Jump to content

Ο κυρ Αντωνης Ξανακτυπα!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια στη... βασική πεντάδα (και όχι μόνο)!!! =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Η δουλειά που κάνατε όλοι είναι αξιέπαινη και εύχομαι ολόψυχα να συνεχιστεί!!

Πλάκα πλάκα, σκέφτομαι πόσοι από εμάς είναι νέοι και ασχολούνται σιγά σιγά με την αστροφωτογραφία.... :-k :-k :-k :-k

Ε ρε γέλια που θα πέσουν σε δυο-τρία χρονάκια....

Υπολογίζω καμιά πενηνταριά αστροφωτογράφους από εδώ μέσα να βγάζουνε ΠΑΠΠΑΔΕΣ!!! =D> =D> =D> =D> =D>

Βέβαια θα υπάρχει συναγωνισμός με το "μέγα δάσκαλο" αλλά νομίζω πως δε θα έχει πρόβλημα.... Μάλλον το αντίθετο θα συμβεί!!! ( \:D/ \:D/ \:D/ \:D/)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγχαρητηρια ( και ευχαριστω αφου τις μοιραζονται μαζι μας) σε ολους οσους ειχαν το μερακι, το ταλεντο, την ψυχραιμια και ολα οσα ακομα τους χρειαστηκαν για να καταφερουν να κρατησουν σε πανεμορφες εικονες ενα μερος απο αυτα που ειδαμε...

 

Αλλα:

 

Μου φαινονται τοσο εξωπραγματικα ολα αυτα τα σχολια που στις φωτογραφιες δινουν "εθνικοτητα". Ο ηλιος, το φεγγαρι και τα συνεφα, αυτα που θαυμαζω στις εικονες τους, δεν εχουν πατριδα, δεν θα μπορουσες να τα φραξεις με συνορα.

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε/η Takver

 

κατ'αρχήν καλωσήλθες στην παρέα μας.

 

Ο κύριος λόγος που βλέπεις τόση χαρά εδώ μέσα με αυτές τις φωτογραφίες, είναι γιατί και τα πέντε παιδιά είναι φίλοι μας, παρέα μας ή φίλοι των φίλων μας. Αυτό, από μόνο του σημαίνει κάτι.

 

Για όσους βλέπουν και κάτι παραπάνω (όπως προεκτάσεις εθνικού χαρακτήρα) αποτελεί δικαίωμα στην ελεύθερη σκέψη και στην αυτοέκφραση. Από αυτή τη σκοπιά λοιπόν, είναι κρίμα που τέτοιου είδους σχόλια, όπως ανέφερες, σου φαίνονται εξωπραγματικά.

 

Τέλος, επειδή συμφωνώ με την υπερεθνική διάσταση του ουρανού, καλύτερα να απευθύνεις (κι εγώ μαζί σου) το μήνυμά σου σ'αυτούς που ύψωσαν κάποια εθνική σημαία στο 'φεγγάρι'.

 

Και πάλι καλωσήλθες.

 

ΥΓ : Πολλοί στίχοι του Σαββόπουλου έχουν πατριωτικό χαρακτήρα και ενίοτε είναι και ύμνοι. (το αναφέρω, λόγω της μουσική σου επιλογής για το soundtrack της έκλειψης)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη άς το αφήσουμε καλύτερα αυτό το θέμα...

εμένα προσωπικά με έχει ενοχλήσει πολύ.

 

Όση χαρά πήρα όταν είδα τις φωτογραφίες των παιδιών, τόσο πικράθηκα με τα σχόλια

 

Καλύτερα να κρατήσουμε τα καλά, και να αφήσουμε στην άκρη τις διαφορές

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Οταν κοιτατε μια ιστοσελιδα οπως το SpaceWeather η ενα περιοδικο οπως το Sky&Telescope, δεν λεγεται στον εαυτο σας "τι ωραια θα ηταν αν υπηρχε και κατι απο την Ελλαδα;";

 

Απο την μια εχουμε (εχω; ) παραπονο που δεν υπαρχει ελληνικη παρουσια, οσο μικρη/ασημαντη και να ειναι, και απο την αλλη υπαρχει σχολιο γιατι χαιρομαστε οταν κατι παει με το δεξι και οντως υπαρχει μια τετοια παρουσια.

 

Δηλαδη η "α", "β", "γ" και κοκ. ειναι εξυπνοι, μαγκες, προοδευτικοι, παραγωγικοι κτλ και εμεις ειμαστε μαλ-κες;

 

Κριμα που δεν υπηρχαν ΔΕΚΑ φιλοι απο την παρεα μας στο SpaceWeather εναντι τους πεντε?!

 

Συγγνωμη, οχι ΔΕΚΑ αλλα ΕΚΑΤΟΝ-ΔΕΚΑ!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Για όσους βλέπουν και κάτι παραπάνω (όπως προεκτάσεις εθνικού χαρακτήρα) αποτελεί δικαίωμα στην ελεύθερη σκέψη και στην αυτοέκφραση. Από αυτή τη σκοπιά λοιπόν, είναι κρίμα που τέτοιου είδους σχόλια, όπως ανέφερες, σου φαίνονται εξωπραγματικά.

 

Καλως σας βρήκα!

 

Και το οτι καποια σχολια μου φαινονται εξωπραγματικα, και το το οτι το γραφω, εχει να κανει με το δικαιωμα στην ελευθερη σκεψη και στην αυτοεκφραση, νομιζω. Δε βλεπω που ειναι το κριμα, λοιπον!

 

Χαιρομαι πραγματικα που στο μερος που βρεθηκα, στο Καστελοριζο, καποιοι καταφεραν να κρατησουν σε φωτογραφιες ενα αποτυπωμα αυτου που ειδα. Τ αλλα δε με πολυαφορουν, και μαλλον δε θα συνεχισω πανω σε αυτο το θεμα γιατι εχω την εντυπωση οτι θεωρησατε εριστικο το σχολιο μου, ενω δεν ηταν.

 

Εχω το δικαιωμα να θαυμαζω και να αγαπω εικονες και στιχους, να σημαινουν κατι για μενα, χωρις να συμφωνω στα παντα με τον δημιουργο τους -που για τις φωτογραφιες δεν τους ξερω καν για να χω αποψη- και χωρις να συμβαινει αυτο γιατι τυχαινει να ναι φιλος μου ή να χουμε γεννηθει στον ιδιο τοπο ή οτι μιλαμε την ιδια γλωσσα.

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το οτι καποια σχολια μου φαινονται εξωπραγματικα, και το το οτι το γραφω, εχει να κανει με το δικαιωμα στην ελευθερη σκεψη και στην αυτοεκφραση, νομιζω. Δε βλεπω που ειναι το κριμα, λοιπον!

Κλείνω το θέμα μόνο με την παρακάτω ταπεινή μου άποψη:

Άλλο πράγμα η σκέψη και η αυτοέκφραση, κι άλλο η κριτική.

 

Κρατώ με χαρά το : "Καλώς σας βρήκα !"

 

Φιλικά

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελλάδα 2004 : Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ποδόσφαιρο.

Ελλάδα 2005 : Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο μπάσκετ.

Ελλάδα 2006: Πρωταθλήτρια Κόσμου στην Αστρονομία και Αστροφωτογράφηση.

 

 

 

Νιωθω περήφανος.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι που κρατας το καλως σας βρηκα γιατι ηταν ειλικρινες...

 

Αλλα δεν αντεχω, με τρωει μια απορια:

 

Μπορει να υπαρξει ελευθερη σκεψη και αυτοεκφραση αν θεωρησουμε οτι αυτο που εσυ ονομαζεις κριτικη, δηλαδη μια προσωπικη μου εκτιμηση, σωστη ή λαθος, ειναι αλλο πραγμα απ την σκεψη μου;

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να το κάνω λίγο πιο κατανοητό:

 

Aυτό που ανάγει μία σκέψη σε κριτική ή σε άποψη/εκτίμηση , είναι ο τρόπος έκφρασής της.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα τελειωσα το διαβασμα ολου ολου του θεματος.

 

 

Εχω να πω 1 πραγμα μονο. Γνωμη σου, εγω προσωπικα ως Ζ. Γκικας ειμαι πολυ περηφανος και τριπλα περισσοτερο χαρουμενος οταν μεγαλα επιτευγματα γινονται απο Ελληνες, ναι μου αρεσουν οι σημαιες και πιο πολυ αυτη η γαλανολευκη.

 

Για αλλη μια φορα μπραβο στην ελληνικη ερασιτεχνικη (και μη) αστρονομια για τα απιστευτα αποτελεσματα και επιτευγματα της μεχρι σημερα με -κατα τη γνωμη μου- κορυφαια στιγμη αυτη της "ολικης" αφου οχι μονο ο κ.Αντωνης αλλα ακομα αρκετοι φιλοι ερασιτεχνες, των οποιων η δουλεια εκανε το γυρω του κοσμου με μια μικρη, ισως και μεγαλυτερη, υποσημειωση που ελεγε "Kastelorizo, Greece 2006 Total Eclipse". Δεν ελεγε Βραζιλια,Τουρκια η Μογγολια. Ελεγε Ελλαδα.

 

Ευχαριστω που με κανετε να νιωθω περηφανος για την Ελλαδα που μεγαλωνω και αγαπω.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσπαθησω λοιπον να μιλησω κι εγω με βαση το τι νιωθω και το τι μ αρεσει ή οχι ωστε τα γραφομενα μου να θεωρηθουν αποψη/εκτιμηση και οχι κριτικη! :wink:

 

Δεν μ αρεσουν οι σημαιες. Καμια και πουθενα!

Δεν μ αρεσουν τα ορια και τα συνορα. Ουτε στον κοσμο που ζω, ουτε στην σκεψη. Γι αυτο και αγαπω τον εναστρο ουρανο και την αστρονομια: Ειναι η εικονα της φυσης χωρις ορια ο ουρανος, ειναι ο κλαδος της επιστημης που χει σαν στοχο το να βλεπουμε ολο και πιο μακρυα και το να εντασουμε την υπαρξη μας σε κατι ολο και πιο μεγαλο και ενιαιο.

Νιωθω δεος απεναντι στην Γη, τον Ηλιο, την φυση, που δεν μου ανηκουν προφανως και που με φιλοξενουν.

Δεν ξερω ακομα τι νιωθω που καταφερα και ειδα μια εκλειψη του Ηλιου απο την Γη. Γιατι δε ξερω τι νιωθω οταν εχω δει οτι πιο θαυμαστο μπορει να δει κανεις απο το εδαφος αυτου του πλανητη. Ειτε ηταν στην Βραζιλια, ειτε στην Μογγολια, ειτε στο Καστελοριζο.

 

Νιωθω αμηχανια οταν οι εικονες τις εκλειψης γινονται ξαφνικα κτημα των "Ελληνων" που γινονται " πρωταθλητες κοσμου στην αστρονομια" (ποιου κοσμου αληθεια; που ξερετε τι φωτογραφιες βγαζουμε εμεις στον Anarres οταν ο Urras κρυβει τον Seti μας; :? ).

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτη την απαντηση δειχνεις να μην αγαπας τιποτα. Γιατι πολυ απλα το ωραιοτερο πραγμα να κοιτας απο το εδαφος δεν ειναι η εκλειψη, ειναι αυτη που σε εφερε στη ζωη... και δεν ηταν η γη.

 

 

και στο χιουμορ περι anarres κλπ δειχνεις σοβαροτητα.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας εκφράσω κι εγώ τι γνώμη μου (φιλικότατο καρφάκι στο φίλο johndouk...)

 

ειμαι πολυ περηφανος και τριπλα περισσοτερο χαρουμενος οταν μεγαλα επιτευγματα γινονται απο Ελληνες, ναι μου αρεσουν οι σημαιες και πιο πολυ αυτη η γαλανολευκη.

 

Όπως πιστεύω και οi περισσότεροi εδωμέσα...

 

Για αλλη μια φορα μπραβο στην ελληνικη ερασιτεχνικη (και μη) αστρονομια

 

Σαφέστατα. Και για να προλάβω, μπράβο σε όλα τα παιδιά που δημοσίευσαν φωτογραφίες, όχι μόνο στο spaceweather αλλά οπουδήπωτε!

 

για τα απιστευτα αποτελεσματα και επιτευγματα της μεχρι σημερα με -κατα τη γνωμη μου- κορυφαια στιγμη αυτη της "ολικης"

 

Εδώ θα διαφωνήσω κάπως. Δηλαδή ο αυτοσκοπός και το επίτευγμα όλης της αστρονομικής κοινότητας είναι να βγεί μια φωτογραφία (2,3,5 δεν έχει σημασία)?? Η κορυφαία στιγμή είναι μια φωτογραφία? Λυπάμαι, αλλά όταν κάποιοι ερασιτέχνες ανακαλύπτουν υπερκαινοφανείς, νεφελώματα, κομήτες κλπ και εμείς λέμε ότι η υπέρτατη στιγμή είναι μια φωτογραφία, ε νομίζω κάπου το έχουμε χάσει... Δε θέλω να μειώσω την προσπάθεια των παιδιών. Ξαναλέω ειλικρινά ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά! Αλλά όχι πολύ παραπέρα... Συγγνώμη φίλε Flashy αλλά αυτό για τα παγκόσμια πρωταθλήματα λίγο με ξενίζει...

 

αφου οχι μονο ο κ.Αντωνης αλλα ακομα αρκετοι φιλοι ερασιτεχνες, των οποιων η δουλεια εκανε το γυρω του κοσμου με μια μικρη, ισως και μεγαλυτερη, υποσημειωση που ελεγε "Kastelorizo, Greece 2006 Total Eclipse". Δεν ελεγε Βραζιλια,Τουρκια η Μογγολια. Ελεγε Ελλαδα.

 

Εγώ βλέπω 6 σελίδες στο spaceweather. ΝΑΙ, είναι στην πρώτη ο Αντώνης και ένα παιδί ακόμα, είναι πιο μέσα ο Στέφανος, ο Γιώργος (Ταρσούδης) [κ συγγνώμη για όποιον ξεχνάω] και ΜΠΡΑΒΟ. Αλλά φίλε Flashy είναι και κάποιοι άλλοι εκεί...

 

Φιλικά

 

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά, ας μη βλέπουμε τα γραμματάκια στις φωτογραφίες που λένε ποιος την τράβηξε και που. Ας παρατηρήσουμε την ίδια την φωτογραφία και τη μαγεία που προσφέρει είτε είναι τραβηγμένη στη Βραζιλία, είτε στην Αφρική, είτε στο Καστελλόριζο, είτε στην Τουρκία. Στο φινάλε όλοι το ίδιο στέμμα είδαμε και όλοι τα ίδια συναισθήματα βιώσαμε. Ας μην χάνουμε το <<δάσος>>! Εγώ εδώ και χρόνια από ξένες φωτογραφίες κόλλησα το μικρόβιο. Ας πούμε λοίπον ένα μπράβο σε όλους τους λαούς που χάρηκαν και αποτύπωσαν αυτό το μοναδικό φαινόμενο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ να σου πω την αλήθεια κόλλησα το μικρόβιο βλέποντας τις φωτογραφίες ενός Έλληνα τον λένε Αγιομαμίτη. Όταν είδα ότι ένας Έλληνας έκανε τόσες επιτυχίες πείρα θάρρος και δύναμη. Καθώς και του φίλου Ηλία Χασιώτη που με το ΕΤΧ με έκανε να πάψω να πιστεύω στις διαστάσεις των τηλεσκοπίων.

 

Και άλλα παιδιά θαυμάζω απλά τους 2 αυτούς έχω σαν πυξίδα!!!

 

Και δεν είναι εθνικό το θέμα, απλά πάντα κοιτούσα το σπίτι μου πρώτα στην προσωπική μου ζωή και μετά τους γύρω μου. Αρά και εσύ πρώτα να κοιτάς το σπίτι σου που είναι η Ελλάδα και μετά κοίτα και τους γύρω σου. Η μάνα είναι μια!!!! πεθερά θα κάνεις αλλά δεν θα την αγαπήσεις όπως την μάνα!!!

 

Ελπίζω να σε καταφέρω

 

\:D/ \:D/ \:D/

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί (και ομοενασχολούμενοι) φίλοι

 

Είμαι ένας από αυτούς που όντως καταθέσαμε ένα ιδιαίτερο και πιό προσωπικό μπράβο στους φίλους μας. Θα ήθελα ωστόσο να μπείτε στον κόπο και να ξαναδιαβάσετε το όλο το thread και θα σας παρακαλούσα να εντοπίσετε σε ποιό σημείο μέσα στις αναφορές μου, έστω υπονόησα ότι δεν αξίζουν μπράβο όλα τα παιδιά του κόσμου, που δημοσίευσαν φωτογραφίες.

 

Παρότι πιστεύω ότι το ακριβώς ίδιο με μένα έκαναν οι περισσότεροι από όσους "έσπευσαν να ζητοκραυγάσουν", ζητώ ό,τι ζήτησα πιο πάνω μόνο για τον εαυτό μου, κι όχι για λογαριασμό κάποιας "ομάδας άποψης" που επιχειρείτε να σχηματίσετε και να αναδείξετε "εσείς, αυτοτοποθετούμενοι στην άλλη άποψη".

 

Κι εγώ φίλε argchatzi θέλω εκτός από την ίδια τη φωτογραφία να βλέπω και τα ψιλά γραμματάκια που λένε ποιός την τράβηξε και πού. Κι αυτό γιατί ως ματαιόδοξος ανθρωπάκος που είμαι, πολύ θα μου άρεσε να το κάνω κι εγώ μια μέρα, όπως φαίνεται ότι θα το ήθελες κι εσύ φίλε μου, αφού δημοσίευσες τις φωτο σου εδώ στο astrovox επώνυμα (και τις δύο χθες και τις τέσσερεις το Σάββατο), όπως έκανα κι εγώ δημοσιεύοντας μία "βρεφική" μου προσπάθεια της έκλειψης αυτής.

 

Και θα ήθελα να μπορέσω να τους μιμηθώ τους 5 φίλους, για να δώσω χαρά και ικανοποίηση πρώτα στον ίδιο μου τον εαυτό και ύστερα σε όσους αισθάνονται αγάπη για μένα.

 

Γιατί η αγάπη, όσο και να ισοπεδωθούν τα πράγματα φίλοι μου, είναι και θα είναι ένα συναίσθημα με μεγάλη αξία, αλλά δυστυχώς μόνο για όσους μπορούν να το νοιώθουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ φίλε argchatzi θέλω εκτός από την ίδια τη φωτογραφία να βλέπω και τα ψιλά γραμματάκια που λένε ποιός την τράβηξε και πού. Κι αυτό γιατί ως ματαιόδοξος ανθρωπάκος που είμαι, πολύ θα μου άρεσε να το κάνω κι εγώ μια μέρα, όπως φαίνεται ότι θα το ήθελες κι εσύ φίλε μου, αφού δημοσίευσες τις φωτο σου εδώ στο astrovox επώνυμα (και τις δύο χθες και τις τέσσερεις το Σάββατο), όπως έκανα κι εγώ δημοσιεύοντας μία "βρεφική" μου προσπάθεια της έκλειψης αυτής.

 

Mάλλον δεν με κατάλαβες και πολύ καλά. Εγώ μπράβω λέω και μακάρι όλοι να είχαμε τον εξοπλισμό να τραβάμε τις τέλειες φωτογραφίες και να δημοσιεύονται στο bbc και στο spaceweather και όπου αλλού γουστάρουμε. Αυτό που λέω είναι να αφήσουμε να μας μαγέψει η φωτογραφία και να μας γεμίσει με συναισθήματα και αγάπη για τα αστρικά φαινόμενα. Τώρα αν την τράβηξε ο Γιώργος ή ο Mohammed εμένα δεν μου κάνει διαφορά. Όσο για το άλλο θέμα, εγώ προσωπικά τις φωτο τις δημοσίευσα όχι για να μου πει κανένας μπράβο και να χαιρόμαστε όλοι μαζι, αλλά για να δούνε τα παιδιά που δεν ήταν στο Καστελλόριζο ενα κομμάτι απ'αυτό που έζησα εγώ με την ελπίδα οτι θα νιώσουν την ανάγκη να το ζήσουν και οι ίδιοι. Αυτό δεν είναι άλλωστε και το νόημα των φωτογραφιών?

 

Υ.Γ. Δεν νομίζω πάντως πως θα μπορούσα να τις δημοσιεύσω και ανώνυμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ να σου πω την αλήθεια κόλλησα το μικρόβιο βλέποντας τις φωτογραφίες ενός Έλληνα τον λένε Αγιομαμίτη. Όταν είδα ότι ένας Έλληνας έκανε τόσες επιτυχίες πείρα θάρρος και δύναμη. Καθώς και του φίλου Ηλία Χασιώτη που με το ΕΤΧ με έκανε να πάψω να πιστεύω στις διαστάσεις των τηλεσκοπίων.

 

Και άλλα παιδιά θαυμάζω απλά τους 2 αυτούς έχω σαν πυξίδα!!!

 

Και δεν είναι εθνικό το θέμα, απλά πάντα κοιτούσα το σπίτι μου πρώτα στην προσωπική μου ζωή και μετά τους γύρω μου. Αρά και εσύ πρώτα να κοιτάς το σπίτι σου που είναι η Ελλάδα και μετά κοίτα και τους γύρω σου. Η μάνα είναι μια!!!! πεθερά θα κάνεις αλλά δεν θα την αγαπήσεις όπως την μάνα!!!

 

Ελπίζω να σε καταφέρω

 

\:D/ \:D/ \:D/

 

Εσυ καλά έκανες και σωστός είσαι, αλλά πλέον θα πρέπει όλοι να καταλάβουμε πως στην επιστήμη δεν χωράνε σύνορα. Βέβαια να χαιρόμαστε με τις Ελληνικές επιτυχίες αλλά να κοιτάμε και τον γείτονα γιατι μπορει κάτι να έχει να μας πει και αυτός. Φαινόμενα όπως αυτό της έκλειψης φέρνουν τους λαούς κοντά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πρωτα μου λογια εδω μεσα, και τα εννοουσα, ήταν συγχαρητηρια και ευχαριστώ για ολους όσους "αιχμαλωτίσαν" εικόνες της εκλειψης και τις μοιραζονται μαζι μας (ειτε εδω, ειτε απο το spaceweather, είτε οπουδηποτε αλλου μπορουμε, ολοι μας, να τις (ξανα)δουμε). Αν καποιους απο αυτους τους ηξερα προσωπικα ή απο αυτο το φορουμ, θα τους ειχα συγχαρει και ιδιαιτερα! Και δεν κατηγορησα κανενα που το επραξε.

 

Σε τρια σχολια υπαρχουν ελαφρως ηθικολογικες σφηνες περι αγαπης, για το αν μπορουμε να αγαπησουμε ή οχι και τι, για πεθερες και για σπιτια, κλπ, και εχω την εντυπωση οτι για την καμπουρα μου ειναι (ισως απο παρανοια). Δεν ξερω αν αποτελουν αποψη ή κριτικη, συμφωνα με τα κριτηρια που μου εδωθησαν, προφανως αποτελουν ελευθερη εκφραση, αλλα προηλθαν επεισης, πιστευω, απο ιδιαιτερα βιαστηκα συμπερασματα. Ως τετοια, δεν με θιγουν για να κατσω να τσακωθω ή να απολογηθω, και προφανως δεν προκειται να με πισουν ή να με κανουν να αναθεωρησω!

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι,

 

Νομίζω πως ο καθένας από μας θα πάρει εν'τέλει αυτό που θέλει από τις φωτογραφίες...

Ας μην το ζαλίζουμε άλλο...

 

Εμένα αυτό που θα μου μείνει εκτός των άλλων από την έκλειψη είναι το κλίμα αδελφικότητας και συμφιλίωσης που επικρατούσε μετά. Αυτή η εικόνα θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου για πάντα. Και ακριβώς επειδή έχω αυτή την εικόνα, πραγματικά το βρίσκω αστείο να καθόμαστε και να μιλάμε και να συγκρίνουμε την έκλειψη με το Euro ,τη Eurovision και τους Oλυμπιακούς :shock:

 

Όσοι ήταν εκεί σίγουρα κατάλαβαν τί θέλω να πώ...

 

Για τους υπόλοιπους, θα πιάσουν το νόημα βλέποντας φωτογραφίες. Αυτός είναι ο σκοπός τους....

Ας καθήσουν να σκεφτούν λίγο πια μπορεί να ήταν τα συναισθήματα που νιώσαμε εκείνη την ώρα....Σίγουρα πάντως δεν ήταν "Μπράβο έσκισε πάλι η Ελλαδάρα!!!!"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να σας προλάβω, όχι, δε θεωρώ πως οι Ολυμπιακοί αγώνες πετυχαίνουν αδελφικότητα και συμφιλίωση....

 

Μια έκλειψη 3ών λεπτών κατάφερε να μου δώσει ότι δε μου έχουν δώσει και δε θα καταφέρουν να μου δώσουν ποτέ 100000000000 ολυμπιακοί αγώνες

 

Η φύση τελικά έχει τον καλύτερο τρόπο για όλα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι,

 

Νομίζω πως ο καθένας από μας θα πάρει εν'τέλει αυτό που θέλει από τις φωτογραφίες...

Ας μην το ζαλίζουμε άλλο...

 

Εμένα αυτό που θα μου μείνει εκτός των άλλων από την έκλειψη είναι το κλίμα αδελφικότητας και συμφιλίωσης που επικρατούσε μετά. Αυτή η εικόνα θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου για πάντα. Και ακριβώς επειδή έχω αυτή την εικόνα, πραγματικά το βρίσκω αστείο να καθόμαστε και να μιλάμε και να συγκρίνουμε την έκλειψη με το Euro ,τη Eurovision και τους Oλυμπιακούς :shock:

 

Όσοι ήταν εκεί σίγουρα κατάλαβαν τί θέλω να πώ...

 

Για τους υπόλοιπους, θα πιάσουν το νόημα βλέποντας φωτογραφίες. Αυτός είναι ο σκοπός τους....

Ας καθήσουν να σκεφτούν λίγο πια μπορεί να ήταν τα συναισθήματα που νιώσαμε εκείνη την ώρα....Σίγουρα πάντως δεν ήταν "Μπράβο έσκισε πάλι η Ελλαδάρα!!!!"

=D> =D> =D>

Επειδη τωρα το μαθαινω αυτο το φορουμ, πως προσυπογραφουν;

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης