Jump to content

ερασιτεχνικη αστρονομια στην ελλαδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με παρεξηγησατε και δε σας κατηγορω διοτι δεν ειμαι και ο καλυτερος χειριστης της γλωσσας. Και οπως ξερετε η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει αλλα κοκκαλα τσακιζει.

 

Μεχρι τελικης πτωσεως υποστιριξα οτι δεν πρεπει να λεγομαστε αστρονομοι (και μεσα εβαλα τον εαυτο μου απο την αρχη της συζητησης) και δεν ασχοληθηκα με το "ερασιτεχνης" και ποτε μα ποτε δεν κατηγορησα ή απαξιωσα αυτο που ολοι κανουν κατω απο τον ουρανο.

 

Και γω ανηκω σε αυτη την κοινοτητα που ονομαζεται ¨ερασιτεχνικη αστρονομια" γι'αυτο αρχικα στεναχωρηθηκα και μετα νευριασα απο το ολο κλιμα.

Για μενα το να παρατηρεις τον εναστρο ουρανο κριβει κατι πολυ παραπανω απο ενα θαυμασμο γιαυτο που βλεπω. Πιστευω οτι ολοι οσοι ασχολουνται με το αντικειμενο πρεπει να εχουν ενα βαθμο ταπεινοτητας μεσα τους. Γι'αυτο και εξοργιστικα οταν υπονοησατε οτι ειμαι ψωνιο.

Βεβαια δεν βγαζω εξω την ουρα μου, και γω υπονοησα τον ιδιο χαρακτηρισμο και τελικα τον ειπα (καλαμια κτλ). Απο εκει και περα το θεμα ξεφυγε και τελικα το μονο που εγινε ειναι να δινουμε ο ενας στον αλλο χτυπηματα κατω απο την ζωνη. Αυτο πιστευω οτι δεν ωφελησε κανεναν για την δημοσια εικονα του.

Θα σας πω ομως γιατι εφτασα σε αυτο το σημειο. Η αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που δεν ειμαστε αστρονομοι δεν μπορουμε να επικαλουμαστε ετσι.

Στεναχωρηθηκα παρα πολυ οταν καταλαβα οτι οι περισοτεροι δεν εχουν αυτη την ταπεινοτητα. (τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω).

Απο την αρχη ελεγα οτι δεν ειμαι αστρονομος και υιοθετησα την αποψη οτι ειναι καλυτερα να λεγομαστε εραστες της αστρονομιας (απο το amature, ειπωθηκε στην αρχη της συζητησης αλλα δεν θυναμαι απο ποιον).

Οποτε οταν αρχισατε να μου λετε οτι προβαλω τον εαυτο μου και τι δουλεια κανω εδω μεσα...... Ποτε δεν αναφερα μονο εμενα αλλα παντα ελεγα "εμεις" εννοωντας ολους εδω στο astrovox.

Ισως να ισχυει αυτο που ειπατε οτι οι νεοι ειναι καπως πιο αυθορμητοι και δινουν υπερβολικη σημασια στις λεξεις, ισως....Ομως ποτε δεν υποστιριξα οτι καποιος ειναι ανωτερος εδω μεσα απο καποιο αλλον . Τα λογια μου και η φιλοσοφια μου ειναι τελειως αντιθετα με αυτη την αποψη.

Στο μυνημα του Στέφανου Σοφολόγη τελικα συνηδητοποιω οτι συμφωνω.

Μπορουμε να δωσουμε οποια ιδιοτητα σε αυτο που κανουμε , με μια σημαντικη προυποθεση για μενα, η λεξη "ερασιτεχνης" να περιεχει την ταπεινοτητα που ειπα πιο πανω. Αν εχουμε αυτη την ταπεινοτητα τοτε Aktistar δεν χρειαζεται να εχουμε παιχνιδια αντιπαραθεσης ισχυος. Αλωστε πιστευω οτι αυτη εδω η συζητηση δεν ηταν ενα τετοιο παιχνιδι.

Αν πιστευει καποιος αυτο τοτε εχουμε χασει τις πιο σημαντικες διδαχες που μπορει να μας δωσει η αστρονομια ως φιλοσοφικο πλαισιο.

 

Αν παρεξηγηθηκα και παρεκτραπηκα ζητω συγνωμη χωρις ομως να αλλαζω τις αποψεις μου πανω στο θεμα.

Δεν προκειτε να ξαναασχοληθω με το θεμα παντως. Εχετε το λογο μου γιαυτο.

 

Τα παραπανω φιλε astrovox ειναι και η απαντηση μου στο πμ που μου εστειλες.

 

Φιλικα αλλα στεναχωρημενος για το κλιμα που δημιουργηθηκε

Γιαννης

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απο την αρχη ελεγα οτι δεν ειμαι αστρονομος και υιοθετησα την αποψη οτι ειναι καλυτερα να λεγομαστε εραστες της αστρονομιας (απο το amature, ειπωθηκε στην αρχη της συζητησης αλλα δεν θυναμαι απο ποιον).

Γιαννη,

 

Πιστευω οτι "ολοι" μας συμφωνουμε οτι ειμαστε "amateur astronomers" αλλα η καλυτερη μεταφραση μου γνωριζω για το "amateur astronomers" ειναι οντως ο ορος που προβληματιζει μερικους ("ερασιτεχνης αστρονομος") και δεν μπορω να το καταλαβω εφοσον "amateur" (amore = αγαπη) και "ερασιτεχνης" (εραστης της/μιας τεχνης) ειναι το ενα και το ιδιο.

 

Συμφωνω οτι να λεγομαστε "αστρονομοι" ειναι επικινδυνο και παραπλανητικο αλλα δεν γνωριζω κανεναν ερασιτεχνη αστρονομο να λεει οτι ειναι αστρονομος. Μαλιστα εγω συνδεω το "αστρονομος" με το "επαγγελματιας αστρονομος" και γι'αυτο τον λογο χρειαζεται η "προεξωφληση" με τη χρηση του "ερασιτεχνης".

 

Τελος παντων, και εγω εχω φθασει τερμα με αυτο το θεμα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημασία δεν έχει πώς θα λεγόμαστε αλλά η αγάπη για αυτό που κάνουμε!!!

 

Και βλέπω πως όλοι μας τελικά το αγαπάμε αυτό που κάνουμε και βλέπω από το ενδιαφέρων του κόσμου των παιδιών ότι υπάρχει μεράκι σ'αυτό τον τόπο να μάθει για τον ουρανό και να γνωρίσει τα μυστικά του.

 

Οι αστρονόμοι κάνουν την δουλειά τους και εμείς την τρέλα μας (το χόμπι μας)

\:D/

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πρωτογνώρισα την γυναίκα μου, της είπα οτι ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την αστρονομία.

:-k :-k :-k

Διάλογος με την κολλητή της:

-Είναι και ερασιτέχνης αστρονόμος! #-o #-o #-o

-Τί είναι;;; :?: :?: :?:

-Έχει τηλεσκόπιο και κοιτάει τα άστρα τις νύχτες.

-Πού τον βρήκες αυτόν κοπέλα μου; Κανένας νορμάλ δεν υπήρχε;

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Τουλάχιστον είναι μεγάλο το "τηλεσκόπιό" του; (γέλια)

 

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

 

(Άντε τώρα να της έλεγα οτι είμαι ...κσλδφκλκφμρμλκασδξν! και έχω ετχ 70)

 

...........

 

Αποτέλεσμα: Η κολλητή της μας πάντρεψε!!!

 

Όχι στο πονηρο ο νούς μας, όχι στο πονηρο......

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πρωτογνώρισα την γυναίκα μου, της είπα οτι ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την αστρονομία.

 

Ο φίλος CarlSagan το έθεσε υπέροχα.

 

ούτε "...είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος"

ούτε "...ασχολούμαι με την ερασιτεχνική αστρονομία"

 

Η παραπάνω λοιπόν προσέγγιση θα έλεγα ότι είναι αξιοπρεπέστατη και συγχρόνως σεμνή και μετριοπαθής, τουλάχιστον ως προς τον αυτοχαρακτηρισμό μας.

 

Αγαπητέ Κωστε συγχαρητήρια =D>

Προσωπικά το υιοθετώ και θα το χρησιμοποιώ :wink: και ευχαριστώ γι'αυτό, μετά από όλον τον προβληματισμό που προηγήθηκε.

 

Φιλικά, Γιάννης Δ.

 

ΥΓ: Πάντα πρέπει να προσέχει κανείς τί λέει σε μια γυναίκα, γιατί δεν αποκλείεται μια μέρα να γίνει γυναίκα του !...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

δεν θέλησα να παρέμβω στη συζήτηση γιατί είδα ότι απλά διαφωνούσαμε για το πώς θα εκφράσουμε την αγάπη μας σ' αυτή την επιστήμη.

Όπως και να την εκφράζουμε είμαστε απλά ερασιτέχνες στην Αστρονομία, αυτό περιλαμβάνει τα πάντα (από απλη παρατηρηση και αστροφωτογράφηση μέχρι και Ραδιοαστρονομία Κοσμολογία κλπ ο,τι αρέσει στον καθένα).

 

Εδώ εμείς παλεύουμε να αυτοπροσδιοριστούμε και οι άσχετοι μας λένε αστρολόγους ( "τί λες και εσύ ρε Κώστα που είσαι και αστρολόγος;") :frown: :frown: :frown: :frown: :frown:

 

Να περνάμε καλά και

καλό καιρό στο Καστελλόριζο

 

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχουμε ενα ποτηρι των 100ml το οποιο περιεχει 50 ml νερο.

Ειναι το μισο γεματο ή το μισο αδειο???

Αν επικεντρωσουμε τη προσοχη μας στο υπαρχον νερο,τοτε ειναι το μισο γεματο.

Αν επικεντρωσουμε τη προσοχη μας στο νερο που λειπει ,τοτε ειναι το μισο αδειο...

Ειμαι φυσικος?

Ναι γιατι σπουδασα και διαβασα και...

Οχι γιατι δεν κανω ερευνα

Ειμαι νεος?

Ναι εχω τοσα χρονια μπροστα μου

Οχι,περασα τη "μεση"

Ειμαι καλος πατερας?

Ναι βλεπω τα παιδια μου και μου κοβεται η ανασα απο τη πολυ αγαπη

Οχι ,εκανα και κανω λαθη

Ειμαι καλος στη δουλεια μου?

Ναι το λενε τοσοι μαθητες μου

Οχι καποιους δε μπορεσα να τους βοηθησω

Ειμαι καλος ανθρωπος???

:-#

Τι ειμαι???

Αν δε το ορισω ,μπορω να προχωρησω?

Να συνεχισω να ζω και να λειτουργω ,μπορω???

Αν καποιος μου επισυναψει τον χαρακτηρισμο "καλος" αυτο θα με κανει καλυτερο?

Αν χαρακτηριστω "παλιανθρωπος" αυτο θα με κανει χειροτερο?

Εχω τοσο αναγκη να μου αποδοθει χαρακτηρισμος?

Μπορει ολη μου η φυση να περιγραφει με λιγες λεξεις?

Ο ταδε ειναι... κακος!

Τον εχεις δει να βοηθαει?

Τον εχεις δει να παιζει με τους δικους του?

Τον εχεις δει να αγαπαει?

Ειναι κακος???

Οχι ,αλλα τον ειδα να........

Για αυτο ειναι κακος.

Να σου τραβηξω μια γραμμη στο χωμα και να σου πω να τη περασεις μονο αν εισαι τελειος? θα ξαναχαρακτηρισεις μετα?

Δεν υπαρχει χωρος για πικρια Inest εδω μεσα.

Η πικρια που εβγαλες εμενα προσωπικα με πικρανε δυο φορες.

Οχι λεβεντη μου δεν εγινες ο κακος του φορουμ.

Φορουμ το οποιο υπαρχει για να μαζευει ολους τους "φευγατους" ανεξαρτητως ηλικιας,γνωσεων,εξοπλισμου.....

Εδω μεσα μας αρεσει ο ουρανος.....

Η φιλοσοφία της ζωής και οι απαντήσεις για τις απορίες μας,γραμμένη με απλά λόγια μέσα σε 37 γραμμές.

Βασίλη ευχαριστούμε =D>

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια,

δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό και μετέφερα τη ... φωτιά και στους γειτονές μας :)

 

για όσους ενδιαφέρονται

http://forum.astrofili.org/viewtopic.php?t=587

 

όπου βρήκε και εκεί αρκετό ... καύσιμο.

 

Η ενδιαφέρουσα διαφορά που προκύπτει (από μία συζήτηση που είναι σε εξέλιξη) με εμάς είναι ότι χρησιμοποιούν τον, ελληνικότατο, όρο astrofili για να ξεχωρίσουν εαυτούς από τους astronomi (amatoriali ή άλλο). Η επικρατούσα λοιπόν άποψη είναι ότι ο "ερασιτέχνης αστρονόμος" πρέπει να συμμετέχει ενεργά στην επιστημονική προσπάθεια (μη επαγγελματικά) ενώ ο "αστρόφιλος" το κάνει, κατ' ουσία, για προσωπική του τέρψη. Χωρίς να αποκλείεται η συνύπαρξη και των δύο ιδιοτήτων.

 

Επίσης εντύπωση μου προκαλεί η άνεση με την οποία οι γείτονες αναλύουν ετυμολογικά ελληνικούς όρους!

 

Κλείνω μεταφράζοντας μία "πέτρα" όπως την αποκάλεσε ένας ιταλός συνάδελφος:

Γιατί ενώ όλοι οι τίτλοι επιστημόνων προσδιορίζονται με τον εκάστοτε κλάδο συν την κατάληξη "-λόγος" στην περίπτωσή μας υπάρχει το "-νόμος"; Μήπως μας πρόλαβαν άλλοι;;;;; :-k :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί ενώ όλοι οι τίτλοι επιστημόνων προσδιορίζονται με τον εκάστοτε κλάδο συν την κατάληξη "-λόγος" στην περίπτωσή μας υπάρχει το "-νόμος"; Μήπως μας πρόλαβαν άλλοι;;;;; :-k :shock:

 

Καταλαβαίνεις τί κάνεις αυτή τη στιγμή???

 

Μόλις απέδειξες ότι η αστρολογία είναι επιστήμη \:D/

 

Καιρός να το γυρίσουμε πιστεύω (και δεν εννοώ τίποτα από Brokeback Mountain...) Άσε που ο Πητ Παπαδάκος μάλλον βγάζει καλύτερα λεφτά :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μα φίλε virial, η αστρολογία είναι επιστήμη

 

αστρολογία = βλ. συν. αερολογία, ο κλάδος της οικονομίας που αποτελείται από ειδικούς στην απόσπαση χρημάτων αδαών, με τη χρήση κοινών τόπων και γενικοτήτων και εκμετάλευσης της ευπιστίας των

:)

 

πέρα απ' την πλάκα όμως είναι προφανές ότι υπήρξε κάποια στιγμή η ανάγκη διαχωρισμού των μεν από τους δε και οι αστρολόγοι (βλ. παραπάνω ορισμό) διατήρησαν την ονομασία ως παλαιότεροι ... χρήστες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς λόγω του πιο πάνω σκεπτικού, κανονικά θα έπρεπε να γίνουν (τουλάχιστον από φορείς της επιστημονικής κοινότητας) ασφαλιστικά μέτρα σε όσους χρησιμοποιούν τον όρο "αστρολογία", για να περιγράψουν τον κομπογιανιτισμό που όλοι γνωρίζουμε, να τους απαγορευτεί αυστηρά η χρήση αυτή και σε κάθε παράβαση να εγείρονται απαιτήσεις υψηλών αποζημιώσεων, υπέρ της επιστημονικής έρευνας της αστρονομίας. :mrgreen:

 

Πέρα από την εύστοχη παρατήρηση του ender, θα μπορούσαν οι σφετεριστές να χρησιμοποιούν τον πιθανό όρο "αστρομαντεία", έτσι ώστε να μην εξαπατούν κανένα ότι κάνουν κάτι ταχα επιστημονικό...

 

Γνωρίζει κανείς μας άραγε πού θα μπορούσε κάποιος να προσφύγει γι'αυτό :?:

 

ΥΓ:Αλήθεια, υπάρχει "χαρτολογία"; #-o (χαρτομαντεία>αστρομαντεία>αστρολογία)...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από την εύστοχη παρατήρηση του ender, θα μπορούσαν οι σφετεριστές να χρησιμοποιούν τον πιθανό όρο "αστρομαντεία", έτσι ώστε να μην εξαπατούν κανένα ότι κάνουν κάτι ταχα επιστημονικό...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Γιατί να χαρίζουμε λέξεις και σύμβολα εκεί που δεν ανήκουν. Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα στην ιστορία.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς λόγω του πιο πάνω σκεπτικού, κανονικά θα έπρεπε να γίνουν (τουλάχιστον από φορείς της επιστημονικής κοινότητας) ασφαλιστικά μέτρα σε όσους χρησιμοποιούν τον όρο "αστρολογία", για να περιγράψουν τον κομπογιανιτισμό που όλοι γνωρίζουμε, να τους απαγορευτεί αυστηρά η χρήση αυτή και σε κάθε παράβαση να εγείρονται απαιτήσεις υψηλών αποζημιώσεων, υπέρ της επιστημονικής έρευνας της αστρονομίας. :mrgreen:

Πέρα από την εύστοχη παρατήρηση του ender, θα μπορούσαν οι σφετεριστές να χρησιμοποιούν τον πιθανό όρο "αστρομαντεία", έτσι ώστε να μην εξαπατούν κανένα ότι κάνουν κάτι ταχα επιστημονικό...

Γνωρίζει κανείς μας άραγε πού θα μπορούσε κάποιος να προσφύγει γι'αυτό :?:

ΥΓ:Αλήθεια, υπάρχει "χαρτολογία"; #-o (χαρτομαντεία>αστρομαντεία>αστρολογία)...

 

Φίλε john,

νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι οι εκάστοτε ελπιδέμποροι/Ελλαδέμποροι κ.ο.κ. αλλά το ίδιο το κοινό στο οποίο απευθύνονται. Υπάρχει πολλή δυστυχία, μοναξιά, μισαλλοδοξία, μνησικακία, υστεροφημία κλπ. στον κόσμο, που μαζί με την έλλειψη στοιχειώδους γνώσης δημιουργούν το κατάλληλο μίγμα για την επιτυχία των εν λόγω εμπόρων.

Για ρίξε μιά ματιά εδώ http://www.marameimaridi.gr, κάτι μπορεί να βρείς για τα χαρτιά αλλά και γενικότερα.

 

Προειδοποίηση : ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ να σκεφτεί περί ασφαλιστικών και άλλων περιοριστικών μέτρων, η παραπάνω κυρία είναι πελάτης μου !

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να και κάτι άλλο πέρα από την αστρολογία και τις δεισιδαiμονίες που δίκαια θα εξόργιζε κάθε αστροβοξίτη:http://www.yourstar.com Τους έχετε πάρει είδηση αυτούς τους απατεώνες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προειδοποίηση : ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ να σκεφτεί περί ασφαλιστικών και άλλων περιοριστικών μέτρων, η παραπάνω κυρία είναι πελάτης μου !

 

Χρήστο, πολύ όμορφη η πελάτισσά σου! θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει και δικιά μου (πελάτισσα :D ).

 

Πάντως, υπάρχουν κάτι 090 παροχείς συμβουλών πάσης φύσεως για τα μελλούμενα, που όχι μόνο ασφαλιστικά μέτρα τους χρειάζονται, αλλά ο ίδιος ο εισαγγελέας!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να και κάτι άλλο πέρα από την αστρολογία και τις δεισιδαiμονίες που δίκαια θα εξόργιζε κάθε αστροβοξίτη:http://www.yourstar.com Τους έχετε πάρει είδηση αυτούς τους απατεώνες;

 

Άλλο πάλι κι αυτό :!: :shock:

 

- Μπαμπάκο, μπαμπάκο, θα μου πάρεις δυο αστεράκια δικά μου για τα Χριστούγεννα ; =P~

- Αγόρι μου, αν είσαι καλό παιδί, θα σου πάρω ολόκληρο αστερισμό δικό σου. Μόνο μην πεις τίποτα στη μαμά, γιατί θα μου ζητήσει κανένα γαλαξία ! :-note

 

Και μη χειρότερα ... ( :x )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

aktistar έγραψε:

να και κάτι άλλο πέρα από την αστρολογία και τις δεισιδαiμονίες που δίκαια θα εξόργιζε κάθε αστροβοξίτη:www.yourstar.com Τους έχετε πάρει είδηση αυτούς τους απατεώνες;

 

Μου θυμιζει μια ιστορια απο τον "Μικρο Πριγκιπα", οπου βρηκε ο πιτσιρικας σε ενα πλανητη εναν "σοβαρο" κυριο που μετρουσε και κατεγραφε τα αστερια θετοντας τα στην ιδιοκτησια του. Μονο που εκεινος δεν ηξερε τι να τα κανει, και ουτε που ειχε διανοηθει να πουλησει αστερια στο παιδι, θα τον περνουσε για χαζο αυτοματως.

 

Ας μη σχολιασουμε αυτους που τα πουλανε, να σχολιαζουμε αυτους που θα αγορασουνε!

 

 

Ειμαι ερασιτεχνης αστρολογος και οι επαγγελματιες αστρολογοι μου κανουν πολεμο. "Εισαι επικινδυνος για τον κόσμο" μου λενε "δεν μπορεις τελειως ανευθυνα να παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου" μου λενε "δεν εχεις ουτε καν στοιχειωδεις γνωσεις" μου λενε!

Πού μπορω να παω να σπουδασω Αστρολογια βρε παιδια, σε πιο πανεπιστημιο, ωστε να πάρω και αδεια εξασκησεως του επαγγελματος, να μη μου τη λένε;

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

aktistar έγραψε:

να και κάτι άλλο πέρα από την αστρολογία και τις δεισιδαiμονίες που δίκαια θα εξόργιζε κάθε αστροβοξίτη:www.yourstar.com Τους έχετε πάρει είδηση αυτούς τους απατεώνες;

 

Μου θυμιζει μια ιστορια απο τον "Μικρο Πριγκιπα", οπου βρηκε ο πιτσιρικας σε ενα πλανητη εναν "σοβαρο" κυριο που μετρουσε και κατεγραφε τα αστερια θετοντας τα στην ιδιοκτησια του. Μονο που εκεινος δεν ηξερε τι να τα κανει, και ουτε που ειχε διανοηθει να πουλησει αστερια στο παιδι, θα τον περνουσε για χαζο αυτοματως.

 

Ας μη σχολιασουμε αυτους που τα πουλανε, να σχολιαζουμε αυτους που θα αγορασουνε!

 

 

Ειμαι ερασιτεχνης αστρολογος και οι επαγγελματιες αστρολογοι μου κανουν πολεμο. "Εισαι επικινδυνος για τον κόσμο" μου λενε "δεν μπορεις τελειως ανευθυνα να παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου" μου λενε "δεν εχεις ουτε καν στοιχειωδεις γνωσεις" μου λενε!

Πού μπορω να παω να σπουδασω Αστρολογια βρε παιδια, σε πιο πανεπιστημιο, ωστε να πάρω και αδεια εξασκησεως του επαγγελματος, να μη μου τη λένε;

 

 

 

=D> =D> =D> =D> =D> :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ =D> =D> =D> =D>

 

Τρομερο!!!! :-({|= :-({|= :-({|=

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thank you! :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης