Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω τηλεσκόπιο, για να εξερευνήσω το διάστημα. Οι σχέσεις μου με την αστρονομία είναι σχεδόν ανύπαρκτες, αν εξαιρέσω ταινίες, σειρές και κάποια βίντεο στο youtube, δεν έχω καμία απολύτως επαφή με αυτόν τον κλάδο. Θα ήθελα όμως να αρχίσω να ασχολούμαι -ερασιτεχνικά φυσικά- ξεκινώντας με την αγορά ενός τηλεσκοπίου και γιατί όχι στο μέλλον να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου για να έχω την δυνατότητα να ασχοληθώ και με την αστροφωτογραφία ( αν υπάρχει αυτή η λέξη ) διάφορων νεφελωμάτων κτλ. Έκανα μια ερώτηση τις προάλλες που αφορούσε το τι θα μπορώ να βλέπω με ένα τηλεσκόπιο των 200 ευρώ από την Αθήνα, και μου απαντήσατε πως οι δυνατότητες είναι περιορισμένες λόγω φωτορύπανσης και άλλον παραγόντων - εδώ βέβαια έχω να προσθέσω πως έχω εξωχικό στο Βραχάτι, Κόρινθο, όπου εκεί η φωτορύπανση είναι μειωμένη, οπότε πιστεύω πως μάλλον θα έχω καλύτερη ορατότητα -. Βρήκα λοιπόν ένα μεταχειρισμένο τηλεσκόπιο στην τιμή των 200 ευρώ και θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει ( και πόσο υπολογίζετε να κάνει καινούριο ), αν όχι θα ήθελα να μου προτείνετε ένα αξιόλογο καινούριο στην ίδια τιμή. Παρακάτω αφήνω τις φωτογραφίες από την αγγελία

IMG_E1022.thumb.JPG.a958e8853b2b982b42066c178539c14c.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για παρατήρηση μέσα από την πόλη είναι πολύ καλό.

Για την εξοχή και νεφελώματα δεν θα πρότεινα «διοπτρικό» τηλεσκόπιο.

Η αστροφωτογράφιση είναι άλλο κεφάλαιο...

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ για τα λεφτά του το βρίσκω μια χαρά.

Όσο για την παρατήρηση βαθέως ουρανού δεν θα συμφωνήσω με τον φίλο Αλέξανδρο πιο επάνω. Το τηλεσκόπιο θα σου δείξει πάρα πολύ καλά όλα τα αντικείμενα Messier, που από αυτά ξεκινάμε όλοι, κι όχι μόνο. Απλώς θα πρέπει να προσθέσεις και κάποιους προσοφθάλμιους φακούς επί πλέον. Αυτά όμως στην πορεία.

Το μόνο μελανό σημείο, είναι ότι αυτού του τύπου τα τηλεσκόπια, είναι πολύ μακριά και κάνουν δύσκολη την παρατήρηση στο ζενίθ, γιατί το προσοφθάλμιο κατεβαίνει πολύ χαμηλά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να έχει με βάση το κριτήριο "value for money" κι εγώ προτείνω την αγορά.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασα πως σε τέτοιου είδους τηλεσκόπια τα χρώματα πολλές φορές ειναι παραμορφωμένα, ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης θα μπορούσατε να μου επισηναψετε κάποιες φωτογραφίες με το πως περίπου θα βλεπω τους πλανήτες κτλ; Θα με βοηθούσε πολυ αυτο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε BOURASAL καλύτερα να μας πεις πιο αναλυτικά τα τεχνικά στοιχεία του,δηλ.τί μάρκα είναι και ποιό ακριβώς μοντέλο,για να κάνουμε αν είναι εφικτό μια εκτίμηση της ποιότητάς του.

Θα ήταν χρήσιμο να έχουμε και μια καλή φωτογραφία του αντικειμενικού φακού,δηλ.του μπροστινού κρυστάλλου,να δούμε τις επιστρώσεις του!Αν είναι απλή ή πολλαπλές...

Η διάμετρός του είναι επαρκής για να δείς πολλά αντικείμενα του βαθέως ουρανού (DSO) σε σκοτεινό ουρανό.Σε φωτορυπασμένο θα βλέπεις τα πιο φωτεινά πχ.νεφέλωμα του Ωρίωνα,γαλαξία της Ανδρομέδας κλπ.

Ο εστιακός του λόγος είναι f=1200/127=9.45 αρκετά μεγάλος ώστε να περιοριστεί το χρωματικό σφάλμα,και το σφάλμα της σφαιρικής εκτροπής.

Το χρωματικό σφάλμα μοιάζει με χρώματα του ουρανίου τόξου να περιβάλλουν τα περιγράμματα των αντικειμένων,ιδιαίτερα τα πιο φωτεινά.Είναι πιο έντονο στα άκρα του οπτικού πεδίου,και στα διοπτρικά τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου.Μιλάμε βέβαια για τα κοινά αχρωματικά τηλεσκόπια,γιατί στα αποχρωματικά περιορίζεται αρκετά!

Λόγω μεγάλου εστιακού λόγου πιθανόν να είναι σχετικά περιορισμένο στα άκρα του πεδίου.

Όμως το χρωματικό σφάλμα,όπως και η οξύτητα της εικόνας (και το κοντράστ) εξαρτώνται καθοριστικά απο την ποιότητα του οπτικού γιαλιού και την σχεδίαση του αντικειμενικού φακού.

Αν πρόκειται για τηλεσκόπιο με καλά οπτικά,τότε αξίζει η αγορά του!

Αν όχι τότε με τα ίδια περίπου χρήματα πάρε καινούργιο το SW Heritage 130/650 που έχει εγγυημένα καλά οπτικά,μεγαλύτερο οπτικό πεδίο,και είναι αρκετά πιο φορητό...

Επίσης το διαγώνιο με πρίσμα που έχει,επειδή είναι γωνίας 45ο κάνει πιο πολύ για επίγεια παρατήρηση.Για παρατήρηση σε μεγάλες γωνίες θα πρέπει να πάρεις διαγώνιο κάτοπτρο γωνίας 90ο!

Αλλιώς θα πρέπει να σκύβεις πολύ χαμηλά...όπως σου είπε και ο φίλος Γιάννης.

Η μέγιστη αξιοποιήσιμη μεγέθυνσή του είναι σε φωτεινούς στόχους και πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες: 2x127=254x.Είναι αρκετή για να βλέπεις κάποιες βασικές λεπτομέρειες στους πλανήτες και την Σελήνη.

Γνώμη μου λοιπόν είναι: αν έχει καλά οπτικά πάρε το,αλλιώς πάρε το Heritage.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να είναι το παλιό Meade ER5 /Bresser 127L. Ο εστιαστής του δεν είναι πολύ καλός, τα οπτικά όμως είναι ικανοποιητικό για αχρωματικό. Καλύτερο από το αχρωματικό 120 της sw. Η στήριξη είναι αρκετά μικρή για αυτό το τηλεσκόπιο, αλλά οριακά ( με δονήσεις) θα κάνει τη δουλειά της.

Είναι παλιότερο μοντέλο από αυτό στο αβαταρ μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ μάλλον θα πάω σε αυτο που μου προτείνατε που έχει καλές κριτικές και ειναι και πιο φορητό. Εχω μια απορία, το planitario.gr έχει καμία σχέση με το πλανητάριο στην Αθήνα; Ή αναγκαστικά θα πρέπει να πληρώσω μεταφορικά για να μου έρθει απο Θεσσαλονίκη; Αν ναι περίπου ποσο κοστίζει, και κάτι τελευταίο αλλα σημαντικό, εμπιστεύεστε τις μεταφορικές;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω παραγγείλει πριν πολλά χρόνια 10ιντσο τηλεσκόπιο από το planitario.gr, το οποίο παραδόθηκε στο νησί της Χίου. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τη μεταφορική.

Πολύ καλή η επιλογή σου :wink:

Το planitario.gr είναι εμπορική επιχείρηση, διαφορετικό από το πλανητάριο του ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'ότι είδα η αποστολή με courier κοστίζει επιπλέον 11 ευρώ.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης είχε υποκατάστημα στην Αθήνα,το οποίο έχει κλείσει.Έτσι και αλλιώς τα τηλεσκόπια τα στέλνει απο Θεσσαλονίκη με courier,ΟΧΙ με μεταφορική!Τις μεταφορικές φυσικά και δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε για μεταφορά ευαίσθητων οργάνων...

Παλαιότερα συνεργαζόταν και με την ACS.Ρώτα τους αν συνεχίζεται η συνεργασία με την ACS και ζήτα τους να στο στείλουν με αυτή την εταιρία!

Κανονικά συνεργάζονται με "γενική ταχυδρομική" και ΕΛΤΑ courier.Η πρώτη με έχει ταλαιπωρήσει αρκετές φορές,τα ΕΛΤΑ courier ήταν εντάξει.

Αν πάρεις και φακούς έξτρα-το οποίο ψάξε το,υπάρχουν σχετικές προτάσεις σε άλλα νέα μέλη-ζήτησε καλύτερη τιμή για το σύνολο!

Ίσως θα έπρεπε να περιμένεις να ξεκινήσουν οι εκπτώσεις τον Ιούλιο,μήπως έχουν κάποια καλή προσφορά!

Αν πάρεις τελικά το SW Heritage 130/650,χρειάζεται ένα ΣΤΑΘΕΡΟ τραπεζάκι για να το τοποθετείς,επειδή η βάση του είναι μικρή.Επίσης πρέπει να τοποθετηθεί ένα κάλυμμα (φωτοχιτώνιο) στο κενό που υπάρχει,για προστασία απο παρείσακτο φωτισμό και περίσσεια σκόνη και υγρασία.

Επειδή είναι κατοπτρικό,θα χρειάζεται κατά διαστήματα ευθυγράμμιση κατόπτρων.Διάβασε σχετικά στο φόρουμ για να είσαι σίγουρος οτι κατανοείς την διαδικασία.

Η αστρονομία έτσι και αλλιώς χρειάζεται αρκετή-ευχάριστη-μελέτη για να μάθεις τα βασικά.

Για το τηλεσκόπιο αυτό,έχουν γραφτεί αρκετά,οπότε μπορείς να κάνεις αναζήτηση εδω στο φόρουμ.

Γενικά ΜΗΝ βιάζεσαι στις αγορές των αστρονομικών!Έτσι γίνονται σοβαρά λάθη.Πχ.η βάση dob μπορεί να μην σου είναι εύχρηστη,να σε δυσκολεύει και να είναι πιο βολική για σένα η ισημερινή που έχει το διοπτρικό που σκέφτηκες...Αυτά είναι υποκειμενικά,ο καθένας έχει τον τρόπο του,την ιδιαιτερότητά του.

Το SW Heritage 130/650 μεταχειρισμένο μπορείς να το βρείς στις αγγελίες,όταν είναι διαθέσιμο κάτω απο 150€...

Με 200-250€ βρίσκεις μεταχειρισμένο το σαφώς κ α λ ύ τ ε ρ ο και μεγαλύτερης διαμέτρου SW Dob 6" (150/1200).

Με 250-300€ μεταχειρισμένο το μεγαλύτερο SW Dob 8" (200/1200),με το οποίο θα δείς πολύ περισσότερα αντικείμενα και με περισσότερες λεπτομέρειες (ανάλυση εικόνας) σε όλα τα αντικείμενα,και βέβαια στους πλανήτες και στη Σελήνη!

Δεν χάνεις τίποτα να ψάξεις τους τελευταίους 12 μήνες,μήπως έχουν μείνει κάποια απούλητα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά για τις βάσεις-στηρίξεις,οι dob σε αυτές τις διαμέτρους μέχρι 10" (αν δεν έχουν κατασκευαστική ατέλεια),είναι σταθερές,ενώ οι ισημερινές εξαρτάται...

Ο Διομήδης (diorip) είπε οτι η βάση EQ-4 στο παραπάνω διοπτρικό,είναι οριακά σταθερή για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο,λόγω βάρους και μήκους του σωλήνα.Αυτό σημαίνει μικροδονήσεις όταν φυσάει αεράκι που θα θολώνει την εικόνα και θα δοκιμάσει την υπομονή σου...

Απο την άλλη οι βάσεις dob απαιτούν συνεχή διόρθωση της γωνίας και του ύψους για να μένει ο στόχος μέσα στο οπτικό πεδίο.Αυτό επίσης δοκιμάζει την υπομονή και επιμονή κάποιων αστρονόμων,για κάποιους μάλιστα είναι αφόρητο...

Αν υπάρχουν τέτοια θέματα,τότε υπάρχει η λύση των ισημερινών στηρίξεων με μοτέρ ή ισημερινών πλατφορμών,που παρακολουθούν αυτόματα τον στόχο και μένει συνέχεια στο οπτικό πεδίο,κάνοντας την παρατήρηση πολύ πιο άνετη και ξεκούραστη.Κοστίζουν όμως.Υπάρχουν και ιδιοκατασκευές αν είσαι μάστορας με πολύ μικρότερο κόστος!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά για διαβάστε τι μας ρωτά ο BOURASAL και σε αυτό το νήμα και στο προηγούμενο!

Έχουμε να κάνουμε με έναν παιδί 17 χρονών που θέλει έχοντας 200 ευρώ να πάρει ένα τηλεσκόπιο για να δει τ’ άστρα.

Βρήκε λοιπόν ένα διαθλαστικό 130 χιλιοστά με αξιοπρεπή ισημερινή στήριξη και δύο καλά προσοφθάλμια , FULLE COAT, μπορείτε να τα δείτε στις φωτογραφίες, και εμείς εμμέσως πλην σαφώς του βγάζουμε καλύτερο ή προτιμότερο το 130 νευτώνειο με αναδιπλούμενου σωλήνα, με δύο κάκιστα προσοφθάλμια (τους plossle πλέον τους ξεχνάμε από τον βασικό εξοπλισμό, που κάποτε έδιναν με την αγορά του τηλεσκοπίου) επάνω σε μία βάση από νοβοπάν το οποίο θέλει και τραπέζι για να το ακουμπάς διότι είναι πολύ χαμηλό και δεν μπορείς να δεις. (εξ άλλου επιτραπέζιο το πουλάνε).

Μήπως το παρακάναμε λιγάκι;

Φίλε BOURASAL, το set up που βρήκες με 200 ευρώ αν ήθελες να το αγοράσεις καινούριο, δεν θα σου έφταναν 1000 ευρώ. Και ξέρεις κάτι; Τέτοια τηλεσκόπια αχρωματικά με διάμετρο 127 και F10, δεν βγαίνουν πια. Θέλω να πω ότι σύμφωνα με τα τεχνικά στοιχεία που σου έδωσαν είναι ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο.

Έχει δύο μειονεκτήματα. Λόγο του μεγάλου μήκους σωλήνα, όταν κοιτάς ψηλά τότε το προσοφθάλμιο κατεβαίνει πολύ χαμηλά. Αυτό σου το είπα και στην αρχή. Το δεύτερο δεν σου το είπα ούτε και κανένας άλλος.

Το δεύτερο λοιπόν και σημαντικότερο είναι ότι αν μάθεις να παρατηρείς από αυτό τότε…

Κάποια στιγμή θα θελήσεις μεγαλύτερο. Διότι αυτή θα είναι η φυσική εξέλιξη. Και ακριβώς εδώ είναι το ζόρι. Διότι ναι μεν η εικόνα θα είναι πιο φωτεινή με ένα μεγαλύτερο νευτώνειο, αλλά η οξύτητα η ευκρίνεια και εν γένει η ποιότητα της εικόνας που έμαθες να έχεις δεν θα είναι εύκολο να την ξανά βρεις. Σε νευτώνεια τουλάχιστον που είναι και φτηνά και προσιτά.

Εγώ πάντως φίλε BOURASAL θα το έπαιρνα. :wink:

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη με συγχωρείς,αλλά προβληματίζομαι με την βεβαιότητα που εκφράζεις σε αυτά που λες.

Ο Διομήδης (diorip) που έχει εμπειρία σε διοπτρικά είδες τί έγραψε...Η βάση είναι οριακά σταθερή γι'αυτό το τηλεσκόπιο....άρα τί θα κάνει με φύσημα αέρα?

Θα δονείται και θα θολώνει το είδωλο...

Πώς είσαι τόσο βέβαιος για την οπτική απόδοση του διοπτρικού 127/1200?Και σε σύγκριση με το παραβολικό κατοπτρικό 130/650?Μπορεί να έχεις και δίκιο,αλλά πώς θα σιγουρευτούμε για την απόδοσή του αν δεν δοκιμαστεί?

Η βάση του Heritage αν και απο νοβοπάν,είναι μικρή και σταθερή,χωρίς κανένας μέχρι τώρα να έχει εκφράσει παράπονα!Ούτε ο μικρός συμπτυσσόμενος σωλήνας παρουσίασε πρόβλημα τζόγου ή στρέβλωσης,απο ό,τι γνωρίζω.

Τα οπτικά του Heritage είναι πολύ καλά,όλοι όσοι το έχουν χρησιμοποιήσει το ομολογούν και το συστήνουν!

Για τα προσοφθάλμια δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Καλό θα ήταν να δοθούν τα α κ ρ ι β ή τεχνικά στοιχεία του τηλεσκοπίου και των φακών του,να δούμε για τί ποιότητα μιλάμε.Μπορεί να είναι και αληθινή ευκαιρία,μπορεί και όχι.Μέχρι τώρα δεν είναι επαρκή τα τεχνικά στοιχεία,κατά την γνώμη μου.

Όσο αφορά το τραπεζάκι,είναι προτιμώτερο απο οριακά σταθερή βάση.

Έχουμε ένα τηλεσκόπιο που αποδίδει οπτικά πολύ καλά,σε καλή βάση και την καλύτερη φορητότητα,και με μεγαλύτερο οπτικό πεδίο,και ένα διοπτρικό με πιθανόν καλή οπτική απόδοση-γιατί χρωματικό σφάλμα θα έχει σίγουρα,ίσως όχι εκτεταμένο αλλά θα έχει-και οριακά σταθερή βάση με πρόβλημα στις μεγάλες γωνίες....

Εκτός και αν πρόκειται για τόσο καλό αχρωματικό,που λόγω καλού οπτικού γιαλιού,σχεδίασης,επιστρώσεων,έλλειψης κεντρικής παρεμπόδισης και μεγαλύτερου εστιακού λόγου,αποδίδει οπτικά σαφώς καλύτερα απο το παραβολικό Heritage 130/650.Αυτό θα πρέπει να διαπιστωθεί,να μην μιλάμε με υποθέσεις.Αν όντως ισχύει τότε να το πάρει!

Στα προηγούμενα post που έγραψα ΔΕΝ του υπέδειξα οπωσδήποτε το ένα ή το άλλο,αλλά είπα αν το διοπτρικό έχει καλά οπτικά και σταθερή βάση,ας το πάρει.Ζήτησα μάλιστα να δείξει και καλά φωτισμένη φωτογραφία του μπροστινού κρυστάλλου,να δούμε τις επιστρώσεις...θα καταλάβουμε κάποια πράγματα για την ποιότητα,μια εικόνα έστω.

Τώρα αν ένα διοπτρικό μπορεί να κοστίζει ακριβότερα απο ένα κατοπτρικό,δεν σημαίνει οτι είναι και καλύτερο!Ούτως ή άλλως κοστίζουν αρκετά ακριβότερα.

Επειδή δεν θέλω να επηρεάσω αρνητικά τον νέο φίλο μας,ας μας πουν την γνώμη τους και μέλη που το έχουν δοκιμάσει το διοπτρικό αυτό,και το αντίστοιχης διαμέτρου 130/650 Heritage που το έχει δοκιμάσει πολύς κόσμος άλλωστε,και ας μας πουν και μια υπεύθυνη γνώμη!

Επίσης απο λεγόμενά σου και στο παρελθόν,έχω διαπιστώσει οτι αντιπαθείς τις dob βάσεις γενικά και ιδιαίτερα απο νοβοπάν...και για τα μικρά και για τα μεγαλύτερα τηλεσκόπια.Μπορεί κάποιες βάσεις να έχουν κακοτεχνίες (και λόγω του νοβοπάν) και να βγαίνουν σκάρτες,αλλά υπάρχουν και πολλές που δουλεύουν μια χαρά!

Τόσος κόσμος έχει 5",6",8",10" τηλεσκόπια με dob βάσεις απο νοβοπάν και δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα,ούτε με φύσημα αέρα!

Σκέψου τα όλα αυτά πριν τον κατευθύνεις οπωσδήποτε στο διοπτρικό,παρά σε ένα χιλιοδοκιμασμένο τηλεσκόπιο όπως το Heritage...

Εγώ πάντως κρατάω πλέον ουδέτερη στάση-όσον αφορά την οπτική υπεροχή του διοπτρικού,διότι ΔΕΝ γνωρίζω πώς αποδίδει-και περιμένω μέλη με εμπειρία στο διοπτρικό και το Heritage μαζί να μας πούνε υπεύθυνα τη γνώμη τους,ή και οποιαδήποτε άλλη αξιόλογη πρόταση σε αυτά τα χρήματα (200±€).

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.Φανατικός διοπτράκιας,η εικόνα που παίρνεις από διοπτρικό δεν συγκρίνεται

με τίποτα με νευτώνιο.Κοντράστ,οξύτητα,αστέρια καρφίτσες.Εγώ είχα dob 6 f8(πολύ καλό)και το

πούλησα και πήρα ed80,αργότερα πήρα το startravel 100 και bresser 102/1000 και η επόμενη μου αγορά

θα είναι πάλι διοπτρικό.(όλα στημένα στη σειρά δίπλα δίπλα με νευτώνια 150 και 200 χιλιοστά,σελήνη,πλανήτες,διπλά,ανοιχτά σμήνη,το διοπτρικό δεν παίζεται.Φυσικά αν κάποιος θέλει deep sky είναι μονόδρομος το νευτώνιο,λόγω διαμέτρου,εκτός και αν έχει χρήμα για μεγάλο διοπτρικό αποχρωματικό.Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας να βλέπει.Στο θέμα το συγκεκριμένο, αν το τηλεσκόπιο είναι σε καλή κατάσταση 127/1200 θα σαρώνει,για την βάση δεν ξέρω,δεν μπορώ να γνωρίζω.

 

Ξέχασα,έχω και ένα νευτώνιο 150/750 ,θα το κάνω πορτατίφ!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε litourg floyd έχεις παραλείψει κάτι σημαντικό: η διάμετρος δεν αφορά μόνο τη φωτοσυλλεκτικότητα,αλλά και την διακριτική ικανότητα,που σημαίνει όχι μόνο διαχωρισμό διπλών και πολλαπλών αστέρων,αλλά και περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα!

Παρατήρησες ποτέ την Σελήνη με προσοχή,εννοώ με το 6" και προτίμησες το ED 80?Το έχεις κάνει ποτέ σου?

Θα δείς με το ED80mm οξύτερη εικόνα,αλλά θα εξαφανιστούν ένα σωρό λεπτομέρειες!!

Συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα!Τα τηλεσκόπια τα συγκρίνουμε μεταξύ τους όταν έχουν ίση ή κοντινή διάμετρο...εκεί συγκρίνουμε οξύτητα,κοντράστ κλπ.

Μιλάει ο ενθουσιασμός σου,αλλά όχι μια αντικειμενική άποψη!

Αυτό δεν βοηθάει τον φίλο μας,αλλά θα τον μπερδέψει.

Επίσης όταν κάνουμε τέστ στα οπτικά,τα βάζουμε δίπλα,αφήνουμε ενθουσιασμούς και συναισθηματισμούς και κάνουμε

μ ε τ ρ ή σ ε ι ς,έστω και με το μάτι...

Όλα τα υπόλοιπα δημιουργούν μια συγκεχυμένη αντίληψη.

Άλλο το "μου αρέσει κάτι" και άλλο το "είναι καλό και ικανό να κάνει κάποιες σοβαρές δουλειές"!

Επειδή έχω παρατηρήσει συγκριτικά απο νευτώνια και διοπτρικά αχρωματικά, θα πω οτι ναι οι εικόνες τους μπορούν να συγκριθούν!

Όλα έχουν να κάνουν με την ποιότητα των οπτικών: σχεδίαση,οπτικό γιαλί,επιστρώσεις.Και βέβαια την σταθερότητα των βάσεων,την σταθερότητα και ακρίβεια των εστιαστών.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα δεν έχω δει από αυτό το τηλεσκόπιο. Όμως χρησιμοποιώ ένα αχρωματικό Celestron μιας φίλης μου και το έχω σπίτι μου από το 2002. Είναι το D100 F1000. Είναι δηλαδή F10. Επάνω στην EQ3. Παρεμπίπτοντος ο εστιαστής είναι ολόιδιος με αυτό της φωτογραφίας του φίλου μας. Στην φωτογραφεία που φαίνεται και το προσοφθάλμιο που γράφει FULLE COAT, καθώς επίσης και το πρίσμα των 45 μοιρών που πολύ σωστά παρατήρησες ότι θα χρειαστεί και ένα κανονικό διαγώνιο των 90 μοιρών για να κάνει καλύτερα την παρατήρηση του.

Λοιπόν αυτοί οι εστίασες είναι καμαριέρας, και με γρανάζι. Στην αρχή, τουλάχιστον αυτό που εγώ χρησιμοποιώ, είχε τζόγο. Όμως έχει βίδες ρύθμισης του τζόγου. Μόλις τις ρύθμισα από τότε ποτέ πια δεν τις ξανά πείραξα.

Δεν έχει μικρομετρική εστίαση και αυτό στην αστροφωτογραφία δυσκολεύει τα πράγματα. Όμως στην παρατήρηση δεν έχει κανένα πρόβλημα διότι είναι F10. Όσο ποιο μεγάλο το F τόσο πιο πολύ περπατά το προσοφθάλμιο για να εστιάσουμε. Στο DOB 150 – 1200 της SW, επίσης ο εστιαστής είναι καμαριέρας, διότι και αυτό έχει μεγάλο εστιακό λόγο και η εστίαση είναι πιο εύκολη από ένα F5 και δεν χρειάζεται κάτι ακριβότερο για παρατήρηση.

Στην οπτική τώρα παρατήρηση.

Στην Σελήνη. Η εικόνα μέχρι τις 200Χ είναι ευκρινέστατη, σε σχέση με τα δύο μου Νευτώνεια. Το χρωματικό σφάλμα θα το δεις στο μάτι όταν σημαδέψεις με τέτοιο τρόπο ώστε στο μισό πεδίο να βλέπεις ένα φωτεινό μέρος της σεληνιακής επιφάνειας, και στο υπόλοιπό το μαύρο φόντο του ουρανού. Εκεί λοιπόν στο σύνορο της φωτισμένης επιφάνειας με το μαύρο του διαστήματος «διαπιστώνεις» ότι υπάρχει μπλε ατμόσφαιρα στην Σελήνη! Το ίδιο και στον Δία – Αφροδίτη.

Στον Κρόνο πρέπει να προσπαθήσεις για να δεις την «ατμόσφαιρα» του. Πρέπει να βοηθήσει το seeing. Να είναι πολύ κακό. Δεν μπορώ να καταλάβω το πώς, αλλά πλην των άλλων δεινών το seeing σε αυτό το τηλεσκόπιο επηρεάζει και το χρωματικό σφάλμα ανάλογα με τις διαθέσεις του.

Στο βάθη ουρανό.

Τα άστρα πλην του Βέγα Σείριου κλπ, δεν έχει κανένα άλλο «ατμόσφαιρα». Εννοώ στο μάτι, κι όχι σε φωτογραφίες μακράς έκθεσης. Δεν το έχω κάνει δεν ξέρω. Σου λέω μόνο ότι με τον 25 Plossle, (μόλις 80Χ) έχεις ένα τέλειο διπλά διπλό. Το ε της Λύρας. Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι θα τον διέλυε και με 30mm προσοφθάλμιο αλλά δεν έχω για να δοκιμάσω. Με το δικό μου το 8ιντσο F5 πρέπει να βάλλω 6mm (155 Χ) για να αρχίσω να τον διαλύω στα 4.

Κατά τα άλλα στον βαθύ ουρανό είναι καλύτερο από το ED80 (που αυτό είναι δικό μου), και χειρότερο από το ED120, του αδερφού μου, το οποίο και αυτό εδώ και δέκα χρόνια είναι και αυτό στο σπίτι μου. Το μειονέκτημα με τα ED είναι ότι στερούν από τους πλανήτες και την Σελήνη την «ατμόσφαιρα τους». Κατά τα άλλα (και μιλώ για την οπτική παρατήρηση) όσο αφορά τα άστρα, καταλαβαίνω από πιο βλέπω, μόνο επειδή διαφέρουν κατά 20 χιλιοστά διάμετρο το ένα από το άλλο.

Έχει τύχει λοιπόν και έχω δει και με F5 αποχρωματικά. 100D -F500. Ουδεμία σχέση με το 100D - F1000 - F10.

Αφού λοιπόν το τηλεσκόπιο του φίλου μας είναι και αυτό F10, σαν της φίλης μου, που μαζί με αυτό και τα 2 Νευτώνια «έχω μεγαλώσει»,

θεωρητικώς και αυτό που βρίκε να αγοράσει ο BOURASAL παρεμφερές θα είναι βρε Κώστα. Μπορεί να είναι λήγω καλύτερο λήγω χειρότερο. Κοίτα το set up στις φωτογραφίες. Είναι αν μη τι άλλο πολύ φροντισμένο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη εμένα με προβλημάτισε ο Διομήδης που είπε για την οριακά σταθερή βάση...αυτό είναι το σημείο το αδύνατο.

Συμφωνώ για τα υπόλοιπα,αν το 127/1200 είναι παρόμοιο με το τηλεσκόπιο Celestron 100/1000 που ανέφερες.

Για τον εστιαστή που μάλλον είναι τύπου κρεμαγιέρας μπορεί να δουλέψει σωστά αν ο προηγούμενος χρήστης τον χειρίστηκε ευγενικά,ιδιαίτερα αν έβαλε πάνω κάποιον βαρύ φακό...αλλιώς μπορεί να κάνει αναπηδήσεις,ίσως και τζόγους και θέλει μαστόρεμα (λιμάρισμα πολύ προσεκτικό στα φθαρμένα δόντια του γραναζιού με μεγεθυντικό φακό).

Δεν γνωρίζουμε την ακριβή μάρκα και τύπο,πρέπει να μας δώσει ο φίλος πιο πολλά τεχνικά στοιχεία.

Αν είναι αυτό το τηλεσκόπιο γνήσιο οπτικό όργανο "παλαιάς" κοπής,τότε λογικά θα ισχύει αυτό που λες και ίσως είναι και "κελεπούρι" \:D/

Όμως μετά απο κάποιες πικρές διαπιστώσεις οτι κυκλοφορούν ανάμεσά μας απομιμήσεις οπτικών κατώτερης οπτικής ποιότητας,διστάζω...αν δεν το διασταυρώσουμε οτι είναι όντως καλό.

Έχω δεί στο ίντερνετ να κυκλοφορούν διοπτρικά πάνω απο 80mm διάμετρο με πολλαπλές επιστρώσεις (ή παραπλανητικές χρωστικές?) σε χαμηλή τιμή....και προβληματίζομαι...οπότε τί να πώ.

Όλα παίζονται στην ποιότητα του οπτικού γιαλιού και των επιστρώσεων πλέον,γιατί εξωτερικά δεν μπορεί να κριθεί η ποιότητα,μπορεί να είναι αντίγραφο,άρα μούφα.

Αν υπάρχει η δυνατότητα να πάει με τον νέο φίλο μας κάποιος έμπειρος να το εξετάσει απο κοντά θα ήταν ό,τι καλύτερο!

Αλλιώς να μας δώσει τα πλήρη τεχνικά στοιχεία του διοπτρικού,και φωτογραφία καθαρή με σωστά φωτισμένο το μπροστινό μέρος του αντικειμενικού φακού.

Να βοηθήσουμε θέλουμε να κάνει σωστή εκλογή με μεγάλη προσοχή.

Νάσαι καλά Γιάννη που βοηθάς με τις γνώσεις και την εμπειρία σου!Υπάρχουν τόσοι νέοι που ζητούν βοήθεια για επιλογή τηλεσκοπίου,και είμαστε πλέον τόσο λίγοι οι παλαιότεροι που συμμετέχουμε στην κουβέντα.

Φιλικά και εγκάρδια-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα δεν διαφωνώ με αυτά που λες,όλα είναι σωστά.Απλά αν έχουμε ίδια διάμετρο ή και λίγο μεγαλύτερο το νευτώνιο,δεν υπάρχει σύγκριση,το διοπτρικό πολύ ανώτερο.Αυτό είναι γεγονός δεν το αμφισβητεί κανείς.Τηλεσκόπια να έχει ο κόσμος και ότι να ναι,μπας και γίνουμε λίγο καλύτεροι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο αν σε συγκρίσιμες διαμέτρους το διοπτρικό έχει όντως καλό οπτικό γυαλί,σχεδίαση και επιστρώσεις,τότε θα υπερτερεί έναντι του νευτώνιου...το πόσο αυτό εξαρτάται απο την ποιότητα των οπτικών αμφοτέρων!

Το διοπτρικό υπερτερεί νομοτελειακά μόνο στο ότι δεν έχει κεντρική παρεμπόδιση,άρα θα έχει ελαφρώς μεγαλύτερη φωτεινότητα,καλύτερο κοντράστ και οξύτητα αφού θα λείπουν και τα φαινόμενα περίθλασης που προκαλεί το δευτερεύον κάτοπτρο στα κατοπτρικά.

Ωστόσο όλα τα ουσιώδη κρίνονται στην ποιότητα των οπτικών...γιατί τί να το κάνεις το διοπτρικό όταν το φθηνότερο γυαλί και η σχεδίασή του,του αφήνουν χρωματικό σφάλμα εκτεταμένο και έντονο,και μειωμένη οξύτητα και κοντράστ λόγω μεγαλύτερης διασποράς του φωτός κατά την διαδρομή του μέσα στο γυαλί?

Λοιπόν φίλε Γιώργο συμφωνώ μαζί σου,αν έχουμε να κάνουμε να κάνουμε με ποιοτικό διοπτρικό και όχι της σειράς...

Για να αντιμετωπίσει την χάλια απόδοση των διοπτρικών φθηνού γυαλιού της εποχής του,ο εφυής Νεύτων σχεδίασε και κατασκεύασε τα κατοπτρικά,που ονομάστηκαν κατόπιν "νευτώνια".

Οπότε νομίζω οτι όλα είναι σχετικά.Τα διοπτρικά που είδες εσύ σίγουρα ήταν όντως καλά,αλλά κυκλοφορούν και φθηνού οπτικού γυαλιού,ειδικά στην εποχή μας που μπερδεύονται οι απομιμήσεις με τα γνήσια.Όπως και προσοφθάλμιοι φθηνού οπτικού γυαλιού με ψεύτικες επιστρώσεις!Και όλα αυτά ακόμα και σε επώνυμες εκδοχές....

Αυτό είναι που φοβάμαι,μην είναι κατώτερο των προσδοκιών,λόγω κατώτερων οπτικών!

Και εμένα μου αρέσουν αισθητικά τα διοπτρικά,είναι πιο "αγαπησιάρικα",πιο θελκτικά,αλλά αυτό είναι συναισθηματική αντίδραση και δεν θέλω να μπερδεύεται με την λογική των μετρήσεων.

Φιλικά και εγκάρδια-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έστειλα μήνυμα στον πωλητή ζητώντας περισσότερες λεπτομέρειες και περιμένω απάντηση. Ειδα κιόλας, πως υπαρχει δυνατότητα να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με την άστρο φωτογραφία με την κάμερα του κινητού σου και ενα εξάρτημα που το «γαντζώνει» πάνω στο τηλεσκόπιο ( το κινητό μου έχει πολυ καλη κάμερα, που πιστεύω πως αυτο θα βοηθήσει ). Επίσης από οτι ειδα, σημαντικό ειναι και το photoshop, που εχω στην κατοχή μου και εχω ελάχιστες γνώσεις. Γενικά, μου αρέσουν πολυ τα νεφελώματα και γενικά οτι έχει να κάνει με φωτεινά χρώματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης