Jump to content

Συμβουλές και Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


thanosbats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβα φιλε.Ναι ειδα τετοιους φακους και ειναι πολυ ακριβοι.Ειδα και καποιυς αλλους απο αλλες εταιρειες πιο φτηνους βεβαια.

 

Σε ευχαριστω πολυ και παλι για τον χρονο σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ανησυχείς και μην προσπαθείς να λυσεις ολες τις απορίες σου ωστε να εξασφαλισεις την βελτιστη επενδυση με την πρωτη αγορα .

Παρε ενα 8αρι ή 6αρι (μεταχειρισμένο αν γινεται), με τα αξεσουαρ του και την προικα του (αν εχει), και πανω σε αυτην την επιτυχημένη πλατφορμα, θα αποκτησεις (αναλογως τη χρηση που θα κανεις, και τις αστρο-συναναστροφες σου) αποψη, ωστε να αξιολογεις εσυ ολα αυτα τα υποκειμενικά προβληματα που σε βασανιζουν:

-ποση μεγενθυνση θελω τελικά?

-ποση παραμορφωση αντεχω στο πεδιο, ωστε να αποκλεισω τα ακαταλληλα προσοφθαλμια?

-ποσο eye relief θέλω?

-ποιος ερευνητης με εξυπηρετει ?

-τελικα μου αρεσει αυτη η ενασχοληση ή μαλλον αρχιζω και βαριέμαι?

Θα μπορουσα να συνεχισω και με πολλους αλλους αναμενομενους προβληματισμους, αλλα δεν εχει σημασια.

Ξεκινα λοιπον με τον βασικο εξοπλισμο, και θα εχεις ενα πολυ καλο σημείο αναφορας (εχει νοημα να σου λεει καποιος για προσοφθαλμιο πεδιου "66 μοιρων"? Οχι βεβαια, εκτος αν εχεις ηδη στην κατοχη σου ενα αντιστοιχο 50 μοιρών, και εχεις ιδίαν αποψη περι ευρους πεδίου....και τι να τις κανεις ομως τις 66 μοιρες αν απο τη μιση διαμετρο και μετα τα αστρα ειναι σαν κομητες? Μηπως ειναι προτιμοτερες οι 50 ποιοτικοτερες μοιρες??? Και τι να τις κανεις τις πολλες μεγενθυνσεις, αν η τελικη εικονα ειναι κακης ποιοτητας? Και τι να το κανεις ενα καλο,φθηνο, αλλα "σφιχτο" προσοφθαλμιο, εαν κατα την παρατηρηση φορας γυαλια και δεν μπορεις να το προσεγγισεις?).

Ξεκινα συντηρητικά, και με τον καιρό θα παρεις οτι πρεπει και οταν πρεπει.

Φιλικά,

Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δικιο Κωστα σε ολα τα παραπανω που ανεφερες .

Ισως να προσπαθω να αποκτησω πολλες πληροφοριες σε πολλα ζητηματα ενω στην πραξη θα μαθω καλυυτερα..

 

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

 

Φιλικα

Gregory.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά ότι σου έχουν πει είναι πολύ σωστά!

Μην βιάζεσαι! Σιγά σιγά ολα!

Εγώ ξεκίνησα με ένα 8αρι νευτωνιο μεταχειρισμένο! Χωρίς προσοφθαλμια! Το προσοφθαλμιο που είχα ήταν ένα από ένα tal του 1990! Και πραγματικά μαγεύτικα! Είναι ένα ακριβό χομπι που θέλει χρόνο και διάβασμα και υπομονή! Ξεκινά με τα βασικά σου πράγματα για αγορά! Να δεις ότι σου αρέσει! Και σιγά σιγά αγοράζεις με τον καιρό προσοφθαλμια άλλα η barlow κλπ!

Δες τους πρώτους σου στόχους! Μάθε τον ουρανό και ανάλογα πράττεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gregory: Καταρχας απο τα τρια που ειπες θα σου ελεγα να βγαλεις το heritage. Το μονο πλεονεκτημα του ειναι η ευκολη μεταφορα. Απο τα αλλα δυο το 6 ειναι εξαιρετικο οπως και το 8. Αν μπορεις να παρεις και τα δυο προτιμησε το 8 επειδη θα σου δειξει περισσοτερα και θα το κρατησεις περισσοτερο. Το celestron αστο επειδη εχει μικρη διαμετρο και τα ρομποτικα για αρχη δεν κανουν.

 

 

amanitav: Οντως η ισημερινη αποθαρρυνει καπως τους καταναλωτες αλλα οπως και εγω ξεκινησα με ισημερινη δεν ειναι προβλημα. Η πολικη ευθυγραμμιση ειναι πανευκολη και αν διαβασεις τις οδηγιες δεν θα εχεις θεμα. Εγω εικαζω οτι θελεις να παρεις το sw eq2 130/900 που ηταν το πρωτο μου τηλεσκοπιο. Θα σου ελεγα ομως να μην το παρεις πρωτον γιατι εχει σφαιρικο κατοπτρο και δευτερον επειδη η eq2 δεν ειναι αρκετη για το τηλεσκοπιο. Αυτο σημαινει οτι με τον καιρο η στηριξη οσο και να την προσεχεις θα χαλασει καποτε. Οποτε αν παρεις αυτο παρε και την eq3 που ειναι αρκετα στιβαρη και εχει και θεση για πολικη διοπτρα (εργαλειο που κανει την πολικη ευθυγραμμιση πολυ πιο ευκολη). Θα σου προτεινα το dob 6 που εξαρχης ακουγεται πιο ακριβο αλλα αξιζει τα λεφτα του και δεν θες ουτε στηριξη ουτε τιποτα.

 

ευχαριστω και εγω για τη συμβουλη, μαλλον το dob ειναι μονοδρομος για μενα (ακομα καποια € πιο μακρυα το ονειρο και να παλευεις να κυνηγας το στοχο) ευχαριστω παντως

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης