Jump to content

Προσοφθαλμια για SkyWatcher 130/900


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ! Πρόσφατα ,προσπάθησα να δω νεφέλωμα του ωρίωνα ,ομως δυστυχως δεν ειδα σχεδον τιποτα λογω πολλων παραγόντων .Βασικό πρέπει να ηταν η φωτορύπανση .Δευτερεύον ,πρεπει να ηταν το barlow και προσοφθάλμιο μου .Καθώς το καλοκαίρι ,θέλω να παω σε μερη με λιγη φωτορυπανση ,θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτείνει barlow και προσοφθάλμια ,για παρατήρηση πλανητών και ισως νεφελωμάτων (πιο αμυδρών σωμάτων γενικα ) ,για αυτην την παρατήρηση .Καθως είμαι μαθητής Λυκείου ,θα ηταν αρκετα θετικο ,αν μπορουσατε να μου προτείνετε λιγο πιο οικονομικους φακους .Έχω ενα Skywatcher 130/900 με βάση EQ2. Ευχαριστώ πολύ!

 

Επισυνάπτω το barlow που εχω αυτην την στιγμη.

https://www.planitario.gr/skywatcher-economy-barlow-2x-ao7400.html

 

Το προσοφθάλμιο είναι της πλάκας επισης ,δυστυχώς δεν βρίσκω το λινκ.

 

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

:cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ποια περιοχή είσαι;

Μέσα από το τηλεσκόπιο μην φανταστείς να είναι κάτι το απίστευτο το νεφέλωμα του Ωρίωνα!

Σε τι κόστος θες να κινηθείς;

Κοιτα και δω τι αγγελίες! Σίγουρα θα βρεις πράγματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν. Θα τα πάρεις μεταχειρισμένα σε λογικές τιμές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήλθες στο astrovox!

Κατ'αρχήν τα κάτοπτρά σου πρέπει να είναι σωστά ευθυγραμμισμένα (αυτονόητο).

Απο ποιά περιοχή παρατηρείς και τί ώρα προσπάθησες να δείς το νεφέλωμα του Ωρίωνα?

Εκτός απο τη φωτορύπανση,σημαντικό ρόλο παίζει η ποιότητα της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing).

Μπορείς να δείς κάποια πρακτικά εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

 

Επίσης παίζει ρόλο η μεγέθυνση που χρησιμοποιείς,ιδιαίτερα στα αμυδρά αντικείμενα!

Όσο μεγαλύτερη,τόσο μειώνεται η φωτεινότητα και το κοντράστ του στόχου...Και ανάλογα με την φωτεινότητα του στόχου,την φωτορύπανση,την ποιότητα της ατμόσφαιρας,το ύψος του αντικειμένου την ώρα παρατήρησης,και την διάμετρο του τηλεσκοπίου,υπάρχει την στιγμή της παρατήρησης,μια βέλτιστη μεγέθυνση-μέσα σε κάποια όρια-στην οποία μπορούμε να παρατηρήσουμε με ικανοποιητική ευκρίνεια το αντικείμενό μας!

Σημαντικό ρόλο παίζει και το φύσημα του αέρα και η σταθερότητα της βάσης,για να μην θολώνει το είδωλο.

Πάντα ξεκινάμε με μικρή μεγέθυνση,ώστε να βρίσκουμε πιο εύκολα το αντικείμενο,και μετά αυξάνουμε σταδιακά την μεγέθυνση μέχρι να έχουμε την βέλτιστη εικόνα.

Για τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου σου που είναι 900/130=6.9,δηλ.περίπου f/7,για DSO θέλεις φακό περίπου 2x7= 14mm,που θα σου δώσει μεγέθυνση 900/14=64x,δηλ.στις περιοχές μεγεθύνσεων 40-80x θα κινηθείς για τέτοια αντικείμενα σε ΣΚΟΤΕΙΝΟ ουρανό!

Στον ουρανό σου που ίσως έχει αρκετή φωτορύπανση,θα πρέπει να πας σε χ α μ η λ ό τ ε ρ η μεγέθυνση...

Άρα θέλεις φακούς με εστιακή απόσταση πάνω απο 14 mm για DSO.

Για πλανήτες και Σελήνη,λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας θα χρειαστείς μικρότερης εστιακής,ώστε να πάρεις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις,εφ'όσον στο επιτρέπει η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας.

 

Τί φακούς εκτός απο τον barlow SW 2x έχεις?

 

Κάποιες προτάσεις για οικονομικούς φακούς υπάρχουν εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=273675#273675

 

Σημαντικό ρόλο στην επιλογή φακού παίζει και το eye-relief,δηλ.η απόσταση ματιού-φακού ώστε το μάτι να βλέπει ταυτόχρονα ολόκληρο το οπτικό πεδίο.

Αν φοράς γυαλιά αστιγματισμού χρειάζεσαι φακούς με μεγάλο eye-relief,ανάλογα και με το πάχος των γυαλιών.

Αν έχεις μεγάλες βλεφαρίδες επίσης το ίδιο,ή αν έχεις ψυχολογικό θέμα δυσφορίας να πλησιάζεις πολύ τον φακό.

Κάποιοι δυσκολεύονται και με το σχετικά μικρό οπτικό πεδίο των plossl και ακόμα χειρότερα των ορθοσκοπικών,σε συνδυασμό και με το μικρό eye-relief.

 

Μην βιάζεσαι πάντως στην αγορά των αστρονομικών πριν σιγουρευτείς τί είναι κατάλληλο για σένα!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και απο εμενα φιλε. Εχω και εγω το ιδιο τηλεσκοπιο με εσενα οποτε μπορω να σου πω τι εκανα εγω. Καταρχας ξεχνα τον barlow. Δεν χρειαζεται καθολου. Με το 10αρι προσοφθαλμιο σκετο θα δεις καλυτερη εικονα. Τωρα εγω αγορασα τον televue8mm που εχει 109 ευρω απο το πλανηταριο. Με αυτο σκετο κανει 112 μεγεθυνσεις. Χωραει μεσα του ολο το νεφελωμα ακομα και εχω εκπληκτικη εικονα με μονο προβλημα την φωτορυπανση που δεν με αφηνει να δω καλυτερη εικονα. Για προσοφθαλμια θα σου προτεινω σιγουρα τον televue 8mm για πλανητες και σφαιρωτα σμηνη, τον skywatcher 40mm plossl για να βρισκεις στοχους και να βλεπεις εκτενη αντικειμενα. Εγω προσωπικα μετα θα παρω ενα 14μμ wide angle για βασικο και μετριας μεγεθυνσεις. Με τον barlow εχεις μετα 6 διαφορετικες μεγεθυνσεις. Barlow θα παρω τον πολυ καλο που ειδα celestron 2x απο το πλανηταριο ολα. Αν εχεις αλλες αποριες εδω ειμαστε να στις λυσουμε. :D :D
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία φορά το είδα πρόσφατα με 150/1800 και φαινόταν ΟΚ, όταν έβαλα όμως φίλτρο Ultrablock ήταν μεγαλειώδες (για τις συνθήκες του Πειραιά πάντοτε).

Την Παρασκευή με κιάλια 8x30 μέσα από το λιμάνι (με φοβερούς προβολείς και πολλή υγρασία) ίσα που φαινόταν, ή μπορεί και να ήταν ιδέα μου, εάν δεν γνώριζα πως ήταν εκεί δεν θα το έβλεπα ίσως.

Από τον Κιθαιρώνα φαίνεται με γυμνό μάτι. Σε πιο σκοτεινά μέρη δεν το συζητώ.

Όπως βλέπεις εξαρτάται από αρκετές συνθήκες το τι θα δεις. Να επιμείνεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τραβηγμένη το Σάββατο απο κινητό, 2 δευτερόλεπτα έκθεση τοποθεσία Ψαχνά Ευβοίας μεσα στην κωμόπολη. Είχε εξαιρετικές συνθήκες για παρατήρηση το Σάββατο που μας πέρασε στην περιοχή.

Εννοείται πως φαίνεται και με γυμνό μάτι αν πας και λίγο παραέξω απο την περιοχή σου.

Αν δεν είχα και μια κολώνα της ΔΕΗ θα ήταν ακόμα καλύτερα.

146771588_466565574699064_151746469249144568_o.jpg.ed5f4b71ff2bb7cd492149e26b25118e.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης