρώ αν τα έδινε όλα για τηλεσκόπιο ( = άφραγκος..) θα θεωρούνταν ερασιτέχνης αστρονόμος! :lol: :lol: :lol:

Τα δικά μου νεύρα δε δημιουργήθηκαν επειδή πιστεύω ότι είμαι Ο ερασιτέχνης αστρονόμος, αλλά στο ότι δεν επιτρέπω σε κανένα να μου βάλει ότι χαρακτηρισμό θέλει, παίζοντας με τις λέξεις! [-X [-X [-X

Το παιχνίδι αυτό είναι επικίνδυνο και δέχεται μεγάλη ανάλυση... (Σκέψου κάποιος να πει- α, όσοι δεν είστε "ερασιτέχνες αστρονόμοι" με τα κριτήρια που θέτω, να διαγραφείτε γιατί το site λέγεται "ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα".... Η ακόμα χειρότερα να ζητήσει κάποιος να αλλάξει το όνομα του site "α, αφού δεν έχεις μόνο "ερασιτέχνες αστρονόμους" να λέγεσαι αλλιώς για να αντιπροσωπεύεις όλα τα μέλη...")

Φυσικά είναι ΠΟΛΥ ακραίο αλλά σκέψου το...

 

Έγραψες:

"Μια ερασιτεχνική ενασχόληση (hobby) δεν νομίζω ότι είναι σωστό να μετατρέπεται σε ανεξέλεγκτο πάθος που εξαντλεί τις υπόλοιπες δυνατότητές μας, απαραίτητες για την απλή, ομαλή και ισορροπημένη διαβίωση."

 

Ναι, ξέρω, θα μπορέσω να δω πολλές ολικές ηλιακές εκλείψεις από την Ελλάδα και έκανα λάθος που ξόδεψα για εξοπλισμό και εισιτήρια ότι είχα και δεν είχα... :lol: :lol: :lol: :lol:

Θα σου στείλω και ένα π.μ. να καταλάβεις.. :wink: :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη κατανοώ τη διαφωνία σου αλλά κρατάω τη θέση μου, για μένα αυτός ο τύπος θα είναι αστρονόμος -αν σε έναν ιδεώδη κόσμο τα στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής στα Λύκεια διδάσκονταν από άτομα που είχαν βγάλει τις υποτιθέμενες σχολές προπτυχιακής εκπαίδευσης αστρονομίας τότε αυτοί που τα δίδασκαν πως θα λέγονταν;

 

Συμφωνώ πάντως ότι διαφωνούμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Φυσικά είναι ΠΟΛΥ ακραίο αλλά σκέψου το...

 

Θα σου στείλω και ένα π.μ. να καταλάβεις...

 

Αγαπητέ Αργύρη

 

Επειδή πιστεύω ότι η προσωπική μου δυνατότητα σκέψης και αντίληψης δεν εξαρτάται από τη ιδιωτικότητα και τη διακριτικότητα της συνομιλίας, παρακαλώ θερμά ό,τι θέλεις να μου το στείλεις εκτεθιμένο σε κοινή θέα και κριτική.

 

Με όλη την εκτίμηση, ευχαριστώ

Γιάννης Δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης