Jump to content

Προτάσεις για τηλεσκόπιο παρατήρησης-φωτογραφίας και Bino


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

Θέλω να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου και Mount αλλά έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου και θα ήθελα σαν έμπειροι να με βοηθήσετε αν μπορείτε στην επιλογή. Είχα ένα μικρό 70αρι meade Goto, το έδωσα και θέλω τώρα να κάνω ανάβαθμιση.

 

Θέλω λοιπόν ένα τηλεσκόπιο για να συνδυάσω την παρατήρηση και αργότερα την αστροφωτογραφία (Dslr). Στην παρατήρηση με ενδιαφέρει η κάπως μεγάλη διάμετρος κατόπτρου αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα 8'' και ένα 10'' σωλήνα. Για το λόγο ότι νομίζω θα δυσκολευτώ οικονομικά να έχω π.χ. ένα dobsonian goto μεγάλο για παρατήρηση και ένα ed80 με το mount του για φωτογράφηση, σκέφτομαι την αγορά ενός μονάχα τηλεσκοπίου και για τα δύο. Επίσης στην παρατήρηση με ενδιαφέρει να προσθέσω αργότερα και ένα binoviewer αλλά δεν ξέρω στα τηλεσκόπια που έχω στο μυαλό μου αν θα μπορέσει να δουλέψει, επειδή παίζει σημασία το μήκος του σωλήνα.

 

Με απλά λόγια ψάχνω για συγκεκριμένες λύσεις, που ίσως να έχετε δοκιμάσει και ξέρετε ότι δουλεύουν σε αυτά που ζητάω. Π.χ. σκέφτομαι την Neq6 με τον SW 200 Pds ή 250 αν αξίζει η διαφορά ανάμεσα σε 8'' και 10''. Ένα Bino δουλεύει σε αυτά τα εστιακά μήκη ; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς ;

 

Εδώ που είμαι η φωτορύπανση είναι νορμάλ αν και σίγουρα θα χρειάζεται να μετακινούμαι και κάποιες φορές.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

Θέλω να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου και Mount αλλά έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου και θα ήθελα σαν έμπειροι να με βοηθήσετε αν μπορείτε στην επιλογή. Είχα ένα μικρό 70αρι meade Goto, το έδωσα και θέλω τώρα να κάνω ανάβαθμιση.

 

Θέλω λοιπόν ένα τηλεσκόπιο για να συνδυάσω την παρατήρηση και αργότερα την αστροφωτογραφία (Dslr). Στην παρατήρηση με ενδιαφέρει η κάπως μεγάλη διάμετρος κατόπτρου αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα 8'' και ένα 10'' σωλήνα. Για το λόγο ότι νομίζω θα δυσκολευτώ οικονομικά να έχω π.χ. ένα dobsonian goto μεγάλο για παρατήρηση και ένα ed80 με το mount του για φωτογράφηση, σκέφτομαι την αγορά ενός μονάχα τηλεσκοπίου και για τα δύο. Επίσης στην παρατήρηση με ενδιαφέρει να προσθέσω αργότερα και ένα binoviewer αλλά δεν ξέρω στα τηλεσκόπια που έχω στο μυαλό μου αν θα μπορέσει να δουλέψει, επειδή παίζει σημασία το μήκος του σωλήνα.

 

Με απλά λόγια ψάχνω για συγκεκριμένες λύσεις, που ίσως να έχετε δοκιμάσει και ξέρετε ότι δουλεύουν σε αυτά που ζητάω. Π.χ. σκέφτομαι την Neq6 με τον SW 200 Pds ή 250 αν αξίζει η διαφορά ανάμεσα σε 8'' και 10''. Ένα Bino δουλεύει σε αυτά τα εστιακά μήκη ; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς ;

 

Εδώ που είμαι η φωτορύπανση είναι νορμάλ αν και σίγουρα θα χρειάζεται να μετακινούμαι και κάποιες φορές.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Αν υπήρχε τέτοιο τηλεσκοπιο θα το είχαμε αγοράσει όλοι.

Ένας έντιμος συμβιβασμός, μιας και είναι και επίκαιρος ο όρος, ίσως ένα 8αρι sct, σε ισημερινη αλλά και αυτό έχει τα μείον του όταν ερχεται το θέμα στην φωτογραφία, είναι δύσκολο στην οδήγηση, έχει μικρό πεδίο, πρέπει να πάρεις reducer ή hyperstar,και είναι πανάκριβα. Αλλά είναι ότι πιο κοντά σε καλό combo

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου!

Έχεις υπολογίσει το ανώτερο ποσό που θα ξοδέψεις?

Για τις 8" υπάρχει η λύση του 200/1000 πάνω σε HEQ5.

Για τις 10" το τυπικό 254/1200 δεν το "σηκώνει" ούτε η NEQ6,και δεν μιλάω για το βάρος,αλλά για τον συνδυασμό βάρους και μήκους που θα παράξει ροπές και άρα ταλαντώσεις,που δεν αντιμετωπίζονται σωστά για αστροφωτογραφία (εκτός από πολύ μικρές εκθέσεις)!

Άρα για τις 10" η πιο σωστή λύση είναι ένα Celestron C9.25,ή και C11 (ή και άλλης εταιρίας SCT σχεδίασης πχ.Meade),αν αντέχει η τσέπη σου,πάνω σε NEQ6,ή EQ6.Επειδή λόγω σχεδίασης(SCT) αυτά τα τηλεσκόπια έχουν "κοντό" σωλήνα,και οι ροπές αντιμετωπίζονται σε βάσεις EQ6.Έχουν και καλύτερη οπτική ποιότητα από τα κοινά νευτώνεια dob!

Σίγουρα υπάρχει αισθητή διαφορά μεταξύ 8" και 10" στην φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητά τους,αλλά για αστροφωτογραφία ανεβαίνει αρκετά το κόστος για αγορά C9.25+NEQ6...

Το σχετικά οικονομικό πακέτο είναι 200/1000+HEQ5.

Πρόσεξε ΟΧΙ το 200/1200 που είναι το συνηθισμένο dob,λόγω ροπών που αναφέρθηκαν και πιο πάνω!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα εύσημά μου IRIS MANTA για την ποιοτική ηλεκτρονική μουσική σου!!!

Παραπέμπει στη γερμανική "σχολή" ίσως?Τα 4 κομμάτια που άκουσα μέχρι τώρα,στέκονται αξιοπρεπέστατα θα τολμούσα να πω,απέναντι στους Tangerine Dream και Klaus Schulze,έχοντας όμως την δική τους προσωπικότητα!!

=D> =D> Καλή εμπευσμένη συνέχεια-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

Θέλω να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου και Mount αλλά έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου και θα ήθελα σαν έμπειροι να με βοηθήσετε αν μπορείτε στην επιλογή. Είχα ένα μικρό 70αρι meade Goto, το έδωσα και θέλω τώρα να κάνω ανάβαθμιση.

 

Θέλω λοιπόν ένα τηλεσκόπιο για να συνδυάσω την παρατήρηση και αργότερα την αστροφωτογραφία (Dslr). Στην παρατήρηση με ενδιαφέρει η κάπως μεγάλη διάμετρος κατόπτρου αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα 8'' και ένα 10'' σωλήνα. Για το λόγο ότι νομίζω θα δυσκολευτώ οικονομικά να έχω π.χ. ένα dobsonian goto μεγάλο για παρατήρηση και ένα ed80 με το mount του για φωτογράφηση, σκέφτομαι την αγορά ενός μονάχα τηλεσκοπίου και για τα δύο. Επίσης στην παρατήρηση με ενδιαφέρει να προσθέσω αργότερα και ένα binoviewer αλλά δεν ξέρω στα τηλεσκόπια που έχω στο μυαλό μου αν θα μπορέσει να δουλέψει, επειδή παίζει σημασία το μήκος του σωλήνα.

 

Με απλά λόγια ψάχνω για συγκεκριμένες λύσεις, που ίσως να έχετε δοκιμάσει και ξέρετε ότι δουλεύουν σε αυτά που ζητάω. Π.χ. σκέφτομαι την Neq6 με τον SW 200 Pds ή 250 αν αξίζει η διαφορά ανάμεσα σε 8'' και 10''. Ένα Bino δουλεύει σε αυτά τα εστιακά μήκη ; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς ;

 

Εδώ που είμαι η φωτορύπανση είναι νορμάλ αν και σίγουρα θα χρειάζεται να μετακινούμαι και κάποιες φορές.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Αν υπήρχε τέτοιο τηλεσκοπιο θα το είχαμε αγοράσει όλοι.

Ένας έντιμος συμβιβασμός, μιας και είναι και επίκαιρος ο όρος, ίσως ένα 8αρι sct, σε ισημερινη αλλά και αυτό έχει τα μείον του όταν ερχεται το θέμα στην φωτογραφία, είναι δύσκολο στην οδήγηση, έχει μικρό πεδίο, πρέπει να πάρεις reducer ή hyperstar,και είναι πανάκριβα. Αλλά είναι ότι πιο κοντά σε καλό combo

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και καλημέρα !

Ναι συμφωνώ με το 8 Sct σε όσα λες, αλλά γιατί όχι το SW 200 pds που αναφέρω, νομίζω μπορώ να τα συνδυάσω και τα δύο ;)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

Θέλω να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου και Mount αλλά έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου και θα ήθελα σαν έμπειροι να με βοηθήσετε αν μπορείτε στην επιλογή. Είχα ένα μικρό 70αρι meade Goto, το έδωσα και θέλω τώρα να κάνω ανάβαθμιση.

 

Θέλω λοιπόν ένα τηλεσκόπιο για να συνδυάσω την παρατήρηση και αργότερα την αστροφωτογραφία (Dslr). Στην παρατήρηση με ενδιαφέρει η κάπως μεγάλη διάμετρος κατόπτρου αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα 8'' και ένα 10'' σωλήνα. Για το λόγο ότι νομίζω θα δυσκολευτώ οικονομικά να έχω π.χ. ένα dobsonian goto μεγάλο για παρατήρηση και ένα ed80 με το mount του για φωτογράφηση, σκέφτομαι την αγορά ενός μονάχα τηλεσκοπίου και για τα δύο. Επίσης στην παρατήρηση με ενδιαφέρει να προσθέσω αργότερα και ένα binoviewer αλλά δεν ξέρω στα τηλεσκόπια που έχω στο μυαλό μου αν θα μπορέσει να δουλέψει, επειδή παίζει σημασία το μήκος του σωλήνα.

 

Με απλά λόγια ψάχνω για συγκεκριμένες λύσεις, που ίσως να έχετε δοκιμάσει και ξέρετε ότι δουλεύουν σε αυτά που ζητάω. Π.χ. σκέφτομαι την Neq6 με τον SW 200 Pds ή 250 αν αξίζει η διαφορά ανάμεσα σε 8'' και 10''. Ένα Bino δουλεύει σε αυτά τα εστιακά μήκη ; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς ;

 

Εδώ που είμαι η φωτορύπανση είναι νορμάλ αν και σίγουρα θα χρειάζεται να μετακινούμαι και κάποιες φορές.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Αν υπήρχε τέτοιο τηλεσκοπιο θα το είχαμε αγοράσει όλοι.

Ένας έντιμος συμβιβασμός, μιας και είναι και επίκαιρος ο όρος, ίσως ένα 8αρι sct, σε ισημερινη αλλά και αυτό έχει τα μείον του όταν ερχεται το θέμα στην φωτογραφία, είναι δύσκολο στην οδήγηση, έχει μικρό πεδίο, πρέπει να πάρεις reducer ή hyperstar,και είναι πανάκριβα. Αλλά είναι ότι πιο κοντά σε καλό combo

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και καλημέρα !

Ναι συμφωνώ με το 8 Sct σε όσα λες, αλλά γιατί όχι το SW 200 pds που αναφέρω, νομίζω μπορώ να τα συνδυάσω και τα δύο ;)

 

Καλήμερα και από εμένα. Δεν αντιλέγω. Αλλά για να το κάνεις καλά, κυρίως μιλώντας για φωτογραφία, με μια βαριά dslr πάνω, θες βαρβάτη βάση. 10 αρι που έχω δει, πάνω σε σε πεντάρα νομίζω (neq, αν θυμάμαι καλά), έχει σημαντικό trail αν η έκθεση υπερβαίνει το λεπτό. Μεγάλο τηλεσκόπιο, μακρύ, με ροπές. Εξαιρετικό κατά τα άλλα. Αλλά δύσκολο στο κουβάλημα, δύσκολο στο tracking και στην οδήγηση, χωρίς πολύ καλή βάση.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου!

Έχεις υπολογίσει το ανώτερο ποσό που θα ξοδέψεις?

Για τις 8" υπάρχει η λύση του 200/1000 πάνω σε HEQ5.

Για τις 10" το τυπικό 254/1200 δεν το "σηκώνει" ούτε η NEQ6,και δεν μιλάω για το βάρος,αλλά για τον συνδυασμό βάρους και μήκους που θα παράξει ροπές και άρα ταλαντώσεις,που δεν αντιμετωπίζονται σωστά για αστροφωτογραφία (εκτός από πολύ μικρές εκθέσεις)!

Άρα για τις 10" η πιο σωστή λύση είναι ένα Celestron C9.25,ή και C11 (ή και άλλης εταιρίας SCT σχεδίασης πχ.Meade),αν αντέχει η τσέπη σου,πάνω σε NEQ6,ή EQ6.Επειδή λόγω σχεδίασης(SCT) αυτά τα τηλεσκόπια έχουν "κοντό" σωλήνα,και οι ροπές αντιμετωπίζονται σε βάσεις EQ6.Έχουν και καλύτερη οπτική ποιότητα από τα κοινά νευτώνεια dob!

Σίγουρα υπάρχει αισθητή διαφορά μεταξύ 8" και 10" στην φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητά τους,αλλά για αστροφωτογραφία ανεβαίνει αρκετά το κόστος για αγορά C9.25+NEQ6...

Το σχετικά οικονομικό πακέτο είναι 200/1000+HEQ5.

Πρόσεξε ΟΧΙ το 200/1200 που είναι το συνηθισμένο dob,λόγω ροπών που αναφέρθηκαν και πιο πάνω!

Φιλικά-Κώστας

 

Καλημέρα Κώστα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έχω υπολογίσει πάνω κάτω το κόστος. Σιγά σιγά θα χτίζω τον εξοπλισμό. Ας ξεκινήσω αρχικά την παρατήρηση και μετά τα υπόλοιπα. Είχα αμφιβολία για το αν η heq5 ήταν αρκετή για τον SW 200 pds επειδη στη φωτογραφία θα είναι στο όριο αλλά για αυτό ρώτησα εδώ για να μου πείτε εσείς που ξέρετε παραπάνω ;) Οπότε μάλλον κάτι τετοιο (200/1000) θα επιλέξω γιατί τα SCT είναι ακριβά. Και με τα Binoviewer, υπάρχει περίπτωση να πετύχω εστίαση σε αυτόν το σωλήνα, γνωρίζεις κάτι ;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

Θέλω να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου και Mount αλλά έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου και θα ήθελα σαν έμπειροι να με βοηθήσετε αν μπορείτε στην επιλογή. Είχα ένα μικρό 70αρι meade Goto, το έδωσα και θέλω τώρα να κάνω ανάβαθμιση.

 

Θέλω λοιπόν ένα τηλεσκόπιο για να συνδυάσω την παρατήρηση και αργότερα την αστροφωτογραφία (Dslr). Στην παρατήρηση με ενδιαφέρει η κάπως μεγάλη διάμετρος κατόπτρου αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα 8'' και ένα 10'' σωλήνα. Για το λόγο ότι νομίζω θα δυσκολευτώ οικονομικά να έχω π.χ. ένα dobsonian goto μεγάλο για παρατήρηση και ένα ed80 με το mount του για φωτογράφηση, σκέφτομαι την αγορά ενός μονάχα τηλεσκοπίου και για τα δύο. Επίσης στην παρατήρηση με ενδιαφέρει να προσθέσω αργότερα και ένα binoviewer αλλά δεν ξέρω στα τηλεσκόπια που έχω στο μυαλό μου αν θα μπορέσει να δουλέψει, επειδή παίζει σημασία το μήκος του σωλήνα.

 

Με απλά λόγια ψάχνω για συγκεκριμένες λύσεις, που ίσως να έχετε δοκιμάσει και ξέρετε ότι δουλεύουν σε αυτά που ζητάω. Π.χ. σκέφτομαι την Neq6 με τον SW 200 Pds ή 250 αν αξίζει η διαφορά ανάμεσα σε 8'' και 10''. Ένα Bino δουλεύει σε αυτά τα εστιακά μήκη ; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς ;

 

Εδώ που είμαι η φωτορύπανση είναι νορμάλ αν και σίγουρα θα χρειάζεται να μετακινούμαι και κάποιες φορές.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Αν υπήρχε τέτοιο τηλεσκοπιο θα το είχαμε αγοράσει όλοι.

Ένας έντιμος συμβιβασμός, μιας και είναι και επίκαιρος ο όρος, ίσως ένα 8αρι sct, σε ισημερινη αλλά και αυτό έχει τα μείον του όταν ερχεται το θέμα στην φωτογραφία, είναι δύσκολο στην οδήγηση, έχει μικρό πεδίο, πρέπει να πάρεις reducer ή hyperstar,και είναι πανάκριβα. Αλλά είναι ότι πιο κοντά σε καλό combo

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και καλημέρα !

Ναι συμφωνώ με το 8 Sct σε όσα λες, αλλά γιατί όχι το SW 200 pds που αναφέρω, νομίζω μπορώ να τα συνδυάσω και τα δύο ;)

 

Καλήμερα και από εμένα. Δεν αντιλέγω. Αλλά για να το κάνεις καλά, κυρίως μιλώντας για φωτογραφία, με μια βαριά dslr πάνω, θες βαρβάτη βάση. 10 αρι που έχω δει, πάνω σε σε πεντάρα νομίζω (neq, αν θυμάμαι καλά), έχει σημαντικό trail αν η έκθεση υπερβαίνει το λεπτό. Μεγάλο τηλεσκόπιο, μακρύ, με ροπές. Εξαιρετικό κατά τα άλλα. Αλλά δύσκολο στο κουβάλημα, δύσκολο στο tracking και στην οδήγηση, χωρίς πολύ καλή βάση.

 

Οπότε ένα 8άρι σε μια neq6 ή και σε heq5 που λέει ο Κώστας παρακάτω για να πετύχουμε τον συμβιβασμό ;)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα εύσημά μου IRIS MANTA για την ποιοτική ηλεκτρονική μουσική σου!!!

Παραπέμπει στη γερμανική "σχολή" ίσως?Τα 4 κομμάτια που άκουσα μέχρι τώρα,στέκονται αξιοπρεπέστατα θα τολμούσα να πω,απέναντι στους Tangerine Dream και Klaus Schulze,έχοντας όμως την δική τους προσωπικότητα!!

=D> =D> Καλή εμπευσμένη συνέχεια-Κώστας

 

Κώστα ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Η σύνθεση μουσικής και τα συνθεσάιζερ είναι η άλλη μου μεγάλη αγάπη και δεν περίμενα να μπει κάποιος να τα ακούσει, αχαχα μου έφτιαξες τη μέρα, πραγματικά. Κάποιες επιρροές υπάρχουν σιγουρα από τους καλλιτέχνες που ανέφερες παραπάνω, άσε που ο Schulze είναι η καθιερωμένη μου μουσική προτίμηση. Η έμπνευση μου φυσικά το σύμπαν και οι νόμοι που το διέπουν. Τώρα προετοιμάζω τον τρίτο δίσκο :)

 

Καλή συνέχεια και σε σένα και ό,τι κάνεις

Μάνος

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο δεν γνωρίζω σχετικά με το binoviewer,αλλά υπάρχουν φίλοι εδώ που ξέρουν σχετικά.Πάντως εκτός από το κόστος του που είναι αρκετό,διπλασιάζει και το κόστος των προσοφθάλμιων,αφού πρέπει να τους έχεις διπλούς!Σε αυτή την περίπτωση μάλλον η καλύτερη λύση είναι 2 zoom με click stop όπως ο Baader zoom Hyperion Mark IV,8-24mm.

Αν θέλεις να έχεις προοπτική εξέλιξης στην αστροφωτογραφία,καλύτερα να πάρεις την ακριβότερη NEQ6, EQ6,ή κάποια ανάλογη στιβαρή βάση,για να βάζεις αργότερα και πιο μεγάλης διαμέτρου (άνω των 8") τηλεσκόπια και καλύτερης οπτικής απόδοσης όπως τα SCT!Μπορείς να τα βρείς και μεταχειρισμένα-σε άριστη κατάσταση-ακόμα και στην μισή τιμή...

Όσο αυξάνει η διάμετρος του κατόπτρου,τόσο αυξάνει η φ ω τ ο σ υ λ λ ε κ τ ι κ ό τ η τ α=> πιο αμυδροί στόχοι,και η

δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα=>περισσότερες λεπτομέρειες και ανάλυση στα αντικείμενα!

Και σε φωτεινά αντικείμενα όπως η Σελήνη και οι πλανήτες,οι λεπτομέρειες που μπορείς να δείς και ακόμα περισσότερο να καταγράψεις φωτογραφίζοντας,είναι ασυγκρίτως περισσότερες με τηλεσκόπια μεγαλύτερης διαμέτρου!!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο δεν γνωρίζω σχετικά με το binoviewer,αλλά υπάρχουν φίλοι εδώ που ξέρουν σχετικά.Πάντως εκτός από το κόστος του που είναι αρκετό,διπλασιάζει και το κόστος των προσοφθάλμιων,αφού πρέπει να τους έχεις διπλούς!Σε αυτή την περίπτωση μάλλον η καλύτερη λύση είναι 2 zoom με click stop όπως ο Baader zoom Hyperion Mark IV,8-24mm.

Αν θέλεις να έχεις προοπτική εξέλιξης στην αστροφωτογραφία,καλύτερα να πάρεις την ακριβότερη NEQ6, EQ6,ή κάποια ανάλογη στιβαρή βάση,για να βάζεις αργότερα και πιο μεγάλης διαμέτρου (άνω των 8") τηλεσκόπια και καλύτερης οπτικής απόδοσης όπως τα SCT!Μπορείς να τα βρείς και μεταχειρισμένα-σε άριστη κατάσταση-ακόμα και στην μισή τιμή...

Όσο αυξάνει η διάμετρος του κατόπτρου,τόσο αυξάνει η φ ω τ ο σ υ λ λ ε κ τ ι κ ό τ η τ α=> πιο αμυδροί στόχοι,και η

δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα=>περισσότερες λεπτομέρειες και ανάλυση στα αντικείμενα!

Και σε φωτεινά αντικείμενα όπως η Σελήνη και οι πλανήτες,οι λεπτομέρειες που μπορείς να δείς και ακόμα περισσότερο να καταγράψεις φωτογραφίζοντας,είναι ασυγκρίτως περισσότερες με τηλεσκόπια μεγαλύτερης διαμέτρου!!

Φιλικά-Κώστας

 

Έχω υπόψη μου το bino της William optics που έρχεται και με δύο προσοφθάλμια μαζί αρχικά ;)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου για φωτογράφιση να ακολουθήσεις την πεπατημένη. Ενα μικρό 70-80mm διοπτρικό αποχρωματικό και αργότερα ένα καταδιοπτρικό από 8" και πάνω. Το νευτώνειο δεν είναι η καλύτερη λύση γιατί έχει στρεβλώσεις ο σωλήνας, θέλει πολύ καλή ευθυγράμμιση και ένα σωρό άλλα πράγματα που σου είπαν τα παιδιά. Επίσης έχει κόμη και θα χρειαστείς comacorector που είναι σημαντικό έξοδο και δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει. Είναι και άλλα πολλά που δεν μπορώ να στα εξηγήσω γιατί δεν τα ξέρω και καλά. Γενικά για να έχεις αστέρια σημειακά θέλει πολύ δουλειά. Δεν λέω πως δε θα τα καταφέρει, απλά θα δυσκολευτείς πολύ. Ελπίζω να σου φτάνει πως όλοι οι φωτογράφοι ξεκινάνε με μικρό διοπτρικό. Δεν είναι τυχαίο. Ασε που με ότι και αν ξεκινήσεις θα χρειαστείς σίγουρα ένα μικρό για το μεγάλο πεδίο που προσφέρει. Ολοι έχουν ένα τέτοιο. Οπότε η γνώμη μου είναι στα τόσα χρήματα που θα χαλάσεις σιγά σιγά μέχρι να ολοκληρώσεις το σετάπ σου, μην λυπηθείς 250-300€ που κοστίζει ένα dob 8" μεταχειρισμένο. Πάρτο για παρατήρηση και σιγά σιγά χτίζεις για αστροφωτογραφία. Εκτός και αν δε θέλεις να παρατηρείς σε βάση dob και θες αποκλειστικά σε ισημερινή.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ για δύο τηλεσκόπια (για αρχή), άλλο για παρατήρηση και άλλο για φωτογράφιση.

Να έχεις υπόψιν ότι φωτογραφικά, η διαφορά του 130pds με το 250pds, (καθώς είναι και τα δύο F/5) είναι μόνο το image scale, δηλαδή το "κάδρο".

Αν παρόλα αυτά θες ένα τηλεσκόπιο για όλες τις δουλειές, κοιτάζεις για ed80 ή 130-150 pds ( και αντίστοιχο πχ το bresser 150/750 που έχω εγώ), αντιλαμβανόμενος ότι κανείς υποχωρήσεις και στους δύο τομείς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διαφορές μεταξύ τηλεσκοπίων όσο αφορά την διάμετρο,δεν περιορίζονται μόνο στη φωτοσυλλεκτικότητα,αλλά και στην διακριτική ικανότητα,που μεταφράζεται σε διαφορές στην ανάλυση και λεπτομέρεια της εικόνας!

Ένα τηλεσκόπιο πχ.8" ή 10",θα καταγράψει σημαντικά περισσότερες λεπτομέρειες ενός αντικειμένου,σε σχέση με ένα 5"(=130mm),και ακόμα περισσότερες από ένα 3"(=80mm)!!

Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς παρατηρώντας σε μεγέθυνση φωτογραφίες από τηλεσκόπια διαφόρων διαμέτρων!!

Το θέμα είναι αν ενδιαφέρει η παρατήρηση και καταγραφή όσο γίνεται περισσότερης πληροφορίας,ή απλώς να φαίνονται ωραίες οι φωτογραφίες σε μικρή μεγέθυνση?

Αν κάποιος έχει την "επιστημονική" περιέργεια,και ουσιαστικές αξιώσεις,θα πάει σε μεγαλύτερες διαμέτρους!

Αν θέλει να κάνει απλώς το κέφι του και να έχει ωραίες αισθητικά,με σημειακά άστρα μέχρι την άκρη του πεδίου,αλλά φτωχές σε "πληροφορία-λεπτομέρεια" φωτογραφίες,θα του είναι αρκετό το ED 80mm...

Αυτόν τον παράγοντα θα πρέπει να τον συνεκτιμήσει κανείς,πριν δώσει αρκετά λεφτά για ένα 80mm ED διοπτρικό!

Ο λόγος που προτιμούνται τα μικρά διοπτρικά,είναι η ευκολία στο "ζύγισμα"(μικρό βάρος και μήκος=>μικρές ροπές) και τα ED για την αισθητική της εικόνας!

Υπάρχουν όμως και αστροφωτογράφοι που ξεκίνησαν με 200/1000+HEQ5,έμαθαν εύκολα να "ζυγίζουν" σωστά,και έβγαλαν γρήγορα εξαιρετικές φωτογραφίες!!Και δεν είναι επιστήμονες...

Επομένως στην επιλογή διαμέτρου,ας σταθμίσει κανείς και αυτούς τους ουσιαστικούς παράγοντες (φωτοσυλλεκτικότητα,διακριτική ικανότητα),όπως και τις ικανότητές του στα τεχνικά θέματα.

Γιατί αυτός που έχει απαιτήσεις και ικανότητες,γρήγορα θα διαπιστώσει τόσο στην παρατήρηση,όσο και στην φωτογράφιση ότι τα 80,130,150mm,δεν είναι αρκετά...Και το πούλα-αγόραζε κοστίζει αρκετά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κώστα.

Για image scale, pixel scale, μεγέθη αισθητήρων, μεγέθη pixel σε σχέση με την εστιακή, τεχνικές binning ή mosaic, καθώς guiding accuracy σε σχέση με to seeing, θα αφήσω να μιλήσει κανένας εμπειροτερος αστροφωτογραφος από εμένα, αν και είναι νωρίς τόση πληροφορία για τον φίλο που άνοιξε το θέμα.

Θα σου πω όμως (για τελευταία φορά και με συγχωρείς) αυτό που σου είπα και κατ' ιδίαν. Τους "τσουχτερούς" χαρακτηρισμούς τους έχεις πολύ εύκολα. Μάλλον είναι θέμα διακριτικής ικανοτητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα έχεις καταλάβει τα όσα είπα?Μίλησα για φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα κατόπτρων ΟΧΙ αισθητήρων!!!!!

Όσο για τα υπόλοιπα που μου προσάπτεις είναι άδικα για να μην πω παράλογα.....

Τί να πώ.....χρειάζεται να διαβάζεις προσεκτικά τα όσα γράφω,για να καταλαβαίνεις κάποια λογικά πράγματα....

Ελπίζω να συνέλθεις από την φάση που περνάς-δεν σου έφταιξα εγώ-τον τελευταίο καιρό,και να μην κρίνεις άδικα,παράλογα και επιθετικά και μάλιστα δημόσια!!

Εντάξει?

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι αν ενδιαφέρει η παρατήρηση και καταγραφή όσο γίνεται περισσότερης πληροφορίας,ή απλώς να φαίνονται ωραίες οι φωτογραφίες σε μικρή μεγέθυνση?

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Οποιος μπαίνει στον χώρο στο μυαλό του συνήθως έχει όμορφες φωτογραφίες και τίποτε άλλο. Μετά έρχεται η όρεξη για έρευνα και αυτό σε πολύ λίγους. Οπώς είδες και ο φίλος μας για αστροφωτογράφιση ενδιαφέρεται. Δεν είπε τίποτα για φωτομέτρηση κλπ κλπ.

Υπάρχουν όμως και αστροφωτογράφοι που ξεκίνησαν με 200/1000+HEQ5,έμαθαν εύκολα να "ζυγίζουν" σωστά,και έβγαλαν γρήγορα εξαιρετικές φωτογραφίες!!Και δεν είναι επιστήμονες...
Κώστα νομίζω πως είναι λίγο αυθαίρετο αυτό το συμπέρασμα. Σαφώς και υπάρχουν τέτοιοι αλλά το πως τα κατάφεραν και με τι κόπο εμείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Τέλος πάντων εμείς δεν έχουμε σχέση με την αστροφωτογράφιση και ίσως θα έπρεπε να μην έχουμε καν γνώμη. Ας όψεται που οι αστροφωτογράφοι δεν βοηθάνε. Αντε ρε παιδιά που είστε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ό,τι είπα για φωτογράφους που ξεκίνησαν με 200/1000+HEQ5,δεν είναι αυθαίρετα!!Γνωρίζω προσωπικά τέτοιους!Ρώτησα λοιπόν και μου είπαν υπεύθυνα πράγματα!Θέληση χρειάζεται,κατανόηση,πειραματισμός...Βέβαια κάποιες βασικές ικανότητες σε τεχνικά θέματα,σίγουρα δεν τις έχουν όλοι,για αυτό δυσκολεύονται.

Τα υπόλοιπα τα έχω εξηγήσει!Επίσης δεν είναι το θέμα μόνο της φωτομετρίας,αλλά γενικά της πληροφορίας που παίρνει κανείς τόσο παρατηρησιακά,όσο και φωτογραφικά με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπια!Αυτό είναι κάτι που ελέγχεται εύκολα,αν θέλει να το καταλάβει κάποιος!

Είναι θέμα ενδιαφέροντος και ικανοτήτων του κάθε ερασιτέχνη,και ο φίλος μας έχει ενδιαφέροντα πιο σοβαρά από όμορφες φωτογραφίες,γι'αυτό και του πρότεινα ένα 200/1000 τηλεσκόπιο για παρατήρηση και φωτογράφιση...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Chrono detector καλησπέρα κι από εμένα.

Από το 2000 μέχρι σήμερα είμαι ένας ταγμένος αστροπαρατηρητής και από το 2008 είμαι και περιστασιακός αστροφωτογράφος.

Εξηγούμαι.

Ο εξοπλισμός μου (η στήριξη τα τηλεσκόπια τα προσοφθάλμια κλπ) είναι αγορασμένα με γνώμονα την παρατήρηση. Για την φωτογράφηση αγόρασα επί πλέον ένα προσοφθάλμιο με φωτεινό σταυρόνημα και έναν αντάπτορα για να προσαρμόζει η φωτογραφική μηχανή μου στο τηλεσκόπιο.

Η φωτογραφική μηχανή μου δεν είναι κι αυτή τροποποιημένη. Δεν έχω αλλάξει το φίλτρο για να περνά το κόκκινο των νεφελωμάτων κλπ, διότι την έχω για γενική χρήση και την χρησιμοποιώ έτσι όπως αυτή είναι και στις αστροφωτογραφίες.

Την παρακολούθηση των στόχων την κάνω βάζοντας το προσοφθάλμιο με το σταυρόνημα σε ένα από τα τηλεσκόπια που βλέπεις παρά πάνω (Στο άβαταρ) και την φωτογραφική μηχανή στο άλλο. Βάζω ένα άστρο στο κέντρο του προσοφθαλμίου και κρατώντας το χειριστήριο στα χέρια και πατώντας κάποια κουμπιά ,προσπαθώ να το έχω διαρκώς στο κέντρο.

Η στήριξη που έχω είναι η EQ5 η απλή. Για εμένα ακατάλληλη για αστροφωτογράφηση βαθέως ουρανού. Είναι μόλις 6 κιλά και όπως βλέπεις με όλα αυτά επάνω της είναι υπέρβαρη.

Εκτός λοιπόν ότι αποτελώ μουσειακό είδος, δεν είμαι κι ο πλέον κατάλληλος να μιλήσει για αστροφωτογραφία. Αλώστε είμαι ο μόνος στο φόρουμ που κάνει παρακολούθηση στο χέρι με φωτεινό σταυρόνημα. Αυτό είδη έχει εγκαταλειφτεί εδώ και 20 χρόνια.

Όμως αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα, έμαθα από πρώτο χέρι κάποια πράγματα.

Το σημαντικότερο είναι ότι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με αυτού του είδους την αστροφωτογράφηση, πρέπει κυριολεκτικά να είναι ταγμένος! Τίποτα από αυτά που βλέπεις και θαυμάζεις στις φωτογραφίες των φίλων μας δεν αποκτήθηκε με ευκολία. Τίποτα από όλα αυτά που αγόρασαν δεν δούλεψε σωστά με την πρώτη. Για να δουλέψει σωστά ένα σετ απ τέτοιου είδους αστροφωτογράφισης, πρέπει πρώτα να περάσει από 40 κύματα ρυθμίσεων ακόμα και διορθώσεων από μέρος αυτών των φίλων μας. Όποια αστροφωτογραφία κι αν δεις πίσω της έχει κάποιον που με επαγγελματική αφοσίωση διέθεσε τον εαυτόν του.

Το δεύτερο και πιο σκληρό και άδικο είναι ότι, η αστροφωτογράφηση θέλει πάρα πολλά χρήματα. Δεν πάει να είσαι σούπερ ταλαντούχος και αφοσιωμένος σε αυτήν, αν δεν τα δόσεις, φωτογραφία αξιόλογη δεν θα βγάλεις. Και εδώ μιλάμε για ποσά όσο ένα μικρό αυτοκίνητο. Τα οποία, πρόσεξε σε παρακαλώ, έχουν συντομότατη ημερομηνία λήξεις, διότι μέχρι να τα εξοφλήσεις θα βγουν στην αγορά άλλα, και αυτά που έχεις θα είναι ξεπερασμένα.

Το παραπάνω εκτιμώ ότι αυτός είναι κι ένας σημαντικός λόγος που κάποιοι αμιγώς φωτογράφοι της παρέας μας, δεν σου έγραψαν. Αλώστε για την αστροφωτογραφία γενικώς δεν γίνεται να γράψουν κάτι τι μικρό.

Βιβλίο μπορούν να γράψουν, ναι. Όχι όμως κάποια σύντομη απάντηση εδώ.

Για αρχή λοιπόν, εφόσον φλερτάρεις και με την αστροφωτογραφία, συμφωνώ με τους φίλους που σου σύστησαν από στήριξη τουλάχιστον την HEQ5. Από αυτήν (την οριακά μικρή κι αποδεκτή και επάνω.) Από εκεί και πέρα αποδέσμευσε από το μυαλό σου τηλεσκόπιο που να τα κάνει και τα δύο καλά. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Διότι στη αστροφωτογραφία δεν ορίζει απλώς τίποτα. Είναι σαν να λέει κάποιος, ότι εγώ θέλω να γίνω επαγγελματίας φωτογράφος, και θα έχω ένα μόνο ένα φακό σταθερής εστιακής απόστασης και θα τα κάνω όλα. Αν αυτό δεν γίνεται στην φωτογραφία της καθημερινότητας μία φορά, στην αστροφωτογράφηση δεν γίνεται 100. Η αστροφωτογράφηση στο σύνολο της έχει ανάγκη από 15mm φακούς που μπαίνουν στις μηχανές έως 5Χ πολλαπλασιαστές εστιακής απόστασης που μπαίνουν σε τηλεσκόπια και η εστιακή μετριέται σε μέτρα.

Πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Ενδεικτικά για τα παρά πάνω το τι θέλεις να κάνεις σου στέλνω ένα «χάρτη» που έφτιαξα κατόπιν επεξεργασίας από φωτογραφία. Έβαλα την μηχανή επάνω στην ισημερινή στήριξη και την έβγαλα με τον ζουμ φακό της ρυθμισμένο στα 21mm . Η έκθεση ήταν 30 δευτερόλεπτα και 400 ISO. Αμέσως μετά κα με το ίδιο κάδρο και ISO τράβηξα 6 φωτογραφίες με έκθεση 3 λεπτών αυτή του γαλαξία. Η φωτογραφία είναι επεξεργασία των 6 3λεπτών λήψεων.

Εδώ σου τις δείχνω ως παράδειγμα του τι θέλεις να κάνεις.

Για αυτές τις φωτογραφίες δεν χρειάζεται οδήγηση.

Στις κάτω είναι ένα αντικείμενο του χάρτη. Το Μ16.

Την μεν μία την τράβηξα με το ED80. 600mm εστιακή. Έβαλα σε αυτό την μηχανή, και το προσοφθάλμιο με το σταυρόνημα στο 200/100 νευτώνειο για να κάνω την οδήγηση. Δεν γίνεται τώρα να αφήνεις την στήριξη μόνη της να φωτογραφίζει. Η εστιακή απόσταση είναι μεγάλη και στις 7λεπτες εκθέσεις τα άστρα θα φαίνονται σαν μακαρόνια. Πρέπει διαρκώς να διορθώνεις την στήριξη. Εντόπισε το στον χάρτη μετά στην φωτογραφεία του γαλαξία το Μ16.

Σύγκρινε τώρα το μέγεθος του με αυτό του EQ80.

Και στην τελευταία είναι πάλι το Μ16. Τώρα η μηχανή είναι στο νευτώνειο με 1 μέτρο εστιακή και την διόρθωση στην οδήγηση την έκανα με το ED80.

Τώρα το θέμα έγινε εμφανώς μεγαλύτερο.

Πια όμως από τις δύο φωτογραφίες είναι καλύτερη; Αυτό είναι δύσκολο κανείς να το πει. Μπορεί όμως να επισημάνει τις διαφορές. Όντας μεγαλύτερο το νευτώνειο κατέγραψε περισσότερη λεπτομέρεια στο νεφέλωμα. Όμως τα άστρα στις τόσο μεγάλες εκθέσεις είναι σχεδόν όλα καμένα επειδή επάνω τους συγκεντρώθηκε 6,25 φορές περισσότερο φως από το ED80. Έτσι με καμία επεξεργασία δεν υπάρχει περίπτωση να συνέλθουν.

Επίσης τα αστρικά είδωλα γενικά στο ED80 είναι πολύ καλύτερα ακόμα και στις άκρες του πεδίου ενώ στο νευτώνειο γίνονται μακρουλά.

Όλα αυτά σου τα γράφω και στα δείχνω για να πάρεις μια ιδέα για κάποιους προβληματισμούς και πληροφόρηση που πρέπει να έχεις πριν βάλεις το χέρι στην τσέπη. Σημείωσε σε παρακαλώ ότι αυτά δεν είναι ούτε η μύτη από το παγόβουνο.

Συμπέρασμα.

Για παρατήρηση αγόρασε το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο που σηκώνει η στήριξη σου και νομίζεις ότι ο τύπος του σου ταιριάζει. Απόλαυσε το μεγαλείο του νυχτερινού έναστρου ουρανού. Μάθε από πρώτο χέρι για αυτόν, και στο μεταξύ έχεις όλο τον χρόνο να αλιεύεις πληροφορίες από τον ωκεανό της αστροφωτογράφισης. Διότι στο τέλος θα δείς ότι τηλεσκόπιο ειδικά για την αστροφωτογράφηση δεν το γλιτώνεις!

364785254_(8-9)9882_988358.thumb.jpg.6573cd0b43ee964b0508f2e7d9b93f91.jpg

825839018_201531.thumb.jpg.f2761afd77f44e3adffbdf734b8ee580.jpg

1599384660_3.thumb.jpg.44e3a93c13c7350261ac6ad196ba1105.jpg

381434834_169-2017200DPI-3.thumb.jpg.fbe8bde75b25a9ed4b7777a1c8d97bda.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Βασικά πρέπει να ξεχωρίσουμε αν αναφερόμαστε σε deepsky φωτογράφηση ή ηλιακού συστήματος, ο εξοπλισμός που χρειάζεται και οι τεχνικές που χρησιμοποιούνται είναι τελείως διαφορετικές.

 

Η μεγάλη διάμετρος έχει λογική στην 2η περίπτωση, όχι τόσο στην 1η (εκτός και αν ο νηματοθέτης είναι διατεθειμένος να δώσει 5ψήφιο ποσόν για ανάλογες στηρίξεις-κάμερες, δεν νομίζω όμως να μιλάμε για κάτι τέτοιο).

 

Αν και ξεκίνησα με 200pds και μετά πήρα και 130pds όπου τα κατευχαριστήθηκα καταλαβαίνω απόλυτα τη λογική ενός μικρού διοπτρικού για αρχάριο ειδικά, αν και οι περισσότεροι και εμπειρότεροι αστροφωτογράφοι παγκοσμίως και πανελλαδικώς (νομίζω οτι έχουμε απο τους καλύτερους!) συνεχίζουν να τα έχουν για το βασικό τους φωτογραφικό τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με τον φίλο που ξεκίνησε το νήμα,είναι ότι δεν μπορεί να έχει δύο τηλεσκόπια,ένα για παρατήρηση και ένα για φωτογράφιση!!

Επίσης όπως έχω διαπιστώσει από φίλους που ασχολούνται σοβαρά με αστροφωτογραφία,(ενδιαφέρθηκα και εγώ για το 10" τηλ.μου και με συμβούλεψαν σχετικά και αναλυτικά),είναι θέμα αντίληψης και βασικών ικανοτήτων σε τεχνικά θέματα,να ξεπεραστεί το μεγάλο-για πολλούς-εμπόδιο του "ζυγίσματος" του τηλεσκοπίου,προκειμένου να περιοριστούν οι ροπές...Επίσης το να μάθει να κάνει επεξεργασία της εικόνας με κατάλληλα προγράμματα!Βέβαια θέλει διάβασμα και πολύ εξάσκηση,εννοείται!

Κάποιοι μπορούν εύκολα,κάποιοι άλλοι όχι!Το ίδιο συμβαίνει και με απλούστερα πράγματα πχ.ευθυγράμμιση κατόπτρων.

Επίσης και φωτογραφίες DSO με τηλεσκόπια μεγαλύτερης διαμέτρου,πχ.8",είναι ασυγκρίτως καλύτερες σε ανάλυση-λεπτομέρεια από ό,τι με μικρά...Ο παράγοντας α ν α λ υ τ ι κ ή-δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα τηλεσκοπίου,που παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο,διαφεύγει σε πολλούς...

Υπάρχουν προγράμματα επεξεργασίας εικόνας,που χρειάζεται να τα μάθει και να τα χειρίζεται σωστά,αλλά έχουν αποτέλεσμα,ανάλογα και το πόσο θα ασχοληθεί κάποιος...

Αλλά όπως τόνισα αν κάποιος θέλει να παρατηρεί και φωτογραφίζει πιο χαλαρά ή πιο σοβαρά,γιατί έχει αυξημένες απαιτήσεις (και δεν μιλάμε για φωτομετρία που κάνουν πολύ λίγοι),κάνει και τις ανάλογες επιλογές!

Υπάρχει και η αγορά των μεταχειρισμένων άλλωστε,δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος για να ξεκινήσει ένα σωρό λεφτά για πανάκριβο εξοπλισμό,ούτε βέβαια πενταψήφια ποσά!

Για όλους αυτούς τους λόγους-ένα τηλεσκόπιο για παρατήρηση και φωτογράφιση-προτάθηκε το 8"σε HEQ5,ή καλύτερα σε EQ6, για να έχει και προοπτική εξέλιξης για άλλα τηλεσκόπια.Είναι στην κρίση του φίλου μας να μείνει σε αυτόν τον βασικό εξοπλισμό,ή να συμπληρώσει και αναβαθμίσει αργότερα με κάτι άλλο!

Εξάλλου και ένα καλό διοπτρικό ED,80mm κοστίζει 1000+€ καινούργιο...

Η επιλογή λοιπόν για έ ν α τηλεσκόπιο παρατήρησης και φωτογράφισης,200/1000 είναι η πιο λογική και οικονομικά συμφέρουσα.Και αυτό δεν είναι άποψη δική μου μόνο,αλλά πολύ έμπειρων ερασιτεχνών αστρονόμων που έχουν αποδεδειγμένα σοβαρές γνώσεις και αντίληψη στο θέμα!Αυτή την συμβουλή πήρα και εγώ για την περίπτωσή μου,και όχι μόνο από ένα άτομο!

Κλείνοντας επαναλαμβάνω ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει,την αντίληψη και τις τεχνικές του ικανότητες και σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας και βέβαια το ποσό που διατίθεται να ξοδέψει αρχικά!

Όλα αυτά διαφέρουν πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο.Πάντως η λογική του "πούλα-αγόραζε και βλέπουμε"που έχουν υιοθετήσει πολλοί,το λιγότερο κοστίζει σε χρήματα...

Μπορεί η λύση 2σε 1του 200/1000 να είναι συμβιβαστική,όχι η τέλεια,αλλά λειτουργεί!Ο φίλος μας θα δεί αργότερα τί τον εξυπηρετεί καλύτερα,όταν αποκτήσει την απαραίτητη εμπειρία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όοοολους για τις απαντήσειςσας προκειμένου να με βοηθήσετε, θα τα έχετε γράψει τα ίδια και τα ίδια πόσες φορές...

 

Ξεκαθάρισαν κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά παραμένω μπερδεμένος. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα σκεφτεί (ενώ γνωρίζω για την διακριτική ικανότητα στη μεγαλύτερη διάμετρο ) ότι στη φωτογραφία έχοντας χρησιμοποιήσει τηλεσκόπιο μεγαλύτερης διαμέτρου, η διακριτική ικανότητα είναι αυξημένη επομένως κάνοντας μεγέθυνση υπάρχει περισσότερη πληροφορία. Αυτή η περισσότερη λοιπόν πληροφορία ναι, θα με ενδιέφερε. Συγκρίνοντας τις δύο φωτό του Μ16 του φίλου giannis60 (ωραίος ο χάρτης), αντιλαμβάνομαι αυτήν από το ED80 πιο αντικειμενική ενώ την άλλη από το νευτώνειο πιο εντυπωσιακή. Δεν ξέρω βέβαια αν με λίγη παραπάνω έκθεση έβγαινε λίγο πιο φωτεινή αυτή από το αποχρωματικό.

 

Επίσης δεν αμφισβητώ και ασπάζομαι την άποψη ότι θα πρέπει να γίνονται σταδιακά τα βήματα, με πρώτο τηλεσκόπιο ένα μικρό για φωτογραφία. Θα μου άρεσε να φωτογραφίζω σφαιρικά σμήνη και βαθύ ουρανό. Βέβαια μου ήρθε στο μυαλό και το Quattro μιας και είναι 200/800, πιο κοντό δηλαδή από το 1000 αρι μιας και λέγαμε για ζυγίσματα και δυσκολίες με ταλαντώσεις κ.τ.λ. Έχετε κάποια γνώμη για αυτό ;

Επίσης αν το νευτώνειο θέλει coma corrector, το αποχρωματικό δεν θέλει και αυτό Flattener ; Για τα έξοδα μιλάω τώρα. Πιστεύω πως όπως και να χει θα ξεκινήσω από νευτώνειο για παρατήρηση και θα το δω στην πορεία.

 

Χαίρομαι που μιλάω μαζί σας, μου αρέσει αυτή η συμμετοχή και η ανταλλαγή απόψεων για μια τόσο ευγενή ενασχόληση όπως η αστρονομία

:)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο παράγοντας α ν α λ υ τ ι κ ή-δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα τηλεσκοπίου,που παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο,διαφεύγει σε πολλούς...

 

Φιλικά-Κώστας

 

Ειλικρινά Κώστα, πιστεύεις οτι η διακριτική ικανότητα ενός τηλεσκοπίου που είναι από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνεις όταν ξεκινάς να ασχολείσαι με την αστρονομία "διαφεύγει σε πολλούς"...?

 

Φιλικά,

Σταμάτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μάνο για να αποφύγεις τις λάθος αγορές,όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται πολύ μελέτη και έρευνα προκαταρκτική!

Και αργότερα πάλι διάβασμα να μάθεις ό,τι χρειάζεσαι,να μάθεις να χειρίζεσαι προγράμματα επεξεργασίας εικόνας κλπ.

Όσο μειώνεται ο εστιακός λόγος στα νευτώνεια εμφανίζεται ολοένα και πιο έντονο το σφάλμα κόμης και άρα χρειάζεσαι paracorr ειδικά για φωτογραφία,και για διοπτρικό flattener...Μάλιστα στα διοπτρικά αρκετοί χρησιμοποιούν τον κατάλληλο για το τηλεσκόπιό τους reducer-flattener για να μειώσουν τον εστιακό λόγο (πετυχαίνοντας μικρότερες εκθέσεις και μεγαλύτερο πεδίο) και ταυτόχρονα να διορθώσουν το πεδίο.

Αν θέλεις να μπεις σε αυτήν την διαδικασία,φυσικά θα ξοδέψεις!

Αλλά για την λύση παρατήρηση+φωτογράφιση με ένα τηλεσκόπιο,ο καλύτερος οικονομικός σ υ μ β ι β α σ μ ό ς,που μου πρότειναν και εμένα είναι το 200/1000.

Το 200/800 ναι μεν έχει μικρότερες ροπές,άρα ευκολία μεγαλύτερη στο "ζύγισμα",αλλά το paracorr λόγω εστιακού λόγου f/4,για φωτογράφιση δεν θα το αποφύγεις...Αν θέλεις βελτιωμένη εικόνα μέχρι τα άκρα του πεδίου στη φωτογραφία,θα βάλεις και στο 200/1000...Το θέμα είναι αν επιζητείς την τελειότητα σε τί θέμα και για πιο λόγο!Και αν αυτό το θέλεις από το ξεκίνημά σου.Χρειάζεται ιεράρχηση αναγκών!

Θα πρέπει να σκεφτείς πολύ προσεκτικά,εκτός από τις απαιτήσεις σου που ευτυχώς δεν είναι μόνο ωραίες εικόνες σε μικρό μέγεθος,για να αναρτώνται δημόσια,αλλά κάτι ουσιαστικότερο,το τί αντίληψη και ικανότητες έχεις σε τεχνικά θέματα,όχι ιδιαίτερης δυσκολίας (τα Μαθηματικά που γνωρίζεις είναι πολύ δυσκολότερα) και στην εκμάθηση και χειρισμό προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας!

Όπως έχω διαπιστώσει σε αυτά τα δύο θέματα,υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στους ερασιτέχνες αστρονόμους!!Άνθρωποι με υψηλό IQ,κάτοχοι διδακτορικών σε θετικές επιστήμες,δεν το "έχουν" απαραίτητα σε απλά τεχνικά θέματα,πχ. να αλλάξουν μια βρύση ή μια πρίζα!

Άλλοι μπορούν εύκολα,άλλοι όχι...Οπότε οι πολλοί επιλέγουν την ασφαλή λύση των μικρών διοπτρικών,που κοστίζει και αυτή αρκετά για ED επιλογές!

Είναι καίριας σημασίας πριν αρχίσεις να ξοδεύεις,να σκεφτείς καλά τα παραπάνω...αν το έχεις ή όχι με τεχνικά θέματα και προγράμματα επεξεργασίας εικόνας.

Και μην τρομάζεις με το θέμα του ζυγίσματος!Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται σε πολλούς...Αντίληψη θέλει και κάποιες ικανότητες.Υπάρχουν πολλοί που δυσκολεύονται σε απλούστερα ζητήματα,και το κατανοώ πλήρως!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σταμάτη (StamosP) όσο αφορά το θέμα διακριτική ικανότητα ΝΑΙ το έχω διαπιστώσει χρόνια τώρα ότι διαφεύγει ουσιαστικά σε πολλούς!!Δεν το πιστεύω απλώς...το έχω εμπεδώσει δυστυχώς.

Γι'αυτό και το τονίζω συχνά!Χαίρομαι που εσύ το κατάλαβες από την αρχή!Να ξέρεις ότι είσαι εξαίρεση!

Ακόμα και στο Nightwatch αναφέρεται ότι τα τηλεσκόπια μεγάλης διαμέτρου είναι για βαθύ διάστημα....

Όσο παράξενο και αν σου φαίνεται,υπάρχουν πολλές αντιλήψεις σε πολλά ζητήματα που είναι λάθος!Ή διαφεύγουν στην

δ ι α τ ύ π ω σ η και ε π ι σ ή μ α ν σ η του θέματος αυτού σε βιβλία και forum ακόμα και από έμπειρους,που φυσικά το γνωρίζουν!

Και σε πολλά άλλα πράγματα σε αυτή τη ζωή υπάρχουν απόψεις και απόψεις,ασάφειες,καλλιεργημένοι μύθοι κλπ.

Η έρευνα και η εμπειρία (παρατήρηση-πείραμα) είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να ελέγχεις την αλήθεια πολλών πραγμάτων!

Εδώ μέσα αυτό το θέμα που ρωτάς,και αρκετά άλλα,το διαπιστώνω συχνά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης