Jump to content

SynScan V3 Hand Controller


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

Μου παρουσιάστηκε το έξεις πρόβλημα στο Hand Control.

Δεν αλλάζει ημερομηνία, έχει κόλληση 12/06/2099, το firmware που είχα ήταν Version 3.39.03 το οποίο το αναβάθμισα σε Version 3.39.05 και το πρόβλημα παραμένει. Επιχείρησα και ποιο παλιό firmware αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το αποτέλεσμα αυτού του προβλήματος είναι πως στο alignment με πάει αλλού για αλλού. Καμία ιδέα κανείς.

SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έθεσα το ερώτημα στην skywatcher και πήρα την παρακάτω απάντηση.

 

Με βάση αυτού που περιγράφεται στο email σας, φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα στην μητρική πλακέτα του χειριστηρίου.Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να προχωρήσετε σε αντικατάσταση του χειριστηρίου με νέο.

Την ίδια απάντηση μας έδωσε και ο τεχνικός της Skywatcher, στον οποίον προωθήσαμε το ερώτημα σας.

 

:( :( :(

Τώρα βρήκε που ετοιμάζομαι για την 13η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων.

SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έθεσα το ερώτημα στην skywatcher και πήρα την παρακάτω απάντηση.

 

Με βάση αυτού που περιγράφεται στο email σας, φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα στην μητρική πλακέτα του χειριστηρίου.Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να προχωρήσετε σε αντικατάσταση του χειριστηρίου με νέο.

Την ίδια απάντηση μας έδωσε και ο τεχνικός της Skywatcher, στον οποίον προωθήσαμε το ερώτημα σας.

 

:( :( :(

Τώρα βρήκε που ετοιμάζομαι για την 13η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων.

 

Factory reset?

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Δεν νομίζω ότι γίνεται στο V1. Το δικό μου έχει πρόβλημα να βρει τους πλανήτες και το... Μ2 για έναν αδιευκρίνηστο λόγο. Μάλλον δεν έχουν περάσει σωστά συντεταγμένες στο χειριστήριο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ,

Για ρίξε μια ματιά στο site της sky watcher. Δες κάτω στο screenshot το bug νούμερο 2 που διορθώθηκε. Ίσως η 3.39.10 ειναι έκδοση που ζητάς. Εχει βγει και η 3.39.15 που δε το αναφερει αλλα λογικα το εμπεριεχει λογω της 10....Εσύ είπες το έκανες 3.39.05 σωστά? Μη σε πάρω στο λαιμό μου ψάξε το και ρώτα και κανένα που να το έχει αναβαθμίσει σε αυτή την έκδοση.

Screenshot_20210317-183843.thumb.png.00c7c6077cf00aee61328adb6de7dc40.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη η απάντηση πηγαίνει για τον elias που άνοιξε το θέμα** Εγώ μπερδεύτηκα λόγω του τίτλου που αναφέρει χειριστήριο V3 και τις αρχικές ερωτήσεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά! Ευτυχώς ασχολούνται και τα λύνουν τα προβλήματα που προκύπτουν με το υλικολογισμικό. Φαντάζομαι πολλοί θα τους έκαναν παράπονα..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι γίνεται στο V1. Το δικό μου έχει πρόβλημα να βρει τους πλανήτες και το... Μ2 για έναν αδιευκρίνηστο λόγο. Μάλλον δεν έχουν περάσει σωσά συντεταγμένες στο χειριστήριο.

Σ ευχαριστώ Γιώργο . Κι εγώ ψάχνω αλλά δε το βρίσκω το ρημάδι το "factory reset". Έχω μια υπόνοια πως αν πατήσω ταυτόχρονα το 2 και το 5 θα κάνει reset. Ο συγκεκριμένος συνδυασμός εξυπηρετει κάτι άλλο στις νέες εκδόσεις .

 

vagkaf έχεις δίκιο, έγραψα σε αυτό το post για να μην ανοίγω άλλο.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης