Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


EvaB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο. Διάβασα κάπου πως τα κατοπτρικά είναι τα καταλληλότερα για αρχάριους.

 

Θέλω ένα τηλεσκόπιο που θα μου επιτρέπει την αρκετά λεπτομερή παρατήρηση τόσο της σελήνης όσο κι άλλων πλανητών με ικανοποιητική ανάλυση.

 

Η παρατήρηση θα γίνεται σε αρκετά σκοτεινό μέρος (χωριό).

 

Τι θα μου προτείνατε σε οικονομική τιμή (γιατί είμαι και φοιτήτρια) ; Και τι πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά του κατά την αγορά;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Επειδή θέλεις ανάλυση και λεπτομέρεια,τότε χρειάζεσαι την μεγαλύτερη διάμετρο τηλεσκοπίου που μπορείς να κουβαλήσεις και να πληρώσεις!

Επειδή είσαι γυναίκα-δεν γνωρίζω τον σωματότυπό σου-κανονικά θα μπορείς να σηκώσεις ένα 8" Dob ....Μπορείς να το βρείς και μεταχειρισμένο,κάτω απο 300€,αν έχεις υπομονή και ψάξεις.

Όσο αυξάνει η διάμετρος,τόσο αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα και η διακριτική ικανότητα,που πρακτικά σημαίνει οτι θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες σε ΟΛΑ τα αντικείμενα!

Προτείνω ένα SW 8"Dob και θα έχεις ένα τηλεσκόπιο που θα ικανοποιήσει τις απαιτήσεις σου για πολλά χρόνια!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Ευα...

 

Ειμαι κατοχος του DOB 8 '' εδω και εναν χρονο και σε διαβεβαιω οτι δεν προκειται να το μετανιωσεις , εαν προχωρησεις σε αυτην την αγορα ..

Σου εχω στειλει και προσωπικο μηνυμα με καποιες πληροφοριες ..

 

Ειναι κριμα να δωσεις 219 για καινουριο truss heritage 130 την στιγμη που μπορεις να βρεις ενα DOB 8 '' με 80 ευρω παραπανω .. Εγω μαλιστα το ειχα αγορασει και φθηνοτερα ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες στο Astrovox. Πόσα θα διαθέσεις για αγορά τηλεσκοπίου. Ας αρχίσουμε από εκεί. Ένα οικονομικό τηλεσκόπιο θα σε βολέψει σίγουρα για την παρατήρηση της Σελήνης. Από εκεί και πέρα, όσο ποιο μακρυά θες να κοιτάς τόσο περισσότερα θα πρέπει να ξοδέψεις για κάτι ικανοποιητικό.

Από τα οικονομικά τηλεσκόπια, ένα κατοπτρικό διαμέτρου 130-150 χιλιοστών θα σε βολέψει πολύ.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτηκα πως είναι καλύτερα να περιμένει να μαζέψω παραπάνω χρήματα ώστε να πάρω ένα αρκετά καλό τηλεσκόπιο. Μέχρι τότε καλό θα ήταν να εξοικειωθω λίγο καλύτερα με τα αντικείμενα στον νυχτερινό ουρανό ίσως να αγοράσω κάποιο βιβλίο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυο πολυ καλα βιβλια ειναι το nightwatch και το the backyard astronomers guide. Το πρωτο εχει 30 ευρω και το δευτερο 50 αλλα αξιζουν τα λεφτα τους. Σε συμβουλευω να παρεις πρωτα το nightwatch γιατι εχει καλους χαρτες και γενικα ειναι πιο εισαγωγικο και ευκολο στην κατανοηση απο εναν αρχαριο σε σχεση με το αλλο που ειναι πολυ πιο δυσκολο να κατανοηθει σαν πρωτο βιβλιο. Προσπαθησε να βρεις και μερικα αντικειμενα βαθεως ουρανου απο μονη σου. Και φυισικα να μαθεις τους αστερισμους.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης